Kriptovalute

Bitcoin - pitanja i odgovori

pbandov sub 27.10.2018 15:19

Čak štoviše, možeš prijaviti kapitalni gubitak ako ti dođe do neovlaštenog otuđenja poput gubitka ključa, walleta i sl.

U biti, sve interkonverzije koje nisu fiat tj. nisu priznate kao trgovinske valute u RH ti se ne vodi kao kapitalni dobitak.

Fićo2000 sub 17.11.2018 20:15

Ne znam tko zna i dali uopće koga zanima ali na Radničkoj u konzumu (bivši Merkator centar) postoji crypto bankomat odmah u predvorju kada se udje sa parkinga koji mijenja BTC i ETH

Kod prodaje Bitcoina naknada je 3.9%, a kod kupnje Bitcoina 0.9%,
Ether je moguće samo kupiti, a naknada kod kupnje 2%
NEMA dodatne naknade za rudarenje.
UZ PROMO KOD : m1 ili M1 , ostvarujete dodatnih 25% popusta kod kupnje i prodaje !!!!
Evo im i stranice na fejsu 

https://www.facebook.com/cryptobankomat/

hrvooje ned 18.11.2018 20:34

Ni glasa na bugu o 'hash wars'. Valjda da je na 20k onda bi bilo na naslovnici svaki drugi dan ;) 

Ukratno,Roger Ver i ekipa iz BitcoinCash BCH sad ima situaciju kakvu su oni napravili bitcoinu BTC. 'Lažni Satoshi' dr. Craig S. Swight sa svojim forkom od 15.11 naziva BCH SV (Satoshi's vision) igra praktički kukavice sa Verovim BCH ABC. Tko će prvi odustati :) Koji lanac bude duži, taj će biti pravi. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=kA4CC6UHpjA

GrimReaperKC sub 1.12.2018 17:08
Zin8 kaže...

Jel mi može neko objasnit kojom potvrdom se najlakše registrirat na coinbase odnosno što točno žele kao dokument potvrde adrese?

 

 mozes osobnom,vozackom,putnovnicom.

 

traze dokument koji je poslan na adresu od neke uvazene institucije.. npr kad vam banka nesto salje, vide da je od banke koja je ozbiljna institucija i vasu adresu te to smatraju potvrdom adrese. 

 

ja sam imao probleme sa binanceom, posto ne dobivam nista doma na svoje ime i nemogu se sjetiti sto sam prosle godine poslao. 

toom01 uto 8.1.2019 23:50

Pozz, svi pišete kako ste na Coinbase, a što nitko nije na procoinbase. Ja tamo uplaćujem preko SEPA zaba kanala 30kn naknada za sve uplate. Poslije to bude na racunu coinbase pa se free prebaci na procoinbase racun. Pro nema app ali je stabilan u brows., i logira se istim podacima kao na coinbase. 

Naravno da ima fee ako se trguje preko market ponude koja je odmah realizirana. Ukoliko odete na limit order nema fee. Znaci cijena eth je 100€ vi stavite prodaju 100.01 i prvi kojem pase ta cijena kupuje. On plaća fee vi ne. Sve dok ne kupujete ili prodajete po ttenutnoj cijeni. 

Ukoliko zelite isplatu povuce se na coinbase acc free i mozete cuvat u Walletu ili isplatit na devizni. UPLATA sepom ide od 1h do 3 ukoliko se zada nalog do 12h. Mene je prvi put zvala iz zabe da provjeri jer to stvarno želim. 

Za pocetnike savrseno. 

g29log uto 17.9.2019 19:41

Kakve su ovo glupe vijesti sto izlaze na netu? Btc vs altcoin tko je preziviti? Pa zar ima sanse da recimo prvih 10 altcoina propadne? Znam da ne moze skroz propasti, ali..da se cijena srusi skroz? Recimo za ethereum se nadam da ce porasti na nekih 300$+ u 1-2 mjeseca, ali nakon ovakvih vijesti vise stvarno ne znam sto da mislim. Jeli portali trolaju ili sto?

GrimReaperKC uto 17.9.2019 20:45

problem je delivery obećanoga.

 

puno coina i projekata je obecavalo brda i doline,a gotovo nitko ništa nije napravio.

 

i normalno da povjerenje pada. propast ce loši,ostat ce dobri/najbolji.

ista tržišna utakmica se vodi i vrijede ista pravila kao u bilo kakvoj privredi.

 

osobno nisam u altovima,imam samo jedan projekt koji se bori da uđe u top 100 i zasad mi se odlicno isplatio, ima jos jako puno prostora za rast,pa ako je netko zainteresiran nek se javi na PP.

 

 

pbandov pet 11.10.2019 23:25
g29log kaže...

Kakve su ovo glupe vijesti sto izlaze na netu? Btc vs altcoin tko je preziviti? Pa zar ima sanse da recimo prvih 10 altcoina propadne? Znam da ne moze skroz propasti, ali..da se cijena srusi skroz? Recimo za ethereum se nadam da ce porasti na nekih 300$+ u 1-2 mjeseca, ali nakon ovakvih vijesti vise stvarno ne znam sto da mislim. Jeli portali trolaju ili sto?

 Temeljno načelo ekonomije. Ako više ljudi nešto potražuje, vrijednost raste. Ako više ljudi nešto prodaje, vrijednost opada. BTC ti ima problem kao što ga zlato ima, razlog zašto više nismo u zlatnom standardu. Ograničenje količine. BTC-a imaš trenutno cca 16M, što čini oko 95% od sveukupne teoretske "mining" količine. Dok većina drugih, odnosno altova ima znatno više pa ti opću vrijednost ruši i visoki kvantitet te output istog.

 

Malo konkretnije, ako imaš proizvodnju n-količina u maloj jedinici vremena, onda cijena tj. vrijednost iste ne može previše rasti. Zamisli da imaš 10 tobacco shopova koji prodaju cigarete koje se proizvode brzinom od 10 000 kutija po satu, a da ti je prodaja maksimalna 5 000 po satu. Logično je da radi očuvanja stabilnih prihoda češ smanjiti cijenu kako bi povećao prodaju, iliti privukao klijentalu. Mehanizam u ekonomiji ti je manje-više isti kod svih niša, pa tako i u kriptovalutama (koje su btw. apsurdne s obzirom u koje ekstreme neke priče idu, kako je kolega post prije moga opisao).

 

Ukratko, da se ne plašiš previše sa portalima i njihovim fantazijama i špekulacijama, samo gledaš i promatraš sljedeće:

   1.  Što/čemu služi to nešto što kupujem i prodaj
  2.   Koliko toga postoji i koliko brzo se proizvodi?
   3.   Kakvi su trendovi u trgovanju?

 

Kada govorimo o kriptovalutama, valja uzeti u obzir kako su to piratske vode što se tiče sigurnosti i kontrole. To je decentraliziran sustav (što i je poanta) što znači da vlada apsolutna sloboda. No samim time ne postoji sigurnosni mehanizmi koji te štite od pronevjere i propasti. Tržište je neograničeno i kaotično (odvija se 0-24 cijelu godinu) i jako je teško znati koliko je pozadina neke kriptovalute potpuno legitimna. Još da ne pričamo o procedurama i potrebnom učenju i razumijevanju u trgovanju i njihovim alatima tj. stranicama.

 

Opet, kako je kolega ranije naveo, mnogi obećavaju a ne isporučuju. Ti samo provjeravaš ove 3 jednostavne stavke koje sam naveo i nemaš problema. Dat ću ti jedan osoban primjer.

 

Ja sam konkrentno zagrizao na Nexo. Oni su prvi i mislim jedini koji su uveli depozitarni sistem izdavanja pozajmica a conto depozita koji može biti u njihovim tokenima (de facto kriptovaluta Nexo), BTC-u, Etherumu i još par drugih, popularnijih kriptovaluta te još u 3 fiat valute (euro, US dolar i britanska funta). Cijeli poslovni model im se zasniva na principu ulaganja u njihove tokene a pomoćno spomenute valute s kojima se podižu "krediti" a pritom još isplaćuju i 30% dividende na vlastite (Nexo) tokene. Bonus je i kamata na kamatu (dnevna isplata) za štednju u fiat valutama. Prateći one 3 stavke imamo jasan uvid u legitimnost i smislenost ulaganja:

    1. Navedeni sustav služi za kreditiranje, kamatnu štednju po sistemu kamate na kamatu (compound interest) i dividende od 30%, te su prvi u tome i broje preko 5 milijuna aktivnih korisnika

    2. Sami tokeni su po blockchain-u ograničeni na 500,000,000 jedinica, a izdano je pola.

    3. Sa današnjim danom globalni prosjek trgovanja je preko 50M$, a pozicija tokena je, ironično, 99. po službenoj listi.

 

Ukratko, parametri su obećavajući. I zbog navedenog sam dovoljno uvjeren kako se isplati ulagati u navedenu valutu jer ima tržišnu težinu (vrlo jasno odgovara na 1. pitanje).

 

I molio bih ekipu da ne pomisli kako radim direktnu promociju. Nema nikakvih referal linkova niti isti postoje. Dajem samo primjer u što ja osobno ulažem i konkretno zašto.

pbandov sub 12.10.2019 16:23
Posmatrač kaže...

Koliko si ulozio?

 

Svi zagrizu u nesto nadajuci se da ce porasti u nebo a u stvari ne bude nista od toga... Sve je to samo supljak teski...

 Onoliko koliko sam spreman izgubit

 

Gle, ja sam podosta pristran na old school tip ekonomije gdje su mi dionice i vrijednosnice primarni fokus u kojeg vjerujem i istinski volim. Kriptovalute su poprilično jalove jer nemaju produktivnu pozadinu, a kamoli sustav kontrole. No što nas povijest uči je da svijet ima tendenciju inovacijama i kako iste depriciraju postojeće konvencionalne sustave. A trenutno je trend prema kriptovalutama visok i još uvijek stabilan, životni ciklus proizvoda nije u padu a koliko vidim nije ni dosegao svoj vrhunac tako da je svakako vrijedno pozornosti. BTC je realno napumpan kao nizozemski tulipan, ali ne puca. Tako da idemo polako...

Posmatrač sub 12.10.2019 16:31
pbandov kaže...
Posmatrač kaže...

Koliko si ulozio?

 

Svi zagrizu u nesto nadajuci se da ce porasti u nebo a u stvari ne bude nista od toga... Sve je to samo supljak teski...

 Onoliko koliko sam spreman izgubit

 

Gle, ja sam podosta pristran na old school tip ekonomije gdje su mi dionice i vrijednosnice primarni fokus u kojeg vjerujem i istinski volim. Kriptovalute su poprilično jalove jer nemaju produktivnu pozadinu, a kamoli sustav kontrole. No što nas povijest uči je da svijet ima tendenciju inovacijama i kako iste depriciraju postojeće konvencionalne sustave. A trenutno je trend prema kriptovalutama visok i još uvijek stabilan, životni ciklus proizvoda nije u padu a koliko vidim nije ni dosegao svoj vrhunac tako da je svakako vrijedno pozornosti. BTC je realno napumpan kao nizozemski tulipan, ali ne puca. Tako da idemo polako...

 Ne podcjenjujem tebe ali ovdje su uglavnom finansijski strucnjaci koje ocekuju da ce dolar pretvoriti u milion.... Niko nece kaze koliko je ulozio a kladim se da ih 98% nije ulozilo vise od 5o EUR ako i toliko....

Plus je cool biti antiprotivan establishmentu.....

 

Stvarno vjerujes u dividendu od 30%? Od cega ce je isplatiti?

kamata na kamtu? Sta bi to bilo?

Switch sub 12.10.2019 20:06
pbandov kaže...
g29log kaže...

Kakve su ovo glupe vijesti sto izlaze na netu? Btc vs altcoin tko je preziviti? Pa zar ima sanse da recimo prvih 10 altcoina propadne? Znam da ne moze skroz propasti, ali..da se cijena srusi skroz? Recimo za ethereum se nadam da ce porasti na nekih 300$+ u 1-2 mjeseca, ali nakon ovakvih vijesti vise stvarno ne znam sto da mislim. Jeli portali trolaju ili sto?

 Temeljno načelo ekonomije. Ako više ljudi nešto potražuje, vrijednost raste. Ako više ljudi nešto prodaje, vrijednost opada. BTC ti ima problem kao što ga zlato ima, razlog zašto više nismo u zlatnom standardu. Ograničenje količine. BTC-a imaš trenutno cca 16M, što čini oko 95% od sveukupne teoretske "mining" količine. Dok većina drugih, odnosno altova ima znatno više pa ti opću vrijednost ruši i visoki kvantitet te output istog.

 

 Aj bar neke osnovne stvari izguglaj prije dijeljenja ikakvih savjeta... 

pbandov ned 13.10.2019 16:59
Posmatrač kaže...
pbandov kaže...
Posmatrač kaže...

Koliko si ulozio?

 

Svi zagrizu u nesto nadajuci se da ce porasti u nebo a u stvari ne bude nista od toga... Sve je to samo supljak teski...

 Onoliko koliko sam spreman izgubit

 

Gle, ja sam podosta pristran na old school tip ekonomije gdje su mi dionice i vrijednosnice primarni fokus u kojeg vjerujem i istinski volim. Kriptovalute su poprilično jalove jer nemaju produktivnu pozadinu, a kamoli sustav kontrole. No što nas povijest uči je da svijet ima tendenciju inovacijama i kako iste depriciraju postojeće konvencionalne sustave. A trenutno je trend prema kriptovalutama visok i još uvijek stabilan, životni ciklus proizvoda nije u padu a koliko vidim nije ni dosegao svoj vrhunac tako da je svakako vrijedno pozornosti. BTC je realno napumpan kao nizozemski tulipan, ali ne puca. Tako da idemo polako...

 Ne podcjenjujem tebe ali ovdje su uglavnom finansijski strucnjaci koje ocekuju da ce dolar pretvoriti u milion.... Niko nece kaze koliko je ulozio a kladim se da ih 98% nije ulozilo vise od 5o EUR ako i toliko....

Plus je cool biti antiprotivan establishmentu.....

 

Stvarno vjerujes u dividendu od 30%? Od cega ce je isplatiti?

kamata na kamtu? Sta bi to bilo?

  Nisam ja protiv establishmenta ali ocito se dio skupina naklanja k tome. A glede dividende, vidjet ćemo. Po njihovom objašnjenju isplaćaju je od kamata koje naplaćuju na tim pozajmicama. Slažem se da je izuzetno sumnjivo, zato ne ulazim sa opasnim iznosima.

Switch kaže...
pbandov kaže...
g29log kaže...

Kakve su ovo glupe vijesti sto izlaze na netu? Btc vs altcoin tko je preziviti? Pa zar ima sanse da recimo prvih 10 altcoina propadne? Znam da ne moze skroz propasti, ali..da se cijena srusi skroz? Recimo za ethereum se nadam da ce porasti na nekih 300$+ u 1-2 mjeseca, ali nakon ovakvih vijesti vise stvarno ne znam sto da mislim. Jeli portali trolaju ili sto?

 Temeljno načelo ekonomije. Ako više ljudi nešto potražuje, vrijednost raste. Ako više ljudi nešto prodaje, vrijednost opada. BTC ti ima problem kao što ga zlato ima, razlog zašto više nismo u zlatnom standardu. Ograničenje količine. BTC-a imaš trenutno cca 16M, što čini oko 95% od sveukupne teoretske "mining" količine. Dok većina drugih, odnosno altova ima znatno više pa ti opću vrijednost ruši i visoki kvantitet te output istog.

 

 Aj bar neke osnovne stvari izguglaj prije dijeljenja ikakvih savjeta... 

 https://www.quora.com/Why-is-there-so-much-hype-over-Bitcoin

https://hackernoon.com/what-is-the-bitcoin-hype-all-about-1ae5f9251367

https://coinweek.com/bullion-report/bitcoin-vs-gold-10-crystal-clear-comparisons/

 

Moje isprike na %, [...oko 75% od sveukupne...] sa max. od 21M. Brzoplet sam. No i dalje ne mijenja činjenicu.

 

 

 

Posmatrač ned 13.10.2019 18:32
pbandov kaže...
....

 Aj bar neke osnovne stvari izguglaj prije dijeljenja ikakvih savjeta... 

 https://www.quora.com/Why-is-there-so-much-hype-over-Bitcoin

https://hackernoon.com/what-is-the-bitcoin-hype-all-about-1ae5f9251367

https://coinweek.com/bullion-report/bitcoin-vs-gold-10-crystal-clear-comparisons/

 

Moje isprike na %, [...oko 75% od sveukupne...] sa max. od 21M. Brzoplet sam. No i dalje ne mijenja činjenicu.

 

 

 

 A sta je u toj tvojoj prici konkretno cinjenica? Sve je to na majke mi....

 

I jezda i slicna ekipa je obecavala tolike kamate a narod grizao kao lud... 

 

Ekipa slozi pricu obecavajuci brda i doline i eto "ulagaca" ;)

 

 

pbandov ned 13.10.2019 21:50
Posmatrač kaže...
pbandov kaže...
....

 Aj bar neke osnovne stvari izguglaj prije dijeljenja ikakvih savjeta... 

 https://www.quora.com/Why-is-there-so-much-hype-over-Bitcoin

https://hackernoon.com/what-is-the-bitcoin-hype-all-about-1ae5f9251367

https://coinweek.com/bullion-report/bitcoin-vs-gold-10-crystal-clear-comparisons/

 

Moje isprike na %, [...oko 75% od sveukupne...] sa max. od 21M. Brzoplet sam. No i dalje ne mijenja činjenicu.

 

 

 

 A sta je u toj tvojoj prici konkretno cinjenica? Sve je to na majke mi....

 

I jezda i slicna ekipa je obecavala tolike kamate a narod grizao kao lud... 

 

Ekipa slozi pricu obecavajuci brda i doline i eto "ulagaca" ;)

 

 

To je odgovor na kolegin post gore da "guglam" prije nego savjetujem. Označio je citat na moj dio teksta o mehanici ekonomije i BTC-a. Pa sam mu konstruktivno odgovorio, za razliku od njega. Nevezano za moj osobni primjer.

 

A to što spominješ je slučaj od pamtivjeka. Samo vidi SouthSeaCo. i slične primjere. Zato se pristupa s oprezom. Nigdje ja nisam garantirao jer ni sam ne znam, zato ulažem sitno.

Switch ned 13.10.2019 22:37
pbandov kaže...

To je odgovor na kolegin post gore da "guglam" prije nego savjetujem. Označio je citat na moj dio teksta o mehanici ekonomije i BTC-a. Pa sam mu konstruktivno odgovorio, za razliku od njega. Nevezano za moj osobni primjer.a

 

 Opet si konstruktivno krivo odgovorio...

pbandov ned 13.10.2019 23:26
Switch kaže...
pbandov kaže...

To je odgovor na kolegin post gore da "guglam" prije nego savjetujem. Označio je citat na moj dio teksta o mehanici ekonomije i BTC-a. Pa sam mu konstruktivno odgovorio, za razliku od njega. Nevezano za moj osobni primjer.a

 

 Opet si konstruktivno krivo odgovorio...

 ok

Damir1908 sri 18.3.2020 22:50

Pozdrav ekipa,

 

Ima li tko je intezivno u cryptu ili stock marketu da bih se htio samnom povezati? Lagano ulazim i mozda ja vama necu biti od neke velike pomoci ali definitivno meni bi pomoglo da prosirim svoje znanje, vjestine, vidike itd... znate kako kazu "s kim si, takav si". Tko god cita ovo zelim mu puno srece i uspjeha u zivotu. 

BorgMater pet 3.4.2020 14:17

Trazim savjet iskusnijih - postoje li opcije kupnje bitcoina s hrv. racunom i/ili Revolutom, a da je fee prilikom kupnje nizi u odnosu na bitcoin-mjenjacnica.hr (1.5-2.5%)? Pritom ne osporavam njihov rad i cijenim sto su brzi, jednostavni i efikasni, no u ovom trenu ti postoci mi nisu prikladni i volio bih nesto nize otic. Hvala!

Tole1710 pon 13.4.2020 10:20

Zna li netko neku jednostavnu aplikaciju za mob za pracenje cijene Btca da se moze dobit notifikacija kad je cijena prosla zadani nivo.Vidim ima tonu tih aplikacija pa mi se neda sve to skidat i trazit a netreba mi da trejdam na mobu nego samo da dobim obavijest kad dode na cijenu koja me interesira.Hvala unaprijed.