Envy pet 22.10.2021 20:21
bitkovac kaže...

Pozdrav!

 

Vidim da se u zadnje vrijeme dosta koriste screen baro-ovi na monitorima, 

pa me interesuje vaše iskustvo, da li to pomaže boljem prikazu. Vidim 

i da baš nisu jeftini. 

Daj kakve linkove da vidim o čemu pričaš.
Prvi link koji sam našao je ovaj: BenQ ScreenBar Computer Monitor Light - LED Clip desk lamp, Dimmable, Easy Set-Up, Takes up Zero Space, Hue Adjustable, Eye-care | BenQ US

Ja ne bi ni u snu dao toliko novaca koliko mogu da običnom LED trakom kupljenu u dućanu zalijepiti iza monitora + spojiti ga na +12 na Žutu žicu na MOLEX-u, ispravi me ako griješim. 

imsonotgonnatellyoumyname sub 23.10.2021 10:03

Nisu jeftini jer nisu zastupljeni. Rjetko tko to ima, nažalost, jer je jako dobar komad hardvera.

Fenomenalni su za all-nighter programiranje, no isto su odlični i tokom dana, ako nema dovoljno svjetla u sobi.

 

Najbolji ti je naravno Benq, no dosta košta.

Druga alternativa koju bi ti ja preporučio je Xiaomi Mijia . Jeftiniji je, CRI je dobar, svjetlika je ok, te je konstrukcija dovoljno dobra i radi svoj posao bez problema.

 

Probao sam oba kod kolega i sviđaju mi se.

 

https://www.youtube.com/watch?v=oHhCpGDeILA

 

Postoji i taj neki "Quntis Light Bar" koji je solidan za cijenu, no nema ga u RH.

 

Mislio sam čak to sam napraviti, zalemiti led traku na komad plastike i staviti na monitor, no ne bi imao kontrolu svjetline ni topline boje pa sam odustao.


 

EDIT:

bitkovac kaže...

O tim BenQ uređajima. Više me interesira imaju li oni praktičnu primjenu na bolji prikaz slike ili je to moda. 

Imaju ti više manje isti prikaz boja, CRI (Colour Rendering Index) i Xiaomi i Benq (>95) pa su super ako usput crtaš nešto na stolu.

Envy ned 24.10.2021 12:20
Machines of Hate kaže...

Ček nije mi jasna jedna stvar, jel svrha da se osvijetli display monitora ili zid iza? Koja je ispravna pozicija light bara?

Ovaj lik kao da geldao u 42" TV pa je logično da će osvijetliti predji dio. Ali ako imaš manji monitor, pogotovo ako je to samo jedan, onda je bolje da osvjetli zid.

Korisne u svakom slučaju ali i skupe igračke. Te boje, kalibracija i slično je mazanje očiju. Uzmi si bilo kakvu lampu pogodi tamo one Kelvine za prirodnu boju ili malo žićlastu (nikako hladnu) sakrij ju iza monitora upali i imat ćeš već ugodnu atmosferu.