Monitori

Koji monitor kupiti

Anđeo bez falinge pon 6.7.2020 13:34
tajo1960 kaže...

 Sad sam jedno kratko glupo i nebitno pitanje. Kad se pogledaju podaci o kontrastu, pa koji su i navedeni (i na slici su, gore)... prvi imaju "normalnih" 3.000:1, dok zadnji ima 80.000.000:1?!?!?!?!? Osamdeset milijuna naprama jedan! Svete ti krave?!?!

Pita li se itko tko kupuje išta o tome? Onako, realno... kad vidite podtak o 80000000:1 - znači li vam to išta?

 3000:1 za VA monitor je normalan i vjerojatno točan podatak, na IPS monitorima ide maks do 1200:1 a to s 80000000000000000000000000000000000000000.........bilijuna trilijuna je stara budalaština za loviti budale. 

LCD televizori s VA panelom idu i do 7000:1  (realno nekih 5000:1) dok IPs ide do 1500:1

 

https://www.rtings.com/tv/learn/ips-led-vs-va-lcd

Anđeo bez falinge pon 6.7.2020 17:36
tajo1960 kaže...

Poznato mi je to, tnx, samo, pitao sam se - znači li to išta onome tko traži (i kupuje) novi monitor? Jer, činjenica je da se ti brojčani podaci stavljaju "u vrh" podataka, da "ubodu u oko", da se vide, da ne prođu nezapaženi, a nije mi jasno da trgovina monitora (kao grana prodaje) još nije shvatila da se ljudi, uglavnom, informiraju prije kupovine istog i da se neće baš tako olako zalijepiti na podatak 80000000:1. No, čini se a sam u krivu i da nas i dalje smatraju dibidusima.

 zemljak, koliko sam čitao razumiješ se u audio sustave..

to je isto kad na onim malim zvučnicima od 75 kn napišu 2x100 W  a negdje skriveno napišu 2x1,5 W RMS (što je realno)

tu foru su šljakali dugo godina. baš više ni ne pratim audio scenu pa ne znam da li još muljaju s tim spec...

Grozni66666 pon 6.7.2020 19:27
_itsmoriarty kaže...

pozdrav, 

 

imam jedno pitanje, nije u vezi kupnje monitora nego u kalibriranju. cemu to tocno sluzi? da li je to pozeljno uraditi? hoce li vidjetu kakvu razliku? 

 

hvala. 

 Ako zivis od fotografije ili su ti boje jako bitne vjerovatno je pozeljno (no to mozes donekle i preskociti ako vec u startu kupis monitor koji je tvornicki kalibriran), cak i ako si samo gamer boje u recimo starcraftu 2 ili evo zadnjem cod-u na kalibriranom monitoru je doslovno svaki zid drugacije boje!

https://foto-tecaj.com/kalibracija-monitora/

Inace kad jednom udes u taj krug visokih rezolucija i kalibriranih monitora tek ces onda shvatiti kako je netko zapravo zamislio da mu neka igra izgleda, u nekim igrama ovisno koliku su paletu boja i tekstura koristili razlike znaju biti ogromne na takvim monitorima.

Grozni66666 uto 7.7.2020 18:49
warezboy kaže...

Molim preporuku za 32" 1440 monitor do 2500kn.

 

Razmisljam o: https://www.mall.hr/lcd-monitori/philips-led-monitor-328b6qjeb-1300965

 

Misljenja? :D

 Zasto da dajes cca 800kn vise kad imas , https://www.mall.hr/lcd-monitori/aoc-led-monitor-q3279vwfd8?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

dobio nagradu za best buy monitor u Bug casopisu. Samo pazi piksel polica osiguranja ti kod Aoc monitora nepokriva do 5 mrtvih piksela!

Svakako ako se odlucis obavezna ga uzmi prek web shopa da ga mozes vratiti bez ikakvog razloga!

Inace taj Philips je odlican, skuplji no i dosta kvalitetniji, kalibriran no nije i P serije, ali ima veliku manu nema nikakvu sinkronizaciju pa ako se mislis igrati na njemu rade ga zaobidi.zz

GridLocK pet 10.7.2020 03:43

Planiram konačno kupiti novi monitor pa trebam neke preporuke, buđet je nekih 1500kn. Nije puno ali bude svakak bolji od ovog prastarog kojeg imam. Poželjno je da bude 24" flat, 1080p, 144hz, AMD freesync i što manji odaziv ako je moguće. Uzel bi i možda neki 27" ali me brine onda malo gubitak FPS-a u igrama zbog veće rezolucije. Ako ima nekaj pristojno za gore navedenu lovu samo predložite hvala!

191x7 pet 10.7.2020 07:37
GridLocK kaže...

Planiram konačno kupiti novi monitor pa trebam neke preporuke, buđet je nekih 1500kn. Nije puno ali bude svakak bolji od ovog prastarog kojeg imam. Poželjno je da bude 24" flat, 1080p, 144hz, AMD freesync i što manji odaziv ako je moguće. Uzel bi i možda neki 27" ali me brine onda malo gubitak FPS-a u igrama zbog veće rezolucije. Ako ima nekaj pristojno za gore navedenu lovu samo predložite hvala!

 S RX 5700 se brineš za gubitak performansi pri prelasku s 1080p na 1440P? Prijatelju, 5700 je 1440p kartica.

Jel bi ti odgovarao 32" 1440p 75HZ Freesync? Pitam JER ti veći monitor daje više prednsoti nego brži monitor.

ibme74 pet 10.7.2020 08:58
191x7 kaže...
GridLocK kaže...

Planiram konačno kupiti novi monitor pa trebam neke preporuke, buđet je nekih 1500kn. Nije puno ali bude svakak bolji od ovog prastarog kojeg imam. Poželjno je da bude 24" flat, 1080p, 144hz, AMD freesync i što manji odaziv ako je moguće. Uzel bi i možda neki 27" ali me brine onda malo gubitak FPS-a u igrama zbog veće rezolucije. Ako ima nekaj pristojno za gore navedenu lovu samo predložite hvala!

 S RX 5700 se brineš za gubitak performansi pri prelasku s 1080p na 1440P? Prijatelju, 5700 je 1440p kartica.

Jel bi ti odgovarao 32" 1440p 75HZ Freesync? Pitam JER ti veći monitor daje više prednsoti nego brži monitor.

 

nije on ni spomenuo 1440p, on misli da gubi na performansama zbog veće dijagonale na 1080p

191x7 pet 10.7.2020 09:52
ibme74 kaže...
GridLocK kaže...

Planiram konačno kupiti novi monitor pa trebam neke preporuke, buđet je nekih 1500kn. Nije puno ali bude svakak bolji od ovog prastarog kojeg imam. Poželjno je da bude 24" flat, 1080p, 144hz, AMD freesync i što manji odaziv ako je moguće. Uzel bi i možda neki 27" ali me brine onda malo gubitak FPS-a u igrama zbog veće rezolucije. Ako ima nekaj pristojno za gore navedenu lovu samo predložite hvala!

nije on ni spomenuo 1440p, on misli da gubi na performansama zbog veće dijagonale na 1080p

 Kako nije spomenuo, pa boldao sam ti.

jt1994 pet 10.7.2020 14:20

Pozdrav,

 

u 12.mjesec prošle godine uzeo sam pc te novi monitor. S obzirom da sam dosta uložio u novi pc odlučio sam se na AOC 24g2u( u to vrijeme proglašen best budget opcijom 144 hz,IPS panel). I evo pola godine kasnije probudim se upalim pc i na dnu ekrana mrlja koda je neko čekićen lupao po ekranu te je došlo do sloma panela. Općenito sam jako dobar s tehologijom te mi je sve uvijek kao u novom stanju. Znači ekran je tip top. 

 

S obzirom kao je prošlo malo više od pola godine otiđem u Svijet medija kako bi reklamirao monitor. S obzirom na izgled ekrana može se zaključit kako nikad nije pretrpio nikakav fizički udarac. I oni mi kažu kako je to fizičko oštećenje i kako nemam pravo na garanciju niti na reklamaciju. I sad imam 2 pitanja:

 

1. Da li ste ikad imali slične situacije i što činiti?

2.Pretpostavljam da će me škartat za reklamaciju pa odma da pitam preporuku: 27 inca,144 hz,budget 2500 kn. Preferirao bi IPS panel međutim evo naučio sam da u ovom cjenovnom rangu nema smisla tražit IPS.

 

Što se tiče garancije novog monitora, BOLI ME BRIGA. Svakako su svi smećari i ogradili su se šta se svega tiče.

 

LP

ibme74 pet 10.7.2020 14:50
191x7 kaže...
ibme74 kaže...
GridLocK kaže...

Planiram konačno kupiti novi monitor pa trebam neke preporuke, buđet je nekih 1500kn. Nije puno ali bude svakak bolji od ovog prastarog kojeg imam. Poželjno je da bude 24" flat, 1080p, 144hz, AMD freesync i što manji odaziv ako je moguće. Uzel bi i možda neki 27" ali me brine onda malo gubitak FPS-a u igrama zbog veće rezolucije. Ako ima nekaj pristojno za gore navedenu lovu samo predložite hvala!

nije on ni spomenuo 1440p, on misli da gubi na performansama zbog veće dijagonale na 1080p

 Kako nije spomenuo, pa boldao sam ti.

 

s obzirom kako je to napisao "gubitak FPS-a u igrama zbog veće rezolucije" ja i dalje smatram da on misli na veću dijagonalu a ne na rezoluciju samo se krivo izrazio, neka me ispravi ako griješim

Alfredo nr.2 pet 10.7.2020 15:26
jt1994 kaže...

Pozdrav,

 

u 12.mjesec prošle godine uzeo sam pc te novi monitor. S obzirom da sam dosta uložio u novi pc odlučio sam se na AOC 24g2u( u to vrijeme proglašen best budget opcijom 144 hz,IPS panel). I evo pola godine kasnije probudim se upalim pc i na dnu ekrana mrlja koda je neko čekićen lupao po ekranu te je došlo do sloma panela. Općenito sam jako dobar s tehologijom te mi je sve uvijek kao u novom stanju. Znači ekran je tip top. 

 

S obzirom kao je prošlo malo više od pola godine otiđem u Svijet medija kako bi reklamirao monitor. S obzirom na izgled ekrana može se zaključit kako nikad nije pretrpio nikakav fizički udarac. I oni mi kažu kako je to fizičko oštećenje i kako nemam pravo na garanciju niti na reklamaciju. I sad imam 2 pitanja:

 

1. Da li ste ikad imali slične situacije i što činiti?

2.Pretpostavljam da će me škartat za reklamaciju pa odma da pitam preporuku: 27 inca,144 hz,budget 2500 kn. Preferirao bi IPS panel međutim evo naučio sam da u ovom cjenovnom rangu nema smisla tražit IPS.

 

Što se tiče garancije novog monitora, BOLI ME BRIGA. Svakako su svi smećari i ogradili su se šta se svega tiče.

 

LP

 Zovi odjel za zaštitu potrošača pri ministartsvu gospodrstva i vidi što oni kažu http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac/

Ako nema fizičkih oštećenja moraju ti priznati garanciju.

GridLocK pet 10.7.2020 16:46

Ma ako bi uzel 27" išel bi i na veću rezu radi PPI. Pošto imam dosta dobar vid smetala bi me ta "neoštrina" zaslona. Frend ima viška 27"@1080p koji mi je posudil na nekoliko dana i to mi je bila živa katastrofa. 24"@1080p mi je nekak taman mada i tu znam nekad koji pixel zasebno uloviti.

Al opet da idem na 27"@1440p nebi mi bilo loše jer je veće ljepše oku i tu se bojim kakve sam sreće da budem popušil na performansama.

 

JohnnyBlaze pet 10.7.2020 17:30
GridLocK kaže...

Ma ako bi uzel 27" išel bi i na veću rezu radi PPI. Pošto imam dosta dobar vid smetala bi me ta "neoštrina" zaslona. Frend ima viška 27"@1080p koji mi je posudil na nekoliko dana i to mi je bila živa katastrofa. 24"@1080p mi je nekak taman mada i tu znam nekad koji pixel zasebno uloviti.

Al opet da idem na 27"@1440p nebi mi bilo loše jer je veće ljepše oku i tu se bojim kakve sam sreće da budem popušil na performansama.

 

 Uzeo prije par dana https://www.displayninja.com/lg-27gl850-review/. Monitor je bolestan, imam i aoc 27 incha 144hz, ali FHD i razlika je nebo i zemlja.

191x7 pet 10.7.2020 22:24
GridLocK kaže...

Ma ako bi uzel 27" išel bi i na veću rezu radi PPI. Pošto imam dosta dobar vid smetala bi me ta "neoštrina" zaslona. Frend ima viška 27"@1080p koji mi je posudil na nekoliko dana i to mi je bila živa katastrofa. 24"@1080p mi je nekak taman mada i tu znam nekad koji pixel zasebno uloviti.

Al opet da idem na 27"@1440p nebi mi bilo loše jer je veće ljepše oku i tu se bojim kakve sam sreće da budem popušil na performansama.

 

32" 1440p ima piksele velike kao 24" 1080p.

27" 1440p ima piksele manje nego 22" 1080p.

Mitch sub 11.7.2020 00:40

Ako netko treba preporuku za 32" 4K za programiranje, visok sRGB i poslovne svrhe, preporucam Philips 328E1CA...zakrivljen, VA, jako malo bleedinga, jako dobar color accuracy (mislim oko 120% sRGB), jako dobar response. Mali bezeli i ok zakrivljenost.

INCOGNITO99 ned 12.7.2020 10:41
tajo1960 kaže...

Ekipa, koji imate realna saznanja o sličnostima / razlikama kvalitete modela, koji preporučujete kao izbor? Kućno korištenje, 27'' 2k model, IPS... nije za gaming.

 

1. Iiyama PROLITE XUB2792QSU-B1  https://iiyama.com/gl_en/products/prolite-xub2792qsu-b1/

 

2. Dell P2720D  https://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-27-monitor-p2720d/apd/210-aulk/monitors-monitor-accessories

 

3. Dell P2720DC https://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-27-usb-c-monitor-p2720dc/apd/210-auln/monitors-monitor-accessories

 

Hvala na prijedlozima, sugestijama i mišljenjima!

 

EDIT posta:

Ajme koliko mišljenja i sugestija... pa obraniti se ne stignem... 

 Ja ti imam Dell U2719DC, jako lagan za oči, osobno sam uzeo C varijantu jer sam ga povezao sa USB C kabelom na laptop i onda ga koristim kao display i usb hub za miš i tipkovnicu(prefora inače, da imam neki ultrabook mogao bi i punjač izbaciti iz priče te u laptop imati samo jedan kabel uštekan )... ako ne planiraš to raditi, uzmi non C  Della, to im je jedina razlika, isti panel isto sve...

Buba666 čet 16.7.2020 14:35
icek_picek kaže...

aha, nisam skuzio da si ga usporedivao s tim samsungom, tj da je i taj bio u igri.

 

hvala za info (jel samo meni stalak jako ruzan? :))

 Nisi jedini, no ajde natrpas uvijek nesto u tu "posudu"

Mitch čet 16.7.2020 14:40
icek_picek kaže...

aha, nisam skuzio da si ga usporedivao s tim samsungom, tj da je i taj bio u igri.

 

hvala za info (jel samo meni stalak jako ruzan? :))

 

Buba666 kaže...
icek_picek kaže...

aha, nisam skuzio da si ga usporedivao s tim samsungom, tj da je i taj bio u igri.

 

hvala za info (jel samo meni stalak jako ruzan? :))

 Nisi jedini, no ajde natrpas uvijek nesto u tu "posudu"

 Haha meni nije toliko ruzan koliko je velik pa mi malo smeta, ali kazem imas VESA mount. Samsung na svom stalku nije toliko stabilan po meni