Monitori

Koji monitor kupiti

Mitch ned 27.9.2020 16:14

 Ne razumijem po cemu je bolji? 32" bez 4K IMHO nema smisla. S druge strane, cak i taj Lenovo ima 75 Hz i opet ima IPS na QHD...ne kuzim kako je Viewsonic bolji.

 

Koja je namjena za monitor?

1950Killer ned 27.9.2020 20:38
Mitch kaže...

 Ne razumijem po cemu je bolji? 32" bez 4K IMHO nema smisla. S druge strane, cak i taj Lenovo ima 75 Hz i opet ima IPS na QHD...ne kuzim kako je Viewsonic bolji.

 

Koja je namjena za monitor?

 Igra bi mozda igrice al mene ne puca nista priko 60Hz to mi nije bitno.

Gledanje filmova

Word, Excel, visualbasic

A nasao sam vise pozitivnijih ocjena za viewsonic od lenova

 

Edit: ppi je slican kao 24" FHD rezolucije, veci no 27" fhd

Mitch ned 27.9.2020 21:16
1950Killer kaže...
Mitch kaže...

 Ne razumijem po cemu je bolji? 32" bez 4K IMHO nema smisla. S druge strane, cak i taj Lenovo ima 75 Hz i opet ima IPS na QHD...ne kuzim kako je Viewsonic bolji.

 

Koja je namjena za monitor?

 Igra bi mozda igrice al mene ne puca nista priko 60Hz to mi nije bitno.

Gledanje filmova

Word, Excel, visualbasic

A nasao sam vise pozitivnijih ocjena za viewsonic od lenova

 

Edit: ppi je slican kao 24" FHD rezolucije, veci no 27" fhd

 https://copy-electronic.hr/lg-monitor-hdr-ips-ultrawide-full-hd-29-219-hdmi-displayport-amd-freesync-white-29wn600-waeu-proizvod-3525/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Razmisli i o ovome onda...29" 21:9 ultrawide, HDR IPS isto 75 Hz, 99% sRGB...uglavnom za posao je super jer je ultrawide, za filmove odlican jer ima i zvucnike....PPI je 96. Rekao bih za non-gamere najbolji monitor za 2000..

1950Killer pon 28.9.2020 00:49
Mitch kaže...
1950Killer kaže...
Mitch kaže...

 Ne razumijem po cemu je bolji? 32" bez 4K IMHO nema smisla. S druge strane, cak i taj Lenovo ima 75 Hz i opet ima IPS na QHD...ne kuzim kako je Viewsonic bolji.

 

Koja je namjena za monitor?

 Igra bi mozda igrice al mene ne puca nista priko 60Hz to mi nije bitno.

Gledanje filmova

Word, Excel, visualbasic

A nasao sam vise pozitivnijih ocjena za viewsonic od lenova

 

Edit: ppi je slican kao 24" FHD rezolucije, veci no 27" fhd

 https://copy-electronic.hr/lg-monitor-hdr-ips-ultrawide-full-hd-29-219-hdmi-displayport-amd-freesync-white-29wn600-waeu-proizvod-3525/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Razmisli i o ovome onda...29" 21:9 ultrawide, HDR IPS isto 75 Hz, 99% sRGB...uglavnom za posao je super jer je ultrawide, za filmove odlican jer ima i zvucnike....PPI je 96. Rekao bih za non-gamere najbolji monitor za 2000..

 E sad si mi dao za mislit hahaha, kolega hvala al moram taj format uzivo dozivit mada sta se tice zvucnika to mi ne bitno imam 5.1 ozvucenje. 

Al hvala puno!

ChaoticOS pon 28.9.2020 12:16

I ja sam uzeo Xiaomi prije par dana...

Za sada sam odusevljen... :D

 

Mjesta na desktopuuuu... Ajme...

Igre ludilo...

 

Nisam neki extra zahtjevan korisnik... Tako da uopce necu o bojama i ostalim "bitnim" stvarima...

 

Meni je dovoljno, da onako... U globalu sam jako zadovoljan... Prelazak sa 60Hz na 144Hz je odlican...

 

Jedino sto sam primjetio, ali navodno je problem kod veeeelikog broja monitora... A to je brightness flickering u igrama, kod promjene fps-a... Kad se fps locka, onda je taj flickering smanjen na minimum... Navodno problem kod monitora koji nisu gsync... (graficku imam rtx2060)...

ibme74 pon 28.9.2020 12:20
ChaoticOS kaže...

I ja sam uzeo Xiaomi prije par dana...

Za sada sam odusevljen... :D

 

Mjesta na desktopuuuu... Ajme...

Igre ludilo...

 

Nisam neki extra zahtjevan korisnik... Tako da uopce necu o bojama i ostalim "bitnim" stvarima...

 

Meni je dovoljno, da onako... U globalu sam jako zadovoljan... Prelazak sa 60Hz na 144Hz je odlican...

 

Jedino sto sam primjetio, ali navodno je problem kod veeeelikog broja monitora... A to je brightness flickering u igrama, kod promjene fps-a... Kad se fps locka, onda je taj flickering smanjen na minimum... Navodno problem kod monitora koji nisu gsync... (graficku imam rtx2060)...

 

Taj monitor ima Freesync i DP pa bi freesync trebao raditi i sa nvidia grafom, ako te zanima ovdje možeš vidjeti kako klik

Skoči na "Enabling G-Sync on your FreeSync monitor"

Pookie pon 28.9.2020 13:50

Links je produljio akciju na Xiaomija, tak da bu ispod 3000 kn do 10.10.

Kaj ga više gledam, više sam nabrijan da ga uzmem. Znam da je Dell S2721DGF bolji, kvalitetniji a skuplji samo 400 kn, al ova ultrawide stavka me baš privlači. Nisam pametan.

ibme74 pon 28.9.2020 14:03

Evo taman na Bug.hr recenzija monitora klik

Piše za gsync "Nvidijine grafičke kartice Xiaomijev monitor uredno prepoznaju kao G-Sync kompatibilan, stoga i njihovi vlasnici mogu uživati u blagodatima adaptivne sinkronizacije."

Mindim uto 29.9.2020 15:50
Mitch kaže...
1950Killer kaže...
Mitch kaže...

 Ne razumijem po cemu je bolji? 32" bez 4K IMHO nema smisla. S druge strane, cak i taj Lenovo ima 75 Hz i opet ima IPS na QHD...ne kuzim kako je Viewsonic bolji.

 

Koja je namjena za monitor?

 Igra bi mozda igrice al mene ne puca nista priko 60Hz to mi nije bitno.

Gledanje filmova

Word, Excel, visualbasic

A nasao sam vise pozitivnijih ocjena za viewsonic od lenova

 

Edit: ppi je slican kao 24" FHD rezolucije, veci no 27" fhd

 https://copy-electronic.hr/lg-monitor-hdr-ips-ultrawide-full-hd-29-219-hdmi-displayport-amd-freesync-white-29wn600-waeu-proizvod-3525/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Razmisli i o ovome onda...29" 21:9 ultrawide, HDR IPS isto 75 Hz, 99% sRGB...uglavnom za posao je super jer je ultrawide, za filmove odlican jer ima i zvucnike....PPI je 96. Rekao bih za non-gamere najbolji monitor za 2000..

 

ovaj monitor izgleda odlicno, hvala na prijedlogu. Sta mislis jel dobar za programiranje?

Mitch uto 29.9.2020 16:26

Ha svakako...ja isto preferiram 21 i 32:9 za programiranje i bitno mi je da nema bleedinga jer obicno koristim tamne skinove za IDE.

Mislim da ovo po visini odgovara 16:9 24" sto je ok dosta programerima. Neki preferiraju 27" visinu, a takvi su 34" ultrawidewide.

Avensac uto 29.9.2020 19:02

Kad smo već kod programiranja i monitora, jel bi radije uzeli ovaj gore LG koji je Mitch preporučio ili Xiaomi Mi Curved 34"? Znam da cjenovno nisu baš ista kategorija, Mi je skuplji 1000kn.. Trenutno imam dual monitor setup 23 i 24" koji koristim već godinama i navikao sam, to mi je neki minimum prostora.. Nisam neki gamer, ali tu i tamo kad me primi upalim Battlefield (ne znam koliko bi sa svojom konfom uspio iskoristiti 144hz). Ako dobro gledam LG je kraći za nekih 11cm i niži za oko 2cm, to mi se čini dosta prostora.. Ionako je i taj Xiaomi već kraći nego dva moja sadašnja monitora, ali ne mogu si predočiti kolika je razlika..

Mitch uto 29.9.2020 21:14
Avensac kaže...

Kad smo već kod programiranja i monitora, jel bi radije uzeli ovaj gore LG koji je Mitch preporučio ili Xiaomi Mi Curved 34"? Znam da cjenovno nisu baš ista kategorija, Mi je skuplji 1000kn.. Trenutno imam dual monitor setup 23 i 24" koji koristim već godinama i navikao sam, to mi je neki minimum prostora.. Nisam neki gamer, ali tu i tamo kad me primi upalim Battlefield (ne znam koliko bi sa svojom konfom uspio iskoristiti 144hz). Ako dobro gledam LG je kraći za nekih 11cm i niži za oko 2cm, to mi se čini dosta prostora.. Ionako je i taj Xiaomi već kraći nego dva moja sadašnja monitora, ali ne mogu si predočiti kolika je razlika..

Ako ces uzimat Xiaomi uzimat ces ga zato sto je 5" veci, 144Hz i 1440p. Ali zrtvujes malo kvalitetu slike i soma kuna...sad je na tebi.

 

Xiaomi ti je takoder mrvu visi monitor nego ova dva, a cca gubis oko 30% sirine.

defactore čet 1.10.2020 22:04

Pozdrav,

 

trebam preporuku za doma/ured monitor. Naime imam laptop HP Pavillion i na sebi nema vga nego samo hdmi? 
Vazno je da monitor ima hdmi i da je kompaktibilan s laptopom.

 

Jos jedna bitna stavka je da je moguce monitor pricvrstiti na drzac/nosac za ekran. 

Nema nikakvih photoshopova, auto cadova i sl. Trebam omjer cijene i kvalitete i da je naravno oku ugodno :)

Sto veci to bolji. Koristit ce se vecinom za uredski posao, MS OFFICE, ERP, Google i sl. Nista wow.

 

Hvala unaprijed

 

Dacho223 pet 2.10.2020 11:32

Jedno pitanje. Trazim neki monitor za PS5. Moja dilema je sad ako su igre na 60 fps da li svejedno radi osvjezavanje slike na 120hz a monitor je npr 144hz ili treba biti igra bas 120fps da imam i 120hz osvjezavanje slike

Mew pet 2.10.2020 13:08
Dacho223 kaže...

Jedno pitanje. Trazim neki monitor za PS5. Moja dilema je sad ako su igre na 60 fps da li svejedno radi osvjezavanje slike na 120hz a monitor je npr 144hz ili treba biti igra bas 120fps da imam i 120hz osvjezavanje slike

 Pokretanje nizeg Hz na vise Hz monitorom nema nikakve veze. Mislim ima ali su toliko male da ti se neisplati razmisljat. Slobodno mozes uzet 120hz ili 144Hz ako kasnije igre pocnu to koristit. 60Hz ce radit sasvim normalno bez problema. 

Mitch pet 2.10.2020 18:53

Osvjezavanje ekrana je ono sto mu GPU kaze. Ako imas 120 Hz monitor, a izlaz na kartici to podrsava, osvjezavanje ce biti 120 Hz (tako treba i u driverima bit namjesteno- obicno je automatski). Ako imas 60 fpsa, i dalje ce se prikazivat 120 Hz, ali nece biti ista razlika kao da imas 120 fpsa u 120 Hz.

S druge strane i u grubo, Freesync povezuje osvjezavanje ekrana vise s FPS outputom kartice, u nekim slucajevima i reducira, i time dobivas glade rezultate.

SplitchY sub 3.10.2020 12:39

Pozdrav! Eto kupio prije 2 dana AOC 24G2U i trebao bi mi savjet od nekog korisnika istog monitora kako postavit sliku najbolje. Boje, kontrast , svjetlinu... Sta se tice igranja je odlican (imao do sad 60hz pa je ovo sad melem za oci) al sta se tice gledanja videa nekako nije to to out of box. Hvala!

1950Killer ned 4.10.2020 23:02

ljudi da javim, uzeo sam viewsonic vx3276 2K verziju. za sad sam zadovoljan, sto se tice bleedinga imao sam srece samo u malom dijelu probija, no sto ocekivati za ips i dijagonale za takvu cijenu.

sto se tice slike ja san stvarno zadovoljan. dijagonala i rezolucija mi je dovoljna za dva tri prozora bez problema sto mi je i bio glavni cilj. (ako koga briga za zvucnike, zaboravite da postoje) 

izgled kucista je top no na stalku se vidi da je to ipak samo plastika sto se i podrazumijeva. citao sam dosta o konkurentu (aoc 32") da se zagrijava i tako to, ovdje to ne primjecujem.

jedino sto sam dobio samo hdmi kabel za povezivanje dok sam na unboxing videima vidao i dp uz hdmi.

stoga  za viewsonic!

 

 

EDIT: sto se tice za gaming, igrao sam vecinom SP igre stoga mi nije bio bitan input lag, no ni ne primjecujem ga, nema trzanja i kad je ugasen vsync sto sam imao na starom monitoru

ibme74 pon 5.10.2020 09:13
Dacho223 kaže...

Ima li ko Asus VG279Q 

Kakva su iskustva. Brijem vjerojatno to ubost za PS5

 

Imam ga ja, odličan monitor, nemam nikakvih zamjerki.

Uzmi ga ako ga nađeš za do 2k kuna, ako košta više imaš kao alternativu AOC 27G2U 144Hz varijanta

Nenadmazivi pon 5.10.2020 21:11

Pozdrav svima,

 

molim preporuku za monitor.

mora biti minimalno 27 dijagonala i do 3000 kuna

komp služi za gaming i to večinom FPS-a

plan je igrati u 2560x1440 rezoluciji na 144Hz

mislim da ova konfiguracija može većinu novijih igrica pokrenuti na "high setings" a da FPS ne padne ispod 60

Kakva bi bila realna razlika izmežu 1080 i 1440p na ovoj konfiguraciji ?

konfiguracija je : 

AMD CPU Desktop Ryzen 5 2600

Hladnjak LC-Power LC-CC-120, Intel/AMD + AM4

Asrock B450M PRO4-F

Patriot Viper4, 3000Mhz, 16GB (2x8GB), CL16

Sapphire RX 5700 Pulse, 8GB GDDR6

GIGABYTE SSD 512GB, M.2 2280, NVMe 1.3 PCI-Express 3.0 x4, 3D NAND TLC, 1700MBs/1550MBs, 5Yr., Retail

Tvrdi Disk WD Blue 1TB 7200

GIGABYTE B700H Power Supply 700W, Modular, 80+ Bronze, Japanese capacitors, 120mm smart control fan, EU plug

 

Hvala svima na odgovorima !

 

ibme74 uto 6.10.2020 09:42
Kaby kaže...

Po recenzijama jako dobar, ali ne kupovati u futuri nego radije u superneta za 120kn više jer daju 3 god jamstva, koliko inače proizvođač i daje..

 

to je do dobavljača, treba provjeriti i na futuri i na supernet da se vidi jel stvarno 24 odnosno 36 mj jer često imaju greške u opisima, duljini garancije i sl.

WestwoodZG uto 6.10.2020 12:06

Bok, nedavno sam uz pomoć forumaša složio stroj za igranje i iako sam zadovoljan svojim trenutnim monitorom, pitam se mogu li izvući više iz računala. Budući da nisam baš potkovan i što više proučavam kao da manje znam, trebao bih savjet i pomoć pri odabiru.

Trenutno imam monitor HP 24fw (1080p @75 Hz), a računalo guraju Intel i5-9600KF i Sapphire Pulse RX 5700 XT 8GB. Monitoru sjedim poprilično blizu, ravno ispred njega (ne gledam iz kuta). Prvenstvena namjena je igranje i to 99% vremena samo jednu igru: DCS World (trenutno vrtim 90-100 FPS).

 

Inicijalna želja je pronaći monitor od 144Hz, 1440p, FreeSync, do 3.000 kn za 32/34" ili do 2.500 kn za 27".

 

Zaključio sam u nekom trenutku da mi 32" možda ne odgovara jer je ppi otprilike isti kao i na trenutnom monitoru iako skačem s FHD na QHD, tako da ne bih dobio na oštrini slike što mi je jako bitno. Onda je uletio ovaj nesretni XIAOMI od 34" i sve mi "pokvario". Nisam siguran da bi mi on uopće stao na stol i da li je možda overkill za moj PC, ali ne ide mi iz glave trenutno. Ovo su 32/34" monitori koje sam gledao.

 

Vjerujem da bi mi 27" bili ok veličina jer u odnosu na trenutni ekran dižem gustoću piksela, veličinu dijagonale i Hz, a vrijeme odziva je bolje ili u najgorem slučaju jednako (do 5 ms).  Tu me zapravo jedino muči: uzeti zakrivljeni ili ravni ekran? (Nemam iskustava sa zakrivljenima). Ovo su 27" monitori koje sam gledao.

 

Ako sam dobro razumio panel bi trebao biti TN, eventualno VA, ali nikako IPS (što trenutno imam) za namjenu koja meni treba. Možda zvuči glupo, ali boja, kut gledanja i sl. mi je u drugom planu, najvažnije mi je da slika bude što oštrija i da cijela stvar teče glatko. 

Ne znam trebam li na još nešto obratiti pozornost.

 

Pitanja:

1. Što predlažete?

2. Može li moje računalo može podnijeti XIAOMI XMMNTWQ34?

3. Hoću li s novim monitorom osjetiti (značajnije) poboljšanje u odnosu na trenutni monitor?

 

Eto, molim da me ispravite i naučite što je (ne)bitno te savjetujete.

Hvala unaprijed. Živjeli!

ibme74 uto 6.10.2020 12:10
WestwoodZG kaže...

Bok, nedavno sam uz pomoć forumaša složio stroj za igranje i iako sam zadovoljan svojim trenutnim monitorom, pitam se mogu li izvući više iz računala. Budući da nisam baš potkovan i što više proučavam kao da manje znam, trebao bih savjet i pomoć pri odabiru.

Trenutno imam monitor HP 24fw (1080p @75 Hz), a računalo guraju Intel i5-9600KF i Sapphire Pulse RX 5700 XT 8GB. Monitoru sjedim poprilično blizu, ravno ispred njega (ne gledam iz kuta). Prvenstvena namjena je igranje i to 99% vremena samo jednu igru: DCS World (trenutno vrtim 90-100 FPS).

 

Inicijalna želja je pronaći monitor od 144Hz, 1440p, FreeSync, do 3.000 kn za 32/34" ili do 2.500 kn za 27".

 

Zaključio sam u nekom trenutku da mi 32" možda ne odgovara jer je ppi otprilike isti kao i na trenutnom monitoru iako skačem s FHD na QHD, tako da ne bih dobio na oštrini slike što mi je jako bitno. Onda je uletio ovaj nesretni XIAOMI od 34" i sve mi "pokvario". Nisam siguran da bi mi on uopće stao na stol i da li je možda overkill za moj PC, ali ne ide mi iz glave trenutno. Ovo su 32/34" monitori koje sam gledao.

 

Vjerujem da bi mi 27" bili ok veličina jer u odnosu na trenutni ekran dižem gustoću piksela, veličinu dijagonale i Hz, a vrijeme odziva je bolje ili u najgorem slučaju jednako (do 5 ms).  Tu me zapravo jedino muči: uzeti zakrivljeni ili ravni ekran? (Nemam iskustava sa zakrivljenima). Ovo su 27" monitori koje sam gledao.

 

Ako sam dobro razumio panel bi trebao biti TN, eventualno VA, ali nikako IPS (što trenutno imam) za namjenu koja meni treba. Možda zvuči glupo, ali boja, kut gledanja i sl. mi je u drugom planu, najvažnije mi je da slika bude što oštrija i da cijela stvar teče glatko. 

Ne znam trebam li na još nešto obratiti pozornost.

 

Pitanja:

1. Što predlažete?

2. Može li moje računalo može podnijeti XIAOMI XMMNTWQ34?

3. Hoću li s novim monitorom osjetiti (značajnije) poboljšanje u odnosu na trenutni monitor?

 

Eto, molim da me ispravite i naučite što je (ne)bitno te savjetujete.

Hvala unaprijed. Živjeli!

 

ako ti se ne troši puno a žališ 27" 1440p 144hz (po meni nema smisla zakrivljeni monitor ako nije UW) pogledaj ovo