Monitori

Postoje li monitori koj isu bolji za oči?

Brki1994 uto 2.3.2021 10:36

Neznam koliko ti to znači, ali  na većini monitora imaš opciju "reading mode" gdje ti monitor priguši plavo svijetlo pa ti bude sve žućkasto, ali ne umara toliko oči.

A sada, da li neki monitor ima panel koji manje umara, nebih znao.

Envy uto 2.3.2021 10:46
Kreten_Toms kaže...

Ili su svi isti? 

 

Naime studiram programiranje tako da jako puno gledam i čitam, a kako kupujem novi monitor gledao bih ovo kao prioritet. Ako postoji. 

Nisu svi isti.. imaš Certificirani za onaj sa manjim oplavim osvjetljenjem i onaj sa Flicker Free:

Certification mark for LCD monitors| TÜV SÜD (tuvsud.com) Ovdje sam sad našao.. a sad ću urediti post kada nađem ostale certifikate.

Uređivano1: Ova plava svjetlost ide direktno do mozga (po slici):

 

Ovdje imaš bazu podataka za TÜVRheinland certifikat za plavu boju pa provjeri da li ti to monitor omogućaje:
Certipedia - Certificate Database from TÜV Rheinland

Brki1994 uto 2.3.2021 10:58
Filox kaže...

Valjda i malo brzi monitori manje umaraju oči, bolje 144Hz, nego 60Hz. Ispravite me ako griješim.

 

S ovim se slažem. Na poslu imam 60 hz monitor dok kući imam 144 hz i razika je nebo i zemlja. 144 hz mi niti približno ne umara oči jer mi se oko ne mora konstatno fokusirati na "chopping" kod 60 hz. 

Sve igra varijablu, ali 144 hz je kako god okreneš quality of life.

Lovac uto 2.3.2021 11:05

Koji god monitor da imaš, a pogotovo dobar IPS sa živim bojama:

- ne pretjeruj sa svjetlinom i kontrastom; ako osjetiš da ti oči počnu biti mokre ili lagano peckaju kod sadržaja gdje prevladavaju svijetli tonovi, vjerojatno je do toga
- budi fokusiran na treptanje - lako je zaboraviti pa skužiš da nisi trepnuo već pola minute
- po noći nikad ne radi u mraku, znam da paše za filmove ili neke igre, no dobro je imati izvor svjetla u prostoriji (po mogućnosti 'warm' - dakle min. plave komponente)
- flux je must; ako ti je default agresivan, stavi si neku custom vrijednost; bitno da nije jako plavo svjetlo u jutro i kako odmiče dan
- ako možeš, uzmi >100Hz
- svakih sat vremena, osim što se zdravo maknuti probaj barem malo gledati u daljinu, kroz prozor

Brki1994 uto 2.3.2021 12:04
Lovac kaže...

Koji god monitor da imaš, a pogotovo dobar IPS sa živim bojama:

- ne pretjeruj sa svjetlinom i kontrastom; ako osjetiš da ti oči počnu biti mokre ili lagano peckaju kod sadržaja gdje prevladavaju svijetli tonovi, vjerojatno je do toga
- budi fokusiran na treptanje - lako je zaboraviti pa skužiš da nisi trepnuo već pola minute
- po noći nikad ne radi u mraku, znam da paše za filmove ili neke igre, no dobro je imati izvor svjetla u prostoriji (po mogućnosti 'warm' - dakle min. plave komponente)
- flux je must; ako ti je default agresivan, stavi si neku custom vrijednost; bitno da nije jako plavo svjetlo u jutro i kako odmiče dan
- ako možeš, uzmi >100Hz
- svakih sat vremena, osim što se zdravo maknuti probaj barem malo gledati u daljinu, kroz prozor

 

Potpisujem gornji post, ali bih naveo još i i nešto što mnogi zaborave, a to je da nosiš naočale ako ti je okulist propisao. Sve migrene onda nestaju, a oči ne peku. 

 

P.S. ako je moguće u aplikacijama, koristi dark mode tj. tamni način da ti smanje umaraju oči

Mortiis uto 2.3.2021 16:18

ja npr imam drugi problem..cim imam neki izvor svijetlosti okolo monitora, odmah me pocnu bolit i oci i glava, tesko mi je gledat onda u monitor...

idealno mi je jedino kad je ultramrak u prostoriji...

 

Boris grozni uto 2.3.2021 16:58
Brki1994 kaže...
Filox kaže...

Valjda i malo brzi monitori manje umaraju oči, bolje 144Hz, nego 60Hz. Ispravite me ako griješim.

 

S ovim se slažem. Na poslu imam 60 hz monitor dok kući imam 144 hz i razika je nebo i zemlja. 144 hz mi niti približno ne umara oči jer mi se oko ne mora konstatno fokusirati na "chopping" kod 60 hz. 

Sve igra varijablu, ali 144 hz je kako god okreneš quality of life.

 Istina ja sam cuo da se s monitorima od 360hz lijeći rak mozga i to u roku od par dana daj procitajte nesto o lcd-ima prije nego bubnete ovakve gluposti jeste vi zavrsili srednju ili barem osnovnu skolu?

Boris grozni uto 2.3.2021 17:08
Kreten_Toms kaže...

Ili su svi isti? 

 

Naime studiram programiranje tako da jako puno gledam i čitam, a kako kupujem novi monitor gledao bih ovo kao prioritet. Ako postoji. 

 Uglavnom, ako ti se oci brzo umaraju uzmi bilo koji IPS/Va 60hz monitor da je iskljucivo 100% flicker free*(ovo treba provjeriti kroz recenzije jer neki monitori nisu 100% ff) i da ima blue light mod/preset, veca rezolucije i optimalnog omjera dijagonale. Ostalo su sve bajke za malu djecu. (*najvaznija stvar kod odabira monitora ako imate problema s umorom ociju).