Kućišta i napajanja

Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

F1-IVO pet 2.4.2010 15:49

U ovoj temi možete zatražiti savjet prilikom kupnje napajanja za vaše konfiguracije.

Tema je otvorena s ciljem da se ne gomilaju teme tipa: ˝Jel mi dosta 1kw za ovo?˝, ˝Koji PSU˝ i slično.

Nadam se da će biti preglednije jer korisnik koji kupuje napajanje može u ovoj temi vidjeti odabir (i savjet) ako je netko isto zatražio prije te uspješno pronašao odgovarajuče napajanje za svoju konfiguraciju.

Unaprijed molim bez spama, vrijeđanja i sličnog.

 

 

Savjetnik:

 

 

Upute za sve one koji kupuju novo računalo i nisu sigurni koliko novca potrošiti na napajanje, i kako uštedjeti.

 

1. Budžet za cijelu konfiguraciju:

- Za napajanje valja izdvojiti barem između 10% i 20% ukupnog budžeta,

s tim da za svakih 1000kn skuplju konfiguraciju treba izdvojiti bar 1% više.

 

Dakle konfiguracija:

2000kn = 10% = 200kn

3000kn = 11% = 330kn

4000kn = 12% = 480kn

5000kn = 13% = 650kn

6000kn = 14% = 840kn

7000kn = 15% = 1050kn

8000kn = 16% = 1280kn

9000kn = 17% = 1530kn

10000kn = 18% = 1800kn

1*000kn = 20% = 2*00kn

 

Da ne bude samo puka matematika, treba nadodati da se u pravilu cjenovno gledajući konfiguracije između 2000kn i 5000kn

najviše prodaju, te za njih vrijedi uz postotak na napajanje, i +/- od 10% na napajanje.

 

Dakle ako je konfiguracija od 5000kn, optimalno je napajanje od cca 650kn,

+/- 10% = 650 +/- 65kn = od 585kn do 715kn.

 

Najveća greška je upravo napajanje, i zato prestanite štedjeti s njim.

 

MS Industrial od 550W nije 550W napajanje, nego jedva 250W napajanje (u idealnim uvjetima).

 

Najčešći kvarovi na ploči (kondezatori, pregrijavanje chipseta, pregrijavanje svih drugih komponenti) izazivaju nekvalitetna

i jeftina napajanja. 

 

Također nema potrebe niti pretjerivati sa napajanjem.

 

Recimo konfiguracija sa BD-om 4xxx X4, 8GB RAM, 500GB HDD, GTX650/HD7850 nemaju potrebe za Corsairom od 1000W

koji košta preko 1000kn. S tim se ništa ne dobija, osim ako se jednog dana planira nekakav upgrade od i7, SLI GTX690 itd.

 

Također ne treba gledati uvjek niti snagu napajanja, osobito kod "No-Name" iliti "Bad-Name" napajanja.

 

2. Moja lista napajanja koju NE TREBA kupovati u HR područjima:

- 1. MS Industrial

- 2. Kmex

- 3. PowerTrain/EVC (osim u low consumption konfigracijama, dakle ITX-ice sa integrianim svim komponentama)

- 4. MasterCase

- 5. aMaze (za starija računala je OK)

- 6. LinkWorld/Brilliant Power (osim u low consumption konfigracijama, dakle ITX-ice sa integrianim svim komponentama)

 

Ta napajanja kruže kod nas i izbjegavajte ih.

 

LinkWorld/Brilliant Power su ista marka. Rabiti u low end konfiguracijama, za to su sasvim OK.

 

PowerTrain/EVC su ista marka. Također samo u ekstremnim slučajevima.

 

aMaze je dobro napajanje slabih karakteristika. Dobro je za starija računala. Socket A, 478 i slična sa slabim/instegriranim grafikama

će ovo napajanje poslužiti OK.

 

 

3. Od povoljnih brandova možete izabrati:

- 1. LC Power

- 2. Spire

- 3. Xillence

A sve drugo dobavljivo kod nas je viša klasa, dakle tu nema beda.

Da se razumjemo, gornja tri proizvođača proizvode vrhunska i skupa napajanja, ali najbolji su u nižem i srednjem segmentu.

Kome je ovaj tekst dosadan, neka pogleda ove slike užasa. Na sreću, jedino je HDD preživio:

 

 

http://www.bug.hr/forum/post/kucista-napajanja/napajanja-vasu-konfiguraciju-po/3355421.aspx

Autor: Don Kihoty

 


Popis best-buy napajanja do 500KN pošto su u takvom cijenovnom rangu najtraženija !

Autor:Haf932

microman pet 2.4.2010 17:30

Srdinom ovog mijeseca planiram svojeg Seasonica(430W 80+) poslati u mirovinu i zamiijeniti ga nekim snažnijim napajanjem.

Oko sam bacio na par modela:

1.LINK

2.LINK

 Što se Corsaira tiče sa njime imam iskustva i znam da je on jedan od top brandova.

No isto tako i Tagan je i ktome ima gotovo indentičnu cijenu i 180W jaču nazivnu snagu.

E sada pošto sredinom ove godine(sedmi osmi mjesec) planiram uzet još jednu HD5870 za CF ,mislim da bi ovaj tagan možda bio malo bolji izbor iako u životu nikad nisam imao tagan-a u kućištu.

Pa evo želim malo čuti mišljenje forumaša,a možda se nađe netko tko ima iskustva sa taganom.

Mentalist pet 2.4.2010 17:40
Penryn kaže...

@microman mislim da je HX520W ipak nedovoljan za HD5870 CF

Držao bi on, ali pod (pre)visokim opterećenjem..

Previse je i HX520 drzi to i onaj od 450W jos ima i lufta, ali pazi da je Corsair.

 

Nadam se da ste shvatili.

microman pet 2.4.2010 17:43
Penryn kaže...

@microman mislim da je HX520W ipak nedovoljan za HD5870 CF

Držao bi on, ali pod (pre)visokim opterećenjem..

Pa nznam baš.Moja računica je ova:180W(TDP HD5870)+180W+95(TDP i7 proca) dobiješ 455W,a stime da je to Max TDP ovih komponenta dok u realnosti je to dosta niže.A koliko sam gledao HX 520W može podnjeti svih 520W sve dok su temperature unutar napajanja manje od 50°c.

Penryn pet 2.4.2010 17:46
microman kaže...

Pa nznam baš.Moja računica je ova:180W(TDP HD5870)+180W+95(TDP i7 proca) dobiješ 455W,a stime da je to Max TDP ovih komponenta dok u realnosti je to dosta niže.A koliko sam gledao HX 520W može podnjeti svih 520W sve dok su temperature unutar napajanja manje od 50°c.

HX520W drži dvije HD2900XT koje skupa sa sistemom troše ~550W..

A prema ovome HD5870 CF troši:

Radeon HD 5870 CrossfireX (2-way)A second card requires you to add another 188 Watts. You need a 700+ Watt power supply unit if you use it in a high-end system. That power supply needs to have (in total accumulated) at least 55~60 Amps available on the +12 volt rails.

 

Ako imaš veće kućište (da stanu svi kabeli od napajanja) uzmi TX650W i miran si..

Friday pet 2.4.2010 17:59

Evo, budući sam ja digao galamu zbog koje je otvoren ovaj topic bit ću konstruktivan utoliko što ću iznijeti svoj slučaj sa napajanjem...

 

Imam uvjetno rečeno slabo napajanje - Fortron 350 W koje tjera slijedeće komponente:

 

Phenom 9850 BE (125 W TDP)

Radeon 3850 (20-ak % povišeni taktovi kroz modani bios)

2x2 GB DDR2 memorije na 800 MHz

3 x SATA HDD

1x optika

2x 120 mm ventilator

 

Uz paralelno pokrenut orthos i OCCT (cpu i grafa na 100%) napajanje se nije dalo ni nakon više od sat vremena (isprobavano više puta).

Mislim da treba naglasiti slijedeće: ne treba vam bijesno napajanje (ako nemate bijesne komponente). Treba samo biti kvalitetno i doista sposobno isporučivati onoliko vata koliko piše na njemu...

microman pet 2.4.2010 18:00
Penryn kaže...
microman kaže...

Pa nznam baš.Moja računica je ova:180W(TDP HD5870)+180W+95(TDP i7 proca) dobiješ 455W,a stime da je to Max TDP ovih komponenta dok u realnosti je to dosta niže.A koliko sam gledao HX 520W može podnjeti svih 520W sve dok su temperature unutar napajanja manje od 50°c.

HX520W drži dvije HD2900XT koje skupa sa sistemom troše ~550W..

A prema ovome HD5870 CF troši:

Radeon HD 5870 CrossfireX (2-way)A second card requires you to add another 188 Watts. You need a 700+ Watt power supply unit if you use it in a high-end system. That power supply needs to have (in total accumulated) at least 55~60 Amps available on the +12 volt rails.

 

Ako imaš veće kućište (da stanu svi kabeli od napajanja) uzmi TX650W i miran si..

Prema linku dvije HD5870 troše 376W+95W za proc je 471W tak da mislim da bi HX520W mogao to podnjeti.

Mislim neznam tu je Tagan od 700W kojem je cijena gotovoindentična,ali nikad u životu nisam imal Tagana i neznam kak se ponaša.

EDIT: Moram samo napomenuti da moj Seasonic drži HD5870(Ocanu na 1010Mhz/1250Mhz) uparenu sa i7(OC-3,2Ghz) u OCCT pod punim opterečenjem GPU+ostatak sistema(CPU-RAM) i ktome ne stvara veliku buku.

šiloman pet 2.4.2010 18:22

a kao sto vidis i jeftiniji:D

i 80+ silver...jako mi se svida i da imam 690kn kolko je najjeftiniji ja bi ga odma uzeo:D

hmm....kad smo kod toga oce li ko BlueStorm II 400w i Corsair HX450w za 690kn?Cool

sala mala

nego da se vratim ON topic:

ja mislim da je to dobro napajanje koje se isplati uzeti...fora izgleda i jeftino je za ono sta pruza...nadam se da sam ti pomogao

Batista pet 2.4.2010 18:23
microman kaže...

Srdinom ovog mijeseca planiram svojeg Seasonica(430W 80+) poslati u mirovinu i zamiijeniti ga nekim snažnijim napajanjem.

Oko sam bacio na par modela:

1.LINK

2.LINK

 Što se Corsaira tiče sa njime imam iskustva i znam da je on jedan od top brandova.

No isto tako i Tagan je i ktome ima gotovo indentičnu cijenu i 180W jaču nazivnu snagu.

E sada pošto sredinom ove godine(sedmi osmi mjesec) planiram uzet još jednu HD5870 za CF ,mislim da bi ovaj tagan možda bio malo bolji izbor iako u životu nikad nisam imao tagan-a u kućištu.

Pa evo želim malo čuti mišljenje forumaša,a možda se nađe netko tko ima iskustva sa taganom.

Tagan je top brand, imao sam prije nekoliko godina Tagana od 430W, to je teska kategorija napajanja, cim ga primis u ruku prvo osjetis da je fakat tesko. Tagan proizvodi napajanja jedno 7-8 godina (specijalizirani su za napajanja) i uz ovakvu konkurenciju ne bi opstali da ne rade vrhunska napajanja. U vremenskoj sredini svoje proizvodnje imali su kikseve s kondenzatorima... To je danas ispravljeno (pouzdan izvor informacije). Jedan BUG-ov forumas ima cini mi se takvo napajanje od 700W, konfiguracija s 3xSLi itd... Znaci ako njemu to drzi takav sistem onda si ti bez brige.

šiloman kaže...

@microman:

nemoj riskirat...corsair je corsair i on to drzi bez beda

 

ja bi riskirao i na ovo iso

http://www.nabava.net/trazilica.php?q=xfx+650w&x=0&y=0

S Taganom se ne riskira, u rangu je samih top brandova. Taj XFX je 80+ Bronze cert.

šiloman pet 2.4.2010 18:26
....

S Taganom se ne riskira, u rangu je samih top brandova. Taj XFX je 80+ Bronze cert.

Silver...Tagan je dobar ali jednom sam se opeko...430w uzeo i doso neispravan dobio drugi nakon 2 tjedna oso i on i uzeo cx400w i on je dugo drzao

 

Edit:

krivo pise na jednoj str:D

sry

Batista pet 2.4.2010 18:29
šiloman kaže...
....

S Taganom se ne riskira, u rangu je samih top brandova. Taj XFX je 80+ Bronze cert.

Silver...Tagan je dobar ali jednom sam se opeko...430w uzeo i doso neispravan dobio drugi nakon 2 tjedna oso i on i uzeo cx400w i on je dugo drzao

 

Edit:

krivo pise na jednoj str:D

sry

Nisi jedini da je nekome ubrzo krepao neki brand name psu, meni je Silverstone Strider krepao pa ne mogu rec da nisu dobri, hebiga, na takvog sam naletio.

microman pet 2.4.2010 18:31
šiloman kaže...

a kao sto vidis i jeftiniji:D

i 80+ silver...jako mi se svida i da imam 690kn kolko je najjeftiniji ja bi ga odma uzeo:D

hmm....kad smo kod toga oce li ko BlueStorm II 400w i Corsair HX450w za 690kn?Cool

sala mala

nego da se vratim ON topic:

ja mislim da je to dobro napajanje koje se isplati uzeti...fora izgleda i jeftino je za ono sta pruza...nadam se da sam ti pomogao

Sad baš izgledom mi nije previše simpatično(ne volim kičasto),al sigurno ču 15.4 posijetit Portis.Gledao sam u BUG-u recenziju XFX-ovog napajanja(samo 850W) i na 12v railu pod punim opterečenjem ima svega 0,02% osilacije,a i učinkovitost je vrhunska(karakteristike Seasonica).Tak da ovo je napajanje zasigurno moje.

 

Don Kihoty pet 2.4.2010 20:44

Od top bradova meni je također super Hiper.

http://www.hipergroup.com/index.php?&w=1920&h=888

 

Taman kad su ljudi shvatili da su odlična napajanja, nestalo uvoznika za naše tržište.

 

Odličnog dizajna sa rupičastim kućištem omogućilo im je nešto što do sad nisam susreo s nijednim

napajanjem, a to je i da nakom 3-4 godine rada i dalje u njemu prašine kao u drugima.

Očito dovodi do raspršivanja prašine kroz rupice tako da ostane minimum u samom napajanju.

 

Uglavnom treba znati koji su najjači brandovi, i njihovi "brandaši".

Kao što Canyon brandira A4Tech i druge odlične stvari, tako se i napajanja brandiraju.

 

 

Enermax -> Moj omiljeni high end brand. Bolje od toga za mene ne postoji. Nikad ni jedno loše u rukama držao.

Jedina firma koja ih brandira, a da ja to znam, je Sapphire. Dakle Sapphire = Enermax

 

CWT (Chanell Well Tech.) -> Corsair, LC-Power, Smartbox (stari Smartbox, ovi novi su koma), i mnogo drugi.

Najmlađi od High End napajanja, ali drže dobar dio tržišta, prenstveno jer imaju dosta

tvrtki koje ih brandiraju. Preporuka, nema greške sa CWT-om.

 

Seasonic -> Corsair, XFX i mnogi drugi.

Također pionir kvalitete. Nekad znaju imati katastrofa seriju napajanja, ali većina ih je top of the tops.

 

Tagan -> Više ne znam dali još rade svoja napajanja, ili su i oni počeli brandati. Većina napajanja su im super,

no zna se desiti i katastrofa serija koja je 1% bolja od MSan napajanja (naš ljubljeni MS).

 

Hiper -> Dobar, sexy, al kod nas ga nećete naći.

 

 

E sad, postoji hrpetina loših malih smeća (najveći od njih je Powertrain, MS, Frontier, ColorSit, i još mnogo govanca).

Među njima se ističe jedan mali kinez koji je stvarno super pouzdan i kvalitetan,

po dobroj cijeni i pristojnoj kvaliteti. Ima manje kablova, ali više nego većina tih malih užasa.

 

Tvrtka se zove LinkWorld, a napajanje koje od njih redovito uzimam je model od 460W.

Odlično je, cijena je super, kablova dovoljno za ploču, optiku, 1-2 diska, i grafiku.

To malo čudo drži 4850HD, 250GTS i kartice slične potrošnje. Sve kartice sa 2 6pin konektora su preveliki izazov za nj.

Upali to i radi, ali recimo nakon 50-60min furmarka, jednostavno re PC restarta na sekundu, jer je PSU pod velikim opterećenjem.

 

Ali sve 1x6 pin grafike drži bez problema. Tako kad baš netko mora kupiti jeftinjak do 160kn napajanje,

nemojte MS, a kamoli Powertrain (nešto najgore što sam ikad vidio, dva su mi u ruci explodirala kad sam ih prvi put uključio na 220V).

 

Za 150-160kn imate malog a dobrog Linkworlda. Normalno, nije high end, neće ni biti, ali eto, za budget 1500 do 2500kn konfe je

baš to napajanje zakon.

 

Sretno skupnjom.

Oly_E3 sub 3.4.2010 11:19
microman kaže...

Prema linku dvije HD5870 troše 376W+95W za proc je 471W tak da mislim da bi HX520W mogao to podnjeti.

Mislim neznam tu je Tagan od 700W kojem je cijena gotovoindentična,ali nikad u životu nisam imal Tagana i neznam kak se ponaša.

EDIT: Moram samo napomenuti da moj Seasonic drži HD5870(Ocanu na 1010Mhz/1250Mhz) uparenu sa i7(OC-3,2Ghz) u OCCT pod punim opterečenjem GPU+ostatak sistema(CPU-RAM) i ktome ne stvara veliku buku.

HX520W će držati dvije 5870 kartice bez problema, samo ako već uzimaš novo napajanje zašto ne razmisliš o ipak nekom jačem modelu. Recimo ja sam uzeo HX850W baš zbog toga. Imam jako puno konektora i znam da može držati bilo koju konfiguraciju. Na tvome mjestu ja bi se odlučio za HX650W ili ako imaš dovoljno novca, ova zvijer od Seasonica X-650W bi isto bila odlična Cool

Oly_E3 sub 3.4.2010 14:23
Don Kihoty kaže...

Mislim da je trenutno Enermax jedini koji ima gold 87+ certifikat.

Postoje samo 80+ (80%), 80+ Bronze (81-85%), 80+ Silver (85-89%), 80+ Gold (88-92%), 80+ Platinum (90-94%). Ovaj model koji ima taj certifikat (87+), zapravo ima 80+ Gold certifikat.

 

Kada smo već kod 80+ certifitkata evo još malo štiva Osmijeh

 

LINK

Oly_E3 sub 3.4.2010 15:59
FiCo_Ri kaže...

Imam pitanje.. Bi li moje napajanje izdrzalo HD 4670 (konfa pod Moj PC)?

4670 vuće snagu direktno iz PCIe slota, znači maksimalno može potegnuti oko 75W Cool (a naravno da toliko neće potegnuti)

microman sub 3.4.2010 16:44
Oly_E3 kaže...

HX520W će držati dvije 5870 kartice bez problema, samo ako već uzimaš novo napajanje zašto ne razmisliš o ipak nekom jačem modelu. Recimo ja sam uzeo HX850W baš zbog toga. Imam jako puno konektora i znam da može držati bilo koju konfiguraciju. Na tvome mjestu ja bi se odlučio za HX650W ili ako imaš dovoljno novca, ova zvijer od Seasonica X-650W bi isto bila odlična Cool

Ma nije problem u novcu,nego je problem kak taj novac raspodijelit,a da kupim ovog Seasonica,cura mi baš nebi bila hapyNeodlučan.

Pošto več ionako jedan manji dio odvajam za drugu HD5870,imam stambenu štednju od 400kn,treba tankat auto,treba curu vodit van,treba nešt jest,itd....

900kn je neki max koji ču izdvojit za napajanje.No mene zanima samo jedno:Zašto poBogu su Seasonicova napajanja osijetno skuplja od njegovih brandova poput Corsaira,a pogotovo novog XFX-a? Mislim pa nije valjda zato što ima seasonicov potpis?