Memorije

Problemi s RAM memorijom

Niix sri 15.4.2020 10:44

Pozdrav,

Imao sam 8gb rama, uzeo sam jos jedan keks od 8gb (16gb sveukupno) i sve je normalno radilo, no nakon nekog vremena (vise od pola godine) mi je pc krenuo bacati famous bsod (koji putem koda upucuje na probleme s ramom). Komp mi se upalio, ali nisam imao sliku na ekranu, izvadio sam "novi" keks i normalno se digo palio. Ubacio sam nazad i opet nece, naravno isprobao sam sve moguce slotove i kombinacije i shvatio da nema druge nego je do "novog" rama. Imao (jos je imam) sam garanciju, odnio sam u svijet medija, oni su testirali i nakon par dana povratno mi javili da su obavili testove te je sve uredu s ramom. Pricao sam jos s covjekom na pultu pa mi je jos rekao da probam reinstallat windowse(jos nisam). Probao sam jos par puta stavit ram nazad, ali nece raditi odnosno ne dobivam sliku na ekranu. 

Jos uz to kad izvadim "neispravan" ram, cujem kako se HDD zavrti, ali nece ostat vrtit nego se kao ugasi (video: https://streamable.com/1t99cp) pa mi se pc tek boota iz 15 pokusaja i HDD normalno proradi, a nekad se dogodi da pc ni ne prepozna HDD nego samo ucita SSD. To se samo dogada kada ubacim neispravni ram i izvadim.

 

Ispravan ram: 8GB DDR4 2133 CL15
"Neispravan ram": 8GB DDR4 2133 CL15, marke TEAMGROUP
Maticna ploca: MSI B250M BAZOOKA intel kaby lake
cpu: i3 7100 Kaby lake

gpu: gtx1060 3gb

 

Pa eto, ako mi netko moze pomoci da li je do windowsa, do rama ili neceg treceg?

MrBlc sri 15.4.2020 12:09

Otkači HDD i SDD - nema smisla da siluješ filesystem i HDD dok testiraš, a ako nema Windowsa, onda Windowsi ne mogu biti ni krivi.

 

Instaliraj na stick Memtest i tako testiraj sve kombinacije.

 

Moguće i da BIOS postavke RAM-a nisu u redu, na što upućuje restartanje računala nakon vađenja rama - nakon nekoliko neuspješnih bootanja, bios resetira postavke. To bi ipak trebalo pregledati na licu mjesta.

Niix sri 15.4.2020 14:26

Hvala na odgovoru i savjetima!

Ali meni sada bez ovog rama hdd i ssd normalno rade vec par mjeseci. Sada kada bi ubacio ram komp bi se upalio, ali ekran ne pa bi nakon toga izvadio taj ram i onda bi mi se tek poceo dogadat problem s HDD-om i tek nakon nekoliko bootanja i resetiranja bi proradio sam od sebe.

Sto se tice testiranja, kako cu testirati ram ako mi se pc uopce nece bootat dok je taj ram unutra? (zelen sam, sori ako mi se treba malo vise objasnit)

Razmisljao sam resetati BIOS ako ima smisla? Iako kazem nisam nista dirao u BIOSU niti slicno, meni je taj ram radio normalno vise od pola godine i samo odjednom sve otislo nizbrdo kao navedeno.