Linux

[Tutorial] Što učiniti nakon instalacije Ubuntua

beno101 ned 6.3.2011 12:51

Pozdrav svima!

Eto da i ja napravim jedan tutorial.

Pretpostavljam da već imate instaliran Ubuntu.

Ajde da započnem:

 

  1. System>Administration>Update manager

Tu ćete skinuti i instalirati sve najnovije dodatke.

 

     2.  Ako imate neku normalniju grafičku karticu, tj. normalniji kompjuter možete koristiti i grafičke prednosti Ubuntua.

Jer Ubuntu nije tamna konzola u kojoj upisujete naredbe.

A sad, desni klik na radnu površinu. Change desktop background.

Odaberite Visual Effects s desne strane.

Tamo stavite Extra. Malo pričekajte i uživajte.

 

    3. Zatim će vam trebati kodeki za multimediju.

 

    4. Pa ako želite i neke nove teme.

 

    5. Pa uzmete Ubuntu Tweak koji vam je potreban za gotovo sve.

 

    6. Ako vam treba neka aplikacija/igra slobodno svratite u Applications>Ubuntu Software Center i odaberite sve što vam treba.

 

    7. Pa jedan priručnik za Ubuntu. (kasnije ću uploadat nekoliko literature na hrv. jeziku)

 

    8. I naravno posjetite: linux.hr, ubuntu-hr.

 

Nadam se da vam je ovo barem malo pomoglo!

Pozdrav!

 

EDIT: ako znate neš šta fali pm ili post

pbandov pon 28.3.2011 00:20

e ljudi jedno pitanje.

Planiram staviti ubuntu na dual boot. Inače vrtim windows 7 i moram ga imati zbog određenih programa i igara koje ne mogu na linuxu vrtiti, nažalost.

Lega me je upozorio kad budem instaliro ubuntu kao dual boot. Nešto svezi particija i slučajno formatiranje. Pa da ne bih napravio piz*ariju, nemam iskustva što se toga tiče pa vas pitam, kako šta. {#}

 

Inače sam isprobo Ubuntu, stvarno odlično, imaju dosta toga, a da ne pričamo o FREE EVERYTHING xD

beno101 pon 28.3.2011 11:10
pbandov kaže...

e ljudi jedno pitanje.

Planiram staviti ubuntu na dual boot. Inače vrtim windows 7 i moram ga imati zbog određenih programa i igara koje ne mogu na linuxu vrtiti, nažalost.

Lega me je upozorio kad budem instaliro ubuntu kao dual boot. Nešto svezi particija i slučajno formatiranje. Pa da ne bih napravio piz*ariju, nemam iskustva što se toga tiče pa vas pitam, kako šta. {#}

 

Inače sam isprobo Ubuntu, stvarno odlično, imaju dosta toga, a da ne pričamo o FREE EVERYTHING xD

http://www.bug.hr/forum/topic/linux/tutorial-instalacija-ubuntua-1004-lts/91559.aspx

Također moja tema ;)

Sherminator uto 6.3.2012 18:19

Evo i ja bih prešao na Ubuntu (ovaj najnoviji). Sada imam Windows 7 i on mi je na C particiji, imam i D particiju. Ja ću na vanjski disk prebaciti sve što mi treba i onda formatirati oba diska da bih mogao staviti Ubuntu na C (ne želim dual boot sa Windowsom). Zanima me ova caka sa driverima. Ja kada sam si sam instalirao Windows 7 nisam imao problema sa driverima jer ih on sam traži, a kako je sa Ubuntu? Ja nemam niti jedan CD sa driverima od kompa, a također nemam ni CD za svoj edimax wireless uređaj (usb stick) koji mi treba za internet. Dali će mi on sam instalirati drivere? Ako ne, što ja mogu učiniti?

 

I dali je moguće da instaliram Ubuntu preko Windowsa pa da ga onda kasnije formatiram (taj windows a ostavim ubuntu)?

bradonja_85 uto 6.3.2012 18:33

Za drivere nemaš problema, sve se samo instalira il ti ponudi kao update kad nađe da ti nešto fali.

Svi preporučuju da se izbjegava instalacija iz windowsa. Može se instalirat linux pa onda izbrisat windows. Zar ti nebi jednostavnije bilo spremit sve podatke koji ti trebaju s particiji di su ti windowsi i onda u instalaciji linuxa formatirati particiju di su windowsi?

Prouči malo ovu temu, imaš sve odgovoreno Linux - pitanja i odgovori.

I evo ti link na poruku gdje je objašnjeno particioniranje diska kad instaliraš linux

Sherminator uto 6.3.2012 19:33

Znači on će mi naći sve drivere?
Jel komp mora bit spojen na net dok se radi instalacija? I brine me ovaj edimax wireless usb stick, on mi je obvezan i njega najviše i trebam (naravnu, uz zvučnu karticu, grafulju etc.) 

ihush uto 6.3.2012 19:53
Sherminator kaže...

Evo i ja bih prešao na Ubuntu (ovaj najnoviji). Sada imam Windows 7 i on mi je na C particiji, imam i D particiju. Ja ću na vanjski disk prebaciti sve što mi treba i onda formatirati oba diska da bih mogao staviti Ubuntu na C (ne želim dual boot sa Windowsom). Zanima me ova caka sa driverima. Ja kada sam si sam instalirao Windows 7 nisam imao problema sa driverima jer ih on sam traži, a kako je sa Ubuntu? Ja nemam niti jedan CD sa driverima od kompa, a također nemam ni CD za svoj edimax wireless uređaj (usb stick) koji mi treba za internet. Dali će mi on sam instalirati drivere? Ako ne, što ja mogu učiniti?

 

I dali je moguće da instaliram Ubuntu preko Windowsa pa da ga onda kasnije formatiram (taj windows a ostavim ubuntu)?

 - imaš mali problem, windowsi uobičajeno naprave i skrivenu boot particiju 100MB, standardi.. tako da prva-boot, 2- Win, 3-je D.. standard dozvoljava do 4 primarne particije, za linux je uobičajeno 2-4 particije. Da bi to mogao potrebno je imati aktivnu-primarnu (boot) particiju i extended u kojoj nema ograničenja na logičke diskove. Možeš ubuntu instalirati sve na jednu particiju, može bez swapa... ali niej to to.

-sve instalacije radi iz 'DOSa'. Preporuka, prvo skini verziju koja ti je instereantna (može i više njih), npr gnome-kde-xfice, pa 32-64bit, svakako skini jednu desktop-386. Desktop znači da je LiveCD, možeš podići s CDa i vdijedit kako radi, možeš ga koristiti za servis, spašavanje...

- svi driveri su u kernelu, samo može biti problem s wlan-karticom (slaba podrška proizvođača..ali kad imaš osnovna znanja može raditi svaka kartica). Zato prvo test s LiveCDom (i nemoraš nikad ni instalirati, svejedno ga imaj pri ruci).

 

WrongType kaže...

Dajte mi recite vi koji koristite malo duže taj ubuntu zanima me kako se instaliravaju igrice u ISO file-u .Jer planiram to malo isprobati čini mi se jako dobar OS.

 -linux nije za igre (proizvođači rade za windows, directX..) može ali nije to to. Imaš i liveCD ... probaj. enivej, nitko zbog igri ne ide na linux, suprotno, zbog igri moraš biti na windowsu ili se pomučiti da bi kako-tako radilo (mada ima nativnih za linux...)

ToniCizmic sri 11.4.2012 11:18

' Dan ljudi. Od svih savjeta iz prvog posta uspio sam skinuti samo ovaj Tweaker. Ali sad ga ne mogu pronaći. I imam nekih problema, kad upalim neku aplikaciju, npr. LibreOffice sve mi zabloka pa se svakih 10 sec pojavljuje crni ekran i nemogu micati miša. Pomoć netko...

Jarvan čet 27.2.2020 09:06

Dižem 8 godina staru temu ... al na prvoj strani Linux podforuma je pa ...

 

Koristim PC 15 godina, a nisam nikad probao Linux, pa bi htio isprobati.

 

Stavio bi ga na stariji HP laptop, i5, HD3000, 4 GB RAM ... klasika.

 

Vidim da Ubuntu je svugdje preporučen kao početnički linux. Laptop bi koristio za surfanje, možda neku brzi partiju FTL ili Plague inc. i slično.

Nakon instalacije OS-a, jel je potrebno ručno instalirati drivere za HW, jel ima koja predinstalirana aplikacija ili treba apsolutno sve iz nule ko na Win XP i starijim OS-ima!?

 

Ukoliko mi se svidi, prešao bi na neku sigurniju distru samo za posao, znači Word, excel, Tor browser.

 

Imate li neku treću opciju za preporučiti? 

plavi08 čet 27.2.2020 09:31
Jarvan kaže...

 

 

Ukoliko mi se svidi, prešao bi na neku sigurniju distru samo za posao, znači Word, excel, Tor browser.

 

 

 

Ubuntu ima dosta toga predinstaliranog. Ubuntu ili Mint su preporučeni za početnike jer hrpa toga radi odmah. I imaš alate za raditi odmah.

 

Word, excel zabroavi ako ti trebaju novije verzije. Jedino ako te ne smeta online verzije.

ihush čet 27.2.2020 10:45

-pripremiš stikić (usb-flash disk, installer-iso.. za sve imaš howto u koracima), bootaš-live i vidiš.. ako želiš instaliraš. 99% zadovoljava svaka distra, pa ako želiš isprobavati-tražiti probaj nekoliko, ubuntu-mint-itd ali, nije samo jedan ubuntu, tj DE (frontend-GUI) može biti kde-plasma, gnome, cinnamon itd.. ''izbor'' pa tako imaš npr kubuntu, probaj, ako je hw podržan tj ako zadovoljava requirementse (zadovoljava po navedenom) tad će biti 'bolji' (brži-ugodniji) jer koristi GPU-VGA (jednako kao win-AERO tj kao igre-appsi directx-opengl)..

 

-razlika distri je upravo u tome, izgled-frontend a time i sve app koje želiš koristiti, tj linux je samo jedan (gnu/linux) ostalo su diestre-ukus-izgled + nakupine softwarea koje netko upakria kao office ili ikone-font i sl. tj možeš to sve sam slagati od nule ili uzeti složeno tj distru.

 

-na distrowatchu pogledaš i od desetak popularnih vidiš što ti odgovara jer previše ih je da bi ih mogao uopće vidjeti-probati, tj ako probaš desetak to je max .. od +500 ponuđenih. Zato čitaš i izabereš.

spiderhr čet 27.2.2020 13:37
Jarvan kaže...

Dižem 8 godina staru temu ... al na prvoj strani Linux podforuma je pa ...

 

Koristim PC 15 godina, a nisam nikad probao Linux, pa bi htio isprobati.

 

Stavio bi ga na stariji HP laptop, i5, HD3000, 4 GB RAM ... klasika.

 

Vidim da Ubuntu je svugdje preporučen kao početnički linux. Laptop bi koristio za surfanje, možda neku brzi partiju FTL ili Plague inc. i slično.

Nakon instalacije OS-a, jel je potrebno ručno instalirati drivere za HW, jel ima koja predinstalirana aplikacija ili treba apsolutno sve iz nule ko na Win XP i starijim OS-ima!?

 

Ukoliko mi se svidi, prešao bi na neku sigurniju distru samo za posao, znači Word, excel, Tor browser.

 

Imate li neku treću opciju za preporučiti? 

 Stavi ga prvo u virtualu da vidiš. Koristi Virtualbox ili Vmware... ili ako si na W10 onda bi trebao imati i Hyper-V

ihush čet 27.2.2020 13:49

-besmisleno kompliciranje uz live stikić.. VM ima svoju namjenu, ovo nije namjena dok su preduvjeti koje tad računalo-bios-cpu moraju zadovoljiti važni kao i verzija-licenca za hyperv (home nema) itd. + resursi-snaga tj direktan pristup HWu i osjećaj koji tad user ima (ili nema) tj ako želi vidjeti kako će se ponašati upravo na tom-konkretnom HWu tad je VM pogrešan prijedlog (pile&sisa klasa). .. .odnosno, pošto su svi OSevi unazad +desetljeća identičnih requirementsa može jednako instalirati win-lin-mac (uz ktexove-hackintosh) i radit će jednako jer je sve isto, isti req. isti hw-platforma x86 tj upravo tako može probati ako to želi, ne 'gjedati slike' online ili u VMu gdje ne može baš sve.. ili alternativa dualboot ako je potrebno tj kad/ako već ima win na tom računalu, no opet je tad jedan os višak i prednost je tad livestikić-boot po potrebi + najvažnije, poželjno ga je imati pri ruci 'ako zatreba' (kad se nešto desi) jednako kao npr hirens-miniPE (win)...

Jarvan čet 27.2.2020 14:11

Laptop se pali jednom kvartalno valjda...nije baš u upotrebi pa nebudem se zezao sa virtualkom.

 

U međuvremenu sam skužio da SteamOS je u funkciji već neko vrijeme. Mada mi nema smisla ga stavljat na laptop koji nije u stanju pokrenuti ništa konkretno od igara.

 

Probat ću Mint ipak, ako žena i djeca dozvole još danas, pa se javim u temu kad se osposobi.

 

Tnx na savjetima.