Monitori

Koji monitor kupiti

CelticFrost pet 30.10.2020 22:06

Ako koristiš bug-ovu tražilicu, naći ćeš gomilu hvalospjeva i recenzija za Q3279VWFD8. Znao je biti (dosta) jeftiniji, nema pivot, a i malo je stariji model pa estetski nije... whatever, ako je to nekome uopće bitno. P2719H je niže rezolucije, a kombinaciju 27 incha i 1080p ne bih osobno preporučao, osim ako se isključivo koristi za gaming i/ili multimediju. Mislim da je moja preporuka također bila s pivotom, isprike ako sam pogriješio. 

Nedavno sam si uzimao monitor i u više navrata sam si glavu isprobijao odabiranjem. Problem je što kod nas nije moguće isprobati panel uživo te se oslanjamo na preporuke. S druge strane, ako prelazimo primjerice sa starih TN 1080p panela, svaki taj upgrade je OGROMAN te u neku ruku ne možemo pogriješiti. Tako da opušteno. Pokušaj procijeniti po svojim potrebama, veličini stola, radnim navikama na PCu i sl., a imaš bug.hr i youtube za malo dodatnog usmjeravanja.

Volos ned 1.11.2020 07:27

Molio bih vas za pomoć oko izbora monitora:

- tražim monitor za 3000-6000kn

- ono što znam sigurno je da monitor mora biti minimalno 32inča

- matrica IPS ili VA

 

Monitor bi koristio uglavnom za igre (uglavnom strategije 95% vremena - EU4, Stellaris, HOI4, povremeno World of Tanks...), te povremeno rad.

 

Ono što ne znam / nisam siguran:

- da li mi je bitno da monitor ima osvježavanje iznad 60Hz, kakva su vaša iskustva, jer nisam nikada radio na monitoru >100Hz, a ne igram FPSove često?

- koliko znači HDR na monitoru? Mislite da ima smisla kupovati monitor s podrškom za HDR?

- 1440p vs 4K? 

- više naginjem 16:9 monitoru nego 21:9, nisam ljubitelj zakrivljenosti, i mislim da mi mi je za sadržaj bitnija visina nego širina, ali otvorenog sam uma.

 

Unutar tog cijenovnog ranga, gledam, ako želim HDR i podršku za 100+Hz, samo postoji 1440p opcija, ako inzistiram na 4K, onda se mogu pozdraviti s HDRom i visokim frekvencijama osvježavanja, ili se možda varam, kakva su vaša iskustva?

 

Hvala unaprijed.

sseennoonn ned 1.11.2020 13:48

kakva je situacija sa tipa 27"  1440p 144hz  monitor pa da se u odredenim igrama ako fps nije dovoljan spusti rez na 1080p na 144Hz .Pretpostavljam da je to moguće. Naišao sam malo na netu da se motion blurr izrazi onda i da ukratko ne valja.  Morat ću si kupiti novi monitor a eto neam pojma šta kupit pametno..Trenutno još uvijek igram na 23" TFT 60Hz monitoru....Tako da svaki novi monitor bi mi bio svakako upgrade na bolje ...Što se tiče love cca 2000+- 200kn mi ne igra ulogu 

CelticFrost ned 1.11.2020 17:36
sseennoonn kaže...

kakva je situacija sa tipa 27"  1440p 144hz  monitor pa da se u odredenim igrama ako fps nije dovoljan spusti rez na 1080p na 144Hz .Pretpostavljam da je to moguće. Naišao sam malo na netu da se motion blurr izrazi onda i da ukratko ne valja.  Morat ću si kupiti novi monitor a eto neam pojma šta kupit pametno..Trenutno još uvijek igram na 23" TFT 60Hz monitoru....Tako da svaki novi monitor bi mi bio svakako upgrade na bolje ...Što se tiče love cca 2000+- 200kn mi ne igra ulogu 

 Izgleda loše, osim ako ćeš igrati "windowed", no tad očito ne koristiš svih 27 incha za igranje. Drži se 1440p smanji teksture i dokle god imaš 60 ili više fps, imat ćeš miljama bolje iskustvo igranja. Sve iznad 60 neka bude čisti bonus, dok ne promijeniš i gpu. Evo i malo ozbiljnijeg popusta:

https://edigital.hr/monitor/aoc-q27g2ubk-qhd-led-monitor-p755482?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

CelticFrost ned 1.11.2020 17:44
Klipson kaže...
Šta mislite do 3100kn, ići na dell3220dgf ili xiaomi 34? Trenutno sam na dell s2719dgf... Jel će slika na dellu biti oštra?
Namjena grafički dizajn i gaming uglavnom fps

 Oba mionitora su prvenstveno gaming monitori. Za grafički dizajn sigurno imaš bolje opcije, no sam već znaš gdje povlačiš kompromis. Ako ti odgovara 3440x1440, odabrao bih Xiaomi. 

32 incha na 1440p je podjednako oštro kao 24 incha i 1080p. Good enough.

Klipson ned 1.11.2020 20:09

Ma je i meni je xiaomi favorit ali brine me taj flickering što spominju, pisao sam na temi monitora ali nije nitko ništa još javio... A ja sam picajzla po tom pitanju, zasmeta me svaki takav problemćić sa slikom...

fila2208 uto 3.11.2020 11:23

pozz

 

prešao bi sa 29 inča uw 75 hz na nešto gaming based, 144hz.

 

budget friendly koliko ide, max 2000kn jer ću svoj probat utopit koliko ide.

 

čekao bih BF ako se upeca kakav popust nije frka ionako čekam neku lovicu.

 

HVALA

ibme74 uto 3.11.2020 12:03

uf, ako žena određuje onda kupuj taj AOC dok se nije predomislila skroz 

 

šalu na stranu, imaš tog asusa u moduldevet za 2.077kn mada je trgovina šupska.

 

BTW vidim da je sad svuda za njega 36mj garancije dok kada sam ga ja uzimao prije godinu dana svud je bilo 60mj garancije, hmm 

fila2208 uto 3.11.2020 12:54
ibme74 kaže...

uf, ako žena određuje onda kupuj taj AOC dok se nije predomislila skroz 

 

šalu na stranu, imaš tog asusa u moduldevet za 2.077kn mada je trgovina šupska.

 

BTW vidim da je sad svuda za njega 36mj garancije dok kada sam ga ja uzimao prije godinu dana svud je bilo 60mj garancije, hmm 

 hehe bome moram to odradit šutke 

 

asus mi je uvijek bio klasa pa bi nekako rađe na asusa, ali opet to je preko 2200 u drugim trgovinama...a da da dobijem 1400 za svoj, pa dodam tih 100 moglo bi to ić.

 

ti imaš asusa?

ibme74 uto 3.11.2020 12:59

Da, uzeo prije godinu dana isti taj model, mene odlično služi, dizajnom mi je lijepši, djeluje kvalitetnije a i stalak mi je praktičniji nego one AOC-ove "noge".

Uz sve to ima neke OSD postavke koje AOC nema a ja ih koristim pa mi je još dodatni plus, a kad sam uzimao tog AOC-a nije ni bilo još tako da je odluka bila laka 

fila2208 uto 3.11.2020 15:18
ibme74 kaže...

uf, ako žena određuje onda kupuj taj AOC dok se nije predomislila skroz 

 

šalu na stranu, imaš tog asusa u moduldevet za 2.077kn mada je trgovina šupska.

 

BTW vidim da je sad svuda za njega 36mj garancije dok kada sam ga ja uzimao prije godinu dana svud je bilo 60mj garancije, hmm 

 imao si negativna iskustva? cijena je maltene 200kn niže od ostalih

Ziga uto 3.11.2020 18:45
Tincha kaže...

Molim preporuku FHD monitora koji će biti korišten isključivo za PS4.

Jedini uvjet je da ne smije biti veći od neka 23-24'' zbog prostora u kojem će biti smješten.

Hvala!

 Jesi li zainteresiran za BenQ RL2455S, imam nov zapakiran/nikad korišten 

24" Full HD 75Hz, a 60Hz je optimizirano za konzole

 

 

Tincha uto 3.11.2020 18:49
Ziga kaže...

 Jesi li zainteresiran za BenQ RL2455S, imam nov zapakiran/nikad korišten 

24" Full HD 75Hz, a 60Hz je optimizirano za konzole

 Jesam kolega, ali do plaće samo informativno

Koliko kn?