keks99 ned 25.10.2020 14:53

Koristi li neku ovu aplikaciju?
Postoje 3 verzije, razlicite.

Jedna verzija v5.1.0 je na Google play, radi preko DNS servera. Ona je i kolicinski u .apk laksa. Ima slim u nazivu.

Druga verzija je full verzija te gore aplikacije pod oznakom V5.3.0 koja po pravilima google play-a ne moze biti na prodavnici, ali se nalazi na oficijalnom sajtu jer uz DNS koristi i VPN, a VPN u te svrhe je zabranjen na google play(tako pise na officialnoj stranici)

Treca verzija je v4.8.5 koja se takodje nalazi samo na officijalnom sajtu i za nju pise da ona posjeduje vise opcija od verzije 5.3.0 full, ima baze hostova za blokiranje rudarenja i jos neke dodatne koje v5 nema, da je drugacijeg GUI-a, komplikovanijeg i ima bag pa se aplikacija gasi nakon nekog vreme [ali to je zbog optimizacije baterije, kad se iskljuci ne gasi se]

Koju vi koristite jer pretpostavljam da neko koristi ovo zbog toga sto sam cesto puta naletao po internetu gde spominju ovu app. 

I sta mislite da li ucinkovitije rade aplikacije koji prave unutrasnji VPN sa host fajlom u samoj aplikaciji, na uredjaju ili je brzi-ucinkovitiji nacin aplikacije koje to rade preko DNS servera na kom se nalaze ti host fajlovi za blokiranje?
Ja mislim da je brzi nacin ovaj sa hostom na uredjaju (bez roota-) jer nisam jos uradio root, inace mi ne bi trebala app, stavio bi host fajl. 
A adguard dns server mi nije brz, osjeti se razlika u brzini kada njega postavim, tako da mi preostaju ove app dok se ne uradi root. 

Marko :D ned 25.10.2020 15:02

Osobno koristim AdGuard Premium, ali znam za Blokadu. 

 

Blokada (službena stranica) — kompletna aplikacija za blokiranje oglasa

Blokada Slim (Google Play) — blokiranje oglasa samo uz pomoć DNS-a

Blokada 4 — stara verzija aplikacije namijenjena za uređaje sa starim Androidom.

 

Google ne dozvoljava aplikacije za blokiranje oglasa u Google Play-u, pa se zbog toga na istom mogu pronaći samo osiromašene aplikacije i dodaci za preglednike.

keks99 ned 25.10.2020 15:05
Marko :D kaže...

Osobno koristim AdGuard Premium, ali znam za Blokadu. 

 

Blokada na Google Play — blokiranje oglasa samo preko DNS-a.

Blokada sa službene stranice — blokiranje oglasa uz pomoć filtera (lokalni VPN) i DNS-a.

Blokada 4 — stara verzija aplikacije namijenjena za uređaje sa starim Androidom.

 

 

 Znaci sa officijalne stranice moguce je rucno ubacivati adrese koje ce da blokira? 
Je li taaj VPN ne utice nikako na brzinu interneta, ne pravi apsolutno nikakvu razliku u ms jer npr adguard kad pingujem imam oko 30-35ms ne znam tacno, a cloudflare dns oko 11ms i ja osjetim razliku u ucitavanju, zato mi je bitno da ovaj lokalni VPN ne pravi nimalo razlike u brzini?

Marko :D ned 25.10.2020 15:09

Blokada sa službene stranice uključuje sve što i Blokada Slim s Google Playa. Jedina je razlika u tome što kompletna aplikacija Blokada ne smije biti na Google Playu zbog pravila.

 

Drugo, ne radi se o pravom VPN poslužitelju, nego lokalnom. Aplikacija na mobitelu radi lokalni VPN poslužitelj (127.0.0.1), ne spaja se na udaljeni poslužitelj. Zbog toga i imaš vlastitu IP adresu, a ne neku tamo od udaljenog poslužitelja kao što je to slučaj kod pravih VPN-ova. Ovo je, ajmo reć, lažni VPN samo da bi Android sve zahtjeve prosljeđivao kroz filtere ugrađene u isti.

keks99 ned 25.10.2020 15:17
Marko :D kaže...

Blokada sa službene stranice uključuje sve što i Blokada Slim s Google Playa. Jedina je razlika u tome što kompletna aplikacija Blokada ne smije biti na Google Playu zbog pravila.

 

Ne radi se o pravom VPN poslužitelju, nego lokalnom. Dakle, AdGuard i Blokada za blokiranje oglasa izrađuju VPN poslužitelj lokalno na uređaju koji koristi odabrane filtere za filtriranje prometa. I zbog toga što je VPN poslužitelj napravljen na tvom mobitelu, imaš vlastitu IP adresu, a ne tamo neku drugu.

 A dobro, to je bitno. Jasno. 

Jos jedno pitanje, ova blokada ima premium verziju sa oznakom + da se kupi, je li se mora imati premium da bi radio lokalni VPN ili on radi i bez premium-a? 
ovo je nacin da se zamjeni root i host fajl iz sistema, da bez root-a imas "host" koji mozes da uredjujes. Dobra stvar. Ja sam mislio da i taj ADGuard radi na nekom udaljenom VPN-u pa da tamo negdje sadrzi adrese koje ce da blokira. Jer DNS to radi. 
Ovako se situacija mjenja, ako je lokalni VPN to je onda brze od DNS servera.  
Inace, DNS server od AdGuard-a kojeg sam koristio preko settings/network/Private DNS [Android 9.0+] je sporiji, pa mi je pravio neki sitan lag prilikom ucitavanja aplikacija, vijesti itd.. 
Sad ovako postavim cloudflare dns i tu Blokadu i to je to. 

Marko :D ned 25.10.2020 15:35
keks99 kaže...

Jos jedno pitanje, ova blokada ima premium verziju sa oznakom + da se kupi, je li se mora imati premium da bi radio lokalni VPN ili on radi i bez premium-a? 

Blokada nema premium verziju; aplikacija je kompletno besplatna i otvorenog koda.

keks99 kaže...

ovo je nacin da se zamjeni root i host fajl iz sistema, da bez root-a imas "host" koji mozes da uredjujes. Dobra stvar. Ja sam mislio da i taj ADGuard radi na nekom udaljenom VPN-u pa da tamo negdje sadrzi adrese koje ce da blokira. Jer DNS to radi. 

Ovako se situacija mjenja, ako je lokalni VPN to je onda brze od DNS servera.  
Inace, DNS server od AdGuard-a kojeg sam koristio preko settings/network/Private DNS [Android 9.0+] je sporiji, pa mi je pravio neki sitan lag prilikom ucitavanja aplikacija, vijesti itd.. 
Sad ovako postavim cloudflare dns i tu Blokadu i to je to. 

Brkaš pojmove (pravi/lokalni) VPN i DNS.

 

Pravi VPN je udaljeni poslužitelj na koji se spajaš i preko istog ideš na internet. 

Lokalni VPN je poslužitelj napravljen na uređaju s odabranim filterima kako bi sav promet prolazio kroz isti.

DNS je sustav koji prevodi domene u IP adrese.

 

Dakle, da bi izmjenio hosts na Androidu i općenito blokirao na taj način oglase, moraš imati rootan uređaj. Ono što Blokada radi je lokalni VPN poslužitelj i to ti omogućuje blokiranje pristupa određenoj domeni.

DNS dio u Blokadi ti samo omogućuje odabir drugog DNS poslužitelja kojeg želiš koristiti i to za cijeli uređaj. Naravno, sam DNS može blokirati oglase, ali samo ako odabereš onaj koji to nudi (AdGuard DNS); ako odabereš Cloudflare, oglasi neće biti blokirani.

 

Lokalni VPN radi neovisno o DNS poslužitelju tako da možeš nastaviti koristiti Cloudflare DNS i pritom imati blokirane oglase.

keks99 kaže...

Ovako se situacija mjenja, ako je lokalni VPN to je onda brze od DNS servera.  
Inace, DNS server od AdGuard-a kojeg sam koristio preko settings/network/Private DNS [Android 9.0+] je sporiji, pa mi je pravio neki sitan lag prilikom ucitavanja aplikacija, vijesti itd.. 
Sad ovako postavim cloudflare dns i tu Blokadu i to je to. 

Ponavljam, lokalni VPN i DNS poslužitelj nemaju nikakve veze i radi se o potpunosti drugačijim stvarima. Kroz lokalni VPN poslužitelj prolazi sav promet na uređaju, a DNS samo služi da tvoj zahtjev google.com u pozadini pretvori u 216.58.214.206 tako da uređaj zna kojoj stranici pristupiti.

 

DNS nije namijenjen za blokiranje oglasa, ali može poslužiti ako vlasnik istog ubaci filtere u isti tako da ne prosljeđuje zahtjeve oglasa nego ih blokira. Ti DNS poslužiteljem ne možeš upravljati; ne možeš blokirati stranice na vlastiti zahtjev osim ako ne koristiš vlastiti DNS koji ti održavaš. AdGuard je obična DNS usluga, ali ekipa koja stoji iza njega koristi određene filtere koji brane pristup poslužiteljima za blokiranje oglasa

keks99 ned 25.10.2020 16:56
Marko :D kaže...
keks99 kaže...

Jos jedno pitanje, ova blokada ima premium verziju sa oznakom + da se kupi, je li se mora imati premium da bi radio lokalni VPN ili on radi i bez premium-a? 

Blokada nema premium verziju; aplikacija je kompletno besplatna i otvorenog koda.

keks99 kaže...

ovo je nacin da se zamjeni root i host fajl iz sistema, da bez root-a imas "host" koji mozes da uredjujes. Dobra stvar. Ja sam mislio da i taj ADGuard radi na nekom udaljenom VPN-u pa da tamo negdje sadrzi adrese koje ce da blokira. Jer DNS to radi. 

Ovako se situacija mjenja, ako je lokalni VPN to je onda brze od DNS servera.  
Inace, DNS server od AdGuard-a kojeg sam koristio preko settings/network/Private DNS [Android 9.0+] je sporiji, pa mi je pravio neki sitan lag prilikom ucitavanja aplikacija, vijesti itd.. 
Sad ovako postavim cloudflare dns i tu Blokadu i to je to. 

Brkaš pojmove (pravi/lokalni) VPN i DNS.

 

Pravi VPN je udaljeni poslužitelj na koji se spajaš i preko istog ideš na internet. 

Lokalni VPN je poslužitelj napravljen na uređaju s odabranim filterima kako bi sav promet prolazio kroz isti.

DNS je sustav koji prevodi domene u IP adrese.

 

Dakle, da bi izmjenio hosts na Androidu i općenito blokirao na taj način oglase, moraš imati rootan uređaj. Ono što Blokada radi je lokalni VPN poslužitelj i to ti omogućuje blokiranje pristupa određenoj domeni.

DNS dio u Blokadi ti samo omogućuje odabir drugog DNS poslužitelja kojeg želiš koristiti i to za cijeli uređaj. Naravno, sam DNS može blokirati oglase, ali samo ako odabereš onaj koji to nudi (AdGuard DNS); ako odabereš Cloudflare, oglasi neće biti blokirani.

 

Lokalni VPN radi neovisno o DNS poslužitelju tako da možeš nastaviti koristiti Cloudflare DNS i pritom imati blokirane oglase.

keks99 kaže...

Ovako se situacija mjenja, ako je lokalni VPN to je onda brze od DNS servera.  
Inace, DNS server od AdGuard-a kojeg sam koristio preko settings/network/Private DNS [Android 9.0+] je sporiji, pa mi je pravio neki sitan lag prilikom ucitavanja aplikacija, vijesti itd.. 
Sad ovako postavim cloudflare dns i tu Blokadu i to je to. 

Ponavljam, lokalni VPN i DNS poslužitelj nemaju nikakve veze i radi se o potpunosti drugačijim stvarima. Kroz lokalni VPN poslužitelj prolazi sav promet na uređaju, a DNS samo služi da tvoj zahtjev google.com u pozadini pretvori u 216.58.214.206 tako da uređaj zna kojoj stranici pristupiti.

 

DNS nije namijenjen za blokiranje oglasa, ali može poslužiti ako vlasnik istog ubaci filtere u isti tako da ne prosljeđuje zahtjeve oglasa nego ih blokira. Ti DNS poslužiteljem ne možeš upravljati; ne možeš blokirati stranice na vlastiti zahtjev osim ako ne koristiš vlastiti DNS koji ti održavaš. AdGuard je obična DNS usluga, ali ekipa koja stoji iza njega koristi određene filtere koji brane pristup poslužiteljima za blokiranje oglasa

Ima + verzija. Kad se pokrene aplikacija, upali se VPN tad ti pokaze ispod za plus verziju da kupis. I na slim sa google pley-a i na onoj full verziji sa officijalnog sajta, pojavljuje se plus verzija i u settings u odeljku za account, imas subscription na koji si pretplacen. 
Mozes je koristiti dzabe citavo vreme ali postoji i plus. 

Pa znam, to sam i ja napisao gore sve ovo isto sto si ti ponovio. Ja to samo onako napisao kao info. 
Napisao sam da je ovo skoro pa isto kao kad imas rootovan uredjaj na kojem izmjenis host fajl i imas blokirane reklame. A ovo je nacin najslicniji moguci koji moze biti na nerotovanom uredjaju da ti imas kontrolu sta i kako ce da blokira kao sto imas kontrolu kad je uredjaj root pa editujes host fajl kako hoces. 
Na root ti ne treba nikakva aplikacija, bez root treba ova dok ovde imas jos nekih olaksavajucih mogucnosti tipa da se automatski azuriraju liste itd.. Dok bi na host fajl morao rucno sem ako ne koristis neku app koja sama azurira host i onda je obrises jer ti vise ne treba app. 

A za DNS Adguarada sam isto rekao kao informaciju da je spor zbog drugih ljudi ako neko bude citao, a bitno mu je da bude malo brze, a ne jer ne kontam sta si napisao.
 

Marko :D ned 25.10.2020 19:13

Blokada Plus je VPN usluga, a ne ad blocker. Dakle, ne radi se o lokalnom VPN-u nego pravom, zato se i plaća dodatno. Blokada kao ad blocker je u potpunosti besplatan i otvorenog koda. Na Blokadu Plus ćeš se pretplatiti ako želiš sakriti svoju IP adresu ili otključati sadržaj koji nije dostupan u tvojoj državi. Blokiranje oglasa radi neovisno o tome.