Monitori

Monitor - pad fps-a

alleinichev pet 30.4.2021 12:48

Nedavno sam presao sa 24 incha, IPS, FULL HD, 60 hz monitora na 27 inchi zakrivljeni monitor, VA panel, 2k, 144hz, AMD freesync.

 

Spojio sam ga na display port kabal, nastimao na 144hz i 2k rezoluciju, te upalio amd freesync na grafickoj.

 

Kada sam upalio igru takodjer sam nastimao na 2k rezoluciju i 144hz, fps je pao na svim igrama za 40, slika mi je skroz nekako drugacija, mutnija, za razliku od proslog monitora gdje sam na svim novijim igrama imao jako visok fps.

 

Imam RX 580 8GB Sapphire Nitro+ graficku, CPU ryzen 5 3600.

 

Da li je pad FPS-a rezultat losijih komponenti (graficke i CPU-a) ili se mora nesto podesavati jos dodatno na samom monitoru ili sistemu? Monitor je AOC CQ27G2U

 

Hvala

ibme74 pet 30.4.2021 12:51

Pa normalno da imaš manji FPS na većoj rezoluciji, to ti je kao da friziraš auto sa 120 konja na 250 konja i čudiš se što imaš veću potrošnju goriva.

Što se mutne slike tiče - Jesi otisao u display postavke i stavio na 1440p i 144hz? Jesi upalio freesync opciju i na monitoru?
Nebi smijelo biti tako, nešto nisi naštimao kako treba. Probaj sa DDU deinstalirati drivere za grafu pa staviti zadnje sa AMD stranice ako ovo gore ne pomogne.

alleinichev pet 30.4.2021 13:07
ibme74 kaže...

Pa normalno da imaš manji FPS na većoj rezoluciji, to ti je kao da friziraš auto sa 120 konja na 250 konja i čudiš se što imaš veću potrošnju goriva.

Što se mutne slike tiče - Jesi otisao u display postavke i stavio na 1440p i 144hz? Jesi upalio freesync opciju i na monitoru?
Nebi smijelo biti tako, nešto nisi naštimao kako treba. Probaj sa DDU deinstalirati drivere za grafu pa staviti zadnje sa AMD stranice ako ovo gore ne pomogne.

 Sto se tice drivera, zadnji su instalirani.

u displey settings sam stavio na 1440p i 144hz ako mislis na to ili mislis na ručne komande na monitoru, ono na dnu, pa da podesim tu?

alleinichev pet 30.4.2021 13:08
Brki1994 kaže...

Probaj u postavkama monitora overdrive staviti na medium, a u postavkama driver-a upali Image Sharpening i ugasi Virtual super resolution.

 

 

 u postavkama drivera image sharpening je upaljen ja mislim na 30%, prije je bilo na 80% ali sam vidio na youtube da je bolje drzati na 30%, a virtual super resolution je ugasen

Filox pet 30.4.2021 13:11
alleinichev kaže...

Nedavno sam presao sa 24 incha, IPS, FULL HD, 60 hz monitora na 27 inchi zakrivljeni monitor, VA panel, 2k, 144hz, AMD freesync.

 

Spojio sam ga na display port kabal, nastimao na 144hz i 2k rezoluciju, te upalio amd freesync na grafickoj.

 

Kada sam upalio igru takodjer sam nastimao na 2k rezoluciju i 144hz, fps je pao na svim igrama za 40, slika mi je skroz nekako drugacija, mutnija, za razliku od proslog monitora gdje sam na svim novijim igrama imao jako visok fps.

 

Imam RX 580 8GB Sapphire Nitro+ graficku, CPU ryzen 5 3600.

 

Da li je pad FPS-a rezultat losijih komponenti (graficke i CPU-a) ili se mora nesto podesavati jos dodatno na samom monitoru ili sistemu? Monitor je AOC CQ27G2U

 

Hvala

 Do sada je grafička davala 1K signal, sad daje 2k signal. Sasvim logično je da padnu FPSi, jer grafika mora više posla odradit. Viša rezolucija više opterećuje grafiku. Ako na istom tom monitoru staviš staru rezoluciju fullhd, vidit ćeš da će ti se i FPSovi vratit.