Kriptovalute

Rudarenje - može li biti isplativo

Trle96 čet 14.10.2021 16:41
mzopg kaže...
Trle96 kaže...

Pozdrav,

 

nisam još nikada rudario ali razmišljam uzeti nekakav rabljeni rig za cirka 10 tis kn, pa me zanima isplati li se uzeti rabljeni ili je bolje dati recimo 5 tisuća kn za novi?

Teško ti mi možemo nešto savjetovati kad ne znamo što dobiješ za 10kkn, a što za 5kkn.

Ono što ti mogu reći je da za 5kkn nećeš dobiti nikakav novi rig jer će te samo kostur za rig + računalo bez GPU-a koštati najmanje toliko.

 

Novi rig sa 6 GPU-a svaka oko 30MH/s te dođe oko 30kkn. To ti je oko 180MH/s za ETH.

180MH/s trenutno donosi oko 350$ ako rudariš ETH.

 Jeb*a malo sam se krivo izrazio, mislio sam napisati jeli bolje nadodati na sumu od 10k kn jos 5k kn i kupiti sve novo. Svejedno hvala na odgovoru!

mzopg čet 14.10.2021 16:58
Trle96 kaže...
mzopg kaže...
Trle96 kaže...

Pozdrav,

 

nisam još nikada rudario ali razmišljam uzeti nekakav rabljeni rig za cirka 10 tis kn, pa me zanima isplati li se uzeti rabljeni ili je bolje dati recimo 5 tisuća kn za novi?

Teško ti mi možemo nešto savjetovati kad ne znamo što dobiješ za 10kkn, a što za 5kkn.

Ono što ti mogu reći je da za 5kkn nećeš dobiti nikakav novi rig jer će te samo kostur za rig + računalo bez GPU-a koštati najmanje toliko.

 

Novi rig sa 6 GPU-a svaka oko 30MH/s te dođe oko 30kkn. To ti je oko 180MH/s za ETH.

180MH/s trenutno donosi oko 350$ ako rudariš ETH.

 Jeb*a malo sam se krivo izrazio, mislio sam napisati jeli bolje nadodati na sumu od 10k kn jos 5k kn i kupiti sve novo. Svejedno hvala na odgovoru!

 Opet ovisi, je li polovno ima garanciju ili nema, jesu li iste grafe kod polovnog i novog... Osobno ne bi kupovao polovno bez garancije osim ako cijena nije baš jako dobra i vrijedna rizika.

miki_the_pirat čet 14.10.2021 19:23

ma za šta 5k?

- složiš si sam alu frame za 200kn max ili uzmeš drveni za 150kn

- potražiš po njuški stare haswell  ili tako nešto ploče sa procom i ramom za 500kn (da ima 2-3 pciex)

- neki bzvz ssd 128GB za 200kn

- neko bolje 750-850 gold napajanje za 1000-1200k

... i imaš sve osim grafičkih za cca. 2000 kn (za početak)... jer 10-15k nije neki budžet di se možeš "bahatiti" pa uzimati "bijesne" mining ploče - radije ulupati što više u kartice

Eh sad... grafulje... jbg

A sam moraš odlučiti želiš li se uopće upuštati u to... sad je situacija da je isplativo, šta će biti za godinu, mjesec ili čak sutra... to nitko ne zna... sve može otići u 3pm u trenutku... ali može i skyhigh

mzopg čet 14.10.2021 20:51
miki_the_pirat kaže...

ma za šta 5k?

- složiš si sam alu frame za 200kn max ili uzmeš drveni za 150kn

- potražiš po njuški stare haswell  ili tako nešto ploče sa procom i ramom za 500kn (da ima 2-3 pciex)

- neki bzvz ssd 128GB za 200kn

- neko bolje 750-850 gold napajanje za 1000-1200k

... i imaš sve osim grafičkih za cca. 2000 kn (za početak)... jer 10-15k nije neki budžet di se možeš "bahatiti" pa uzimati "bijesne" mining ploče - radije ulupati što više u kartice

Eh sad... grafulje... jbg

A sam moraš odlučiti želiš li se uopće upuštati u to... sad je situacija da je isplativo, šta će biti za godinu, mjesec ili čak sutra... to nitko ne zna... sve može otići u 3pm u trenutku... ali može i skyhigh

Ne znam jesi li meni odgovorio ili kome, ja sam spomenuo 5kkn, ali sam i stavio za NOVO iz trgovine, sigurno se može polovno sklepati za pola tog iznosa.

E sad da li će se igrati i sam slagati i krojiti rig i tražiti polovne dijelove ne znam, to je na njemu, osobno ne volim štediti i volim da je sve pod garancijom. Štediti 2-3kkn pa u to ubosti 25-30kkn grafa je po meni loša odluka, a ako ide sa 1-2 kartice onda mu je dosta klasični PC koji inače koristi. Uz to kod mene je sve još na UPS-ovima i dodatnim prenaponskim zaštitama, a sve to košta, ali ne moram se misliti hoće li mi nekakav strujni udar spržiti 100kkn opreme.

segregator pet 15.10.2021 09:26
mzopg kaže...
miki_the_pirat kaže...

ma za šta 5k?

- složiš si sam alu frame za 200kn max ili uzmeš drveni za 150kn

- potražiš po njuški stare haswell  ili tako nešto ploče sa procom i ramom za 500kn (da ima 2-3 pciex)

- neki bzvz ssd 128GB za 200kn

- neko bolje 750-850 gold napajanje za 1000-1200k

... i imaš sve osim grafičkih za cca. 2000 kn (za početak)... jer 10-15k nije neki budžet di se možeš "bahatiti" pa uzimati "bijesne" mining ploče - radije ulupati što više u kartice

Eh sad... grafulje... jbg

A sam moraš odlučiti želiš li se uopće upuštati u to... sad je situacija da je isplativo, šta će biti za godinu, mjesec ili čak sutra... to nitko ne zna... sve može otići u 3pm u trenutku... ali može i skyhigh

Ne znam jesi li meni odgovorio ili kome, ja sam spomenuo 5kkn, ali sam i stavio za NOVO iz trgovine, sigurno se može polovno sklepati za pola tog iznosa.

E sad da li će se igrati i sam slagati i krojiti rig i tražiti polovne dijelove ne znam, to je na njemu, osobno ne volim štediti i volim da je sve pod garancijom. Štediti 2-3kkn pa u to ubosti 25-30kkn grafa je po meni loša odluka, a ako ide sa 1-2 kartice onda mu je dosta klasični PC koji inače koristi. Uz to kod mene je sve još na UPS-ovima i dodatnim prenaponskim zaštitama, a sve to košta, ali ne moram se misliti hoće li mi nekakav strujni udar spržiti 100kkn opreme.

 

...i onda ti kao meni ne žele ispoštovati garanciju za grafičku jer si rudario

mzopg pet 15.10.2021 15:18
segregator kaže...
mzopg kaže...
miki_the_pirat kaže...

ma za šta 5k?

- složiš si sam alu frame za 200kn max ili uzmeš drveni za 150kn

- potražiš po njuški stare haswell  ili tako nešto ploče sa procom i ramom za 500kn (da ima 2-3 pciex)

- neki bzvz ssd 128GB za 200kn

- neko bolje 750-850 gold napajanje za 1000-1200k

... i imaš sve osim grafičkih za cca. 2000 kn (za početak)... jer 10-15k nije neki budžet di se možeš "bahatiti" pa uzimati "bijesne" mining ploče - radije ulupati što više u kartice

Eh sad... grafulje... jbg

A sam moraš odlučiti želiš li se uopće upuštati u to... sad je situacija da je isplativo, šta će biti za godinu, mjesec ili čak sutra... to nitko ne zna... sve može otići u 3pm u trenutku... ali može i skyhigh

Ne znam jesi li meni odgovorio ili kome, ja sam spomenuo 5kkn, ali sam i stavio za NOVO iz trgovine, sigurno se može polovno sklepati za pola tog iznosa.

E sad da li će se igrati i sam slagati i krojiti rig i tražiti polovne dijelove ne znam, to je na njemu, osobno ne volim štediti i volim da je sve pod garancijom. Štediti 2-3kkn pa u to ubosti 25-30kkn grafa je po meni loša odluka, a ako ide sa 1-2 kartice onda mu je dosta klasični PC koji inače koristi. Uz to kod mene je sve još na UPS-ovima i dodatnim prenaponskim zaštitama, a sve to košta, ali ne moram se misliti hoće li mi nekakav strujni udar spržiti 100kkn opreme.

 

...i onda ti kao meni ne žele ispoštovati garanciju za grafičku jer si rudario

Frendu nedavno riknuo ventilator, kartica stara 6-7 mjeseci, poslao je na servis i nakon par dana mu ponude povrat novca jer više nemaju taj model ili jači model uz sitnu nadoplatu. Nitko nije pitao ništa oko rudarenja niti je on to spominjao.

Kod tebe je možda problem što su znali za što se kartica koristi pa su to iskoristili za svoj blef. Oni nemaju osnove ne priznati jamstvo, čak i ako znaju da se rudarilo. Neka kažu gdje im u uvjetima stoji da se kartica ne smije koristiti za rudarenje?

segregator pet 15.10.2021 20:23
mzopg kaže...
segregator kaže...
mzopg kaže...
miki_the_pirat kaže...

ma za šta 5k?

- složiš si sam alu frame za 200kn max ili uzmeš drveni za 150kn

- potražiš po njuški stare haswell  ili tako nešto ploče sa procom i ramom za 500kn (da ima 2-3 pciex)

- neki bzvz ssd 128GB za 200kn

- neko bolje 750-850 gold napajanje za 1000-1200k

... i imaš sve osim grafičkih za cca. 2000 kn (za početak)... jer 10-15k nije neki budžet di se možeš "bahatiti" pa uzimati "bijesne" mining ploče - radije ulupati što više u kartice

Eh sad... grafulje... jbg

A sam moraš odlučiti želiš li se uopće upuštati u to... sad je situacija da je isplativo, šta će biti za godinu, mjesec ili čak sutra... to nitko ne zna... sve može otići u 3pm u trenutku... ali može i skyhigh

Ne znam jesi li meni odgovorio ili kome, ja sam spomenuo 5kkn, ali sam i stavio za NOVO iz trgovine, sigurno se može polovno sklepati za pola tog iznosa.

E sad da li će se igrati i sam slagati i krojiti rig i tražiti polovne dijelove ne znam, to je na njemu, osobno ne volim štediti i volim da je sve pod garancijom. Štediti 2-3kkn pa u to ubosti 25-30kkn grafa je po meni loša odluka, a ako ide sa 1-2 kartice onda mu je dosta klasični PC koji inače koristi. Uz to kod mene je sve još na UPS-ovima i dodatnim prenaponskim zaštitama, a sve to košta, ali ne moram se misliti hoće li mi nekakav strujni udar spržiti 100kkn opreme.

 

...i onda ti kao meni ne žele ispoštovati garanciju za grafičku jer si rudario

Frendu nedavno riknuo ventilator, kartica stara 6-7 mjeseci, poslao je na servis i nakon par dana mu ponude povrat novca jer više nemaju taj model ili jači model uz sitnu nadoplatu. Nitko nije pitao ništa oko rudarenja niti je on to spominjao.

Kod tebe je možda problem što su znali za što se kartica koristi pa su to iskoristili za svoj blef. Oni nemaju osnove ne priznati jamstvo, čak i ako znaju da se rudarilo. Neka kažu gdje im u uvjetima stoji da se kartica ne smije koristiti za rudarenje?

 

U stvari su rekli da je flashan BIOS...ja jesam karticu koristio za rudarenje, ali nije crklo ništa od elektronike, nego ventilator.

Smiješna stvar je što za tu karticu i na stranici proizvođača postoji novi BIOS, ali su tu moju primjedbu jednostavno izignorirali.

ASUS kartica, kupljena u Linksa, a popravljana u MR servis, koji je i odbio garanciju. Prije slanja na servis sam vratio

originalni BIOS

segregator sub 16.10.2021 00:53
R4zOR229 kaže...

Ovo je skroz druga stvar kaj ti sad pises, ak si mjenjo BIOS. Vjerojatno mogu vidjet kad se to desavalo, sad jel smiju na osnovu tog ne priznat garanciju nzn.

 

Zašto bi stavljali novi BIOS od kartice, a onda ne priznavali garanciju ako ga flešaš? Mislim da je u pitanju najobičniji blef po principu APP

volegradele sub 16.10.2021 15:53

Da se referiiram na kolegu *mzopg*…
imat svu tu opremu pivezani na ups ili prenaponsku zastitnu letvu ti nicem nece koristit ako si u kuci sa losim uzemljenje i rokne grom u nju..jedino ako si iskljucio iz zida si sigura sve ostalo pada u vodu i gori!

mzopg sub 16.10.2021 16:45
volegradele kaže...
Da se referiiram na kolegu *mzopg*…
imat svu tu opremu pivezani na ups ili prenaponsku zastitnu letvu ti nicem nece koristit ako si u kuci sa losim uzemljenje i rokne grom u nju..jedino ako si iskljucio iz zida si sigura sve ostalo pada u vodu i gori!

Ako te grom rokne direktno nebu ti ništa pomoglo. 

 

Moja zaštita je testirana, pogodio je dvije kuće dalje i sve je preživilo, svim susjedima oko mene je sve poizgaralo od televizija pa na dalje.

 

Udar munje je barem 1mlrd. J, a ove moje zaštite mogu progutati oko 3000 J, tako da su to igračke za munju. 

Boban41 pon 18.10.2021 09:09

Pozdrav ekipa, novi sam u ovome i
trebam savjet kako pocet rudarit.
Uzeo sam rtx 3060 ti LHR verziju.
Nesto sam procitao u vezi T-rex softwarea da se s njim kao moze zaobic taj lhr.
Pa evo da ne okolisam, kako da izvucem sto vise iz ove graficke, da vratim bar nesto ulozeno :)

mzopg uto 26.10.2021 14:25

Zanimljivo kako ovako velika vijest prođe ispod radara, barem u našim krajevima.

 

https://www.investing.com/news/cryptocurrency-news/mastercard-teams-with-bakkt-to-provide-crypto-services-to-us-merchants-fintech-and-consumers-2655072

 

Mastercard Teams with Bakkt to Provide Crypto Services to U.S. Merchants, Fintech, and Consumers

 

In a major announcement this week, Mastercard (NYSE:MA) and Bakkt have launched a strategic alliance to make it easier for merchants, banks and fintechs in the U.S. to provide a wide range of crypto services and offerings. The solutions suite has been dubbed, Crypto-as-a-Service (CaaS), which allows Mastercard partners the chance to enable their end users to buy, sell and hold digital assets through custodial wallets. Those digital wallets will be powered by the Bakkt platform and will help streamline issuance of branded crypto debit and credit cards.

 

Dionica Bakkta je jučer nakon objave vijesti skočila +230%, a trenutno je u premarketu napredovala još +70%.

hrka11 uto 9.11.2021 07:53
Volume kaže...
Pozdrav, nemam pojma o rudarenju etha ali sam se mislio baciti u te vode pa me zanima koliko je isplativo uzeti rtx 3090, odnosno koliko ona može dati čistoga misečno. Hvala

 Ako budes koristio ovaj jednostavniji miner kao nicehash (ja ga koristim isto jer imam 1 grafu i to je usputno majnanje dok ne igram) mores po njihovom trenutno sto pise dobit negdi oko 1700kn.

Volume uto 9.11.2021 08:39

Da po whattomineu ispada 60kn dnevno čistoga, to je već dobra računica. Ali na drugom forumu mi kažu da mogu očekivati oko 1200kn misečno šta mi je neisplativo, tribalo bi mi 21 misec da je isplatim

hrka11 uto 9.11.2021 08:50
Volume kaže...
Da po whattomineu ispada 60kn dnevno čistoga, to je već dobra računica. Ali na drugom forumu mi kažu da mogu očekivati oko 1200kn misečno šta mi je neisplativo, tribalo bi mi 21 misec da je isplatim

 Ne znam...evo gledam po nicehas kalkulatoru prema njemu ispada 1924kn nek i laze 200kn opet je ok....stavio sam cijenu struje 0.50kn.

Ja sam sebi uzeo 6700xt da mogu gejmat jer mi se nije dalo vise cekat ovo,cekam ima god dana i kurcina...a usput koristim ovaj majner dok ne igram,pre jednostavno je.

hrka11 uto 9.11.2021 09:04
Volume kaže...
Koliko je taj kalkulator točan za tvoju karticu

 Za sad je tocan...prva uplata je bila 19.10og imam sada 140KM na racunu i jos 10 dana tocno da prodje puni misec tako da je ok za sada...mislim ja je nisam uzeo da zaradim na njoj niti da okrenem pare neke.

Uzeo sam je za igre i ostalo,bio sam bez grafe,a komplet sve novo sam nabavio,a kad vec more sto nebi majnala nek se vrati 30-40% od 6500kn koliko sam je platio ja zadovoljan.

rooswelt1991 uto 9.11.2021 09:08

Kupovina 3090 za 20+k, je naravno neisplativo.

3090 je teško opravdati da je kupiš samo za mining po toj cijeni. Ako misliš gameati, pa da malo ublažiš troškove, ok, ovako ne.

Pogotovo jer neki modeli imaju problema s hlađenjem, i neće dati točno onoliko koliko piše na kalkulatorima.

Ja sam nabavio par tih kartica ispod cijene, pa se isplati, inače po punoj cijeni nema šanse.

Radije gledaj druge kartice, koje može dobiti po boljoj cijeni...

hrka11 uto 9.11.2021 09:48
Volume kaže...
Da služila bi prvenstveno za mining i povremenu partiju battlefielda.
Ovu sam mislija uzeti, hlađenje je navodno ok
https://www.adm.hr/palit-rtx3090-gaming-pro-24gb-gddr6x-ned3090019sb-132ba/68425/product/
Ako mi može dati kakvih 1700kn misečno onda mi je to isplativo. Samo da eth ne ode na proof of stake tako skoro kako se priča, onda sve pada u vodu...

 Ta prica da ce prec na to je mene odbijala od kupovine jer sve kontam prec ce,prec ce nema nista itd...i eto prodje godina,moga sam je isplatit lako do sada.Ko mu jebe mater nek prelazi na sta oce,bit ce nesto drugo za vrtit 

hrka11 uto 9.11.2021 10:01
Volume kaže...
Kad bi to bilo da daje 1924kn kako tvoj kalkulator kaže uzeja bi je odma :)

 Pa nek bude i 100-200kn manje isto je extra...to radje nek ti potvrdi netko iz prve ruke,ja za svoju sam ti rekao stanje,mogu i slike stavit.Uzmi neku jeftiniju i pomalo...sta god ukupis dobro je.

Volume uto 9.11.2021 10:13

Evo kaže kolega rooswelt da ih ima nekoliko pa mi on može potvrditi koliko mogu misečno očekivati od nje, tek onda ću vidit isplati li se ili ne
Šta drugo da uzmem kad su sve lhr na tržištu...

rooswelt1991 uto 9.11.2021 11:40
Volume kaže...
Evo kaže kolega rooswelt da ih ima nekoliko pa mi on može potvrditi koliko mogu misečno očekivati od nje, tek onda ću vidit isplati li se ili ne
Šta drugo da uzmem kad su sve lhr na tržištu...

A gle , ja ih imam više, pa ne mogu ti dali neki valjan odgovor.

Otprlike dobijaš oko 60-65kn dnevno po trenutnoj vrijednosti.

Znači to kad daje 120mhs kartica, ali kao što sam rekao, ne daje svaka 3090 120mhs.

Nekad im hlađenje memorije jednostavno ne može pokriti stalno opterečenje, tako da ne znači nužno da ćeš i ti imati 120mhs konstantno.

Uz to, računaj da troši oko 350w (320w pokazuje sustav), plus nekih 70ak od ostatka kompa.

Dakle nekih 400+w struje računaj konstantno, plus moguće promjene u vrijednosti eth-a, difficulty se isto tako mjenja, pa je moguće da će s istim mhs, manje dobivati.

Što više ljudi rudari, to je teže rudarit, pa automatski time pada zarada.

 

E sad, sve to zvuči malo kao da ti govorim da bježiš od svega, ali nije tako. I dalje je rudarenje više nego isplativo, samo je pitanje na koji način ćeš rudarit.

Ako je primarno cilj zarada od rudarenja, ova cijena je definitivno prevelika, i tražio bi neku sigurniju investiciju. Ako je primarno kartica za gamining, pa da ti rudarenje smanji trošak kartice za gaming, onda "go for it".