ivanoile čet 26.5.2011 16:35
naxeem kaže...
zaki kaže...

Reci konfiguraciju i budet, inace naravno da je vodeno bolje, ali treba i uloziti puno vise novaca.

Ne baš. Corsair H50 i H70 su jeftini, a odlični.

 Heh,ali nije naveo za sto hladjenje.Ako je za cijeli komp onda je vodeno skuplje.

naxeem čet 26.5.2011 17:34
JebateNIck kaže...

Ok vodeno je bolje što se tiče temperatura.

A  koje je jednostavnije za rukovanje, manji rizik od nezgode i slično... cijena? Sve to stoji na strani zračnog tako da vodeno nije apsolutno bolje.

H50 i H70 su iznimno jednostavna kompaktna vodena hlađenja. Prava revolucija - zatvoreni sustavi.

Intel&ATI čet 26.5.2011 18:45
naxeem kaže...
JebateNIck kaže...

Ok vodeno je bolje što se tiče temperatura.

A  koje je jednostavnije za rukovanje, manji rizik od nezgode i slično... cijena? Sve to stoji na strani zračnog tako da vodeno nije apsolutno bolje.

H50 i H70 su iznimno jednostavna kompaktna vodena hlađenja. Prava revolucija - zatvoreni sustavi.

Da, samo što i nisu tako dobra, NH-D14 je puno bolji a zračno hlađenje

naxeem čet 26.5.2011 18:57
Intel&ATI kaže...
naxeem kaže...
JebateNIck kaže...

Ok vodeno je bolje što se tiče temperatura.

A  koje je jednostavnije za rukovanje, manji rizik od nezgode i slično... cijena? Sve to stoji na strani zračnog tako da vodeno nije apsolutno bolje.

H50 i H70 su iznimno jednostavna kompaktna vodena hlađenja. Prava revolucija - zatvoreni sustavi.

Da, samo što i nisu tako dobra, NH-D14 je puno bolji a zračno hlađenje

Nije "puno bolji" iako ima manje temperature (malo manje). Ja imam H50 i držim i7-975 (3.33GHz) na 4.4GHz na 79°C load i 44°C idle. Imam savršenu tišinu i jako puno prostora u kućištu koje lakše održavam. Noctuu D-14 ima frend: ogromna je, teška, zuji kao blesava i jako, jako lako kupi prašinu.

Intel&ATI čet 26.5.2011 20:26
naxeem kaže...
Intel&ATI kaže...
naxeem kaže...
JebateNIck kaže...

Ok vodeno je bolje što se tiče temperatura.

A  koje je jednostavnije za rukovanje, manji rizik od nezgode i slično... cijena? Sve to stoji na strani zračnog tako da vodeno nije apsolutno bolje.

H50 i H70 su iznimno jednostavna kompaktna vodena hlađenja. Prava revolucija - zatvoreni sustavi.

Da, samo što i nisu tako dobra, NH-D14 je puno bolji a zračno hlađenje

Nije "puno bolji" iako ima manje temperature (malo manje). Ja imam H50 i držim i7-975 (3.33GHz) na 4.4GHz na 79°C load i 44°C idle. Imam savršenu tišinu i jako puno prostora u kućištu koje lakše održavam. Noctuu D-14 ima frend: ogromna je, teška, zuji kao blesava i jako, jako lako kupi prašinu.

Noctua da zuji, nemoguće jedino ako drži vent na najviše okretaja, a opće je poznato da su noctuini ventilatori jedni od najboljih...

Svaki vent zuji na više od 1200 RPM

A za prašinu je krvo kučište a ne cooler...

Monopol čet 26.5.2011 20:28
Intel&ATI kaže...

Noctua da zuji, nemoguće jedino ako drži vent na najviše okretaja, a opće je poznato da su noctuini ventilatori jedni od najboljih...

Svaki vent zuji na više od 1200 RPM

A za prašinu je krvo kučište a ne cooler...

Pa da, Noctua vuče isto prašine kao i H70.{#}

sako9800 čet 26.5.2011 20:32

Pa ima logike da Noctua skuplja više prašine, ali ako je nekome stalo do toga da mu proc bude hladan sa dobrim OC uzet će Noctua-u i čistiti je :))!!! Jedino što je dosta velika, ali i to nije neki problem ako se ima dobro i prostrano kućište.

Fila2mad čet 26.5.2011 20:39

Ja imam nh-d14

Ni ne cujem ju!

Istina je da su noctuini ventovi najbolji i najtisi.

Ali i ja si razmisljam da se prebacim na vodeno...

Ne zato kaj mi jako treba, nego zato da se malo hvalim s njim

A ako hocete neku ucinkovitost od vodenog hladjenja, opet na hladnjak morate staviti vent.

Tako da buka kao prednost vodenog ne prolazi.

Ali u mojem slucaju ne dolazi u obzir kpl rjesenje.

Samo nesto kaj bi sam sklopio od odabranih komponenata.

ili uzmete zalman reserator!!

Mislim da je to najbolje, ali zauzima puno mjesta.

Uglavnom, vodeno  je bolje ako vam treba jako hladjenje ali nema neku veliku korist bez venta.

Ako vam to ne odgovara, razmislite o ovome:

 

http://www.youtube.com/watch?v=PNyUT7_RuA8&feature=related

naxeem čet 26.5.2011 21:53
Monopol kaže...
Intel&ATI kaže...

Noctua da zuji, nemoguće jedino ako drži vent na najviše okretaja, a opće je poznato da su noctuini ventilatori jedni od najboljih...

Svaki vent zuji na više od 1200 RPM

A za prašinu je krvo kučište a ne cooler...

Pa da, Noctua vuče isto prašine kao i H70.{#}

Ne znam koliko vi dugo imate računala, ali SVAKO kućište ma kakvo bilo skuplja prašinu na ventovima. Zračni hladnjaci imaju latice na kojima se s vremenom prašina skupi i apsolutno je nemoguće skinuti.

Zatvoreni Corsair nema nikakvih problema s tim, znatno je manji, što će cijeniti većina jer nemaju svi 800D, a i oni s višim memorijskim čipovima koji imaju dodane pasivne hladnjake. Memoriju od, primjerice 2GHz, treba dodatno hladiti, a tada smeta CPU cooler.

JebateNIck sub 28.5.2011 23:46

Zračno ili Vodeno hlađenje?

Zračno hlađenje pomoću bakrene površine spojene na heatpipove odvodi toplinu sa procesora do izmjenjivača (lamica kroz koje

prolaze heatpipovi) koji služi da povećaju površinu preko koje struji zrak potjeran pomoću ventilatora i tako olakša predaju topline okolnom zraku.

Vodeno hlađenje pomoću bakrene površine spojene na cijevi kroz koje struji fluid odvodi toplinu sa procesora do izmjenjivača (lamica kroz koje

prolaze cijevi sa fluidom) koji služi da poveća površinu preko koje struji zrak potjeran pomoću ventilatora i tako olakša predaju topline okolnom zraku.

 

Ako mene pitaš, ista stvar. Jedina razlika je što vodeno hlađenje mora imati još i pumpu koja omogućava strujanje fluida kroz cijevi i radijator.

A pošto i jedna i druga vrsta hlađenja mora imati ventilatore (jer se na kraju toplina predaje okolnom zraku) onda moraju imati sličan stupanj buke.

Prednost vodenog je što nije ograničeno veličinom radijatora, odnosno, ako ga imaš gdje stavit i s čime spojit, on može biti koliki god treba. To kod zračnog nije slučaj.

 

vexx5555 ned 29.5.2011 00:10

Da i ja nabacim dvije-tri:

 

High-end zrači hladnjaci imaju izvrsne performanse u odnosu na cijenu, ali prije svega imaju neke velike nedostatke-zauzimaju prokleto puno prostora (Cogage Arrow mi je zauzeo puno prostora u Cosmos S-u koji je jako veliko kučište), ako imaju više ventova na sebi jako su bučni, razbacuju toplinu po cijelom kučištu, i treba im dugo vremena da poslije full opterećenja temperatura dođe u normalu.

 

Gotova riješanja za vodeno hlađenje su skupa u odnosu na performanse osim ako ih baš ne želite uzeti ali imaju dosta prednosti pred high-end zračnim hladnjacima- zauzimaju manje mjesta unutar kučišta i ne sakrivaju vam pola matične ploče, znatno su tiša, te se u roku par sekunda poslije full loada temperatura vraća u normalu (idle temperatura).

 

Slike stavljam da vam ilustriram količinu prostora koju pojedina riješenja zauzimaju (usporedba Cogage Arrow-a i Corsaira H70):

 

hrvatskafarkasevec ned 29.5.2011 00:27
naxeem kaže...
Monopol kaže...
Intel&ATI kaže...

Noctua da zuji, nemoguće jedino ako drži vent na najviše okretaja, a opće je poznato da su noctuini ventilatori jedni od najboljih...

Svaki vent zuji na više od 1200 RPM

A za prašinu je krvo kučište a ne cooler...

Pa da, Noctua vuče isto prašine kao i H70.{#}

Ne znam koliko vi dugo imate računala, ali SVAKO kućište ma kakvo bilo skuplja prašinu na ventovima. Zračni hladnjaci imaju latice na kojima se s vremenom prašina skupi i apsolutno je nemoguće skinuti.

Zatvoreni Corsair nema nikakvih problema s tim, znatno je manji, što će cijeniti većina jer nemaju svi 800D, a i oni s višim memorijskim čipovima koji imaju dodane pasivne hladnjake. Memoriju od, primjerice 2GHz, treba dodatno hladiti, a tada smeta CPU cooler.

jbt kakvu ti to imas prasinu 

moja se sa kistom bez problema skida minuta posla

EVO ned 29.5.2011 00:34

Zabluda je da su vodena hlađenja bolja.

 

Jesu, tiša su, te je manje zahebancije s njima, ali ne nude niže temperasture, recimo H50/H70 vs noctua nabrijana sa 2 venta, ista cijena, noctua može 2 stupnja niže.

 

Uglavnom vodeno hlađenje je skoro uvijek tiho, efikasno, ali bolesno skupo.

 

Ako želiš masovno naclockat komp ili takve stvari, s najboljim vodenim/zračnim nećeš niš dobit, jedino ti je riješenje LN2, te urad-sam element, osim ako nemaš neke high-end matične s podrškom za LN2, te hladnjak koji opet ima LN2 support.

EVO ned 29.5.2011 11:29
JebateNIck kaže...

LN2 kao liquid nitrogen?

Da, i stati sa strane sa posudom tekućeg dušika i lagano sipati preko procesora dok igraš neku igricu, svakako :D

A šta jaznam, možda lovi 6ghz klub.

naxeem ned 29.5.2011 17:09
vexx5555 kaže...

Da i ja nabacim dvije-tri:

 

High-end zrači hladnjaci imaju izvrsne performanse u odnosu na cijenu, ali prije svega imaju neke velike nedostatke-zauzimaju prokleto puno prostora (Cogage Arrow mi je zauzeo puno prostora u Cosmos S-u koji je jako veliko kučište), ako imaju više ventova na sebi jako su bučni, razbacuju toplinu po cijelom kučištu, i treba im dugo vremena da poslije full opterećenja temperatura dođe u normalu.

 

Gotova riješanja za vodeno hlađenje su skupa u odnosu na performanse osim ako ih baš ne želite uzeti ali imaju dosta prednosti pred high-end zračnim hladnjacima- zauzimaju manje mjesta unutar kučišta i ne sakrivaju vam pola matične ploče, znatno su tiša, te se u roku par sekunda poslije full loada temperatura vraća u normalu (idle temperatura).

 

Slike stavljam da vam ilustriram količinu prostora koju pojedina riješenja zauzimaju (usporedba Cogage Arrow-a i Corsaira H70):

 

Točno. Meni se na loadu na 4.0GHz i7-975 vrti na 65°C, ali 2 sekunde nakon prelaska na dekstop temp je 30°C. Zakon. :)

vexx5555 pon 30.5.2011 00:03
naxeem kaže...

Točno. Meni se na loadu na 4.0GHz i7-975 vrti na 65°C, ali 2 sekunde nakon prelaska na dekstop temp je 30°C. Zakon. :)

 To i meni radi H70, zato sam to i napisao. To mi je jako zanimljiv fenomen.