Kućišta i napajanja

Napajanja za vašu konfiguraciju (P&O)

kiwi_91 pon 11.4.2022 22:02

Tehnički od Gigabyte-a nije jer nema DC-DC regulaciju napona već grupnu kao ostali, no možda ga 5 god. jamstva čini najboljim izborom (pretp. da su ostali max. 3 god.).

 

Znači opcija narudžbe online nije u igri? Jer i s cijenom dostave Whisper M i Formula ispadnu tu negdje cijenom kao ovi.

kiwi_91 uto 12.4.2022 09:43

xfire975

 

Je li to možda u BiH ponuda?

 

Ako je, onda mi se kao best buy za cijenu oko 150 KM čini Thermaltake Smart BM2 650 W (145 KM - 1, 2, 3) / 750 W (156 KM - 1). Kao i Seasonic ima 5 god. jamstva, polumodularno je i ima DC-DC regulaciju (CWT platforma). Malo mi se ne sviđa što ima mix ne tako dobrih kondenzatora na sekundarnom dijelu, ali bar je onaj na primarnom dijelu japanski.

Za cca. 160-170 KM je dostupan i Chieftec Core BBS-600S (1, 2, 3) s boljom Gold platformom (CWT), no TT je možda bolja kupnja jer i kod ovog kondenzatori isto nisu neka sreća, a i ima samo 2 god. jamstva te nije modularan.

WillyWonka uto 19.4.2022 13:45

Pozdrav,

 

igram jucer doma igru kad odjednom cuje se neki zvuk, PC se ugasi i ne pali više. 

Stisnes power tipku nema nikakvog signala, ne kreću ventilatori ni ništa, al vidim da svjetli lampica na maticnoj.

 

Pretpostavljam da je otislo napajanje. Kako je ovo sad nepredviđen trošak, a ima ih još nekoliko, treba mi nešto onako - šta jeftinije i šta brže, po mogućnosti u Splitu.

 

Unutra je GTX1060 6gb, a ostatak komponenti nije high end.

Dajte neku preporuku, može biti i polovno, sa njuškala ili slično.

 

Hvala.

Brki1994 uto 19.4.2022 14:36

Treba mi brzinski savjet: dobiti ću na poklon Ryzen 9 5900x i sada me zanima da li je napajanje koje trenutno imam (Corsair CX650M) dobro za takav procesor?

Kupljeno je u listopadu 2018.g. i do sada je bez problema pogonilo i dalje pogoni 2600x (trenutno uz Radeon 6700xt).

 

itomic009 uto 19.4.2022 14:42

Dobro je, bez problema će raditi osim naravno ako ideš u extreme s overclockom. U slučaju da planiraš neki 24/7 high load kompa, razmatraj top klasu napajanja. Ako ga koristiš "normalno", onda se ne trebaš sekirati.

ibme74 uto 19.4.2022 14:53
WillyWonka kaže...

Pozdrav,

 

igram jucer doma igru kad odjednom cuje se neki zvuk, PC se ugasi i ne pali više. 

Stisnes power tipku nema nikakvog signala, ne kreću ventilatori ni ništa, al vidim da svjetli lampica na maticnoj.

 

Pretpostavljam da je otislo napajanje. Kako je ovo sad nepredviđen trošak, a ima ih još nekoliko, treba mi nešto onako - šta jeftinije i šta brže, po mogućnosti u Splitu.

 

Unutra je GTX1060 6gb, a ostatak komponenti nije high end.

Dajte neku preporuku, može biti i polovno, sa njuškala ili slično.

 

Hvala.

 

Nebi ti preporučio da kupuješ stara rabljena napajanja, ako uspiješ naći nešto solidno da nije jako staro i da je još debelo pod jamstvom da ali nešto staro potrošeno ne.

Možda ovako nešto klik piše da je dostupno u Splitu, ili ovako nesto klik .

Ako si baš na budžetu i svaka kuna ti znači može i ovo gurat klik

WillyWonka sri 20.4.2022 09:58
ibme74 kaže...
WillyWonka kaže...

Pozdrav,

 

igram jucer doma igru kad odjednom cuje se neki zvuk, PC se ugasi i ne pali više. 

Stisnes power tipku nema nikakvog signala, ne kreću ventilatori ni ništa, al vidim da svjetli lampica na maticnoj.

 

Pretpostavljam da je otislo napajanje. Kako je ovo sad nepredviđen trošak, a ima ih još nekoliko, treba mi nešto onako - šta jeftinije i šta brže, po mogućnosti u Splitu.

 

Unutra je GTX1060 6gb, a ostatak komponenti nije high end.

Dajte neku preporuku, može biti i polovno, sa njuškala ili slično.

 

Hvala.

 

Nebi ti preporučio da kupuješ stara rabljena napajanja, ako uspiješ naći nešto solidno da nije jako staro i da je još debelo pod jamstvom da ali nešto staro potrošeno ne.

Možda ovako nešto klik piše da je dostupno u Splitu, ili ovako nesto klik .

Ako si baš na budžetu i svaka kuna ti znači može i ovo gurat klik

 Hvala ti na odgovoru.

 

Kupio sam novo napajanje, prodao mi tip novo/neotvoreno Asusovo 
https://www.asus.com/Motherboards-Components/Power-Supply-Units/TUF-Gaming/TUF-GAMING-750B/ 

Dobio i 6 godina garancije uz to, sve za stvarno ok cijenu, ja cijeli sretan... spojim doma, kad ono - opet isti problem, PC 'ne trza'....

 

Grafa ne bi trebala bit, probao sam pokrenit i bez nje pa neće, PC bi se trebao upalit i bez hard diska i bez rama, al neće... onda me navodi na maticnu ili procesor? 

 

Ako tko ima kakav savjet itekako je dobrodošao... 

WillyWonka pet 22.4.2022 09:20
ibme74 kaže...

Jesi probao resetirati BIOS? Izvaditi onu malu bateriju na ploči, sačekat 5-10 minuta pa vratiti unutra i onda upaliti računalo? Jesi siguran da si sve dobro spojio?

 Hvala ti na odgovorima.

 

Jesam, pokušao sam, nije upalilo. Razmontirao sam hladnjak sa CPU-a, pogledao CPU - nije napuhnut, ne izgleda ništa drukčije (s obzirom da se culo nesto kad se PC ugasio).

 

Šteta, baš sam nedavno prodao rezervnih djelova šta sam imao za PC pa da barem otklonim na čemu je kvar.

LordNIbbler pet 22.4.2022 15:07

Probajte odnijet u drugi dio kuce stana/ da nije do instalacije ili lampu u tu uticnicu...

Dali je novo napajanje ispravno ? Moze se  testirat s prespajanjm pinova. Obavezno zamjenite kablove ne koristit od starog jer ne moraju isto bit prespojene "zice"

Sve nanovo poslozite od komponenata, pozeljno van kucista i s minimalnim sto je potrebno za boot, jedan ram...

Jedno od najglupljih, da li je kuciste ispravno zna nekad botun/tester steakat, iako nije bas najzdravije prespojite power pinove s odvijacem i trebalo bi ga upalit...

Ako nista to ne upali, onda ako nema shopa najbolje pitat na FB ako bi ko voljan bio posudit za test djelove tj prespojit pc. 

 

 

win32 sri 11.5.2022 00:07

Niz se nastavlja pa je danas klekao HDD, par dana prije GPU, a sumnjam na napajanje (stari Corsair HX520).
Kako sam sada apsolutno dekintiran nakon svega, što uzeti do nekih cca 500kn novo?

Seasonic SS-650GB, 650W
Fortron HEXA 85+ PRO 650W Bronze
Corsair CX650M


Može i neko četvrto. Treba mi hitno pa nemam vremena za naručivanje iz vana.
Konfa koja je navedena, jedino što je i grafa otišla pa će sada gurati RX 580 ili 1060.

kiwi_91 sri 11.5.2022 09:50

win32

 

Ako 550 kn upada u tih "cca.", onda mi se Corsair TX650M (7 god. jamstva) ili Bitfenix Formula 650 W (5 god. jamstva) čine kao najbolji izbor. Ovisno o tome što planiraš od komponenti uzeti u budućnosti, jeftinije varijante od 550 W bi bile dovoljne za trenutne komponente i recimo klasu kartica RX6600XT i RTX3060. TX550M (od 503 kn; 5/7 god. jamstva) / Formula 550 W (od 504 kn; 5 god. jamstva).

 

Osobno bih prije išao na ove Gold modele od 550 W nego na 650 W Bronze jer su njihove platforme i komponente u pravilu robusnije i kvalitetnije, no evo nešto od 650 W za koje smatram da su bolji izbor onih koje si naveo:

 

Asus TUF 650B (od 520 kn; 6 god. jamstva) - Great Wall platforma kao kod TX-M modela (revizija prije 2021. god.), jedini od navedenih Bronze modela s kvalitetnijim ventilatorom (DBB ležaj)

Seasonic B12 BC-750 (od 510 kn; 5 god. jamstva) - nisam ljubitelj kondenzatora (mix nižeg ranga elektrolitskih na sekundarnom dijelu: Asia X i ChengX), ali za razliku od SS-650GB, ovo je malo naprednija DC-DC platforma koja je kao i kod GB3 modela "outsourcana" (proizvođač je Helly Technology - njihov brend je 1st Player), no ima ok rezultate na testovima.

Seasonic B12 BC-650 (od 475 kn; 5 god. jamstva) - dovoljno je i 650 W, ali možda bi 750 W moglo biti tiše jer su Seasonic Bronze modeli oduvijek poznati kao nešto bučniji od prosjeka (plus u pogledu hlađenja).

Thermaltake Smart BM2 650 W (od 447 kn; 5 god. jamstva) - poznata CWT platforma nižeg ranga s dodanom DC-DC regulacijom. Japanski kondenzatori na primarnom dijelu, a na sekundarnom je sličan slučaj kao kod Seasonica, no uglavnom su od CapXon-a koji ipak ima malo bolji renome. Ako je suditi po recenziji 750 W, BM2 bi mogao biti tiši od Seasonic-a i možda TUF-a, a cijenom je i povoljnije + polumodularan je.

 

Recenzije Bronze modela:

Asus TUF 750B

Seasonic B12 750 W

TT Smart BM2 750 W

ibme74 sri 18.5.2022 08:20
marko0951 kaže...

Pozdrav, trebam pomoć pri odabiru napajanja, potrebno mi je 750w za RX 6800 XT. Cjenovni rang je otprilike cca 1000kn, što uzeti Corsair ili Seasonic ili nešto treće?

 

Unaprijed hvala za odgovor,

 

klik

kiwi_91 sri 18.5.2022 15:07

marko0951

 

Ako im je raspoloživo u trgovini, za 940 kn ima Evga G6 850 W koji je tehnički ekvivalent Seasonic Focus GX seriji (ista platforma uz određene modifikacije - recenzija), samo izgleda da oni u trgovini ne daju 10 god. jamstva pa bi, eventualno u slučaju reklamacije, morao izravno preko EVGA-e zadnjih 5 god.

 

Ukoliko je opcija i kupnja iz DE, onda imaš Focus GX 850 W za potencijalnih cca. 830-850 kn s dostavom (95 € + 15 € dostava). Vlasnik PC-Kinga ima 'balkansko' ime i prezime (Darko Dordic) pa možda priča naš jezik za lakši dogovor ili upit.

Unimatrix 007 pon 30.5.2022 22:09

Pozdrav ekipa, molim preporuku za napajanje.

Slagao sam ovaj vikend novi komp sa i5 12400, 2x16 GB RAM-a na B660 Tomahawk ploči i kod bootanja je svjetlila lampica za CPU na matičnoj. Bio je ukopčan samo jedan 8 pinski kabel za CPU jer se koristi staro Corsair VS550 W (bronze) napajanje i nema dva kabela, ali mislim da nema ni potrebe. 

Nakon toga sam pokušao boot sa 2x8 pin sa novog Riotoro Enigma 850W Gold i proradilo je sve normalno. Pa sam pokušao samo sa jednim 8 pin sa istog novog i jačeg napajanja i radi. Pa mi se čini da trebam novo napajanje za te nove komponente.

A dosad je taj stari Corsair VS550 pogonio i5 3570, GTX 1060 6GB i 2x4 GB RAM-a + 2 HDD i 2 SSD-a bez problema, sve dok nije išao upgrade na novo.

Imam sumnju i da me tu muči struja u kući, barem na toj utičnici i da je na novoj ploči sve preosjetljivo sa starim napajanjem dok ju je novo držalo kako spada. A kad se pokrene stara konfa sa tim istim starim napajanjem, nikad problema.

Pa eto, molim preporuku za napajanje.

Komp će imati 2 HDD-a, barem 2 SSD-a, i5 12400, 2 sticka RAM-a i GTX 1060. Barem zasad, a u budućnosti potencijalno i7 non K iz novije generacije i vjerojatno nešto u rangu RTX 3070.

Da li je tu 650 W gold dovoljno ili bolje gledati 750 za svaki slučaj? Hoću i da je modularno sa kvalitetnim komponentama i dužom garancijom.

LP i hvala unaprijed! 

kiwi_91 uto 31.5.2022 11:32

Unimatrix 007

 

Jesi siguran da je VS Bronze jer ne znam da je postojala Bronze verzija? To je onaj model s narančastim slovima VS na naljepnici ili neki kasniji s bijelim? Možda ga "zezaju" ova nova energetska stanja koja ne podržava (Haswell i novije...) pa ih probaj isključiti ako možeš doći do BIOS-a. Iako je najbolje uzeti novo jer osim što je napajanje staro (pretp. da je kupljeno kada i i5-3570), još je i najnižeg ranga iz Corsairove ponude, tj. to je početna CWT-ova platforma s grupnom regulacijom napona i manje kvalitetnim komponentama.

 

Koliko vidim trenutni best buy je NZXT C750 Gold (od 778 kn; 10 god. jamstva). Unutra je Focus platforma, a jedino još za svaki slučaj trebaš provjeriti u trgovinama ima li 2 EPS priključka jer u prvim primjercima navodno nije imao, no kasnije su uveli dva. Iako isto mislim da bi računalo trebalo raditi samo s jednim EPS-om.

Unimatrix 007 uto 31.5.2022 13:21
kiwi_91 kaže...

Unimatrix 007

 

Jesi siguran da je VS Bronze jer ne znam da je postojala Bronze verzija? To je onaj model s narančastim slovima VS na naljepnici ili neki kasniji s bijelim? Možda ga "zezaju" ova nova energetska stanja koja ne podržava (Haswell i novije...) pa ih probaj isključiti ako možeš doći do BIOS-a. Iako je najbolje uzeti novo jer osim što je napajanje staro (pretp. da je kupljeno kada i i5-3570), još je i najnižeg ranga iz Corsairove ponude, tj. to je početna CWT-ova platforma s grupnom regulacijom napona i manje kvalitetnim komponentama.

 

Koliko vidim trenutni best buy je NZXT C750 Gold (od 778 kn; 10 god. jamstva). Unutra je Focus platforma, a jedino još za svaki slučaj trebaš provjeriti u trgovinama ima li 2 EPS priključka jer u prvim primjercima navodno nije imao, no kasnije su uveli dva. Iako isto mislim da bi računalo trebalo raditi samo s jednim EPS-om.

 Nisam siguran da je bronze, ali znam da je iz najnižeg ranga pa sam pretpostavio. Da, to su ona narančasta slova. U BIOS-u sam stavio za cooling stock 65W, pretpostavljam da je to to, ali nije bilo razlike. Napajanje je staro bar 5, a mislim da čak 7 godina. Pogledat ću za NZXT, no mislim da ću se protegnut onda na Seasonic da bude kak spada i mir. 

Ja isto mislim da bi trebalo raditi sa jednim EPS-om. Ali sa starijim napajanjem problem, a novo bez problema tjera i na 1x8-pin.

kiwi_91 uto 31.5.2022 16:10

Ja sam mislio na ona "Cx Power States", tj. problematična bi mogla biti ona iza broja 6, ali mislim da zavisi od BIOS-a do BIOS-a o tome možeš li birati koja ćeš isključiti ili postoji samo jedna opcija da ih sve isključiš.

 

Ako se ipak odlučiš na Seasonic, na njemačkom Amazonu (link) je trenutno raspoloživ za cca. 825-850 kn s dostavom i našim PDV-om.

Unimatrix 007 uto 31.5.2022 23:28
kiwi_91 kaže...

Ja sam mislio na ona "Cx Power States", tj. problematična bi mogla biti ona iza broja 6, ali mislim da zavisi od BIOS-a do BIOS-a o tome možeš li birati koja ćeš isključiti ili postoji samo jedna opcija da ih sve isključiš.

 

Ako se ipak odlučiš na Seasonic, na njemačkom Amazonu (link) je trenutno raspoloživ za cca. 825-850 kn s dostavom i našim PDV-om.

 Nisam dovoljno upućen u sve te nove fore u BIOS-u, isprobat ću ovaj vikend da vidim da li je do toga, iako ću svakak uzet novo i mir. Hvala za link, ali nemam puno iskustva sa Amazonom, brine me garancija i slanje toga van ako nešto ode, mislim da ću ipak uzet kod nas.