Monitori

Grom mi spržio monitor - može li se popraviti?

Gleeson sub 15.5.2021 11:11

Jučer u Zaprešiću bilo posljepodne gadno nevrijeme, sjedim ja za kompom kad grune glasno grom i ugasi mi komp i monitor. Ispostavilo se da je pogodio stup ispred moje kuće koji nosi internetske kablove i spalio mi monitor, mrežnu na drugom kompu, ruter i još 5 rutera u ulici.

 

Monitor je Lenovo 22", ne znam koji model, al pretpostavljam da to nije ni bitno.

 

Jel to nešto što se može popraviti ili bi popravak bio blizu cijene novog monitora?

 

Stari mi kaže možda je otišao osigurač u monitoru pa ako ga se zamjeni možda bi monitor proradio, jel moguće da je stvarno tako? Jel bi to bio neki generični osigurač koji bih mogao kupit negdje ili bi u monitoru bio neki specifični, proizveden baš za taj monitor pa možda ne bih mogao naći?

Ajar sub 15.5.2021 12:21
Gleeson kaže...

Jučer u Zaprešiću bilo posljepodne gadno nevrijeme, sjedim ja za kompom kad grune glasno grom i ugasi mi komp i monitor. Ispostavilo se da je pogodio stup ispred moje kuće koji nosi internetske kablove i spalio mi monitor, mrežnu na drugom kompu, ruter i još 5 rutera u ulici.

 

Monitor je Lenovo 22", ne znam koji model, al pretpostavljam da to nije ni bitno.

 

Jel to nešto što se može popraviti ili bi popravak bio blizu cijene novog monitora?

 

Stari mi kaže možda je otišao osigurač u monitoru pa ako ga se zamjeni možda bi monitor proradio, jel moguće da je stvarno tako? Jel bi to bio neki generični osigurač koji bih mogao kupit negdje ili bi u monitoru bio neki specifični, proizveden baš za taj monitor pa možda ne bih mogao naći?

 prema osobnom iskustvu s popravkom (u stručnom i ovlaštenom servisu!) 24 inčnog monitora kojem je napajanje otegnulo papke (ne od munje - 'nako; poslije 14 godina rada, iznenada i ničim izazvano), najbolje je odmah kupiti nov i ne gubiti vrijeme na servis, dim, iskre i izbacivanje osigurača te mrak u pola kuće. 

jozef sub 15.5.2021 12:49
%Gleeson kaže...

Jučer u Zaprešiću bilo posljepodne gadno nevrijeme, sjedim ja za kompom kad grune glasno grom i ugasi mi komp i monitor. Ispostavilo se da je pogodio stup ispred moje kuće koji nosi internetske kablove i spalio mi monitor, mrežnu na drugom kompu, ruter i još 5 rutera u ulici.

 

Monitor je Lenovo 22", ne znam koji model, al pretpostavljam da to nije ni bitno.

 

Jel to nešto što se može popraviti ili bi popravak bio blizu cijene novog monitora?

 

Stari mi kaže možda je otišao osigurač u monitoru pa ako ga se zamjeni možda bi monitor proradio, jel moguće da je stvarno tako? Jel bi to bio neki generični osigurač koji bih mogao kupit negdje ili bi u monitoru bio neki specifični, proizveden baš za taj monitor pa možda ne bih mogao naći?

Nije nemoguće da je osigurač. Ništa te ne košta da otvoriš monitor i sam pogledaš. 99% se radi o standardnom brzom rastalnom osiguraču u staklenoj cjevčici s limenim kapicama na krajevima, mislim da je 5x20mm. Ako je osigurač pregoren samo provjeri koja je jakost struje (A) upisana na njemu i kupi novi negdje gdje prodaju elektromehaničke komponente, trebalo bi biti do 5kn. 

Alkaline sub 15.5.2021 14:08

Moj savjet, zaboravi na taj monitor i kupi drugi.

 

Čim pitaš za popravak vidi se da nemaš iskustva, a opasno je prčkati po napajanjima. Kondenzatori te mogu zdrmat. Mene je jedan u CRTu bome pošteno ošinuo jer sam idiot primio tiskanu pločicu i kratkospojio ga prstom.

 

Nedavno sam dobio jedan neispravan LCD monitor i kad sam ga uštekao da ga isprobam bez da sam uopće dirao išta se doslovno ZAPALIO.

 

Čak i da je samo osigurač opet ćeš ga morati lemiti jer rijetko koji više dolazi sa nosačem gdje ga možeš samo izvaditi i ubaciti drugi.