Kriptovalute

Blacklistane kripto burze

brzi-mis sri 3.1.2018 23:40

Pozdrav,

 

primijetio sam na nekoliko mjesta da neke hrvatske banke blokiraju neke (ili sve) transakcije vezane za kupovinu ili prodaju kriptovaluta. Npr. ZABA ne dozvoljava ništa, PBZ blokira određene burze (Kraken čini mi se, ali možda se varam), na OTP banci je na stranicama nekakva izjava da također ne dozvoljava nikakav promet.

 

Malo je stvar zbunjujuća jer se na TV-u i news portalima u zadnje vrijeme jako spominje Bitcoin kao nesiguran za ulaganje (balon i sl.), ali nisam nigdje prije čuo da je trgovanje kriptovalutama ilegalno? 

 

Dakle, moje nejasnoće su:

 

  1. Kaže li HR zakon da su kriptovalute legalne u 2018. godini, ili ne?

  2. Kakva je politika u EU?

  3. Hoće li mi policija doći na vrata ako povučem zaradu od kripto novčića?

  4. Ako trgovanje nije ilegalno, a banke imaju svoju politiku da zabranjuju promet, na koji način legalno mislite doći do protuvrijednosti u EURima, ako i ostale banke odluče zabraniti promet? Je li to realna mogućnost?

 

Pretpostavljam da nije problem imati devizni račun na Zabi, a otvoriti još jedan na nekoj drugoj hrvatskoj banci koja dozvoljava transakcije, samo radi primanja uplate iz inozemstva? Vjerojatno nije ilegalno, ali mi prilično stvara nelagodu da moram izvoditi cirkusarije.

brzi-mis sri 3.1.2018 23:48

A skraćena verzija bi bila: da li mislite da je pametnije HODLat novčiće (je to po hrvatski DŽRAT umjesto držat ) ili se čini da je vrijeme za panično prebacivanje u fiat dok se još može?

 

Panikaaaaaaaaaaaaaaa 

Zoki čet 4.1.2018 15:16

Hmm ukratko, kriptovalute su u potpunosti legalne i nitko ti nebude kucal na vrata ako ih kupiš (wtf?). Ako povlačiš na račun uzmi u obzir da bi trebao platit porez ako se radi o većem iznosu. A što se banaka tiče imaju pravo imat svoju politiku ali ništa u tome nije ilegalno, imaš pravo sa svojom lovom radit što god želiš...

brzi-mis čet 4.1.2018 15:47
Zoki kaže...

Hmm ukratko, kriptovalute su u potpunosti legalne i nitko ti nebude kucal na vrata ako ih kupiš (wtf?).

 

Pa malo je wtf ako ti teta u banci u kojoj imam stambenu kredu s hipotekom kaže da financiram teroriste i perem novac  

 

Za porez naravno, taj dio je jasan.

 

Zapravo, uredno plaćanje poreza je super način da se država ne raspizdi oko kriptovaluta.

Zoki čet 4.1.2018 16:06
brzi-mis kaže...
Zoki kaže...

Hmm ukratko, kriptovalute su u potpunosti legalne i nitko ti nebude kucal na vrata ako ih kupiš (wtf?).

 

Pa malo je wtf ako ti teta u banci u kojoj imam stambenu kredu s hipotekom kaže da financiram teroriste i perem novac  

 

Za porez naravno, taj dio je jasan.

 

Zapravo, uredno plaćanje poreza je super način da se država ne raspizdi oko kriptovaluta.

 Hehe pa kad bi ti teta u banci puno rađe još koji kredit zavaljala ili neku njihovu štednju, kakve kriptovalute pa nema ona pojma o tome dok joj jednog dana šefovi ne kažu da mora i to nudit :) :)

footballer čet 4.1.2018 17:41
brzi-mis kaže...

 

  1. Kaže li HR zakon da su kriptovalute legalne u 2018. godini, ili ne?

  2. Kakva je politika u EU?

  3. Hoće li mi policija doći na vrata ako povučem zaradu od kripto novčića?

  4. Ako trgovanje nije ilegalno, a banke imaju svoju politiku da zabranjuju promet, na koji način legalno mislite doći do protuvrijednosti u EURima, ako i ostale banke odluče zabraniti promet? Je li to realna mogućnost?

 

 Legalne su uvijek bile, a do banki i trgovina je da li će prihvaćati ili ne uplate u kriptovalutama.

 

Ista. 

 

Ne, ukoliko ispuniš obrazac za porez na dobit. 

 

Prodati uživo ili preko bitcoin-mjenjačnice. 

brzi-mis pet 5.1.2018 10:18
footballer kaže...
brzi-mis kaže...

 

  1. Kaže li HR zakon da su kriptovalute legalne u 2018. godini, ili ne?

  2. Kakva je politika u EU?

  3. Hoće li mi policija doći na vrata ako povučem zaradu od kripto novčića?

  4. Ako trgovanje nije ilegalno, a banke imaju svoju politiku da zabranjuju promet, na koji način legalno mislite doći do protuvrijednosti u EURima, ako i ostale banke odluče zabraniti promet? Je li to realna mogućnost?

 

 Legalne su uvijek bile, a do banki i trgovina je da li će prihvaćati ili ne uplate u kriptovalutama.

 

Ista. 

 

Ne, ukoliko ispuniš obrazac za porez na dobit. 

 

Prodati uživo ili preko bitcoin-mjenjačnice. 

 

Oprosti na newb pitanju, ali što bi bilo "prodati uživo"? Mijenjanje u fiat na online mjenjačnicama mi nije nepoznanica, ali brine me samo kako povući te EUR-e na račun u slučaju da banke ne dozvoljavaju promet?

footballer pet 5.1.2018 13:31
brzi-mis kaže...

 

Oprosti na newb pitanju, ali što bi bilo "prodati uživo"? Mijenjanje u fiat na online mjenjačnicama mi nije nepoznanica, ali brine me samo kako povući te EUR-e na račun u slučaju da banke ne dozvoljavaju promet?

 Nas dvojica se nađemo na Cvjetnom trgu, ti meni daš 200 eura a ja tebi pošaljem bitcoin ili neki drugi coin. 

 

Banke mogu ne dozvoljavat promet koliko žele, kad ti ne trguješ preko njih, nego na svoj račun u njihovoj banci uplaćuješ fiat novce. Nepotrebno je reći da njima paše ako ti novce držiš kod njih, zato i pizde oko kriptovaluta jer ne mogu na njima zarađivat. 

brzi-mis sub 6.1.2018 00:50
loky4i4 kaže...

ili si jednostavno kupiš karticu tipa cryptopay i ne j**eš se sa bankama

Danas sam čitao da je Visa prekinula suradnju sa Cryptopay-em i ostalim karticama, čini mi se da to više nije opcija.