Monitori

AOC Q3279VWFD8 VESA 75/100 mount - 3d printani

PrototypeBlack ned 30.8.2020 22:03

Pozdrav, zanima jel bi bilo zainteresiranih za VESA 75/100 mount za AOC Q3279VWFD8 (po defaultu nema niti podrzava VESA standard)?

 

Monitor kao monitor je jos uvijek jedan od best-buy u tom cijenovnom rangu, 2k rezolucija, IPS, 31.5"... 1500kn

 

Naime, izdizajnirao sam adapter preko kojega je navedeni monitor moguce mountati na arm-ove koje podrzavaju VESA 75 ili VESA 100 standard i zasad se pokazao poprilicno izdrzljiv. Postoje 2 razlicite "verzije" ovog monitora (isti model), jedan je potrebno rastaviti (skiniti kuciste) kako bi se mount usarafio, dok se druga, novija verzija, ne mora rastavljati u potpunosti, dovoljno je skinuti njegov postojeci stalak. Isto tako, sam nahvat nad koji se adapter treba usarafiti razlikuje se izmedju ove dvije verzije. Buduci da posjedujem obje verzije, napravio sam i dva razlicita adaptera.

 

Buduci da cijelim putem od adaptera do aluminijskog nahvata (koji je prisarafljen na ekran i na kojega se po sarafi njegov originalni stalak) prolaze 3x M4 sarafa, na tom spoju ne moze doci do "pucanja". A buduci da je ostatak adaptera komad solidne plastike (120x120mm, 10mm debljine) koja je printana na 100% infilla, sumnjam da ista moze popucati.

 

U prilogu se nalazi i par slika prototipne verzije (za noviji model monitora) i gdje se treba mountati, potrebno je jos nekoliko iteracija da bude gotovo do kraja. Ideja je bila da prodajem gotovu verziju na njuskalu po cijeni od 100kn te bi u cijenu bio ukljucen i kompletan set sarafa i matica potrebnih za ugradnju. I naravno biti ce u crnoj boji. Zutu koristim za test printove jer je imam puno :)

 

PrototypeBlack pon 7.9.2020 10:09

Evo mali update, samo da vidite kako izgleda zavrsna verzija. Printer radi 24h dnevno, svaki adapter se printa 6.5h, zasad na stanju imam 4 adaptera za "noviju" verziju i 4 za "stariju". Danas sam nabavio komplet potreban hardware za 10 setova (vijci + matice + podloske). Ostalo mi je jos za napraviti mali tutorial kako to sve mountati i onda je to to. Cijena za bug-ovce ce biti 100kn + postarina (preporucena posiljka s otkupninom preko HR poste ~25kn ili preko overseas expressa ~45kn).

Čitatelj pon 7.9.2020 10:34

Malo je nezgodno da monitor te klase nema VESA rupe, cjenovno je dobro pozicioniran,

a i brand je prepoznatljiv.

 

Obje verzije, VA i IPS, nemaju VESA-u, sto je steta, al vjerujem da ih integracija VESA rupa nebi kostala

ni 1€ vise po monitoru.

 

U istoj klasi je ovaj PEAQ monitor sa VESA nosacem, ali komentari na kvalitetu displaya su katastrofalni,

od "losa slika" do "mutna i neostra":

https://geizhals.at/peaq-pmo-s320-iqc-a2200054.html

 

Na zalost se ne zna ciji je panel. AOC koristi Panda i TP-Vision panele kod svog modela.

 

Nekad se isplati platiti 200kn vise za bolji brand i VESA nosac - jer kad racunas cijenu i vrijeme dok

proizvedes VEAS nosac, ispadne te cavao skuplji od potkove.

 

https://geizhals.at/?cat=monlcd19wide&xf=11939_31.5%7E11995_vorhanden%7E13263_25601440

 

Sretno s prodajom i nadam se da ce AOC skuziti koju su glupost napravili.

Monitor bez VESA montaze u 2020. je vic.

PrototypeBlack pon 7.9.2020 10:40

Da, slazem se, ali situacija je takva kakva je. Masa ljudi je kupila ovaj model imajuci na umu da VESA nije podrzan. Ovako barem imaju mogucnost mountati na VESA standard. Lenovo ima model koji je skuplji od ovog 300kn s VESA mountom, a koliko znam koriste identican panel. Ovaj post naravno nije namjenjen da "natjera" ljude na kupnju AOC-a, vjerojatno bi pametnije bilo kupiti Lenovo s integriranim mountom, nego je pozicioniran na ljude koji vec posjeduju jedan od ova dva modela.

PrototypeBlack pon 7.9.2020 12:45

Nisam 100% siguran, ali barem se ne mogu sjetiti da sam naisao na ikakvu "foru" prilikom rastavljanja da bi servis mogao skuziti da je monitor rastavljan prije (nije bilo tipa onog "VOID" stickera i slicno). Ali da, ukoliko se netko bude i odlucio na ovo, postoji mogucnost da garancija nece vrijediti.

Čitatelj pon 7.9.2020 13:52

Ako se potrgaju plasticne kopce na okviru, kuzit ce se, a ako se ne potrgaju, nece se kuziti.

 

Uglavnom AOC monitori izdrze dugo, ako nema kvara u prvih pol godine, najcesce traju 5-6-7 godina bez frke,

a nekad i duze. Jedino sto moras znati, ako ga zaista budes morao slati na servis, da ces ga opet morati rastaviti da bi vratio originalnu nogu.

 

Dakle dvaput rastavljanje, nije bas simpatican proces.

PrototypeBlack pon 16.11.2020 19:10

Pozdrav!

Naime buduci da se prodaja na Ebay-u i Etsy-u pomalo zahuktala, odlucio sam nastaviti s "developmentom" ovog mounta. Naime, ideja mi je smanjiti samu tezinu mounta, a zadrzati robusnost, kako bi i postarina ispala jeftinija (trenutno je 60kn za internacionalne posiljke, a mogla bi biti 40kn), a i kolicina potrosene plastike (koristim od E-Radionice crni PLA - jako se jednostavno printa i daje odlican mat finish). Isto tako odlucio sam upgradeati sam hardware koji se koristi (bio je shippan s button phillips head sarafima). Tako se od sada uz kupljeni mount dobije mali "goody-bag" u kojoj se nalaze svi potrebni M4 sarafi (s M3 imbus utorom), M4 matice, podloske i M3 imbus kljuc. Na vrecicama ce pisati za koju su verziju, te sam iz tog razloga printao i same naljepnice. Trenutno se sve shippa u kovertama s bubble wrapom. Sljedeci upgrade bi bile kartonske kutije, ali one bi same povecale cijenu postarine, a i moj trosak - tako da navjerojatnije ovo nece doci na tapetu. Adapteri jos nisu u potpunosti gotovi, ali ovo na slikama je samo jedna od iteracija.

 

Sljedeci cilj je kupiti jos jedan 3D printer kako bi mogao printati u batchevima, 4 adaptera od jedanput. Buduci da je svaki 12x12cm, minimalna povrsina bi bila 300x300mm, a u tu skupinu (od respektabilnijih 3d printera) spada Anycubic Mega X, Crealityeva CR serija i eventualno Sidewinder X1 od Artillerya. Za ovu investiciju cu najvjerojatnije pricekati nadolazeci crni petak - dotad ce i trenutni workhorse posluziti :) (upgradeani Anycubic i3 Mega - TMC2208 driveri, sunon maglev ventovi, e3d klon hotend, dijelovi za Voron M4 extruder su na putu - bit ce i viska, BL touch isto na putu...). 

 

Htio bih i napraviti nekakav assembly manual, ali jednostavno failam prilikom trazenja appropriate programa koji bi to mogao odraditi, barem izrenderati slike.

dhorasoo pon 23.11.2020 00:03

bas sam bacio oko na ovaj monitor, pa mi je u biti mozda jedini deal breaker nedostatak mounta. srecom naletio na ovo. kakav je monitor kao takav, isplati li ga se uzimati, ili mozda za black friday pricekati ako uleti nesto slicno? koliko je muka laicima sloziti ovaj mount?

PrototypeBlack uto 24.11.2020 20:12

Sto se tice samih monitora ja sam super zadovoljan. Uzmi u obzir da ih ja koristim iskljucivo za posao, a ne za igranje pa mi ne treba 144+hz refresh rate-a i slicno. Sto se tice mountanja adaptera, mislim da bih svatko s malo truda uspio bez nekakvih vecih problema. Ima video na youtube-u gdje je sve jasno prikazano.

PrototypeBlack uto 24.11.2020 20:17

Da se i ja javim gdje sam dospio. Ugl, finalne verzije su spremne, sada krece masovno printanje...planiram kupiti jos 1 ili 2 3d printera kako bih ubrzao sam proces kreiranja nekakvog "stocka". Evo i par renderanih slika u blenderu...

PrototypeBlack uto 24.11.2020 20:38

Eh da, stigla su mi danas 3 dodatna AOC-ova monitora koji ne podrzavaju VESA standard pa mi je plan i za njih napraviti adaptere, sljedeci modeli bi trebali biti podrzani: AOC 27V2H, AOC 24V2H, AOC 22V2H, AOC 22V2Q, AOC 24V2Q, AOC 27V2Q, AOC 27B1H, AOC 24B1H, AOC 24B1XH, AOC U2879VF

crocro23 sri 25.11.2020 11:49

Možete li mi reći vi koji imate ovaj monitor, koliko ste zadovoljni s njim za surfanje i posao? Kako se dijeli monitor na 2 stranice, ima li AOC neku svoju aplikaciju tipa kao što LG ima i Dell ili morate manualno podijeliti ekran na 2 stranice?

 

P.S Koliko vidim nema opciju da se spušta i diže monitor? Koliko je visok od stola monitor? Ne mogu pronaći taj podatak. Znači cm od stola do ekrana, jel ima 20cm?

Marsel007 sri 25.11.2020 17:55

Meni je super za surfanje i ponekad igranje, imam jos 24inca 144hz ips, ali i dalje koristim ovaj aoc posto mi je 24 premalo

 

Nema opciju za spustanje i dizanje, samo za nagib.

Neznam tocno koliko je visina od stola do monitora, ali znam da mi je premalo bilo pa mi je stajao na kutiji dok nisam kupio ovaj adapter

crocro23 sri 25.11.2020 18:30
Marsel007 kaže...

Meni je super za surfanje i ponekad igranje, imam jos 24inca 144hz ips, ali i dalje koristim ovaj aoc posto mi je 24 premalo

 

Nema opciju za spustanje i dizanje, samo za nagib.

Neznam tocno koliko je visina od stola do monitora, ali znam da mi je premalo bilo pa mi je stajao na kutiji dok nisam kupio ovaj adapter

 Toga se i bojim pa nisam uzeo, a ovdje u gradu nisam našao jedan izložben da provjerim, izgledalo mi kao da nema ni 15cm od stola do ekrana, što je malo.

PrototypeBlack sri 25.11.2020 18:39
crocro23 kaže...
Marsel007 kaže...

Meni je super za surfanje i ponekad igranje, imam jos 24inca 144hz ips, ali i dalje koristim ovaj aoc posto mi je 24 premalo

 

Nema opciju za spustanje i dizanje, samo za nagib.

Neznam tocno koliko je visina od stola do monitora, ali znam da mi je premalo bilo pa mi je stajao na kutiji dok nisam kupio ovaj adapter

 Toga se i bojim pa nisam uzeo, a ovdje u gradu nisam našao jedan izložben da provjerim, izgledalo mi kao da nema ni 15cm od stola do ekrana, što je malo.

 Kada instaliras ovaj adapter mozes regulirati visinu od stola putem same VESA ruke na koju ces mountati monitor

josip12 čet 26.11.2020 22:19
kratos091 kaže...

crocro23 , evo izvoli:

 

 

 

Izvinjavam se na padobranskom upadu, ali zanima me dali možda netko gleda TV program preko DBV-T2 prijemnika na tom monitoru? Točnije, zanima me dali monitor radi automatski upscale kada mu se pošalje 1080p HDMI signal?

user2206 pet 27.11.2020 10:22
josip12 kaže...
kratos091 kaže...

crocro23 , evo izvoli:

 

 

 

Izvinjavam se na padobranskom upadu, ali zanima me dali možda netko gleda TV program preko DBV-T2 prijemnika na tom monitoru? Točnije, zanima me dali monitor radi automatski upscale kada mu se pošalje 1080p HDMI signal?

 Imam ja i skalira odlično. Doduše trebao bih kalibrirati boje ali mi se neda.

PrototypeBlack ned 29.11.2020 13:22

Update: radim i na adapteru za AOC 27V2H, AOC 24V2H, AOC 22V2H, AOC 22V2Q, AOC 24V2Q, AOC 27V2Q...prototipna 75mm verzija se trenutno printa, vidjet cemo hocu li trebati sta readjustati za 3.5h...slike u prilogu Btw, monitor koji sam ja uzeo za developanje adaptera AOC 24V2H bas me ugodno iznenadio, tanki panel panel, tanki bezeli, super slika...a i poprilicno je jednostavno rastaviti originalni mount