Linux

Linux - pitanja i odgovori

Pezer sub 3.10.2020 17:27

pozdrav svima,

 

opet ja sa problemima...

Uglavnom nakon sto sam "rijesio" onaj problem sa driverima, stvarno je sve radilo normalno, ali onda mi je stigao novi monitor(uredno radi na windowsu), ali ubuntu 20.04 ga ne prepoznaje, probao sam rjesenja nije radilo...
Zanimljivo mi je bilo da ga ubuntu u settings>displays ne prepoznaje ali u nvidia x server settingsu ga vidim... Odlucim se na downgrade drivera sa 450 na 440 i nakon restarta uredno se pali drugi monitor, ALI zapnem na loginu, dakle unosim sifru i samo me vraca na unosenje sifre...

S obzirom da ovaj vikend imam vremena to sve srediti, ja imam drugo pitanje, je li se pametnije mozda ipak vratiti na Ubuntu 18.04 ili to nema veze, nego cu i tamo imati iste probleme sa driverima?

U pitanju je Ryzen 7 4800h proc sa nvidia gtx1650 grafickom karticom..

Ne znam kako to tocno funkcionira u svijetu linuxa, ali eto, postoji li sansa da su mušice sa driverima rijesene na starijoj verziji Ubuntua ili se to sad sve rijesava paralelno i jednostavno moram cekati?

Ovaj vikend imam vremena za reinstalaciju, spasavanje podataka i svega, ali ne znam na sta udariti, dal ici na xubuntu,kubuntu,lubuntu ili to za drivere nista nema veze, nego treba cekati?

Pezer sub 3.10.2020 22:56

Nakon pkusaja cijeli dan, napredovao sam bar malo..
Sad ipak prepoznaje monitor, ali daje crnu sliku..

Updateao sam kernel na 5.7.1 i jedino onda sa zadnjim driverima graficke ipak prepozna monitor, ali crna slika, tako da i dalje nije rjesenje koje mogu koristit, al eto...

pr0n_addict sub 3.10.2020 23:29
Pezer kaže...

Nakon pkusaja cijeli dan, napredovao sam bar malo..
Sad ipak prepoznaje monitor, ali daje crnu sliku..

Updateao sam kernel na 5.7.1 i jedino onda sa zadnjim driverima graficke ipak prepozna monitor, ali crna slika, tako da i dalje nije rjesenje koje mogu koristit, al eto...

Imam sličnu situaciju s hibridnog grafikom samo što nisam na AMD-u nego na Intelu te sam uspio riješiti problem s ovom metodom.

Uglavnom, ako integriranoj grafici nisu dostupni HDMI i/ili Display Port izlazi nego isključivo diskretnoj kartici onda ti je ovo solidno rješenje (nikakav Optimus Manager, Bumblebee, ...).

Jedina mana je to što je uvijek upogonjena nvidia pa se vjerojatno baterija brže pocucla (meni je uvijek uštekan u struju pa ne znam) i njen driver mora biti postavljen kao modesetting driver.

 

Pezer ned 4.10.2020 00:32

Ma nema sanse, ovo je vec nesto sto i ne kuzim kako odraditi, promijenio sam ovo kod bootanja, pa probao ovo  reverse prime, ali javlja da ne prepoznaje radeon, pa sam probao nvidia, ali ne prepoznaje ni nvidiju

pr0n_addict ned 4.10.2020 12:48
Pezer kaže...

Ma nema sanse, ovo je vec nesto sto i ne kuzim kako odraditi, promijenio sam ovo kod bootanja, pa probao ovo  reverse prime, ali javlja da ne prepoznaje radeon, pa sam probao nvidia, ali ne prepoznaje ni nvidiju

Link za readme zadnjih nvidia drivera.

Treba podesiti i display manager (vjerojatno imaš GDM, možda LightDM).

Gdje god vidiš "intel" kod tebe bi trebalo biti "radeon".

 

Slažem se, malo je sjeban proces jer Xorg server nije baš dizajniran za ovakve hibridne GPU setupe (dizajn star 30+ godina) pa imaš razne workarounde poput ovog PRIME-a.

Na Waylandu (novi(ji) protokol) bi to trebalo biti jednostavnije (valjda), ali ga nisam niti probao jer nvidia ne podržava GBM API kojeg koriste Wayland kompozitori (tko zna hoće li ikad) pa onda gubiš HW akceleraciju za X11 programe (kojih je naravno hrpetina).

ihush ned 4.10.2020 13:05

.. nvidia driver i radeon? :)) ... ok, problemi s dual graphics, uvedeno prije -5-više godina pa problemi dok se ustabililo, ali ugl u igri s intel+ jedna od nvidia-ati..

tj čini mi se da je nešto spetljano, pogrešan driver, x11, propreaty, open.. previše svega tj kombinacija povezanih s DE-gujiem kao gnome, kde, ostalo.. od kojih svaka distra ima neke svoje mušice.

 

-preporuka kde-kubuntu, nvidia, zaboraviti na radeon i linux (povijesno..) dok intelica radi ali spada pod 'deakcelerator'..

 

-petljanje s driverima, dodavanje monitora, može biti jednostavno, automatika ili jedan klik a može biti i bezbroj problema, može na jednoj distri raditi outofbox na drugoj ne.. tj juzeri ne razmišljaju o tome da lin nije win, nije jedan DE-gui, nije jedan gui manager za prikaz na ekranu nego može biti bilo koji od navedenih, dok je x11 recimo osnova.

+ kad se tome doda support-kašnjenje za podršku nečeg novijeg, pa dok proizvođači usklade driver s osom i distributeri distri os s driverom.. prođe vrijeme, +6mj tek tad se počnu slagati kockice a obično korz godinu dođe neka nova serija, vga pa opet ponovo ista priča, tj ono što je starije-provjereno to radi, novije radi tek kad se sve posloži.. to je tako.

 

-npr da sad istu distru instalira s dva spojena monitra moguće da bi sve radilo iz prve-automatika.. dok dodatne izmjene uvjek mogu biti problem jer nije samo jedan dio odgovoran nego sve zajedno radi ili ne radi.

Pezer ned 4.10.2020 13:19

Da, svjestan sam u globalu ja toga, i isao sam traziti rjesenje ali ne ide, sad sam odlucio mijenjati distro i probati.. Ne znam dal da idem na stariji Ubuntu(18.04.) ili da idem na Kubuntu, zasto mislis da sa KDE su vece sanse da radi?

pr0n_addict ned 4.10.2020 13:28
Pezer kaže...

Da, svjestan sam u globalu ja toga, i isao sam traziti rjesenje ali ne ide, sad sam odlucio mijenjati distro i probati.. Ne znam dal da idem na stariji Ubuntu(18.04.) ili da idem na Kubuntu, zasto mislis da sa KDE su vece sanse da radi?

Pop OS (također dobra distra za početnika) ima vlastiti alat za hibridnu grafiku pa možda možeš i to probati.

Na Redditu neki kažu da im nvidia "bolje" radi nego na Ubuntuu, ali to je vjerojatno placebo efekt.

Pezer ned 4.10.2020 13:33

Pa isao sam instalirati PopOs, bas jer imao iso posebno za nvidiju, ali ne moze mi se uopce bootati live usb, zapne blinkanje bijelog kursora i ne mogu ni isprobati ni instalirati PopOs, ja jednostavno mislim da trenutno za ovu graficku i ovaj proc nijedna ubuntu 20.04 distribucija ne radi, molim boga da 18.04 proradi

pr0n_addict ned 4.10.2020 13:44
Pezer kaže...
Pa isao sam instalirati PopOs, bas jer imao iso posebno za nvidiju, ali ne moze mi se uopce bootati live usb, zapne blinkanje bijelog kursora i ne mogu ni isprobati ni instalirati PopOs, ja jednostavno mislim da trenutno za ovu graficku i ovaj proc nijedna ubuntu 20.04 distribucija ne radi, molim boga da 18.04 proradi

Imao sam isti problem prije nekog vremena, stvar ti je vjerojatno do toga što verzija nouveau drivera (open source driveri za nvidiju) koja dođe s verzijom Pop OS-a za instalaciju ne podržava tu generaciju nvidije (noviji imaju podršku).

Vidi ovaj link (prvi odgovor).

 

Hm, imaju čak ISO s predinstaliranim proprietary driverima pa možeš i s njim probati.

pr0n_addict ned 4.10.2020 14:00

E onda stvarno ne znam što bi ga moglo zezat.

 

EDIT: Ustvari, moguće je da nouveau nije propisno blacklistan (iako je instaliran proprietary driver) pa se po defaultu loada kao kernel modul.

Probaj s onim linkom na AskUbuntu.

 

Pezer ned 4.10.2020 14:09

Evo pomogao si mi, usao sam tamo kao sto pise, ali kad napravim ono njihovo ne radi, ja sam izbrisao neato gdje je pisao load nvidia i tu napisao nomodeset i bootalo je popos, evo krenula instalacija zasad bez problema, vidjet cemo sta ce bit kasnije

Pezer ned 4.10.2020 15:02

Ajde daj mi netko neki provjereni link kako “popraviti” grub, ako je do toga.. dual boot ubuntu i windows je radio normalno, sad sam popos insralirao preko ubuntua..
Odvojeni si diskovi skroz, tako da instalacija poposa nije takla windowse i kad idem preko f10 da biram odakle bootati, boota windowse bez problema, ali ne nudi mi ono opcije kad palim laptop nego odmah dize popos..
Njihovo rjesenje je da se instalira PopOs pa onda windowsi, ali ne da mi se rusiti windowse sad ako ne moram..
Inace instalirano je sve u UEFI modu

pr0n_addict ned 4.10.2020 15:23
Pezer kaže...
Ajde daj mi netko neki provjereni link kako “popraviti” grub, ako je do toga.. dual boot ubuntu i windows je radio normalno, sad sam popos insralirao preko ubuntua..
Odvojeni si diskovi skroz, tako da instalacija poposa nije takla windowse i kad idem preko f10 da biram odakle bootati, boota windowse bez problema, ali ne nudi mi ono opcije kad palim laptop nego odmah dize popos..
Njihovo rjesenje je da se instalira PopOs pa onda windowsi, ali ne da mi se rusiti windowse sad ako ne moram..
Inace instalirano je sve u UEFI modu

Pretpostavljam da bi trebao postaviti GRUB kao defaultnu EFI aplikaciju s npr. efibootmgr alatom. Vidi ovo (točka 4.1).

efibootmgr man page

Gentoo wiki

ihush ned 4.10.2020 18:28

-gle.. ako si početnik tad nisi napredni korisnik linuxa (i sve povezano, kao podešavanje gruba, izbor uefi-gpt-legacy itd.. npr za multiboot i sl. ili konkretne potrebe nekog soft-app-rada-taska...).

-ako želiš prečicama, to baš i ne radi, no da ... i čačkanjem možda nešto naučiš, no pravila su ipak s razlogom kao npr izbor distre, po redu, korak po korak, preskakanjem ne ubrzaš nego se pogubiš i tad ti fali međuznanje..

-npr, s razlogom je ubuntu vodeća-preporučena distra, ne zato jer ja-netko navija ili preferira, nego upravo korisnici-support a to je ono bitno kad ti nešto (ne)radi i prava razlika između distri kojih ima bezbroj .. dok je linux jedan-isti.

-ako ti preporučim npr kde, tad ili prihvatiš ili ne.. no ako se odlučiš za npr popos tad si izabrao nešto treće, možda slučajno možda pogrešno jer kako ćeš znati što izabrati ako prije ne znaš kriterij pa čak i kad je isto, npr izbor sladoleda, moraš probati da bi znao koji ti je bolji.. i to je dio učenja, vrijeme koje to traži.

-tad vidiš da je ubuntu osnova i da je npr mint samo dodatak softa (koji canonical ne želi zbog licenci, tj ako postane komercijala mora plaćati.. npr ms-fontove i zato ih moraš dodati sam, ne zato jer to ubuntu-canonical ne zna ..).

-kde, plasma, način rada koji je npr prije desetljeća započet ali tad preslab HW+support drivera, sad već u zreloj fazi, radi. To je pandan win-guiju tj AERO requiremetnsu, kao što svaka igra traži nešto, npr cpu-ram-gpu.. to je to, directx ili ogl.. i upravo to koristi kde, kao što danas svi browseri koriste gpu za prikaz i dekodiranje sadržaja kao yt jer to je zapravo isto, kao igra-multimedija..

-tad imaš situaciju, ako ti je hw podržan, tad je kde u prednosti pred nekim soft-mod guijem jer tad prikaz na ekranu radi gpu dok u soft modu radi cpu.. pa sad zamisli u gamingu razliku, ali naravno tad mraš imati support tj driver + dječje bolesti koje kasne+fixevi .. i tad ne uzimaš neke opskurne distre, tj može ubuntu i derivati kao kubuntu-xubuntu.. ovisno o tome kakav hw imaš ili tek ako možeš birati a da ti sve radi tad možeš čisto reći da ti je xfce boji pa ga koristiš.

.. a to su sve gui-front manageri, za prikaz, za interakciju s korisnikom, npr kodek za mp3 je kodek, nije mu važan os ili rezolucija ekrana ali app je neki frontend i ona se prikazuje na ekranu, tj tad postaje važno koji gui jer ako je app za gnome tad nije za kde ili ne koristi neke fičere-efekte tj kad to nije važno za rad tad postoje i takve app, npr klase word, ali već s browserom je razlika pa tako imaš integraciju za playanje yt videa itd..

 

-a linux je jedan, .. s bezbrojnim opcijama, kao gui managerima, kao boot-os-loaderima pa može biti grub, može lilo, može i win10.. (od w8 podržan i linux u meniju.. ali ms to ne olakšava juzerima).. dok je prije upravo zato pravilo bilo za multiboot prvo win pa lin i tad grub napravi menije za sve.. sad može i obrnuto tj grub je opcija koju installer neće automatikom ugurati pogotovo kad već postoji neki boot manager.. tj tek kad postaneš napredni korisnik nisi više početnik.. a to su sitnice koje ne možeš znati na početku nego ih u hodu učiš.. pogriješiš-ispraviš, ponoviš ..

-win nema razne gui managere, pa je situacija recimo jednostavna, linux ima, ikse.. x11 kao osnovu, ima gnome, ima kde, ima xfce.. i varijacije koje guraju neku ideju pa odustanu na pola, ponekad u svađi glavnih devova i linusa.. jer svaki guru misli da je jedino njegova ideja ok, a svatko misli drugačije, najsličnije našoj politici, 2-osobe=tri stranke.. :)

 

-zapravo je svejedno što izabereš, koja distra, ukus-DE.. tj distra je samo nakupina nekog predinstaliranog softwarea-paketa npr office, beowser, notepad, mediaplayer.. ili ikone-pozadine kao banalnije.. dok su driveri samo driveri i ovisi o supportu-ažurnosti a tu su opskurne distre rizik, tj netko može biti super guru, entuzija i sl. ali sutra možda napusti projekt i sve stane..

-novi hw traži nove drivere, lin nije win koji dominira DE i za koji proizvođač prvo napravi support a tad tek dođe do kernela-linusa itd.. pa kao sigurnije biraš ubuntu, dok za par godina stariji hw može bilo koja distra jer je zapravo ista i već su riješeni dječji problemi..

 

-a problema ima, npr uvođenje uefija, gpt, sec.boot.. pa tako canonical-ubuntu plaća msu licencu.. i nije bez razloga ubuntu uključen u win-linux subsys.. tj ms se širi na linux, browser, antivirus itd.. tj što misliš jesu li oni izabrali dobro ili loše? Neka druga distra je bolja?

-deb je osnova, jedna od onih temeljnih distri ali ne za početnika.. tad je recimo mint.. zašto? naučit ćeš :)

-razlika između distri je i sama rutina-skripta installera, pa će tako neka biti bolja za početnika koji ima win i želi dualboot, neka za čisti install a neka će nuditi izbor no tad moraš znati što biraš, npr da tad moraš izabrati i grub ili ga u suprotnom nema.. dok je install bilo kojeg osa zapravo banalno jednostavna-laka stvar, nešto sasvim drugo je što želiš, trebaš i hw-kompatibilost + uefi i opcije, npr želiš li xp-w10-linux-mac.. ili koju multiboot kombinaciju tad ti neke uefi opcije nisu izbor nego ono što je zajednički nazivnik ili radiš hakintoša pa sve podrediš tom cilju.. dok je mix uvjek problem i kompromis a to sve moraš znati prije jer je stvar početnih postavki prije installa, prije multiboota itd.. kasnije je kasno-nekompatibilno i sl.

 

-ne preskakati korake, dok ti ubuntu ima odičan howto-ask.. i praktički imaš odgovor na svako pitanje-situaciju, odnosno nitko ne može pogoditi što si spetljao-preskočio ili pogrešno izabrao a ti ne možeš znati što si pogriješio npr izborom uefija ako to ne naučiš.. pa u idućem pokušaju to znaš tj tek tad si naučio (ili odustao i radiš nešto treće..).

-kad pohvataš osnove ubuntua, tad će moći i kvalitetnije izabrati neku drugu distru tj tek tad stvarno biraš a tad već znaš da browser možeš instalirati na svakoj jednako itd. tj tad biraš kvalitetnu distru koja radi, ne reklame i điđamiđe.. :)

 

-npr ako prvo instaliraš lin pa win, ako u uputama kažu da popraviš s win, tad znači da ćeš koristiti win-manager za boot, ne grub .. a to znači da nećeš ponovo instalirato win, nego samo popraviti boot-meni tj ubaciš install-win-medij i odradiš repair menija.. (ako znaš).. tj tad bootmanager poskenira oseve i rebuilda meni s novom stavkom linux-osom.. dok isto to može i grub ali ne oba, ili win ili grub ili lilo ili neki deseti.. no recimo da je win lakški-automatika.. no ms ne želi to napraviti još lakše npr klikanjem nego tipkanjem.. pa je to sličnije terminalkim rješenjima s linuxa..

+ ako koristiš win manager, tad je poželjno prebaciti u legacy-win7 mod sam meni, tj jedan boot manje-brže kad želiš u lin-drugi os, jer win preferira sebe (ne slučajno, bahato, ali radi..), tad je meni onaj 'dosovski' dok je w8-10 meni plavi ekran sa ikonom osa.. (koji ne vidiš ako je samo jedan os..).

-grub može svašta, može razne postavke, rezolucije, kemijanja.. no kad se raspadne tad je teže popraviti, recimo sigurnost koja dosta brani itd. nema bolji-lošiji, radi svaki.. dok radi. Od kad win podržava preferiram winmanager.. ili mi je svejedno.

-btw umjesto multiboota možeš koristiti i cms-bios-boot meni.. tj izbor boot diska (a time i manager-os..) pa možeš imati dva neovisno instalirana osa na dva različta diska kao multi-single boot .. a tad moraš loviti f-tipku za izbor (ili podesiti timer par sekundi u biosu..), to nije multiboot-meni, no rezultat je isti-sličan.. a tako manje potencijalnih problema.. spominjem jer početnik često nešto promaši-zbrlja i tad ne može bootati ništa, pa preporuka ako imaš dva diska (ne particije) probaj odvojeno, odspojen drugi disk kojem se tad ništa ne može desiti.. i tad jedan problem-briga manje. Kad jednom uhvatiš kako se što radi možeš i multiboot, no tad to nije ni važno.. tj ako učiš-isprobavaš tad ćeš otkriti npr VM ili wine i time ako je nešto za rad na drugi način imati drugi os itd.. tj smisao multiboota je ako koristiš razne oseve, ne ako ne koristiš.. a ako koristiš tad je VM korisniji.. itd.

Pezer ned 4.10.2020 19:26

Hvala na opsirnom odgovoru, ali da opet ponovim nisam ja pocetnik toliko u svijetu pca, koliko u svijetu linuxa, nisam nikad previse dirao bios jer nije ni bilo potrebno, pokrecao sam i ubuntu i neke distribucije(cisto da isprobam) i vecina je radila uz mozda neki problem koji sam rijesavao uz pomoc googlea..
Istina ne smatram se velikim znalcem, ali isto tako mislim da sam u stanju rijesiti tako neke stvari, posebno kad mi netko kaze sta i kako uraditi, naravno na linuxu mi je sve to relativno novo pa mi je neke stvari teze pohvatati..

Sad sam naisao na probleme vjerojatno zbog novog hwa i jbg, nije cak to da ja ne zelim nauciti pa trazim precice, nego trenutno radim jedan “bootcamp” programiranja koji je prilagodjen bas za ubuntu i onda kupim novi laptop i novi monitor i instaliram sve kao i na starom laptopu i ovamo nece, jasno da onda budes frustriran i nisi bas od neke volje uciti linux da mi proradi monitor kad si uzeo uciti ipak neke “bitnije” stvari, posebno jer me onda ovako jos to natjera na brisanje svega i ponovo reinstaliranje od 0.

Nemoj sad opet pogresno shvatiti ovu recenicu da nemam volje uciti linux pa reci: onda je windows za tebe..
Nije sve crno-bijelo ja gustam kad imam vremena isprobavati stvari na linuxu i uciti ga, dapace windows koristim samo za povremeni gaming, a linux sve vise u svakodnevnom radu, istina poceo sam ponajvise zbog tog bootcampa, ali oduvijek me vuklo da krenem..

A pitao sam za KDE, bas zato da shvatim razliku, jer su mi na par stranih foruma rekli da oni misle da mi nece pomoci ni pop os ni kubuntu itd jer je to sve zapravo isti distro, ali evo ocito nisu bili u pravu

Inace, evo ko ce biti pametan, uspio sam rijesiti da PopOs bootam, instalirao bez problema i sve radi bez greske, monitor takodjer, evo vec sam sve i prilagodio, a na obicnom Ubuntu nema sanse..
Ostaje jedini problem to sto mi grub ne vidi windows bootloader, ali to zasad rijesim tako sto kod bootanja drzim f12 i biram sta bootati..

Ono sto mi je cudno kod ovog laptopa, meni se cini da ja manje opcija imam u biosu kod ovog novog laptopa, nego kod starog...

Uglavnom dosta tog ajmo reci da znam i koristim vec dva osa na dva odvojena diska i ponavljam radilo je sve dobro dok nisam sad instalirao pop os, a oni tamo ne kazu da popravim preko windowsa, nego je njihova preporuka da inataliram popos, pa onda instaliram windows, a zbog situacije navedene gore, trenutno radije bootam windowse sa f12 nego raditi reinstalaciju zbog bootloadera, jer onda tu gubim opet 3-4 dana dok ne vratim sve podatke koje imam itd itd.

Ali hvala svejedno na opsirnom i detaljnom odgovoru

pr0n_addict ned 4.10.2020 20:17
Pezer kaže...
Inace, evo ko ce biti pametan, uspio sam rijesiti da PopOs bootam, instalirao bez problema i sve radi bez greske, monitor takodjer, evo vec sam sve i prilagodio, a na obicnom Ubuntu nema sanse..
Ostaje jedini problem to sto mi grub ne vidi windows bootloader, ali to zasad rijesim tako sto kod bootanja drzim f12 i biram sta bootati..

Imaš situaciju da su ti windozeri na jednom disku, a linux na drugom?

Moguće je da os-prober kojeg grub koristi za populiranje menija ne može pronaći windowsov boot manager iz nekog razloga. Vidi ovo.

 

Nisi valjda kreirao novu EFI particiju za Pop OS nego si iskoristio onu od 100 mega koju su windozeri kreirali prilikom instalacije?

 

ihush pon 5.10.2020 08:52
pr0n_addict kaže...
..

 

Nisi valjda kreirao novu EFI particiju za Pop OS nego si iskoristio onu od 100 mega koju su windozeri kreirali prilikom instalacije?

 

 -vjerojatno .. =multi/single boot :)

ihush pon 5.10.2020 10:12

-gle, početnik ili guru.. s novim HW dok se driveri usklađuju problem imaju svi.. samo jedna razlika, guru se snađe-zaobiđe ili napravi nešto deseto no dok se to ne sredi ni on ne može skoro ništa, tj ako nema drivera neće ih on pisati a ako je problem promjena-evolucija npr s biosom (sad dobar dio novih mbo nema opcije za legacy, laptopi daleko lošije..) tj guru tad prije kupnje provjeri što koje računalo-bios podržava-nudi itd.

-da si na win i da nema drivera, što bi napravio? -ništa.. ali, na lin ipak nešto možeš tj nije samo jedno rješenje do cilja nego ih ima više, a dio toga je izbor distre ili gui-x managera, npr propreatry driveri ili nouveau.. a pravi izbor je kad sve to znaš, kad znaš kako koji radi, što podržava itd. .. a to eliminira šansu da kao početnik to znaš jer jednostavno to sve moraš proći da bi vidio-znao bar jednom.. tj početnik-napredni razlika, slično kao birati sladoled.. prvo probaš, tek tad, drugi put nešto stvarno biraš tj kad znaš što želiš-trebaš ili koji je kriterij, npr osnovni da radi, pa idući da radi bolje ili ljepše..

 

-da nema uefija život bi bio jednostavniji, .. pa tako imaš uefi, disk može biti u gpt ili mbr modu ili-ili to se radi inicijalizacijom prvi put kod pripreme za korištenje, prije particija (jer je to shema za particijske tablice, mod rada-adresiranja). Svi osevi-bootmanageri-installeri podržavaju stari mbr boot, prepoznaju disk, samo novi podržavaju gpt, time eliminiraš sve stare distre već od biosa-boota ako si na gpt-u jer ne vide disk tj ne mogu se instalirati, samo live .. dok sve ostalo može raditi. No i to sve ostalo kao video-audio-lan-wlan-chipset ovisi o driverima, pa tako normalno stara distra-installer nema drivere jer tad nije postojao taj novi hw... time na novo možeš samo novo mada bi teoretski mogao svaki os, jer je sve to ista x86 platforma, kompatibilna.

 

-kad na to dodaš npr sec.boot, enkripcju, pa bootmanagere-particije, pa hibernaciju-sleepp .. tad počnu dodatni problemi, kad sve radi, kad nisi ništa pogriješio osim što možda ne znaš da enkripcija služi tome da netko treći ne može do diska-podataka a to znači da ne može ni multiboot ili installer-live do te particije, ne zato jer ne bi mogao nego zbog zaštite. Dječje bolesti oko boota su bile 2016-18.. danas bi sve distre trebale raditi.. no ne mora biti nužno za sve kombinacije, npr jedan os na clean disku će raditi, multi.. možda. Zato početnik prve installove ne treba raditi kao multi, nego jednu na disku, dok pohvata što se kako radi, što je boot particija, čemu služi, pravila ili kako se editira-popravlja grub, tj dok radi, ne kad ne radi i imaš problem.. jer tad ne možeš ništa, tj možeš popraviti samo kad znaš kako a tad nisi početnik i upravo zato početnici ne popravljaju nego uče ali to moraju na ispravnom, ono što radi, ne što ne radi (to može biti idući korak učenja).. tj ne možeš započeti učenje na hw koji ne radi outofbox jer tad moraš preskočiti stepenicu i popraviti-ispraviti problem kojeg još nisi svjestan ili ga ne može ni guru ako nema drivera itd..

 

-nije to tvoja greška, jednostavno uzmeš neku distu i probaš.. no to da s ubuntuom neće je već čudno, tj upravo ćeš s ubuntuom prije riješiti takav problem jer ima support, jer će prije imati fix.. no to može značiti da trebaš skinuti novi iso-install i napraviti novi stikić npr 20.04.1 .. tj ako je fix uključen to je upravo razlika od 20.04.0 .. kao što će neki novi biti u 20.04.2.. ili 20.10 (ali ne lts.. koji će ići paralelno godinama do prosječno 4-5 updatea upravo za osnovne stvari kao boot-bios i support npr chipseta, lan drivera ili vga).

 

-npr post iznad, svaka uputa može ići od nule, npr: .. inicijalizriaš disk u gpt modu, kreiraš primarnu boot particiju (sve su primarne-jednake u gpt modu, u mbr samo 4), postaviš bootabilnu.. kreiraš particiju za os-sys, usersku-home, ostale po želji.. tj sve je to moguće-izbor pod linuxom, može samo jedna particija za sve, može više. Ako je samo jedna, tad nemaš mogućnost multi.. jer os pregazi postojeći. To je logika i lako za razumjeti ali upute to mogu previdjeti tj upute mogu svaki put navoditi od nule i ne predvidjeti postojanje drugog osa-multiboota i sl... i tad moraš pravilno 'čitati' takve upute tj koristiti stečeno znanje za razumijevanje i selektivno čitanje uputa.. kao što te neće liječiti svi lijekovi iz apoteke nego jedan potreban, svi bi te ubili...

 

-kad planiraš multi tad planiraš jednu zajedničku boot particiju, no radiš je jednom-prvi put, ne svaki put .. logika, zar ne?

-uz to moraš računati na kompatibilnost-zahtjeve, postavke biosa itd. ovisno koja kombinacija oseva su cilj, zajednički nazivnik + standardi + licence (pravila, ne nešto što se ne može nego recimo ne smije..)

-pa se tako za boot koristi fat32, jer ga podržavaju svi osevi i free je, to što lin može koristiti i ntfs ne pomaže, standard-licence.. ne može ext jer tad ne može ms-dos-win.. (jer nema driver ili nativni supprt, uz driver može jednako koristiti ext particije kao i linux ntfs..)

pa tako, uefi-gpt(ahci) u biosu, isključen sec.fast itd... clean disk inicijaliziran (ručno ili automatika).. i kreiraš prvu-boot particiju kao fat32 od recimo 500mb (diskpartom postaviš boot flag, tad je boot, ili diskmanagerom-win active). Svi disk-part manageri rade isto, istu stvar isti kompatibilan rezultat, samo su neki lakši-klikabilni ili tipkaš.. diskpart je lakši dok ms ne želi olakšati taj dio, uloge obrnute win-lin :)

 

-no i prije toga imaš problem,.. tj sam install medij stikić kojeg si napravio je ili gpt ili mbr (ili oba-tj ni jedan, tzv superfloppy, tj fat32 koji nema boot shemu i boota neovisno). Ovisno kojim alatom si kreirao boot stikić, ako je u mbr modu neće bootati gpt-uefi .. + ako je u oba moda i ako bios podržava oba kao CMS.. tad moraš f-tipkom loviti bios-boot i izabrati ''pravi'' bootmod ili ovisiš o automatici koja je različita za mbo-bios, tj hoće li preferirati gpt ili mbr boot.. a od te sekunde je medij u tom modu i kad dođeš do diska vidiš da ne može.. jer je pogrešan mod, tj trebaš reboot u onaj drugi.

-kad znaš da ćeš koristiti isključivo gpt (ili mbr) tad napraviš takav stikić npr rufusom i podesiš-provjeriš bios.. (pa imaš dva stikića za dvije mogućnosti..).

-ms automatika mctoolom radi superfloppy pa moraš birati ili imati sreće, ako napraviš ručno tad ono što si napravio.. tj već prije installa osa moraš znati što će koji tražiti ovisno o biosu..

-dok nije bilo uefi-gpta nije bilo takvog problema, tj mogućnost-izbor je i problem jer moraš znati što biraš, tj kao gorivo za auto, dizel ili benzin.. nema miješanja, ili-ili a to moraš znati prije kad slažeš multiboot.

-jedan os na clean-neinicijaliziranu particiju nije problem jer će ovisno o biosu medij bootati a disk će tek tad biti postavljen u mod.. i radi iz prve.. no iz druge već ne ili možda, jer je u drugom identičnom installu-pokušaju već u nekom modu, možda gpt možda mbr.. i tad moraš promijeniti taj mod u potreban itd.

-više oseva, više installer-stikića.. opet moraju tad biti kompatibilni tj u istom modu, da bi imali šanse instalirati se (ili samo live..).

 

itd.. banalna stvar, no može zapetljati i obično tu već početnik zapne a velika razlika je prvo paljenje-install-clean i iduće..

 

** nakon x-pokušaja :)) .. dođeš tako do dijela installa gdje ti se nudi npr automatika, sidebyside.. ili ručno. Što ćeš izabrati? .. upute često sugeriraju pogotovo početnicima .. krivo. Izaberi ručno, tj ti moraš izabrati i znati što si izabrao, s kojim razlogom, s kojim planom kojeg upute installera ne predviđaju.. tj multi i sl. i tako učiš, čak i kad pogriješiš, ponoviš sve i idući put skreneš na pravom mjestu tj izabereš ono što ti treba.

-npr svi imaju problem procjene koliko je potrebno mjesta za sys-os particiju, od-do.. a pravila kao i resursi se mijenjaju + ne postoji pravilo za sve, jer svatko koristi nešto drugo, potrebe + stalene promjene npr nove app-igre-browseri.. + na to sve pravila koja se razlikuju za hdd i ssd čisto zbog trajnosti-TRIMa.. tj kvar clustera i poželjno je da ssd bude što veći u komadu, dok je hddu sporedno-isto a nakraju ovisi o broju diskova, kapacitetu i nekom maglovitom planu što ćeš gdje držati.. i kad si guru promašiš, kad si početnik i ako pogodiš svakako igraj loto.. :)

-no dok si početnik imaš jednu prednost.. učiš, tj teoretski nemaš bitne stvari, ne radiš.. nego isprobavaš, klikaš, brljaš, popravljaš što si zbrljavio.. .. teoretski, tj to ne treba raditi s računalom za rad i s diskom na kojem su važni podaci... na novom računalu se to podrazumijeva, tj kao što već imaš neku ideju za win slično je za lin .. nekako ćeš smisliti koliko mjesta na kojem disku je za što. + hint.. zajdnički dostupan storage može biti pod ntfs, praktično, može i pod ext ali tad trebaš pod win dirver + strogi permisioni za usera. Interni disk nije externi-removable i svi interni podaci su pod nekim permisionima.. ili ti je nedostupno kao s enkripcijom.

 

-možd bolji način.. za vidjeti-probati neku distru jednostavno pokrenuti live.. naravno tad nemaš sve fičere kao driver i sl.. ali dovoljno za prvi izbor.

-drugi malo napredniji (ne za početnike, ali pratiš upute..) je persistent-pen-live.. uz casper imaš normalan install na stikiću koji je kao live, ubodeš i bootaš, ali je i normalan, podešen, dokumenti-postavke-appsi.. samo nije interni disk nego stikić.. naravno time ograničen npr brzinom i kapacitetom ali dovoljno dobro + praktično.

-multiboot je ok, ili multi-single ili baš spajanje-odspajanje diska pa eliminiraš greške i sl. (no to nije praktično za laptop.. + možeš nabaviti optical-ladicu za disk ako imaš cd-dvd.. i sl.)

-dok je za radne stvari najkorisniji virtualac, VM kao virtualbox.. jer tad umjesto reboota i korištenje jednog osa, možeš imati paralelno više, jednako-usporedivo s više računala i to radi čisto dobro tj ovisi što se radi-uči-testira, nije za gaming i sl. ali mrežno i obične app odlično-- i tad dođeš do faze kad ti multiboot ne treba, tj možeš imati os na disku kao na 'disketi' i ubodeš po potrebi disk ili VMovi ili live-persistent disk itd..

(pandan persistentu je miniPE, tj to je installer, mini os.. no ms ne želi to olakšati korisnicima dok je win2go ugašen.., može ali ne želi i da bi to napravio-koristio moraš biti napredniji korisnik, ne samo klik-next) :)

 

+ kao btw, gpt-uefi u requirementsima traži support npr x64 instrukcije cpua, za adresiranje, praktički su to sad samo x64 bitne verzije osa, npr nemaš ubuntu 32.. i win od idućeg builda nema.. pa ako želiš neke light distre priprazi na 32-64bit, tj mada to nije ograničenje često ispadne tako .. standardi i stvarnost + support-ažuriranja.. pa neka takva distra možda boota možda ne tj sve što želiš probati moraš znati requirementse, bios-postavke, kompatibilnost.. od biosa, do diska-boota, tek tad je moguće probati kao prvi korak.

-drugi korak je uvidjeti da su to samo distre, da je linux jedan i da ti uz jednu distru ne treba drugih nekoliko, tj kad naučiš osnove i vidiš izbora appsa-ostalo po distrama tad izabereš jednu po svom ukusu-potrebama no dok si početnik trebaš svaštariti-probati sve. Možda se navikneš na neki mediaplayer pa ti to fali u drugoj distri, možda tad nađeš način kako ga instalirati itd.. ili odvagneš što zapravo želiš, da radi ili nešto treće kao izgled.. a sve to je dio učenja i kad pogriješiš.. i to je učenje, samo nastaviš, ispraviš, pitaš.. probaš. .. a kad odustaneš tad si juzer ili guru :)

redrum781 pon 5.10.2020 12:03
Equi kaže...

Pozdrav imam problem s tmp-om. Ne znam kako mu dodjeliti X, sad je li do memorije ili ne, ne znam. Zato saljem naredbu df -h, ako netko moze pomoci

 Koliko vidim root fs ti je zatrpan, 11G od 11G - 100%, a /tmp je vjerojatno na root file systemu.

Vidi da li možeš osloboditi prostor na /tmp ili na /. Provjeri zauzeće foldera sa 

du -hs /* | sort -h

ihush pon 5.10.2020 12:06

-prvo trebaš znati što želiš, u čemu je problem .. i donekle ga opisati (možda izgooglati, brže..). To počneš tako da koristiš npr spomenuti mint ili ubuntu.. dok je kali rezerviran za wanabeehakere.. tj znaš što radiš? Kali je inače ubuntu ili mint.. ako ti je to draže, ili ponovo, linux je jedan. Distre su nakupine softwarea koje je neki iskusniji user složio prema nekoj svrhi, potrebi ili preferenciji..

 

-ako te muči temp, znači da iz nekog razloga ne može raditi. tj ili nema mjesta ili nema pristup, što može biti kvar-hw ili soft a ako je soft tad je to upravo zato tako da ne možeš ubosti stikić i biti haker, jer to nije film.

-ako je ipak film, tad lupaj enter i shift, gledajući filmove zaključio sam da tako riješe većinu problema s ulazom u npr fbi bazu :)

 

edit: eto vidim gore dobri samaritanac ti pomaže.. naravno, s dobrim namjerama, no jednako znamo pravilo da se djceci ne daju šibice i opasni predmeti.. tj kolika šansa je da kali-juzer zna što radi? Ako zna, tad to ne pita jer već zna, ako ne zna tad je kao skalpel u ruci = ''kirurg'' i samo je pitanje kakvu štetu će napraviti rezanjem na ćoravo ili bez znanja što ekšli radi.. npr copypasteanjem nečeg što izgugla i lupi u sudo terminal.. :))