Linux

Linux distre- Kojeg je okusa vasa omiljena droga

syncmaster245b pet 7.6.2019 13:29

Iz ciste znatizelje, 2019 godina je i zanima me na kojoj distri ste?

 

Ako distra nije navedena u listi, napisite koja je i zasto bas ta?

 

Evo ja cu prvi.

 

Zadnjih 6 godina sam na Debianu iskljucivo radi stabilnosti.

Valjda sam ostario pa mi vise "bleeding edge" nije toliko primalmljiv.

 

Ajd da cujem misljenja, a i da vidim koliko nas ima ovdje.

 

 

BlueMax pet 7.6.2019 14:03
syncmaster245b kaže...

 

Navika radi packet managera ili nesto drugo?

Sad češ čuti najgluplji razlog ikad :)

Tamo negdje 2009 dobio sam laptop s predinstaliranim OpenSUSE-om. Odlučio se na njemu isprobati što više distribucija i zapeo na PCLOS-u koji mi je tada bio nekako najbolji (ili možda najljepši), a do danas me drži valjda lojalnost. S tim da je u virtualci uvijek pokoja distribucija na promatranju.

 

 

spiderhr pet 7.6.2019 14:15

Igrao se s Linuxom koji je dolazio na cd/dvd-ima od časopisa mislim Vidi, kasnije od frenda dobio Ubuntu, bio dosta godina na njemu i sada Debian na kompovima a CentOS na VPS.

Isprobao još neke ali Debian sa Mate DE mi je najdraži. U virtualci vozim i Q4OS sa Trinity DE.

syncmaster245b pet 7.6.2019 14:32
BlueMax kaže...
syncmaster245b kaže...

 

Navika radi packet managera ili nesto drugo?

Sad češ čuti najgluplji razlog ikad :)

Tamo negdje 2009 dobio sam laptop s predinstaliranim OpenSUSE-om. Odlučio se na njemu isprobati što više distribucija i zapeo na PCLOS-u koji mi je tada bio nekako najbolji (ili možda najljepši), a do danas me drži valjda lojalnost. S tim da je u virtualci uvijek pokoja distribucija na promatranju.

 

 

 

 

Ja sam krenuo sa Red Hatom tamo negdje 1998-99 ( kao drugi OS, Windowsi su tada jos uviek bili primarni OS) pa onda oko 2002-03 presao na Mandrake, i navikao se skoro skroz, dok me nije tamo negdje 2005. Ubuntu skrenuo na Debian familiju (nakon toga su Widnowsi ostali samo za igre, a Linux kao primarni OS).

Ubuntu je bio aktualan sve dok nisu poceli muljariti sa Unity DE , nakon toga sam se vrato "back to the roots" i instalirao dedu Ubuntua, Debian i eto me dan danas na njemu

Na kraju kad podvuces crtu, stvar navike, ali i godina u guzici kada nekako teze primas nove promjene.

 

dax-lax pet 7.6.2019 15:30

Dual boot win-ubuntu na TPadu T440. Ubuntu jer sam dobio dojam da ima više štiva na webu, u slučaju da naletim na kakav problem koji ne znam riješiti. Prije njega Fedora. Možda mi se više dopala na prvu, ali s njom nisam uspjevao ni osnovne instalacije riješiti bez muke.

bunker pet 7.6.2019 22:40

 

Davno krenio sa ubuntom, pa dugo bio na mintu, a zadnjih par godina manjaro ( kde ).

 

Mint jako ovisi o ubuntu i onda to vuče neke negativnosti. Imaju mali tim, imali su i problema sa sigurnošću njihovog glavnog servera, a tek kad su odustali od kde-a ....

 

Mint je i dalje najbolji izbor za uvod u linux kad dolaziš sa winsa...

 

Manjaro mi je zlatna sredina: ogromna zajednica, arch pozadina, tri kruga testiranja i ispravljanja prije nego kaj mi dodje nadogradnja na komp, developeri aktivno sudjeluju na njihovim službenom forumu pa nema kenjanja kad izneseš problem ( kao ovdje na bugu kad umjesto odgovora dobiješ nagadjanja i linkove sa spikom probaj ovo i ono.... Jbg, svatko tko se rega na forum zna surfati, a većina pomagatelja bezveze laprda i nagadja, dok na manjaru ti se javi čovjek zadužen za dio koji te hebe ).  Vjerovali ili ne, čak postoji i cro zajednica manjaro korisnika na fejsu gdje zna biti gužva u inboxu...

 

Za neke poluzatvorene profi sustave trpam opensuse, pa ga i doma koristim kao sekundarnu distru da budem u tijeku sa dogadjanjima i problemima.. 

 

Win10 takodjer koristim koliko i manjaro.. 

 

 

midzan21 pet 7.6.2019 22:45

Svi važniji VM i VPS su CentOS bazirani, mislim da je to zbog lojalnosti CentOS u web dev okruženju, dok evo već neko vrijeme planiram staviti u dual-boot PopOS! distru u dual-boot s Win 10, makar me srce vuce da probam i Manjaro GNOME u dual-boot.

Najteža je odluka koja distra će u dual-boot ili će biti ful Linux s obzirom da preko Lutrisa radi GTA 5 i u Social Club Luancher verziji, a ionako prelazim s paid alata na free i open-source alate postupno da se uklonim iz svijeta gdje Adobe, Corel i ostali alati za grafički dizajn te video produkciju vladaju.

syncmaster245b pet 7.6.2019 23:18
midzan21 kaže...

 ionako prelazim s paid alata na free i open-source alate postupno da se uklonim iz svijeta gdje Adobe, Corel i ostali alati za grafički dizajn te video produkciju vladaju.

 

Ufff, ne zelim te obeshrabriti, ali sjecam se svog prelaska i mogu ti reci da nije bas bio lak.

Ok, sa dansanjeg stajalista ovo mi zvuci smijesno, no kada sam prelazio sa Win univerzuma na OSS nekoliko puta sam pomisljao da jednostavno nema sanse. Na kraju sam shvatio da sam jednostavno trebao resetirati samog sebe, jer cijelo vrijeme sam trazio bespaltni MS Office, ili Corel ili Photoshop, a to dakako nije bila realnost.

 

Nedavno sam silom prilika upalio na tudjem kompu  Photoshop. Suvisno je reci da nakon 10-tak godina na Gimpu nisam se znao okrenuti na Photoshopu.

 

Sve se na kraju svede na naviku. Razlike izmedju softvera (iako postoje, na primjer budimo realni Photoshop je jos uvijek nekoliko koraka ispred Gimpa) su najcesce stvar navike.

syncmaster245b pet 7.6.2019 23:32
bunker kaže...

 

Davno krenio sa ubuntom, pa dugo bio na mintu, a zadnjih par godina manjaro ( kde ).

 

Mint jako ovisi o ubuntu i onda to vuče neke negativnosti. Imaju mali tim, imali su i problema sa sigurnošću njihovog glavnog servera, a tek kad su odustali od kde-a ....

 


 

 Ja sam na KDE-u otkada je izasao Gnome Shell, odnosno otkada je Gnome 2.xx sluzbeno ugasen.

Jednostavno nikako ga nisam mogao spustiti niz grlo.

 

Da ironija bude bolja, bio sam jedan od glasnijih pljuvaca na forumima kada je Plasma predstavljena..

Al jebga, svi grijesimo....

bunker pet 7.6.2019 23:50

 

Pa kde do v4 je bio gutač resursa a tada i hardver nije bio jeftin pa je kde bio s pravom omražen. Dolaskom plasme ( kde 5) dolazi do velikog zaokreta, i nakon kaj su isčistili dječje bolesti kde mi je najbliži onom standardu kako bi suvremeni de trebao izgledati i ponašati se. Malo se ljudi pogube u silnim opcijama ali ja ih već godinama znam napamet kako ga podesiti na kojem hardveru da dobiješ max hardversku akceleraciju, fora video i audio notifikacije, tvrd firewall, zbetonirani sistem i sl... Konzolu nekoristim pa mi paše klikabilnost kdea..  A kde ima i dobre apk ( krita, kolourpaint, dolphin, partitionmanager,...)

 

Kod opensusea mi se dopada onaj sigurnosni dio kojeg se može vrlo detaljno podesiti prema mrežnom okružju u firmama pa mi je odličan za tvrtke, ali im nedam admin pass jer bi ga brzo uhebali... Plus kaj ima neka tajna veza microsofta i susea i opensuse dela defaultno sa svim uefi pločama bez da ikaj treba kemijati. Ako staviš btrfs onda u boot meniju beć imaš ugradjenu opciju oporavka ( snapshot...)..  Opensuse malo hebe multimedija tak da za podoma je li la...

 

 

syncmaster245b pet 7.6.2019 23:59
bunker kaže...

 

Pa kde do v4 je bio gutač resursa a tada i hardver nije bio jeftin pa je kde bio s pravom omražen. Dolaskom plasme ( kde 5) dolazi do velikog zaokreta, i nakon kaj su isčistili dječje bolesti kde mi je najbliži onom standardu kako bi suvremeni de trebao izgledati i ponašati se. Malo se ljudi pogube u silnim opcijama ali ja ih već godinama znam napamet kako ga podesiti na kojem hardveru da dobiješ max hardversku akceleraciju, fora video i audio notifikacije, tvrd firewall, zbetonirani sistem i sl... Konzolu nekoristim pa mi paše klikabilnost kdea..  A kde ima i dobre apk ( krita, kolourpaint, dolphin, partitionmanager,...)

 

Kod opensusea mi se dopada onaj sigurnosni dio kojeg se može vrlo detaljno podesiti prema mrežnom okružju u firmama pa mi je odličan za tvrtke, ali im nedam admin pass jer bi ga brzo uhebali... Plus kaj ima neka tajna veza microsofta i susea i opensuse dela defaultno sa svim uefi pločama bez da ikaj treba kemijati. Ako staviš btrfs onda u boot meniju beć imaš ugradjenu opciju oporavka ( snapshot...)..  Opensuse malo hebe multimedija tak da za podoma je li la...

 

 

 Priznajem, sto se tice Susea, totalni noob sam. Jednom davno sam ga instalirao u virtualki ali nisam se previse zadrzao na njemu.

 

Sto se tice KDE-a 4, u pravu si. Podsjetio si me zasto sam hrackao po njemu.

 

Cak stovise, KDE 5 koji se tradicionalno smatra "najtezim" DE-om ispada da je prilicno njezan na laptopima po pitanju autonomije ( kasno je vec pa sutra potrazim testove gdje sam to citao)

midzan21 sub 8.6.2019 10:49

Reći ću da znam, da sam prelazak nije lagan posebno kad su u pitanju određene aplikacije, khm Premiere Pro khm. 

 

Za Photshop bi mogao se naviknuti i na GIMP, nije neki problem jer sam GIMP koristio i prije.

MS Office je najmanji problem sad s LO i Office Online (hvala O365 kojeg plaćam).

 

Postupni prelazak s robovlasničkih programa je potežak, ali mogu reći da ide u dobrom smjeru, barem se tako navikavam na Windowsima trenutno prije nego odlučim na potpuni prelazak na OSS & Linux za sav rad & gaming (spomenuo sam GTA 5, ali igram i starije naslove tako da sa njima sam lakši jer su skoro svi koje igram već na Steamu za Linux)

wyks sub 8.6.2019 12:03

CentOS zbog posla, u virtualki.

Ubuntu, prije na faksu.

Sada samo Raspbian.

 

Btw, mala anegdota. Ako poslozite 2 iMaca i Raspberry PI 3 B+, Mac periferija ce se prije spojiti na Raspberry.

ihush sub 8.6.2019 15:01

.. da, do kde 4 je kde bio užas, od kde 5 je ono što moderan os-gui treba biti, pandan aero-a tj korištenje hwa za ono što mu prirodno treba natovoariti kao task, vga-gpu treba iscrtavati gui, ne soft-cpu jer je overkill tj povratak u 2d svijet-doba .. i ništa danas ne radi ako nema hw-support npr yt, dok je neka light distra stvar prošlosti za gui jer nije os ono što traži snagu-resurse nego appsi i ono što korisnik koristi-konzumira a to je npr yt-klipići-filmovi ili igre ili glazba .. kde5 je ok i treba ga uvjek probati, pogotovo na slabijem (starijem?) hwu.. tj ako radi tad je bolje nego light distra koja će raditi tj os ali ništa drugo tj ako ne može kde tad jedino preostaje takva distra ali tad je upotrebljivost upitna (tj ovisi što konkretan korisnik treba, većina surfanje..).

Shockwave sub 8.6.2019 15:52

Vise puta sam koristio debian, mint i ubuntu no puno stvari koje su jednostavne na windowsima nisu i na linuxu pa sam ga obrisao. A da ne pricam o koristenju profesionalnih aplikacija tipa adobe i zafrkavanje s wine-om... S obzirom da se windowsi mogu nabaviti za 20 kn na ebay-u i normalno aktivirati ne vidim potrebu linuxa za desktop korisnike.

bunker sub 8.6.2019 18:22
Shockwave kaže...

Vise puta sam koristio debian, mint i ubuntu no puno stvari koje su jednostavne na windowsima nisu i na linuxu pa sam ga obrisao. A da ne pricam o koristenju profesionalnih aplikacija tipa adobe i zafrkavanje s wine-om... S obzirom da se windowsi mogu nabaviti za 20 kn na ebay-u i normalno aktivirati ne vidim potrebu linuxa za desktop korisnike.

 

 Možeš ti doma koristiti neaktivirane win10 i onda je trošak ravno nula kn a imaš orgigi os... Ima i za linux odličnih apk ( gimp, blender, masterpdfeditor, krita...) no ako ti je baš nužna neka apk koje nema za linux onda si osudjen na drugi os...  

 

Još nisam naišao na photoshop uradak kojeg nebih mogao napraviti u gimpu a da je neka mjerljiva razlika u kvaliteti i sl... No gimp ima malo strmiju krivulju učenja....

 

 

Shockwave sub 8.6.2019 18:32
bunker kaže...
Shockwave kaže...

Vise puta sam koristio debian, mint i ubuntu no puno stvari koje su jednostavne na windowsima nisu i na linuxu pa sam ga obrisao. A da ne pricam o koristenju profesionalnih aplikacija tipa adobe i zafrkavanje s wine-om... S obzirom da se windowsi mogu nabaviti za 20 kn na ebay-u i normalno aktivirati ne vidim potrebu linuxa za desktop korisnike.

 

 Možeš ti doma koristiti neaktivirane win10 i onda je trošak ravno nula kn a imaš orgigi os... Ima i za linux odličnih apk ( gimp, blender, masterpdfeditor, krita...) no ako ti je baš nužna neka apk koje nema za linux onda si osudjen na drugi os...  

 

Još nisam naišao na photoshop uradak kojeg nebih mogao napraviti u gimpu a da je neka mjerljiva razlika u kvaliteti i sl... No gimp ima malo strmiju krivulju učenja....

 

 

 Nije tu samo photoshop, s windowsima ne moram razmišljati o alternativama, sve najbolje aplikacije su dostupne, skines i instaliraš. S njima imam puno veći izbor i ne moram se zafrkavati s naprednim opcijama kako bi nešto proradilo, a da ne pričam o nekim malo manje iskusnim korisnicima koji su navikli samo otvoriti exe file i instalirati, kod njih wine ne dolazi u obzir... Zbog svega toga linux neće daleko dogurati u desktop svijetu, 4% market share će im biti maksimum.

syncmaster245b sub 8.6.2019 23:39
Shockwave kaže...

A da ne pricam o koristenju profesionalnih aplikacija tipa adobe i zafrkavanje s wine-om... S obzirom da se windowsi mogu nabaviti za 20 kn na ebay-u i normalno aktivirati ne vidim potrebu linuxa za desktop korisnike.

 

Za koliko mozes nabaviti Photoshop na ebayu?

Ili Corel?

ili 3Dmax?

....

 

Vec su ti kolege ovdje rekle da ukoliko si poslovno vezan neku aplikaciju, da jednostavno nemas izbora.

I donekle se slazem sa njima, pogotovo ako se radi o specijaliziranim aplikacijama (npr. softver za CNC stroj ili tako nesto)

No kada pricas o generalnim aplikacijama tipa, obrada slike, teksta... tada to nije problem OSS-a nego tvoje volje/zelje/mogucnosti/slobodnog vremena da naucis nesto novo.

 

Zapravo apsolutno bih te respektirao da si rekao ne zelis mijenjati nista jer si jednostavno se navikao na to sto radis i to je to i da nemas vremena uciti nove stvari.

 

No s obzirom da si svoj upis ostavio u ovom obliku, u temi koja pita ljude koju distribuciju Linuxa koriste, mislim da si dosao samo malo zatrolati.

 

Ali ajde nije da ti zamjeram. Kao sto rekoh, nismo svi sposobni biti piloti.

d0nkey pon 10.6.2019 23:13

Nixos - fundamentalno drugačija, na dobar način. Deklarativan os u kojemu opises sustav koji onda atomicno buildas, što pruža niz pogodnosti. Definitivno nije za svakoga, ali za onoga za koga jest to je predivan distro. Preporuka za napredniji korisnik koji voli ownati svoj sistem. 

generator ned 16.6.2019 02:10

Nakon dosta neuspješnih prelazaka sa Win u zadnjih par godina, napokon sam se vec neko vrijeme ustalio na Mintu - XFCE i ne planiram se više vraćati na ono zlo. Najveca muka bila je vec spomenuti prelazak sa Photoshopa na GIMP, ali pošto nisam neki profesionalni i zahtjevni korisnik, koliko toliko sam uspio pohvatati stvari koje meni trebaju. 
 

Ipak, u dogledno vrijeme planiram prelazak na neku drugu distru, najvjerojatnije ce izbor pasti na Debian... 

syncmaster245b pon 17.6.2019 01:54

Lagani rezime 10 dana nakon otvaranja teme.

 

Ugodno iznenadjenje mi je ispao Debian.

Ubuntu ocekivano najpopularniji, sto nije ni cudo jer je ocito jops uvijek pravi omjer izmedju geekovstine i "everyday"  juzera.

 

Mint, prema mojim ocekivanjima je lagano podbacio, a ono sto me najvise iznenadilo/rastuzilo sto sam ipak ocekivao vise glasova u anketi, no s druge strane "neka druga"  opcija mi bila izenadjenje.

 

'em ga, to je valjda posljedica dugogodisnjeg zatvaranja u vlastiti baloncic stvarnosti  pa izgubis dodir sa ostatkom svijeta.

ihush pon 17.6.2019 08:22

osim života u balono i filmskih recenzija.. više podiže obrvu postojanje želje za anketom ili čemu služi informacija tko koristi koju distru? Kako ti sad pomaže ili išta znači to što je netko nepoznat kliknuo debiana ili neku opskurnu distru pod ostalo .. odnosno, kao svaka statistika u nedovoljnom obimu nema relevantnost čak ni kao stastitika sama..

-više bi mi značila info da netko kog znam (ili cijenim..) kaže koristim tu-i-tu.. ili ne ovu.. nego masa onih koji će kliknuti deb jer su tad kul ili centos jer uče za pripravnika u konzumu itd. Baš kao izbor sladoleda, ti uzmeš vaniliju, ja čokoladu.. statistika s tim nema baš nešto osim sladoledar koji će u noćnoj planirati idući dan adekvatnu ponudu.. kojem je zapravo svejendo što pojedeš samo da on to može prodati, ne baciti kao višak ili imati manjak pa zato ne prodati više i sl., no to vrijedi za materijalna dobra, ne za soft jer ne treba takav plan-količinu. itd.. :)

 

ili tumačnenje brojki deb+mint = ubuntu.. tj ubuntu je sredina/masa dok su deb-mint varijacije od centra, no opet na kraju statistička sarma-prosjek=ubuntu :) to je kao vic o šunki-siru i žiletu u sredini.. miš pojede žilet..

-ubuntu je vjerojatno najvažnija distra u proteklih par desetljeća, sve ostalo su varijacije, dok je prava distra debian, klasična stabilna, temelj (pa je nelogično razdvojeno ih gledati-tumačiti..). Sve ostale su izbor-višak.. dok je mint opet isti deb-ubuntu + extras, za ljene kao ja tj kad evoluiraš dođeš do tog da više nemaš volje isprobavati nego upališ i radi, samo što možda sutra minta neće biti a debiana će biti kao i ubuntua..

-nisi u distrama pitao za ukuse, rezultat je kao sladoled, čokolada.. ali važno je u kojoj slastičarnici tj sladoledar. Nisi ponudio ukuse tj pravi izbor juzerima, kao ubuntu-kubuntu-xubuntu.. umnoženo s ostalim distrama koje jednako nude ukuse-izbore i rezultati su opet recimo isti, tj uzmem čokoladu, možda bijelu :))