Kućišta i napajanja

Zamrzavanje i rušenje kompa prilikom igranja

Pero68 uto 1.10.2019 21:15

Molio bih za pomoć. Kupio sam sinu prije nekoliko mjeseci polovnu konfiguraciju nakon što mu je crkao laptop. Sve je izgledalo dobro, dok nije počeo igrati CS:GO. Nakon nekog vremena dolazilo je do zamrzavanja igre ili do potpunog restarta kompjutora bez ikakvog blue screena. Pretpostavio sam da se radi o grafičkoj ili o napajanju. Pošto sam imao sličnu grafičku karticu, zamjenio sam ih i u mom kompjutoru njegova grafička radi bez problema (MSI Radeon R9 390 8b) i kod njega je dobro radila moja grafička (Radeon Sapphire RX 480 8 gb) dok je bio kod kuće. Istina, nismo predugo testirali njegovu konfiguraciju, jer je sada izgledalo u redu. Furmark test koji je prije odmah restartirao kompjuter sa MSI R9 390 sada je prolazio testove bez problema. Sada, kada se vratio nazad na fakultet u Zagreb, ne samo da mu se kompjutor zamrzava i ruši sa CS:Go, nego i sa Left for Dead 2, što nije bilo sa starom karticom. Ne uvijek, ali se dešava. Primjetio sam da je kućište iznad procesora nakon igranja veoma vruće.

Probali smo u MSI Afterburneru postaviti da ventilatori prilikom igranja rade sa 100% pri temperaturama većim od 70 stepeni, i opet dolazi do pada sistema.

 

Konfiguracija je sljedeća:

Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
CPU
AMD FX-8300 45 °C
Vishera 32nm Technology
RAM
16,0GB Dual-Channel DDR3 @ 936MHz (11-11-11-30)
Motherboard
ASUSTeK COMPUTER INC. CROSSHAIR V FORMULA-Z (Socket 942) 40 °C
Graphics
DELL2407WFPHC (1920x1200@60Hz)
8192MB ATI Radeon RX 480 Graphics (Sapphire/PCPartner) 37 °C
Storage
111GB KINGSTON SV300S37A120G (SATA-2 (SSD)) 41 °C
931GB Western Digital WDC WD10EZEX-22MFCA0 (SATA ) 37 °C
Optical Drives
No optical disk drives detected
Audio
High Definition Audio Device

Napajanje je Corsair CX 750. 

Još jedna stvar, koja se meni baš ne sviđa previše - kućite sa prednje strane ima tri velika  ventilatora, ali ispred njih je staklo. Također je i lijeva bočna strana staklena, tako da mi se čini da iako ima ta tri ventilatora naprijed i jedan nazad, da hlađenje nije dobro riješeno....

Da nije daleko, probao bih riješiti sam, a pošto ne mogu, molim vas za pomoć i savjet.

Šta predlažete da napravim? Mijenjati napajanje, provjeriti termalnu pastu na procesoru, mijenjati kućište?

Jakovp uto 1.10.2019 21:20

Taj proc i grafička (r9 390 se ruši?) su ogromni potrošači, rekao bih da napajanje izbacuje. Probat posuditi malo bolje napajanje od nekoga.

 

Ali prvo provjeri da nije zaštopano od prašine i da je dobro okrenuto u kućištu.

nicky.sl uto 1.10.2019 21:32
Jakovp kaže...

Taj proc i grafička (r9 390 se ruši?) su ogromni potrošači, rekao bih da napajanje izbacuje. Probat posuditi malo bolje napajanje od nekoga.

 

Ali prvo provjeri da nije zaštopano od prašine i da je dobro okrenuto u kućištu.

 Corsair od 750w je i više nego dovoljan za njegovu konfiguraciju pod uvjetom da je ispravan, stoga savjetujem provjeru ispravnosti napajanja

Jakovp uto 1.10.2019 21:38
nicky.sl kaže...
Jakovp kaže...

Taj proc i grafička (r9 390 se ruši?) su ogromni potrošači, rekao bih da napajanje izbacuje. Probat posuditi malo bolje napajanje od nekoga.

 

Ali prvo provjeri da nije zaštopano od prašine i da je dobro okrenuto u kućištu.

 Corsair od 750w je i više nego dovoljan za njegovu konfiguraciju pod uvjetom da je ispravan, stoga savjetujem provjeru ispravnosti napajanja

 

Tako je, ako je ispravan. Ipak je to jedna od gorih serija i rabljeni komp, pa bolje provjeriti, jer da je nešto drugo tipa gpu bi se vjerojatno drukčije pokazivalo.

Pero68 uto 1.10.2019 21:40

Sistem se ruši sa obadvije grafičke kartice. S tim da Furmark nisam mogao ni pokrenuti sa R9 390, sruši komp istog trena, dok Sapphire RX 480 uspije odraditi Furmark bez problema, ali opet se desi restart sistema. Rijeđe, ali se dešava i dalje.

Ispuhao sam ga pomoću kompresora kada smo ga donijeli kući, tako da prašine nema. Nešto nisam obratio pažnju na položaj napajanja. Samo sam rasklopio kompjuter da bih došao do podataka o napojnoj jedinici i zamjenio grafičku.