Linux

Linux - pitanja i odgovori

Equi pon 5.10.2020 12:33

Pozdrav s laptopa, ovaj puta sam riješio to s apt-get clear no do kada. Razumijem što su distribucije i razumijem tebe što želiš da se mi njubovi ne trebamo petljati s linuxima. Kao što rekoh ne zanima me hakiranje stvarno slučajno sam došao do kali-a jer cimer ga koristi i meni je fora izgledalo.

Instalirao sam linux jer želim što više naučiti o njemu.

Pezer pon 5.10.2020 12:44

Stvarno hvala i svaka čast na ovako iscrpnim odgovorima i pojasnjenjima, neke stvari sam znao, ali stvarno dosta toga nisam bio svjestan ni znao sto si ti sad rekao, ali za ubuduce znam sad sta trebam provjeriti, sta paziti..
Ostat cu zasad na PopOsu, jer je to koliko sam shvatio kroz ovo sto sam uspio vidjeti i procitao prije instalacije “polished Ubuntu”, cak evo i sve sto sam isao raditi i/ili promijeniti sve funkcionira kao na Ubuntuu, tako da zasad sam zadovoljan...

ihush pon 5.10.2020 12:49

-sve treba probati-vidjeti, pa i kali.. tj nije to problem (nego ono što se time povezuje..).

-ne znam koji je defaultni filemanager.. ako želiš vidjeti sadržaj /tmp možeš ls u terminalu ili filemanager /tmp .. i vidiš, no /tmp nije problem tj nije uzrok (možda posljedica), jer defaultno se briše-prazni paljenjem..

-a problem je npr sigurnost, način gašenja nekog osa npr sleep.. itd. i tad kad u priču dodaš kali, scenarij za hakere :) .. koji rećimo žele nešto haknuti.

-ako na disku nemaš mjesta, tad nemaš mjesta, nema uputa što brisati jer to su tvoji fileovi, dokumenti.. možeš obrisati sve, tvoja stvar. Treba li napomenuti da brisanjem gubiš dokumnete-fileove? Ako treba ostavi se učenja i primi nintendo.. :)

-ako je neki kvar što tad radi kali i što s /tempom pokušavaš.. tj normalan juzer i normalno učenje neće dati takvo pitanje. (ili pogledaj temu pa pronađi neko slično.. nema).

 

-pa opet, što želiš? učiti što? ili popraviti kvar ili nešto treće..

 

edit: .. a sad ćeš želio ili ne naučiti nešto o npr /tmp :)) što je dobar primjer kako radi neki os ili linux i usporedba s win..

-svaki os ima svoj temo-tmp, tj obje varijable se koriste pod win dok je pod lin važno kako natipkaš nešto jer sve je file i naziv može biti bilo kakav dok postoje VELIKA i mala slova i nisu ista (pod lin).

-pa tako pod win možeš utipkati dir %temp% ili %TEmP% i radi isto dok pod lin samo /tmp

-kad instaliraš linux u installer proceduri imaš dio kad biraš boot, particije, sys.. i sve ostalo što želiš s podjelom storagea-mjesta-particije tj mountpointe, kako za disk-diskove ili particije jednako je.

-pa tako može sve biti na jednom mjestu particiji ili možemo ga gledati kao folder ili kao disk.. npr na /rootu (i /boot i /tmp i /home.. sve) a može biti svaka na nekom drugom disku-particiji, npr kao /home a može i /tmp .. tu već ovisiš o različitosti između distri, pravila gdje se drži i kako se naziva neki sys-folder-path.. kao /etc-/opt itd.. jer linux u tome nudi 'slobodu' (divlji zapad..) dok je win samo jedan pa je isti svim korisnicima.

-ako nisi mijenjao tad ti je /tmp na /root particiji i sve particije-mountovi se označuju backslashom .. / + ostatak što bi bio path.

 

-ako imaš multiboot tad imaš i toliko /tmp-ova ili jedan..  ako bootaš live tad je na stikiću itd. odnosno tad ga ne stvara na cd mediju je rje radonly nego u ramu (kao ramdisk) .. tj kao casper itd..

-jedna od takvih particija je i /swap tj ako postoji na disku koriste je sve distre automatski.. napušta se pogotovo za ssd i koristi se file kao pod win.. ili bez (jer imaš dovoljno rama..).

 

za vidjeti sardžaj dovoljno je utipkati npr u terminalu ls /tmp ... ili  du ili što već želiš a ako želiš 'vidjeti' i klikati možeš filemanagerom itd.

-no ako je disk bez slobodnog mjesta ili readonly ili zaštićen tad nemaš ništa pametno.. jer brisanje nije nešto pametno + automatika ga radi a ne juzer-početnik za taj i takve foldere..

-ako si bootao sa stikića tad taj stikić nema slobodnog mjesta i nećeš ništa posebno osloboditi osim recimo par kb .. izuzetno nešto više ako se smrzo pa ostavio smeća no iduće paljenje ga čisti.. tj to znači da pokušavaš doći do tuđeg sadržaja smeća što je nešto za hakere ne za one koji žele nešto korisno učiti.. itd.

bunker pon 5.10.2020 16:44


Equi , Linux distri je na stotine, a na bilo koju od njih možeš instalirati bilo koju aplikaciju. Na kali je predinstalirana gomila mrežnih alata, a siguran sam da nekoristiš 5% od svega onoga kaj su tvorci te distre natrpali nutra. Kaj ti nije logičnije instalirati vulgaris mint ili Ubuntu i onda dodati neku od aplikacija koja ti se svidjela na kali distri... Jesi siguran da uopće razumiješ namjenu tih mrežnih alata ?? Znaš li ih koristiti...??

https://distrowatch.com/

Pezer pon 5.10.2020 22:49

Evo kad javljam probleme, da nekad javim i rjesenja :D...

Ja sam napokon sve svoje trenutne probleme rijesio hahah...

PopOs prepoznaje i graficku i monitor, sve radi bez greske zasad, cak mi se malo vise i sviđa od Ubuntua, nisam ga dovoljno dugo koristio da vidim je li stabilniji, ali manje predinstaliranih aplikacija, a ima par finih dodataka instaliranih "out of the box"..

Cak sam i problem sa bootloaderom na kraju rijesio vrlo jednostavno, instalirao sam rEFInd i sad kod paljenja laptopa bez problema biram sto da pokrene, cak i ljepse izgleda onaj izbornik nego prije :D ...

Nisu trebale nikakve dodatne postavke, samom instalacijom probao sam reboot i sve radi bez greske

pr0n_addict pon 5.10.2020 23:22
Pezer kaže...
Cak sam i problem sa bootloaderom na kraju rijesio vrlo jednostavno, instalirao sam rEFInd i sad kod paljenja laptopa bez problema biram sto da pokrene, cak i ljepse izgleda onaj izbornik nego prije :D ...

Nisu trebale nikakve dodatne postavke, samom instalacijom probao sam reboot i sve radi bez greske

Da, i ja sam na rEFInd-u. Odličan softver i lijepo dokumentiran.

Može ga se čak i dodatno stilizirati iako je defaultni izgled sasvim pristojan.

Entry Point uto 6.10.2020 06:48
Equi kaže...

Pozdrav s laptopa, ovaj puta sam riješio to s apt-get clear no do kada. Razumijem što su distribucije i razumijem tebe što želiš da se mi njubovi ne trebamo petljati s linuxima. Kao što rekoh ne zanima me hakiranje stvarno slučajno sam došao do kali-a jer cimer ga koristi i meni je fora izgledalo.

Instalirao sam linux jer želim što više naučiti o njemu.

 Samo provjeri minimalne i preporučene hardware-ske zahtjeve koje određeni OS/distribucija traže i ok će biti.

ihush uto 6.10.2020 21:20

to je tako.. normalno kašnjenje, ali čak više nije samo za linux, jer win svakih 6mj jednako izbacuje buildove i ovisno što-kad promjeni desi se ista stvar pa mjesec imaš problem dok ne fixaju tj problem takav pogodi one s novijim hw.

 

ili, os je samo os, nije čudotvorac, ne radi po duhu svetom (nego kroz driver) i svaki je dobar, dok su distre samo nakupine softa.

Pezer sri 7.10.2020 01:01

Ma kuzim da, meni je vise smijesno da sam ja “odgadjao” rijesiti taj problem vec skoro mjesec dana i sad ovaj vikend odlucim se dati u to jer sam imao vise vremena, da bi bas sutra izbacili driver hahah

mujog ned 18.10.2020 14:07

Skroz sam novi sa Linuxom i dobro bi mi došao svaki savjet. Instalirao sam VSC Code, anacondu, node... Malo sam prilagodio sistem za sebe i radi jako dobro.
Ali primijetio sam da imam nešto slabiji internet nego na windowsu, ne znam da li je do drivera. Radi se o Dell XPS 9570, da li imate neki savjet?
Također, da li ima neki softver za touchpad gestures?
I da, da li postoji neki način da linux zapamti kako hoću da mi je koji eksterni monitor podešen, jer prilikom svakog restarta moram podešavati sound i display nanovo. 

Entry Point ned 18.10.2020 14:33
mujog kaže...

Skroz sam novi sa Linuxom i dobro bi mi došao svaki savjet. Instalirao sam VSC Code, anacondu, node... Malo sam prilagodio sistem za sebe i radi jako dobro.
Ali primijetio sam da imam nešto slabiji internet nego na windowsu, ne znam da li je do drivera. Radi se o Dell XPS 9570, da li imate neki savjet?
Također, da li ima neki softver za touchpad gestures?
I da, da li postoji neki način da linux zapamti kako hoću da mi je koji eksterni monitor podešen, jer prilikom svakog restarta moram podešavati sound i display nanovo. 

 Imam isti laptop i promijenio sam wifi/bluetooth karticu u njemu sa ovom: https://www.amazon.co.uk/Intel-Dual-Band-Wireless-AC-8265NGW/dp/B01LCR1SKA/ref=as_li_ss_tl?s=computers&ie=UTF8&qid=1544206417&sr=1-1&keywords=intel+8265+wifi&linkCode=sl1&tag=techchap-21&linkId=a82f8be4b0d6d749da8f61c3714d5eae&language=en_GB

 

Gestures možda ovo: https://github.com/iberianpig/fusuma

 

Monitore bi trebao zapamtiti. Čak i više konfiguracija. Meni je bez problema pamtio monitore kod kuće i na poslu. Pogledam detalje zašto ne pamti.

 

 

mujog pet 23.10.2020 10:56

Morat ću  promjeniti i ja karticu. Koristim Dell 2719 koji je spojen na laptop preko usbc to displayport, a dalje je taj monitor spojen na u2515 peko display porta (daisy chain), nakon restarta kompjutera moram opet podesiti da je manji monitor vertikalan i da je sound preko većeg monitora. 

Čini mi se kao da se dosta manje uključuju kuleri laptopa i da je temperatura CPU niža na Linuxu.

I btw. Jesi li radio posljednji update biosa laptopa? 

 

 

Entry Point pet 23.10.2020 13:05
mujog kaže...

Morat ću  promjeniti i ja karticu. Koristim Dell 2719 koji je spojen na laptop preko usbc to displayport, a dalje je taj monitor spojen na u2515 peko display porta (daisy chain), nakon restarta kompjutera moram opet podesiti da je manji monitor vertikalan i da je sound preko većeg monitora. 

Čini mi se kao da se dosta manje uključuju kuleri laptopa i da je temperatura CPU niža na Linuxu.

I btw. Jesi li radio posljednji update biosa laptopa? 

 

 

 Moram priznati da sam i ja imao problema sa daisy chain-om. Zbog toga sam i kupio dellov dock (D6000). Nakon toga nisam imao problema, a i podržava 2x2k monitore, pa mi je super došlo.

 

Iskreno ne sjećam se kad je zadnji put došao bios update, ali redovno update-am, da. Jel imaš nekih problema?

mujog pon 2.11.2020 20:01

Nemam nikakvih problema, ali sam čitao da su onemogućili na posljednjem updateu biosa undervoltanje procesora. Mada ja to nisam ni radio, nisam imao potrebu još uvijek. Samo je zamjenjena pasta na procesoru za sada. 
BTW, da li si instalirao neke dodatne softvere za ovaj hardver, neke drivere?
Ja sam samo instalirao ubuntu i radi izuzetno dobro. Sviđa mi se više od macos-a i windowsa. 
 

Entry Point uto 3.11.2020 14:01
mujog kaže...

Nemam nikakvih problema, ali sam čitao da su onemogućili na posljednjem updateu biosa undervoltanje procesora. Mada ja to nisam ni radio, nisam imao potrebu još uvijek. Samo je zamjenjena pasta na procesoru za sada. 
BTW, da li si instalirao neke dodatne softvere za ovaj hardver, neke drivere?
Ja sam samo instalirao ubuntu i radi izuzetno dobro. Sviđa mi se više od macos-a i windowsa. 
 

 Samo drivere za nvidiu, od ostalog je sve u kernel-u.

EZY-E uto 17.11.2020 18:37

Kakvo je stanje sa Linuxom u 2020?

Htio bi preći sa winsa na neki (trenutno skidam Ubuntu 20.04) pa tražim neki koji je stabilan, brz i bez problema (da radi sve normalno kao na winsima).

Jel ok Ubuntu ili da idem na neku drugu distru?
Imam Lenovo X230 laptop, i3, 8GB ram, SSD.

Hoće biti kakvih problema sa driverima?

Pezer uto 17.11.2020 19:15

Definiraj: “da sve radi kao na winsima”
Ubuntu je stabilan, imas i ubuntu based izvedenice poput Minta ili Zorina koji mislim cak imaju predinstaliran wine, pa eto ako ti to “da radi kao na winsima” znaci da zelis word i excel onda ti treba wine, ali opet pitanje je koji word,koji excel, mislim da najnovije verzije ne rade.
Adobe programi i sl takodjer ne rade “out ot the box”, cak sumnjam da rade dobro i sa wine..
Dakle ako mislis te stvari striktno koristiti, a ne alternative, onda ces imat problema, ali uzmi u obzir da su alternative jako dobre..

Driveri bi mogli zezat jedino ako imas nvidia graficku karticu, ali nista sto se ne da rijesiti

EZY-E uto 17.11.2020 19:53
Pezer kaže...
Definiraj: “da sve radi kao na winsima”
Ubuntu je stabilan, imas i ubuntu based izvedenice poput Minta ili Zorina koji mislim cak imaju predinstaliran wine, pa eto ako ti to “da radi kao na winsima” znaci da zelis word i excel onda ti treba wine, ali opet pitanje je koji word,koji excel, mislim da najnovije verzije ne rade.
Adobe programi i sl takodjer ne rade “out ot the box”, cak sumnjam da rade dobro i sa wine..
Dakle ako mislis te stvari striktno koristiti, a ne alternative, onda ces imat problema, ali uzmi u obzir da su alternative jako dobre..

Driveri bi mogli zezat jedino ako imas nvidia graficku karticu, ali nista sto se ne da rijesiti

 Mislim na to da sve od hardvera radi, miš, grafa, spajanje na monitor preko vga kabela, zvuk, wireless.

Ne trebaju mi te win aplikacije.

Laptop mi služi samo za browsanje.

Entry Point sri 18.11.2020 08:17
EZY-E kaže...

Kakvo je stanje sa Linuxom u 2020?

Htio bi preći sa winsa na neki (trenutno skidam Ubuntu 20.04) pa tražim neki koji je stabilan, brz i bez problema (da radi sve normalno kao na winsima).

Jel ok Ubuntu ili da idem na neku drugu distru?
Imam Lenovo X230 laptop, i3, 8GB ram, SSD.

Hoće biti kakvih problema sa driverima?

 Ako je Lenovo nećeš imati nikakvih problema. Ubuntu, Debian, Mint i slične najpopularnije distribucije su ti najbolje za day-to-day usage bez glavobolja.

 

Možeš instalirati odmah, ne trebaš ni isprobavati.

EZY-E sri 18.11.2020 14:18

Postoji li šansa povratiti nešto data recovery-jem ako sam sad na linuxu a to nešto je bilo na windowsima?

Nešto što bi pretraživalo cijeli disk, instalirao sam DDRescue ali kod njega trebam specificirati file koji želim pretraživati.

Interland čet 28.1.2021 15:31

Pozdrav.

Imam velik problem sa instalacijom Linuxa. Prije je na kompu bio Windows 10, UEFI, kako imam drugi laptop sa Windows 10, na jednom sam htio Linux koji sam davno koristio i koji mi je ostao u dobrom sjecanju.

Sve sam formatirao, disk je SSD, ako ima kakve veze. Napravio standardne particije kao:

/

/home

swap

 

Instalacija je protekla u redu, bez problema, ali nakon restarta ne podize sustav nego mi na ekranu ispise:

 

Default Boot Device Missing or Boot Failed

Insert Recovery Media and Hit anz key

Then Sellect "Boot Manager" to chose a new Boot Device or to Boot Recovery Media.

 

Probao sam opet formatirati, dodao EFI particiju. Onda opet u potpunosti ostaviti Linuxu sa sam napravi particije kako zeli. Sam je napravio EFI particiju od cca 512Mb a preostalo je bilo ext4.

 

Nista!

Formatirao sam i mijenjao nekoliko puta, sa 18.04 i 20.04, obje LTS, sve je isto.

 

Pretpostavljam da je problem u tom UEFI modu, no racunao sam da ako formatiram disk da ce sve krenuti normalno, od 0.

Ali nista.

 

Sto mogu napraviti?

 

Sto sa sam kupio novi veci disk i da sam htio napraviti novu instalaciju, opet bi bio u istom sranju?

Istina, dosta se sve promijenilo dok sam ja davno kopao po MBR, BIOSu, koristio Partition Magic itd. ali ovo mi nema nikakvog smisla.

 

Laptop je Acer Aspire E15 (E5-575G).

 

Tino_TA čet 28.1.2021 16:29

Boot particija mora biti u fat32 sustavu.

 

Prvo pokreni linux live u UEFI modu. Otvori alat Gparted i izbriši sve napravljenje particije. Započni instalaciju. Pri izboru instalacije odaberi "Nešto drugo", time sam radiš particije.

 

Ti želiš napraviti ovo:

https://i.postimg.cc/XN1njGZY/Screen-Shot-38.jpg

 

Napravi boot particiju kao na slici i klikni OK.

Dobiješ ovo:

https://i.postimg.cc/mkkR3Rn4/Screen-Shot-37.jpg

 

Sada mišem dvostruko klikni na tu particiju te promjeni u fat32 sustav.

https://i.postimg.cc/4dBshnBw/Screen-Shot-35.jpg

 

To je to:

https://i.postimg.cc/D0NhBHVX/Screen-Shot-36.jpg

Entry Point čet 28.1.2021 20:18

Ovako to treba izgledati:

 

 Vidi flagove. Zanemari unallocated space to sam ja nešto brisao. Provjeri i mount pointove. 

 

Dakle instaliraš, odabereš something else, napraviš prvu particiju cca 100MB efi particiju. Onda napraviš svoju root particiju sa mount pointom "/" i home particiju s "/home". Dok ih radiš označi da formatira u procesu.

 

Efi mount point je /boot/efi, ne /boot.

 

I to je to.

Buhaha čet 28.1.2021 22:48
Interland kaže...

Pozdrav.

Imam velik problem sa instalacijom Linuxa. Prije je na kompu bio Windows 10, UEFI, kako imam drugi laptop sa Windows 10, na jednom sam htio Linux koji sam davno koristio i koji mi je ostao u dobrom sjecanju.

Sve sam formatirao, disk je SSD, ako ima kakve veze. Napravio standardne particije kao:

/

/home

swap

 

 

 Koji Linux, koju distrebuciju ?