Linux

Linux - pitanja i odgovori

Santana ned 28.6.2020 09:48
Darky kaže...
ihush kaže...

-podržava..

 

Ubuntu 20.04 LTS is based on the long-term supported Linux release series 5.4. Notable features and enhancements in 5.4 since 5.3 include: Support for new hardware including Intel Comet Lake CPUs and initial Tiger Lake platforms, AMD Navi 12 and 14 GPUs, Arcturus and Renoir APUs along with Navi 12 + Arcturus power features. Support has been added for the exFAT filesystem, virtio-fs for sharing filesystems with virtualized guests and fs-verity for detecting file modifications. .. + to nisu preoblematične stvari (jer mora biti x86 kompatibilno, osim ako netko nešto gadno ne pogriješi..) + prvi update i novi kernel je tu (ako je bitno za neke instrukcije-fičere ili powermanagment itd..). ali naravno, nikad žutriti na novi os, ili najnoviji hw.. a pogotovo ne s radeonkama :)

 bješ od Radeona ako si na linuxu
ja sam se opekao nekoliko puta
sad imam nVidia i to je to
nVidia ima zatvorene drivere, ali barem rade kako treba, a ne da moram kemijati kad želim pokrenuti neku igru

 Ne znam bas ja sa RX580 nisam imao bas nikakvih problema. U igrama je radila odlicno, cak i overclock je radio kako treba. Zbilja nikakvih problema, nisam trebao uopce nista razmisljat o driverima.
Sa drugim radeon grafickama nisam imao iskustva na linuxu pa ne mogu komentirat za svaku no vidio sam da i drugi preporucaju RX580 za igranje na linuxu

Darky ned 28.6.2020 11:24
Santana kaže...

 Ne znam bas ja sa RX580 nisam imao bas nikakvih problema. U igrama je radila odlicno, cak i overclock je radio kako treba. Zbilja nikakvih problema, nisam trebao uopce nista razmisljat o driverima.
Sa drugim radeon grafickama nisam imao iskustva na linuxu pa ne mogu komentirat za svaku no vidio sam da i drugi preporucaju RX580 za igranje na linuxu

 Problem sa Radeonom na Linuxu je u svemu
koji CPU imaš (ako je AMD eto problema, tko zna zašto), ako je Intel (eto problema tko zna zašto)
koji MBO imaš (brand i verziju, jedne MBO rade kako treba, sa drugima se možeš postaviti na trepavice pa ne rade igre)
dodaj tome i brand memorije i količinu da cirkus bude veći
doslovce je lutrija napiknuti da sve bude "komaptibilno" međusobno i skupa sa Radeon linux driverima (jack pot na lotu)

uglavnom ja sam u zadnjih 10-ak godina od ubuntu 10.10 do sada 20.04 isprobao sve i svašta
ako je Radeon VGA => problema koliko i gdje hoćeš
Ako je nVidia VGA => sve radi od prve
sa nvidiom znaš na čemu si, radi ili ne radi (i to sve igre)
to je moje iskustvo sa linuxom u zadnjih 10 godina (eh da i DE je Gnome ili Unity, sa KDE i ostalima ne radim, tako da je ovo vezano za njih)

 

Santana ned 28.6.2020 11:33
Darky kaže...
Santana kaže...

 Ne znam bas ja sa RX580 nisam imao bas nikakvih problema. U igrama je radila odlicno, cak i overclock je radio kako treba. Zbilja nikakvih problema, nisam trebao uopce nista razmisljat o driverima.
Sa drugim radeon grafickama nisam imao iskustva na linuxu pa ne mogu komentirat za svaku no vidio sam da i drugi preporucaju RX580 za igranje na linuxu

 Problem sa Radeonom na Linuxu je u svemu
koji CPU imaš (ako je AMD eto problema, tko zna zašto), ako je Intel (eto problema tko zna zašto)
koji MBO imaš (brand i verziju, jedne MBO rade kako treba, sa drugima se možeš postaviti na trepavice pa ne rade igre)
dodaj tome i brand memorije i količinu da cirkus bude veći
doslovce je lutrija napiknuti da sve bude "komaptibilno" međusobno i skupa sa Radeon linux driverima (jack pot na lotu)

uglavnom ja sam u zadnjih 10-ak godina od ubuntu 10.10 do sada 20.04 isprobao sve i svašta
ako je Radeon VGA => problema koliko i gdje hoćeš
Ako je nVidia VGA => sve radi od prve
sa nvidiom znaš na čemu si, radi ili ne radi (i to sve igre)
to je moje iskustvo sa linuxom u zadnjih 10 godina (eh da i DE je Gnome ili Unity, sa KDE i ostalima ne radim, tako da je ovo vezano za njih)

 

 Ne znam kak je bilo prije, ovo sam ja koristio nedavno i sve radi. Dal mi se to sve poklopilo po tvojoj teoriji ? Mozda, al ne vjerujem jer sam dosta istrazivao ovo grafickih kartica za igranje na linuxu i nigdje nisam vidio nesto protiv RX580.

 

Cak sam vise citao o problemima sa instalacijom nvidia drivera i zbog toga se ljudima preporucao POPOS koji ima nvidia proprietary drivere predinstalirane.

ihush ned 28.6.2020 12:26
Santana kaže...
Darky kaže...
Santana kaže...

 Ne znam bas ja sa RX580 nisam imao bas nikakvih problema. U igrama je radila odlicno, cak i overclock je radio kako treba. Zbilja nikakvih problema, nisam trebao uopce nista razmisljat o driverima.
Sa drugim radeon grafickama nisam imao iskustva na linuxu pa ne mogu komentirat za svaku no vidio sam da i drugi preporucaju RX580 za igranje na linuxu

 Problem sa Radeonom na Linuxu je u svemu
koji CPU imaš (ako je AMD eto problema, tko zna zašto), ako je Intel (eto problema tko zna zašto)
koji MBO imaš (brand i verziju, jedne MBO rade kako treba, sa drugima se možeš postaviti na trepavice pa ne rade igre)
dodaj tome i brand memorije i količinu da cirkus bude veći
doslovce je lutrija napiknuti da sve bude "komaptibilno" međusobno i skupa sa Radeon linux driverima (jack pot na lotu)

uglavnom ja sam u zadnjih 10-ak godina od ubuntu 10.10 do sada 20.04 isprobao sve i svašta
ako je Radeon VGA => problema koliko i gdje hoćeš
Ako je nVidia VGA => sve radi od prve
sa nvidiom znaš na čemu si, radi ili ne radi (i to sve igre)
to je moje iskustvo sa linuxom u zadnjih 10 godina (eh da i DE je Gnome ili Unity, sa KDE i ostalima ne radim, tako da je ovo vezano za njih)

 

 Ne znam kak je bilo prije, ovo sam ja koristio nedavno i sve radi. Dal mi se to sve poklopilo po tvojoj teoriji ? Mozda, al ne vjerujem jer sam dosta istrazivao ovo grafickih kartica za igranje na linuxu i nigdje nisam vidio nesto protiv RX580.

 

Cak sam vise citao o problemima sa instalacijom nvidia drivera i zbog toga se ljudima preporucao POPOS koji ima nvidia proprietary drivere predinstalirane.

 -nvidijine vga(gpu) su 'prave' (hw), atijeve (ili ćemo reći amdove) radeonke su uvjek bile 'soft' tj ovisnost o driverima-bugovima-optimizacijama + kašnjenju supporta za ipak drugi os (ne win).. pa su problemi postojali dok se sve ne ustabili nakon par mjeseci, no kako distre izlaze svakih pola godine a serije novih gpu-chipova/fičera svakih par godina tako se problem jednostavno proteže i pravilo je da nikad s novim hw na distru tj par mjeseci dok se popeglaju driveri i tad radi. Nove serije gpu s novim fičerima tako mogu zezati par mjeseci a upravo iz istog razloga se to desilo s win prije godinu.. jer i win sad kao ubuntu ima polugodišnje cikluse i mada svi primarno supportaju win, nisu očekivali da će ms tad izbaciti support za stari hw tj promjenit driver model (s wddm 1-1.1 na 1.2-2. tj sve requiremenstse aero standarda dx90c na dx11..). Tako da nije to stvar linuxa, osa, niti samo drivera-proizvođača nego svega zajedno jer tek tad radi (ili problem) a u usporedbi nvidia-radeon jednostavno nvidia radi, radeon (pogotovo u stara vremena) baš i ne.. no to je sad prošlost.

-njurganje linux zajednice vs nvidie je zbog zatvorenosti, dok amd uvjek brije suprotno od velikih kao intel-nvidia pa se umiljavaju tako da su otvoreni, obečavaju beskonačni support itd no kad prođe vrijeme jednostavno izbace support ili ne naprave ništa osim obečanja..

-važna stvar je npr cuda, dok ogl radi na svima pa i intelu (ovisno o mogućnostima-snazi gpua) .. i jednostavno nvidia je za neke stvari jedini izbor, no zbog closeda i obično više cijene na kritici zajednice (može se reći neopravdane kritike..).

 

-kao što je nekad KDE bio problematičan-kilav-bugovit, danas je ok i preporičljiv ako računalo zadovoljava.. izvedeno iz tog, danas je manje problema ukupno pa linearno i manje s radeonkama tj više nije tako uočljiva razlika radi/ne-radi=radeonka :) .. čak imamo i suprotno stanje (proizvođači prvo supportaju win..) tj ms ukida support za stari-legacy hw dok je u linuxu ugl i dalje supportano, tj upališ-radi (stariji driver koji je već provjeren-ispravan, uključen u distru, problem je samo noviji hw-serija..) ali i ubuntu/canonical pomalo abanda dok su popularne distre kao mint naslonjene na ubuntu + praktički isključivo 64bitne verzije itd. (što može biti overkill za stariji hw, tj nepotrebno a time i problem ako ne postoji noviji driver-support ... dok stari-provjereni 32bitni možda nije upotrebljiv tj izbor osa 32/64 je sve manji..).

 

-i dalje ako mene netko pita, na ćoravo, preporučim nvidia+intel (cpu-chipset..) i nikad najnovije tj ovisi što se radi tj konkretan task-appsi koje se koriste. (ima slučajeva kad nemaš slobodu izbora osa-distre.. i radiš s onim što imaš-moraš.. a tad dll-hell + ništa s ničim kompatibilno dok je kućnom juzeru koji distru bira po boji-ukusu takav problem nepoznat i u 99% može birati što želi, radit će na svakom hw.. unutar mogućnosti). + nikad najnovije .. tj tad treba biti strpljiv 2-6mjeseci..

EricCartman ned 28.6.2020 13:33

Tx na objašnjenima.

Poanta je da ne biram grafu nego integrušu, proc će biti ili Ryzen 4500U/4600U, ili Intel Tiger Lake.

Dakle Nvidia nije opcija.

 

Volio bih imati najnoviji Mint, i pokretat Starcraft2 ak bude moguće, mada nije pretjerano bitno da ga može gurat.

Darky ned 28.6.2020 13:49
EricCartman kaže...

Tx na objašnjenima.

Poanta je da ne biram grafu nego integrušu, proc će biti ili Ryzen 4500U/4600U, ili Intel Tiger Lake.

Dakle Nvidia nije opcija.

 

Volio bih imati najnoviji Mint, i pokretat Starcraft2 ak bude moguće, mada nije pretjerano bitno da ga može gurat.

 stavljaš server gore ?
što češ vrtiti?
(mislim na aplikacije)

ihush ned 28.6.2020 14:27

radit će svaka kombinacija.. sve nove vga (i integruše) su dovoljno jake za ogl-dx requirementse (neovisno o osu, appsu.. sve je to isto) dok je distra sporedna, tj daj šansu KDE-plazmi, sve novje radi bolje upravo zato jer koristi vga-gpu kao što to koriste i browseri i svaka pametna app za frontend-gui tj to je svrha vga i tad računalo radi lakše tj cpu radi ono što on treba raditi..

 

EricCartman ned 28.6.2020 18:41
Darky kaže...
EricCartman kaže...

Tx na objašnjenima.

Poanta je da ne biram grafu nego integrušu, proc će biti ili Ryzen 4500U/4600U, ili Intel Tiger Lake.

Dakle Nvidia nije opcija.

 

Volio bih imati najnoviji Mint, i pokretat Starcraft2 ak bude moguće, mada nije pretjerano bitno da ga može gurat.

 stavljaš server gore ?
što češ vrtiti?
(mislim na aplikacije)

 Eclipse zasad. I naravno browser. Možda Virtualbox ali ne bi bio server nego laptop za (hobi) razvoj i surfanje, rado bih da je samo na Linuxu, a ne na win, to već imam, a Linux mi je drag zbog opensource stava i fora mi je koristiti komp kad je iskljućivo na Linuxu. 

ihush ned 28.6.2020 18:53

-treba koristiti računalo-computer.. (mogućnosti ili kupljeni hw kao printer, gpu.. miš), ne 'ideološki' nego uporabno, da radi. Tad je to ok soft-pc, ako nije tako tad je beskoristan, neovisno koji os jer je os samo os kao što je driver samo driver ili je bios samo bios.. svaki dio za sebe je nevažan, kao dijelovi automobila, cigla za kuću ili zrno soli u hrani. Sastojci koji mogu dati dobar-loš i između rezultat, ali ne kupujem hranu-auto-printer zbog ideologije pa ni soft .. i tad nema veze simpatiziranje opena (jer nije stvar osa nego filozofije) mada sam tu na strani stallmana..

 

-što želim reći? ništa pametno :) ali i to da računalo treba koristiti, ne zbog osa nego koristiti (neovisno koji os, jer je sve to isto.. radi ili ne -radeonka :))) ).

EricCartman pon 29.6.2020 12:28

Budi rađe sretan za mene što sam postao fan Linuxa 

Prije sam ga prezirao jer sam se držao stava od frenda, prije kojih 18 g, da je Linux smeće a Windowsi puno puno bolji. I nije mi pasao QT i siromaštvo desktopa... al eto, promijenio se i Linux a i ja.

ihush pon 29.6.2020 13:18
EricCartman kaže...

.. postao fan Linuxa 

..

 -ah, moja sreća je neizmjerna .. :)) ekšli, ne podnosim funove, nisu objektivni-realni. Draži su mi (normalni) korisnici i oni koji znaju (ne vjeruju ili navijaju..).

prevedeno, možeš jednako biti juzer win-lin-maca, meni je to isto dok neko usrećivanje vezano uz soft vidim samo u gamingu kad mi se posreći dobra partija .. a strcraft je dio toga i tad mi nije važno koristiš li miša logiča ili razera, win-lin-mac nego kako te rajdati ..

 

sve je to samo soft + interesi-patenti-vlasništvo, pa tako nema npr photoshopa mada je izvorno s maca (koji je netjak linuxa-bsd..) i prebačen na win. Zašto ne na lin? jer tako (ne)želi vlasnik dok ono što želi, napravi a tad je os samo os tj realno nevažan u bigpicture tj kriterij je tad da radi ono što trebaš-želiš, ništa osim tog nije bitno, ni boja ikona ni efekti desktopa ili fičeri koji veze ni s čime nemaju (npr najnoviji macos opet vraća start-sound.. neš ti bitne stvari.. dok se ostali osevi kao ubuntu-win svode na nove setove ikona i theme a uberfičer u win je mogućnost notepada da enkodira u utf8 standardu.. (bljuv-srać..)) ..

 

-pa eto, nisam fun win-lin-mac ili nekog softa, čak ni nogometnog kluba osim što refleksno viknem dinamo! :)) više kritičar gluparija koje svi rade ili izvedeno, hvalim one koji rade manje gluparija a to je trenutno lin-kde neovisan o željama canonicala koji stalno pokušava biti malimeki no ostaje beznačajno tvrdi (ukrućen-ograničen) suprotno od one politike-cilja koji je stvorio današnji status ubuntua (tj da sve radi..) sad su isti ms, tj ms je kopija ali je jači..

EricCartman pon 29.6.2020 15:15
ihush kaže...
EricCartman kaže...

.. postao fan Linuxa 

..

 -ah, moja sreća je neizmjerna .. :)) ekšli, ne podnosim funove, nisu objektivni-realni. Draži su mi (normalni) korisnici i oni koji znaju (ne vjeruju ili navijaju..).

prevedeno, možeš jednako biti juzer win-lin-maca, meni je to isto dok neko usrećivanje vezano uz soft vidim samo u gamingu kad mi se posreći dobra partija .. a strcraft je dio toga i tad mi nije važno koristiš li miša logiča ili razera, win-lin-mac nego kako te rajdati ..

 

sve je to samo soft + interesi-patenti-vlasništvo, pa tako nema npr photoshopa mada je izvorno s maca (koji je netjak linuxa-bsd..) i prebačen na win. Zašto ne na lin? jer tako (ne)želi vlasnik dok ono što želi, napravi a tad je os samo os tj realno nevažan u bigpicture tj kriterij je tad da radi ono što trebaš-želiš, ništa osim tog nije bitno, ni boja ikona ni efekti desktopa ili fičeri koji veze ni s čime nemaju (npr najnoviji macos opet vraća start-sound.. neš ti bitne stvari.. dok se ostali osevi kao ubuntu-win svode na nove setove ikona i theme a uberfičer u win je mogućnost notepada da enkodira u utf8 standardu.. (bljuv-srać..)) ..

 

-pa eto, nisam fun win-lin-mac ili nekog softa, čak ni nogometnog kluba osim što refleksno viknem dinamo! :)) više kritičar gluparija koje svi rade ili izvedeno, hvalim one koji rade manje gluparija a to je trenutno lin-kde neovisan o željama canonicala koji stalno pokušava biti malimeki no ostaje beznačajno tvrdi (ukrućen-ograničen) suprotno od one politike-cilja koji je stvorio današnji status ubuntua (tj da sve radi..) sad su isti ms, tj ms je kopija ali je jači..

Znači u suštini ja sam OS-sist (rasist prema OS-u), dok ti ne gledaš na boju OS-a, hehe  

Preferiram Linux jer je open-source, isto tako i VLC nad recimo GOM-om (koji mi je bio dobar sve dok nije počeo uvaljivati nezaobilazne reklame)

Jedan kolega toliko mrzi Google da je naručio Pinephone, smartfone sa čistim Linuxom, da nema Androida, Gappsa i ničega Googleovog.

 

Navodno Starcraft radi dobro preko Lutris settingsa za Wine, al mi se čini da je zafrk kad puste novi patch, a puste svako malo.

Entry Point uto 30.6.2020 06:59
EricCartman kaže...

Tx na objašnjenima.

Poanta je da ne biram grafu nego integrušu, proc će biti ili Ryzen 4500U/4600U, ili Intel Tiger Lake.

Dakle Nvidia nije opcija.

 

Volio bih imati najnoviji Mint, i pokretat Starcraft2 ak bude moguće, mada nije pretjerano bitno da ga može gurat.

 Radit će AMD, Nvidia i Intel naravno. Imam ih doma sve u laptopima, zasad nisam imao problema.

09jer90 uto 30.6.2020 07:35
EricCartman kaže...
ihush kaže...
EricCartman kaže...

.. postao fan Linuxa 

..

 -ah, moja sreća je neizmjerna .. :)) ekšli, ne podnosim funove, nisu objektivni-realni. Draži su mi (normalni) korisnici i oni koji znaju (ne vjeruju ili navijaju..).

prevedeno, možeš jednako biti juzer win-lin-maca, meni je to isto dok neko usrećivanje vezano uz soft vidim samo u gamingu kad mi se posreći dobra partija .. a strcraft je dio toga i tad mi nije važno koristiš li miša logiča ili razera, win-lin-mac nego kako te rajdati ..

 

sve je to samo soft + interesi-patenti-vlasništvo, pa tako nema npr photoshopa mada je izvorno s maca (koji je netjak linuxa-bsd..) i prebačen na win. Zašto ne na lin? jer tako (ne)želi vlasnik dok ono što želi, napravi a tad je os samo os tj realno nevažan u bigpicture tj kriterij je tad da radi ono što trebaš-želiš, ništa osim tog nije bitno, ni boja ikona ni efekti desktopa ili fičeri koji veze ni s čime nemaju (npr najnoviji macos opet vraća start-sound.. neš ti bitne stvari.. dok se ostali osevi kao ubuntu-win svode na nove setove ikona i theme a uberfičer u win je mogućnost notepada da enkodira u utf8 standardu.. (bljuv-srać..)) ..

 

-pa eto, nisam fun win-lin-mac ili nekog softa, čak ni nogometnog kluba osim što refleksno viknem dinamo! :)) više kritičar gluparija koje svi rade ili izvedeno, hvalim one koji rade manje gluparija a to je trenutno lin-kde neovisan o željama canonicala koji stalno pokušava biti malimeki no ostaje beznačajno tvrdi (ukrućen-ograničen) suprotno od one politike-cilja koji je stvorio današnji status ubuntua (tj da sve radi..) sad su isti ms, tj ms je kopija ali je jači..

Znači u suštini ja sam OS-sist (rasist prema OS-u), dok ti ne gledaš na boju OS-a, hehe  

Preferiram Linux jer je open-source, isto tako i VLC nad recimo GOM-om (koji mi je bio dobar sve dok nije počeo uvaljivati nezaobilazne reklame)

Jedan kolega toliko mrzi Google da je naručio Pinephone, smartfone sa čistim Linuxom, da nema Androida, Gappsa i ničega Googleovog.

 

Navodno Starcraft radi dobro preko Lutris settingsa za Wine, al mi se čini da je zafrk kad puste novi patch, a puste svako malo.

 starcraft 2 ti je radio ok na pop-os'u i to jos 2018

djigibao čet 9.7.2020 11:05

...isprike ako je malo OFF, postavio bi pitanje ovdje jer sam trenutno na Linux mint.

 

Imam jedan USB stick (Corsair Voyager 8GB) kojeg kada spojim u komp ne daje znakove zivota niti se vidi da je ukljucen (npr. Gparted), ista stvar je bila i u Windows-ima (Diskpart).

Interesira me da li postoji neki program ili neki postupak za vidjet ako je taj USB uopce "ziv" ali je samo nesto smrdano ili je otisao u vjecna lovista?

 

Pokrenuo sam ovu komandu (sudo df -Th) i ovo sam dobio...ako pomaze sta.

 

Darky čet 9.7.2020 18:21
djigibao kaže...

...isprike ako je malo OFF, postavio bi pitanje ovdje jer sam trenutno na Linux mint.

 

Imam jedan USB stick (Corsair Voyager 8GB) kojeg kada spojim u komp ne daje znakove zivota niti se vidi da je ukljucen (npr. Gparted), ista stvar je bila i u Windows-ima (Diskpart).

Interesira me da li postoji neki program ili neki postupak za vidjet ako je taj USB uopce "ziv" ali je samo nesto smrdano ili je otisao u vjecna lovista?

 

Pokrenuo sam ovu komandu (sudo df -Th) i ovo sam dobio...ako pomaze sta.

 

upiši
sudo lsusb
ako je USB živ mora se pojaviti na listi

djigibao čet 9.7.2020 20:06
Darky kaže...
djigibao kaže...

...isprike ako je malo OFF, postavio bi pitanje ovdje jer sam trenutno na Linux mint.

 

Imam jedan USB stick (Corsair Voyager 8GB) kojeg kada spojim u komp ne daje znakove zivota niti se vidi da je ukljucen (npr. Gparted), ista stvar je bila i u Windows-ima (Diskpart).

Interesira me da li postoji neki program ili neki postupak za vidjet ako je taj USB uopce "ziv" ali je samo nesto smrdano ili je otisao u vjecna lovista?

 

Pokrenuo sam ovu komandu (sudo df -Th) i ovo sam dobio...ako pomaze sta.

 

upiši
sudo lsusb
ako je USB živ mora se pojaviti na listi

 ...ovo sam dobio (slika)

cini se da ga nema...

Darky čet 9.7.2020 21:04
Gale92 kaže...

pošto imam linux mint 19.3 a pošto još nije stigla nadogradnja na 20, zanima me kada će okvirno ili da idem "ručno"

 prvo zamolba saboru, za upgrade,
moraš platiti bilježnika, bljege i pečat...
sve urudžbirati u tri kopije
onda čekaš da se izabere nova vlada, da raspišu natječaj i čekaš da te izaberu na natječaju

djigibao pet 10.7.2020 14:03
Darky kaže...
djigibao kaže...

 ...ovo sam dobio (slika)

cini se da ga nema...

pod BUS2 imaš Adata USB Key (superior s102 pro)?

 

To je drugi usb odakle se pokrece live linux...ovaj sto ne radi je Corsair voyager...valjda je crko onda

pr0n_addict pon 13.7.2020 16:46
redrum781 kaže...

Linus zabranio korištenje "uvredljivih" riječi u Linux kernelu poput BLACKlist, WHITElist, SLAVE, MASTER, itd. 

Bogu hvala, rasizam je sad iskorijenjen!!

https://www.theregister.com/2020/07/13/linux_adopts_inclusive_language/

A izgleda je BLM uzeo maha u IT-ju pa ćemo i man-in-the-middle sad zvati person-in-the-middle:

https://itsfoss.com/linux-kernel-inclusive-code/

 

To sam primijetio još prošle godine kod npr. Redis-a. Istu su stvar morali napraviti i RabbitMQ developeri vezano za queue mirroring.

Otišlo sve na kvasinu.

pr0n_addict uto 4.8.2020 11:49
Equi kaže...

Jel postoji što bolje od Eclips-a na linuxu. Presao sam s VS na eclipse koji mi se čini nekako dosta lošiji. Koristim eclipse za c++.

Koristio sam CLion od Jetbrains-a. Nažalost, ne postoji besplatna inačica kao što je slučaj npr. s njihovim Java i Python IDE-ima.

Ako si ikad koristio njihove alate jako ćeš se brzo snaći no imaj na umu da je kao takav priličan resource hog (pogotovo što se tiče RAM-a), ali zato out of the box ima praktički sve što ti treba za C ili C++ razvoj.

 

Što se tiče besplatnih cross platform IDE-eva vidim da se dosta preporučuju CodeLiteCode::Blocks pa vidi koji ti odgovara.

Pretpostavljam da je uz nešto truda moguće i VS Code prilagoditi za C++ razvoj (ima mali milijun pluginova), ali to je ipak u osnovi "samo" text editor.

loky4i4 ned 30.8.2020 01:21

pozdrav

imam problem sa ubuntu 18.04, znači radi po dva tri tjedna i onda samo počne prikazivati crni ekran nakon odabira sustava (u dual bootu mi je)

probao sam u recovery modu instalirati grub, i čak je "proradilo" došao je do login ekrana ali je opet poblesavio.

Čini mi se da je problem u grafičkoj jer bude crn ekran, a kad uključim hdmi u integriranu proradi no onda je neiskoristivo jer je sve ultrausporeno.

Šta mi je za činiti, opet nanovo instalacija ?

srećom pa wsl relativno dobro funkcionira

 

edit:

također kad odem na instalaciju zna zezati na grafi, a na integriranoj normalno prikazuje gui

ihush pon 31.8.2020 10:11

-kvar gpu-vga popravljaš tako da kemijaš s grubom? .. tako nećeš ništa popraviti, samo pokvariti. Preduvijet za sve je znanje ili jako puno sreće.

-sve se kvari, kad već misliš da je problem u vga tad rješavaš taj problem, ili je kvar i treba nova (jamstvo?) ili je nešto soft-driver i tad možda možeš nešto popraviti ali sigurno ne tako na popravljaš grub, disk, cpu, ram.. jer oni po napisanom nisu uzrok.

 

.. veći problem je 'način' pisanja, tj prva rečenica, .. radi po dva-tri tjedna.. tj to znači da ti se to ponavlja? da si već nekoliko-više puta imao takvu situaciju? možda pregrijavanje, možda napajanje, možda mbo, možda.. jer da je klasičan kvar nrp crknuta vga tad ona ne radi, ne popravi se sama od sebe osim što se može ohladiti ili stabilizirati napon što ne mora uopće biti problem računala npr možda imaš slabu struju u kući-kvartu.. a gpu traži više-stabilno.