Kućišta i napajanja

Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

roby27 čet 2.6.2022 15:42

treba procitati pravila slanja napajanja na reklamaciju u seasonic, jer davno sam citao da kupac snosi sve troškove poštarine prema njima a mozda i nazad..

 

https://seasonic.com/support#scope

 

  1. The customer is responsible for paying the costs of shipping when returning their product(s) to Seasonic.

 

  • If a product was undeliverable and it is returned to Seasonic, the Customer will be responsible to pay the costs of re-shipping. If there are any other additional costs for re-directing or re-shipping the sending, the Customer will be responsible to coordinate with the carrier and to pay these additional costs as well. Seasonic is not responsible for packages lost or delivered to an outdated address. If you are in doubt, you should always contact Seasonic beforehand to avoid extra shipping charges.
LordNIbbler čet 2.6.2022 16:00

U EU  bi vam shop trebao 2 godine sve pokrivat, a naknadno je dobra volja. Zato je u uzi shop-a 24 mjeseca jamstvo na sve, poslje  preko proizvodaca, bilo...

Ali u praksi obicno shop trazi da vi njima o svom trosku posaljete pa  oni prosljede servisu i onda o njihovom vrate vama.

Ima izuzetaka koji cak i kurira salju po pickup kad se prijavi kvar...

Ali u sustini je to ping pong ili natezanje, recimo ako ste  platili pouzecem kad vam vracaju novac, morte  dati karticu da vam vrate ...

 

kiwi_91 sri 20.7.2022 07:40

gamer5494

 

Vidim da Thermaltake Grand RGB 650 W Gold (Od 530 kn; 7/10 god. jamstva) ima trenutno jako dobru cijenu pa bi on bio moj prvi izbor, a i novija verzija GF2 ARGB 650 W (od 600 kn; 5/10 god. jamstva) je u jednoj trgovini sa sličnom cijenom. Službeno jamstvo za oba modela je 10 god., ali kod nas u trgovinama nešto kraće. Ne znam kakav je TT s izravnim kontaktom za reklamacije, no komponente su kvalitetne od renomiranih proizvođača (Sirtec/High Power platforma, japanski kondenzatori, Infineon tranzistori (kod Grand RGB-a na primarnom dijelu ima i nešto nepoznatijih od China Wind)) pa je manja vjerojatnost za potencijalnim kvarom.

 

Najjeftinija alternativa sa Seasonic platformom je NZXT C650 (od 650 kn; 10 god. jamstva).

 

Recenzije TT-a:

Grand RGB

GF2

 

Malo naprednije recenzije s evaluacijom komponenti:

Grand RGB (Sync edition, ali platforma izgleda ista kao i kod obične verzije, izuzev RGB Sync modula)

GF2

 

EDIT: Novije revizije NZXT-a bi mogle biti s CWT platformom (link / ista platforma i u  MSI A1000G), ali mislim da su kod nas na tržištu još uvijek sa Seasonic platformom.

itomic009 sri 27.7.2022 00:19
gamer5494 kaže...

Kakvo napanje bi mi trebalo za b450m, 3060 ti ghost, 5600x i neke 16gb 3200mhz rame planiram uzeti.

 Dosta ti je dobro napajanje od oko 500W pa na dalje. Nema problema ni sa kvalitetnim od 450W. 

jake kaže...

Ekipa može preporuka napajanja za komp:

i5 11600k

2x16 gb

3060ti

ssd

4 dodatna ventilatora u kucistu

 Isto kao i kolegi prije. Niste naveli budget, ali kolege su vam već linkali neke opcije. 

snake1kl sub 30.7.2022 07:20

Planiram kupiti novu graficku kad izađe i nisam siguran dali ce moje trenutno napajanje biti dovoljno.

Trenutno imam corsair od 650w, planiram uzeti nvidia rtx 4070 graficku.

 

Trenutna konfiguracija:

b450maticna

ryzen 7 5800x

32gb ram

rtx 2060 graficka

3 ssda i 3 hdda

kiwi_91 sub 30.7.2022 08:56

Po trenutno objavljenim specifikacijama bi potrošnja 4070 mogla biti između 3070Ti i 3080, tj. oko 300 W TDP. Ako je trenutno napajanje Corsair RMx ili bolja serija i nije starije od 3-5 god., onda možeš i ostaviti to napajanje. Ukoliko se planiraš igrati s OC, onda je ipak poželjno 750 W, no najbolje pričekati prve recenzije.

Eventualno u međuvremenu popratiš akcije pa uzmeš nešto ako bude posebno dobra cijena (cca. 700 kn) za 750 W Gold/Platinum modele Seasonic, Corsair, FSP, Fractal Design, Thermaltake, Be Quiet, EVGA, NZXT, MSI, Asus...

Jibus sri 10.8.2022 00:26

Pozdrav momci, 

Planiram si uzeti RTX 3080 12GB Suprim za koji mjesec. Trenutno imam neko 750W napajanje, ali mislim si uzeti malo jace/bolje i 100% modularno po mogucnosti. Pa me zanima da li je ovo trenutno dovoljno?
Specifikacije:
i7 12700KF

Z690 UD maticna
360mm vodeno hladjenje

16GB Ram

1080Ti

2HDD, 1 SSD i 1M.2

 

Ako moze preporuka za novi PSU u slucaju potrebe? Limit je 1500kn.

kiwi_91 sri 10.8.2022 09:17

Jibus

 

Suprim je jedna od rastrošnijih 3080, a i taj i7 može povući dosta struje pa bi bilo poželjno barem 850 W. Posebno ako planiraš skidati power limit na procesoru i overclockati ga zajedno s GPU-om.

 

 

S obzirom na budžet, osobno bih gledao dvije opcije za kupnju. Top end 850/1000 W (Seasonic Prime PX/TX 850 W, be Quiet! Dark Power 12 850 W, Antec Signature 1000 W, Asus Thor Platinum 850 W, Corsair HX1000i, FSP Hydro PTM Pro 1000/1200 W...) ili srednje-visoki rang 1000 W (Seasonic Focus GX/PX, Corsair RMx 2021, FSP Hydro G Pro, Asus Strix, Fractal Design Ion+, Antec HCG, Thermaltake GF1, MSI A1000G, EVGA G6/P6, EVGA G5/P5...).

Trenutno ne vidim da imaju neke posebne akcije i dosta ovih modela izlazi iz budžeta od 1500 kn, no ako je opcija kupnja iz DE, na povijesti cijena od Geizhalsa su svi navedeni modeli znali biti ispod ili oko 175 € pa bi to s našim PDV-om i dostavom bilo oko 1500 kn. Tako da možeš probati pratiti te cijene pa uloviti koju dobru ponudu, a evo koji bi modeli kod nas u ovom trenutku bili konkurentni:

 

FSP Hydro PTM Pro 1000 W (od 1588 kn; 10 god. jamstva)

 

Seasonic Focus Gold 1000 W (od 1370 kn; 10 god. jamstva)

Asus Strix 1000 W (od 1495 kn; 10 god. jamstva)

NZXT C1000 W (od 1500 kn; 10 god. jamstva)

Antec HCG1000 (od 1310 kn; 10 god. jamstva)

Thermaltake GF1 (od 1377 kn; 10 god. jamstva - službeno je toliko, treba provjeriti u trgovinama)

 

Fractal Design Ion+ 2 860 W (od 1305 kn; 10 god. jamstva)

Seasonic PX 850 W (od 1300 kn; 10 god. jamstva)

be quiet! Straight Power 11 Platinum 850 W (od 1273 kn; 3/5 god. jamstva)

Avalanche sri 10.8.2022 22:36

Gledam high end napajanje i mozgam ovisno o akcijama i razlikama u kvaliteti pa ono kako sta kada ima vise smisla...

imam ovih par modela na oku pa kaj bi bilo po kvaliteti od boljeg prema lošijem, za Evga 1300 P+, Seasonic PX 1300w i Corsair HX1500i nemogu naci konkretne testove i recenzije pa mozda ima neki strucnjak ovdje bolje upucen

 

Corsair HX1200w 235 eura Amazon.de

Evga 1300w P+ 215 eura Computer universe

Seasonic PX 1300w 280 eura Amazon.de

Corsair HX1500i 315 eura Alza.de

Thermaltake TF1 1550w 345 eura Amazon.de

 

 EVGA me ovdje nekako najvise privlaci uloženo dobiveno, ali sam vec imao njihovo napajanje i dosta je glasan vent, to je gwneralno problem Evge pa vjerujem da i ovo pati od toga. 

 

 

 

 

picajzla0707 čet 11.8.2022 00:16
Avalanche kaže...

Gledam high end napajanje i mozgam ovisno o akcijama i razlikama u kvaliteti pa ono kako sta kada ima vise smisla...

imam ovih par modela na oku pa kaj bi bilo po kvaliteti od boljeg prema lošijem, za Evga 1300 P+, Seasonic PX 1300w i Corsair HX1500i nemogu naci konkretne testove i recenzije pa mozda ima neki strucnjak ovdje bolje upucen

 

Corsair HX1200w 235 eura Amazon.de

Evga 1300w P+ 215 eura Computer universe

Seasonic PX 1300w 280 eura Amazon.de

Corsair HX1500i 315 eura Alza.de

Thermaltake TF1 1550w 345 eura Amazon.de

 

 EVGA me ovdje nekako najvise privlaci uloženo dobiveno, ali sam vec imao njihovo napajanje i dosta je glasan vent, to je gwneralno problem Evge pa vjerujem da i ovo pati od toga.  

 kak nema, evo ti odmah za corsair - link i link

za sisu prime imaš u testu drugih napajanja podatke u usporedbi, uobičajeno je top, ako je stariji model u usporedbi (makar sumnjam), novi je samo još bolji

tt - link

 

evgu sam i ja isprobao, doduše 750w g3 i vent nije problem sam po sebi, nego loše složeno paljenje, pa svakih par minuta zafijuče ko blesav čak i u idle

svakako bi izbjegavao ako je komp na stolu, ako je na podu, može proći

 

 

 

 

Avalanche čet 11.8.2022 00:48

Od ovoga kaj nisam znao si mi jedino hx1500i linkao, tj moguce i da sam gledao recu ali sam se pogubio vec od toliko istrazivanja.

 

Za Seasonic neznam kakva im je ta PX linija, to je novija revizija nema konkretnih testova, dok za EVGA-u me ne brine samo vent vec i to kaj im nije vise Superflower glavni OEM pa neznam tko im je sada ovo radio i kakvo je u praksi.

Avalanche čet 11.8.2022 12:06

Iz jednostavnog razloga kaj ih nema preko 1000w, a malo proizvođaca uopce i radi preko 1000w generalno, a ovi koji rade imaju samo jednu ili dvije serije.

 

Seasonic PX koliko citam ima losije kablove od ostatka, i probleme sa OCP-om kod spajkova Ampere high end modela itd, ne miriši mi bas.

 

Em kaj je cijena rmx, rmi i HX gotovo jednaka, a HX je ipak platinum i nesto kvalitetniji.

kiwi_91 čet 11.8.2022 13:07

Evo i recenzija EVGA-e (link). Mislim da bi taj P+ model mogao biti najlošiji od svih navedenih s obzirom da je u pitanju FSP-ova platforma s Active Clamp topologijom koja je u pravilu inferiornija od LLC-a. Onaj FSP Hydro PTM Pro što sam linkao kolegi bi trebao biti bolji od te EVGA-e.

 

Od ostalih koje si naveo, s niti jednim vjerojatno ne bi pogriješio, ali možda ići na HX1500i ako ti baš treba više od 1000 W. CWT-ove platforme mi se čine u tom high end segmentu ipak nešto naprednije od Seasonic-ovih, a kako trenutno stvari stoje, izgleda da će upravo napajanje s CWT-platformom biti prvo na tržištu s ATX 3.0 (s PCI-E 5) specifikacijom. MSI MEG Ai1300P

 

Seasonic je navodno riješio te probleme/neugodnosti s OCP još prije 3-4 godine kada su se prvi put pojavili. Plus njihove Prime serije je 12 godina jamstva pa nisu ni oni baš za odbaciti. Ako možeš čekati, možda ne bi bilo loše vidjeti što će oni izbaciti za ATX 3.0.

 

Avalanche čet 11.8.2022 13:30

Točno kako sam si i mislio za EVGU, otkad nije Superflower znao sam da nije to taj nivo kvalitete više. Gdje samo iscupa ovaj test 

 

A za Seasonic ima i sada dosta toga za naci otkad je rtx 30 serija dosla da se resetiraju kod jačeg LOAD-a.

 

Po kvaliteti je tu Thermaltake mi se cini najbolji, Titanium rating i nešto bolje od BeQuiet flagshipa DarkPower 12 pro 1500w.

 

Taj Corsair mi je također top pick jer znam da imaju dobre kablove, izuzetno tiha su u radu i dobre testove imaju. Šteta da nema običan HX bez i jer ovaj ICUE utor kaj imaju je nepotreban i nista narocito se nemoze sa njime.

 

Edit

 

Ne vjerujem da ce ta PCIe 5.0 napajanja doci prije Prosinca, em kaj ocekujem visoke cijene i katastrofa uloženo dobiveno rating

 

 

 

picajzla0707 čet 11.8.2022 13:55
Avalanche kaže...

Iz jednostavnog razloga kaj ih nema preko 1000w, a malo proizvođaca uopce i radi preko 1000w generalno, a ovi koji rade imaju samo jednu ili dvije serije.

 

Seasonic PX koliko citam ima losije kablove od ostatka, i probleme sa OCP-om kod spajkova Ampere high end modela itd, ne miriši mi bas.

 

Em kaj je cijena rmx, rmi i HX gotovo jednaka, a HX je ipak platinum i nesto kvalitetniji.

 pitanje je koliko ti uopće treba napajanje od 1500w, a bogme i ta minimalna razlika između serija prime i focus ili hx i rmi je praktično nebitna, isto kao i efikasnost, jer se radi o zanemarivim iznosima struje koju ćeš platiti sa gold u odnosu na platinum te o zanemarivim razlikama u perfomansama

 

problemi sa ocp zaštitom su riješeni vrlo kratko nakon što su se pojavili, isto kao što i proizvođači automobila rješavaju eventualne nedostatke u istoj seriji novije proizvodnje čim im servisi ukažu na problem, ranije grafe nisu imale tolike spajkove, pa je i zaštita bila postavljena niže, sad su to malo olabavili i problem riješen

 

u nedostatku recenzija ne vidim kako si zaključio da je hx kvalitetniji, iako je to sasvim nebitno u praksi kod napajanja te razine

 

pretpostavljam da si čitao tekstove koji predviđaju/gataju 600+ wata potrošnje i spajkove tri puta tolike nadolazećih nvidia, no ono što bi ti svakako preporučio je da pričekaš izlazak te 4xxx serije, gdje će se u praksi vidjeti hoće li eventualni spajkovi biti dosta viši od ampere serije, zbog čega svi veći proizvođači pripremaju napajanja u skladu s novim pcie 5.0 i atx 3.0 standardima

no to će ionako postati jasnije nakon izlaska nove serije grafa, jer nema smisla da sad uzimaš tako skupo napajanje koje možda neće biti spremno na potencijalno ogromne spajkove, ili da daješ gomilu love za nešto što možda ipak neće biti potrebno

 

 

 

 

Avalanche čet 11.8.2022 14:34

Ako uzimam top napajanje ne zanima me GOLD u toj priči, jednostavno nema smisla ni cijenovno ni opcenito za razmatranje.

 

Netrebam nuzno 1500w, 1200w mi također paše ali je razlika u 50-60 eura kaj mi ne igra presudnu stvar.

 

Kaj se tice tih spajkova ne vodim se previse za time, trebaam jako napajanje jer ce se raditi custom loop i ici na rtx 4090 ili 4080, novu platformu vjerojatno AM5 koja također može dobro povuc spram prosle, i biti ce ozbiljnog overkloka kompletne konfiguracije i benchanja.

A računam i na dodatno pivecanje potrošnje na sljedecim serijama tako da sad kada kupim napajanja ne mislim ga 5-6 godina mijenjat minimalno.

 

A kaj se tice Seasonic napajanja, kao sto rekoh imaju lošije kablove od konkurencije, taj OCP nije riješen jer ima i dalje sviježih pritužbi i to na njihova top notch napajanja titanium i platinum serije 

Klik

 

 

 

picajzla0707 čet 11.8.2022 14:51

ja bih ti i dalje preporučio da pričekaš izlazak nove serije grafa, pogotovo ako planiraš top modele, pa tek onda gledaj uzet napajanje

što ako recimo uzmeš prime ili hx i pokaže se da će ti spajkovi od 4090 jebat napajanje svako malo, a nvidija u redno stavi preporuku napajanja sa atx 3.0 certifikatom za tu grafu - moćeš se slikat sa nedavno kupljenim napajanjem kojeg ti nitko neće htjet kupit

itomic009 čet 11.8.2022 15:03

kiwi_91 - kakva je šema s ATX 3.0? Ako kupim sada napajanje novo koje taj stadnard nema, hoću morati mijenjati za koju godinu ili to neće biti neophodno? Mislim ako tamo negdje recimo 2025. kupim novu grafu. Nisam u toku sad s tim promjenama standarda.

Avalanche čet 11.8.2022 15:07

Nadolazeca pcie 5.0 napajanja sa 12vhpwr konektorima ce i dalje imati i klasicne PCIe utore za starije grafe, a za napajanja koja nemaju nove 16pin utore za grafu ce dolaziti adapteri koji se povezu na stare PCIe kablove i graficku, tako da nije deal breaker

Avalanche čet 11.8.2022 15:10
picajzla0707 kaže...

ja bih ti i dalje preporučio da pričekaš izlazak nove serije grafa, pogotovo ako planiraš top modele, pa tek onda gledaj uzet napajanje

što ako recimo uzmeš prime ili hx i pokaže se da će ti spajkovi od 4090 jebat napajanje svako malo, a nvidija u redno stavi preporuku napajanja sa atx 3.0 certifikatom za tu grafu - moćeš se slikat sa nedavno kupljenim napajanjem kojeg ti nitko neće htjet kupit

 Ha gle, ako cemo se ravnati striktno na te spajkove sada, onda sa 1500w dns nemas problema jer se gase tek na 2100w+, konkretno TT TF1 1550w i HX1500i kije razmatram.

 

A ako ce biti takvi spajkovi sigurno nece ni nova napajanja biti cijepljena od toga, jedino ako uzmes dovoljno jako da zaobiđes taj problem.

 

picajzla0707 čet 11.8.2022 15:14
Avalanche kaže...

Nadolazeca pcie 5.0 napajanja sa 12vhpwr konektorima ce i dalje imati i klasicne PCIe utore za starije grafe, a za napajanja koja nemaju nove 16pin utore za grafu ce dolaziti adapteri koji se povezu na stare PCIe kablove i graficku, tako da nije deal breaker

 najviše se radi o novom atx 3.0 standardu, msi je izbacio napajanje 1,3kw s tim standardom, koje podržava spajkove do 2,6kw - duplo veće od nominalnog kapaciteta

ako će 4090 bacat i blizu takve spajkove (negdje se spominje do tri puta više od nominalne potrošnje, dakle +1800w), aktualna napajanja bi mogla imat gadnih problema

 

Avalanche kaže...

 Ha gle, ako cemo se ravnati striktno na te spajkove sada, onda sa 1500w dns nemas problema jer se gase tek na 2100w+, konkretno TT TF1 1550w i HX1500i kije razmatram.

 

 gdje si našao taj podatak? na recenziji im se ugasio na manje od 1700w

Avalanche čet 11.8.2022 15:33

Evo za Thermaltake

Klik

 

A ta nova napajanja nece sigurno biti za večinu dostupna jer ce  ici od 1000w nadalje po svim najavama do sada slabije od toga nije najavljeno ni pokazano.

Nema nekog smisla ni raditi slabija napajanja (ispod 1000w) sa 600w konektorom za grafu kad takva grafa i sistem traže svakako vise od 850w.

Em kaj sam uvjeren i da ce samo high end razred dolaziti sa tim novim konektorom jer ga nema smisla stavljati na slabije modele sa prosjecnom ili malom potrošnjom. Samo bi dizali cijenu grafi jer takav konektor i PCB košta.

kiwi_91 čet 11.8.2022 15:51

Avalanche

 

Imaš na cybenetics.com bazu svih napajanja koje su testirali (115 V je potpunija baza) pa možeš usporediti rezultate testiranja. Testovi su vrlo slični/jednaki onima s Techpowerupa jer je jedan od autora tekstova povezan s tom tvrtkom.

 

TT TF1 i Dark Power Pro 12 su više-manje ista napajanja, a jedina značajnija razlika je u kvaliteti ventilatora (u korist be quiet!-a). I be quiet! još ima OCK značajku (multi rail/single rail).

HX1500i ima vrlo sličnu platformu, tj. nedostaje samo ono što je TT-u i be quiet!-u omogućilo Titanium učinkovitost. I kao be quiet! malo je tiši od TT-a.

 

 

itomic009

 

Krivom si čovjeku postavio to pitanje. To treba pitati Nvidiju i AMD (i Intel) što planiraju sa svojim grafičkama. :)

Mislim da nećeš morati mijenjati napajanje ako ne ideš na sam vrh ponude kartica. Ovdje je dobro objašnjeno što donosi ATX 3.0, a uglavnom je to ovo što je kolega naveo, mogućnost isporuke snage veće od deklarirane u kratkotrajnim (μs, ms) eventima.

 

Veći problem od ATX 3.0 je kada bi proizvođači matičnih odlučili uvesti ATX12VO v2.0 standard, odnosno samo 12 V priključak i regulaciju ostalih napona na matičnoj. Tada bi vrlo vjerojatno morao promijeniti napajanje.