Sil pon 13.1.2020 10:35

Već dulje vrijeme moj način korištenja mobilinih uređaja se isprepliće s korištenjem desktop ili laptop računala. Mail, browseri, biješke, zadaci i općenito razni alati za produktivnost. Ideja je da podacima mogu pristupiti s različitih uređaja, bilo s računala, mobitela, tableta... To uglavnom podrazumijeva da alati podržavaju različite platforme. Nedavno sam opet malo prešao na iPhone pa se ovo pokazalo dosta bitnim, da se ne ovisi o samo jednom ekosustavu. Ja sam otprilike odabrao alate koji su se pokazali dobrim za ovakav način upotrebe, ali uvijek je dobrodošao i nekakav novi savjet. Evo mojih prijedloga za ovaj način upotrebe...

 

Browser
Ako bih birao najbolji mobilni browser, to bi bio Safari na iPhone. Odlično radi, brz je i izvrsno je surađivao s LastPass password managerom na iPhone. Ali to bi bilo ok da koristim sve Apple uređaje što nije realno. Chrome je izbor broj jedan na desktopu ali je nepodržavanje blokiranja reklama na mobilnim uređajima deal breaker i nije mi uopće u izboru za mobilne uređaje. Na Androidu je Samsung Internet odličan browser ali nemam mogućnost potpune sinhronizacije s desktop aplikacijom jer ne postoji. Nekakav kompromis, i to ne loš, je Opera browser. Odlično radi na desktopu, dosta dobar izbor za mobilne platforme i imam potpunu sinhronizaciju. Blokiranje reklama, podrška za Chrome ekstenzije, i još dosta toga...

 

Password manager
Dosta dugo koristim LastPass koji radi savršeno na iPhone, ali je dosta loš na Androidu. Autofill opcija ne radi uvijek najbolje, i Opera nije podržana. Bolji izbor se ipak pokazao Bitwarden. Open source rješenje. Besplatna verzija je sasvim dovoljna ali niti premium verzija nije preskupa a dobiju se dodatne opcije koje su korisne. Bitwarden dosta dobro radi na Androidu. Još nisam naišao na situaciju kad nije prepoznao kad treba ponuditi uslugu popunjavanja. Popunjava lozinke u aplikacijama i u Operi (browserima općenito). Postoji ekstenzija za Chrome, Opera... Sve pet. Preporuka.

 

Email
Ovdje se uglavnom držim Gmaila. Nedostatak je malo slabija podrška za Exchange. Formatiranje mailova nije na razini iOS mail aplikacije recimo. Ali odgađanje mailova, arhiviranje, dodavanje u zadatke, notifikacije samo za važne mailove... Sve korisne stvari. I stvar navike.

 

Kalendar
Google kalendar zbog dobre integracije sa ostalim Google alatima (Keep, Tasks, Maps...). Minus je što se taskovi ne prikazuju u mobilnoj verziji aplikacije.

 

Bilješke
E ovdje sam stvarno isprobao sve i svašta... Od Evernotea, OneNote, SimpleNotes, Dropbox... Svašta. Nisam našao savršenu aplikaciju još. :) Kad bi u Google Keep dodali foldere umjesto samo tagova što sad postoji, to bi bilo to. Ali na kraju sam ipak odabrao Google Keep. Najjednostavnije dijeljenje bilješki i aplikacija koja previše ne komplicira. Naravno, sad imam Note10+ i bilo bi super da koristim originalni Samsung Notes ali nema web aplikacije. Isto se odnosi i na iPhone aplikaciju koja je vrlo rudimentarna u svojoj web verziji (nema dodavanje slika recimo na webu).

 

Zadaci (podsjetnici)
Keep dosta toga odrađuje i za ovu svrhu. Samo napišem bilješku, dodam datum i vrijeme i keep glumi zadatke ili podsjetnike. Jedna od boljih aplikacija za ovu svrhu je Any.do ali nije lokalizirana a i cijena nije baš popularna. U principu, ne dajem novce za aplikacije koje imaju free alternativu. Za sad se držim Keepa i za zadatke dodatno koristim Google Tasks koji su se fino integrirali u online verziju, ali još nije podržan prikaz zadataka u kalendaru u mobilnoj verziji.

 

Messenger
Viber bi bio broj jedan i zapravo je broj jedan na mobilnoj platformi. Na žalost, nema web aplikaciju već samo desktop pa mi to baš ne odgovara u potpunosti. Moj krug ljudi uglavnom koristi Viber i to je razlog zašto ga većinom koristim. Ali u zadnje vrijeme koristim i Facebook Messenger jer je moguća integracija u Opera browser i to dosta dobro radi.

 

Karte
Google Maps ovdje nema konkurenciju. Malo mi se ne sviđa smjer u kojem su krenuli što se tiče razvoja za mobilnu aplikaciju - prijedlozi za vas, istražite u blizini... Morat ću pogledati da li je to moguće minimizirati u opcijama. :)

 

Fotografije
Google fotografije opet bez konkurencije. Dosta dobar AI osim kod automatskog kreiranja filmova (prijedloga). Tu je na zaista niskoj razini. Besplatna opcija dobra za fotografije, ali katastrofalna za pohranu video zapisa. Zbog toga i spremam video zapise u originalnoj veličini kao i fotografije. Cijene usluge su relativno pristojne.

 

Cloud pohrana
Kao što se već dalo primjetiti, dosta sam vezan uz Google, tako da sam i ovdje odlučio koristiti Google Drive. Dijeljenje sadržaja je dosta dobro riješeno. Prostora za napredak ima, ali meni je usluga korisna. Imam sinhronizaciju lokalnog računala na Google drive (dokumenti i bitne stvari) i to radi ok. OneDrive bi ovdje čak dobio prednost kad bi pričali samo o online pohrani. 1TB u pretplati djeluje primamljivo. Ali integracija raznih servisa i njihova razina korisnosti što se mene tiče nije na razini Googlea. Microsoft online usluge koristim poslovno, tako da i Exchange i OneDrive često koristim. Ipak sam se odlučio za privatne svrhe odabrati Google Drive. Više mi odgovara.

 

Streaming music
Trenutno imam pretplatu na Deezer, Spotify i YouTube Music (premium) (4 mjeseca besplatno nakon kupnje uređaja). Moj način slušanja je da ne slušam albume u cjelosti već volim odabrati izvođača ili pjesmu i želim da mi AI složi listu sam... Tu je Google bio broj jedan sve do nedavno, ali primjetio sam da su Spotify drastično unaprijedili po tom pitanju. Sad, dva mogu slušati bez problema Spotify kad odaberem da mi složi listu. Nema neugodnih iznenađenja kao kod Deezera da ti pusti nešto sasvim izvan priče koju si odabrao. Što se tiče kvalitete, mislim da je Deezer ipak najkvalitetniji sa svojim HQ postavkama. Ali ipak ovdje dajem prednost Spotifyu jer ima opciju kontrole izvođenja na drugim uređajima. Minus za Spotify je što se do pretplate mora doći kemijanjem. Legalista u meni bi odabrao Deezer, ali Spotify je ipak predobar u ovom trenutku da bih ga izbacio iz uporabe.

 

Streaming video
Netflix, najviše sadržaja i dobra kvaliteta ali servis ubija to što ne podržava naše titlove. Razlog zašto u obitelji više koristimo HBO GO i ozbiljno razmišljam da ukinem pretplatu na Netflix. Mislim da će se ovdje morati nešto bitno dogoditi u doglednoj budućnosti što se tržišta tiče. Previše konkurencije... Amazon, Apple TV, Disney... Svi imaju nešto kvalitetno za ponuditi ali nije realno da se ljudi pretplate na sve servise. Čak i ja sa ova dva servisa, plus Bnet, plus TV pretplata... Too much.

 

Social networking
Kao što bi Chuck Norris rekao... "Sve!" :) I onda se žalim da mi baterija nije baš nešto na mobitelu. ;) U zadnje vrijeme mi je Twitter postao sve interesantniji. LinkedIn za čisto business svrhu. Facebook koristim da čestitam ljudima rođendan uglavnom i pogledam nekakve glupe video streamove... Tko visi na forumima, ovdje bih izdvojio i TapaTalk koji odlično radi i na Androidu i na iOS. Bilo bi zgodno da i Bug podrži TapaTalk, tj. da pregledavamo bug forum na TapaTalku.

 

I to je uglavnom to što mi je palo na pamet od aplikacija koje mogu koristiti na različitm platformama bez da ovisim o jednom ekosustavu ili uređaju. Ako se netko još sjeti nekakve preporuke, samo naprijed...