Kućišta i napajanja

Brzina ventilatora u kućištu

BeLLicus sub 12.9.2020 08:23

Danas flashao bios pa se malo igrao i sa postavkama samih ventilatora, pa reko da malo polemiziramo oko toga. Svi imamo danas kućišta sa 4,5,6 i više system ventova koji nam služe za protok zraka u kućištu, ventovi danas se mogu vrtiti kako god to poželimo od 400 pa do preko 1600 rpma, naravno sve opet ima svoje mane i prednosti, manji RPM jednako manja buka ali i manji protok zraka jer vent ne radi punim potencijalom, kako više preferiram tišinu držim ih u DC modu cijelo vrijeme na oko 700 RPM, mogu do 1600 (čuje se kao helikopter kad je na toliko) zašto DC mode a ne PWM stavih ih na 480v i zakucani su na 700rpma igrao,surfao,gledao filmove,videa nebitno, kod PWM moda reagiraju na svaku promjenu temperature u sistemu i to me iritira, više volim statični RPM, no koliko je to dobro kad dožemo kod samog gaminga, koji je danas poprilično zahtjevan ultra detalji, 1440p rezolucija, grafa na 99% cijeli sistem se grije a ventilatori i dalje vrte svojih 700 RPM i imaš ugodnu tišinu dok igraš ali odražava se na temperaturi komponenata. Kako vi kod sebe držite, dal netko napravi da kad mu temperature predju odreceni broj stupnjeva da se i ventilatori počmu brže okretati, gdje dolazimo do povećanja buke... Ili mislite da to nije bitno i da je bitno da se vrti i da je recimo 500 600 700 rpma dosta? I da ako recimo ih stavim preko 1000 da mozda pomogne stupanj dva ali da nije vrijedno buke? 

Sint1 sub 12.9.2020 13:05

Imam 9 x 140mm ventilatora u kucistu. Samo cu reci ne dao bog da mi je komp u idle i da se cuju ili da ih cujem dok sam u windowsima. Odmah i totalno poludim. Iskljucivo se vrte po temperaturama, dok igram nije problem, nek se vrte kojom god brzinom hoce, mogu i zele :)

Valentin17 ned 13.9.2020 19:19

Koristim Noctua Industrial ventilatore, tijekom pregledavanja interneta svi redom stoje, tijekom igranja ručno ih podesim na 800 okretaja, u slušalicama ih ne čujem ništa,

a hlade vrhunski i temperature nikad ne prelaze 60 stupnjeva na grafičkoj kartici, procesor do 50 stupnjeva.

picajzla0707 ned 13.9.2020 20:06
Valentin17 kaže...

Koristim Noctua Industrial ventilatore, tijekom pregledavanja interneta svi redom stoje, tijekom igranja ručno ih podesim na 800 okretaja, u slušalicama ih ne čujem ništa,

a hlade vrhunski i temperature nikad ne prelaze 60 stupnjeva na grafičkoj kartici, procesor do 50 stupnjeva.

 ja sam previše lijen 

kod mene je sve automatika - kad su u idle ništa ne radi osim venta na procesoru koji radi na 200-300rpm, čim krenem gejmat sami se pale rastom temperature i ne prelaze 800-900rpm

čim prestanem gejmat automatski se smanje, ohlade u minutu-dvije što je još vruće i opet se ugase do sljedeće potrebe

još sam naštimao spin up i spin down time na 12 sekundi da se ne pale i ne gase na kratkim temperaturnim spajkovima i tako ferceraju već godinama 

Valentin17 ned 13.9.2020 20:34
picajzla0707 kaže...
ja sam previše lijen 

Vidiš meni se ne da istraživaži kako da to sve podesim da radi tako kako si npr. ti podesio da radi, ja tražim najjednostavniji mogući način koji će raditi provjereno čak i onda ako zamjenim matičnu ploču.

picajzla0707 ned 13.9.2020 20:53

Neš ti istraživanja, na asus pločama imaš fan xpert kojim podesiš krivulju ovisno o temperaturama, namjestiš max rpm i spin time, tikneš kvačicu da se gase u idle i za dvije minute posla imaš automatiku koja fercera bez greške. Tako vjerojatno i na drugim pločama. Em je manje prašine jer dok drkam po forumu ništa je ne vuče, em se ne moram mislit o rpm i temperaturama, pogotovo dok je i bivša gejmala pa se ti misli jel upalila ventove dok sam ja na poslu ;)