zelenapaprika ned 5.7.2020 15:32


Elektroničko glasanje. Pa da ni zbog toga više ne moram van. Radim od doma, naručivao sam namirnice koje su mi dostavljane na kućni prag, plaćam 99% svega putem interneta, filmove i serije gledam putem interneta (jer kina ne rade)... Situacija postaje sve gorom. Kakvu god obavezu imao, uvijek mi je bilo drago da sam se mogao malo razgibati i hodati ili voziti (ako ne ide drugačije).

uuY ned 5.7.2020 16:26
OneSpy kaže...

Kako riješiti problem anonimnosti kod elektroničkog glasanja?

 

Uvođenjem još jednog sloja kriptirane povezanosti između autentikacije i samog odabira na listiću.

 

Razrađeno je više sustava (Three balllot, Punchscan...) koji rješvaju ove probleme, no najproblematičniji je zahtjev da ni sam glasač ne smije moći vidjeti za koga je glasao (jer bi time, kao, mogao učinkovito prodati glas). 

 

Takav zahtjev, da verifikacije i ima i nema, niti jedan sustav, naravno, ne može zadovoljiti.

Problem kod glasanja je dublji i zalazi u domenu politike i sociologije, informacijske znanosti ne mogu pomoći ako se ne zna tko i što radi, zbog čega i za koga.

E-glasanje tako zapinje zato što su očekivanja od glasanja, kao, u širem smislu, i sam koncept suvremene demokracije, mutni i nekonzekventni.

neutrino ned 5.7.2020 16:36
uuY kaže...
OneSpy kaže...

Kako riješiti problem anonimnosti kod elektroničkog glasanja?

 

Uvođenjem još jednog sloja kriptirane povezanosti između autentikacije i samog odabira na listiću.

 

Razrađeno je više sustava (Three balllot, Punchscan...) koji rješvaju ove probleme, no najproblematičniji je zahtjev da ni sam glasač ne smije moći vidjeti za koga je glasao (jer bi time, kao, mogao učinkovito prodati glas). 

 

Takav zahtjev, da verifikacije i ima i nema, niti jedan sustav, naravno, ne može zadovoljiti.

Problem kod glasanja je dublji i zalazi u domenu politike i sociologije, informacijske znanosti ne mogu pomoći ako se ne zna tko i što radi, zbog čega i za koga.

E-glasanje tako zapinje zato što su očekivanja od glasanja, kao, u širem smislu, i sam koncept suvremene demokracije, mutni i nekonzekventni.

 

Ako je pristup e-bankingu dovoljno siguran da ga svi koristimo i nitko nema problema, ne vidim za kog isusa boga nije dovoljno dobro za obično glasanje?! Obična glupost.

 

e-glasanje zapinje, jer je tada lako provjeriti jesu li glasali mrtvi, izmišljeni i ostali, koliko je dijaspore glasalo, sve se jasno vidi. E jebi ga, to ne odgovara niti jednoj političkoj opciji.

Isto tako se glasovi u tom slučaju ne bi brojali ručno sve dok se ne nabroji koliko treba. Također, u realnom vremenu pratiš broj glasača koji su izašli na izbore i trenutnu situaciju.

To ne odgovara nikome i zato e-glasanje neće nikada zaživjeti u RH.

Great Scott! ned 5.7.2020 16:50

Povisiti cijenu osobne iskaznice za 40-ak kuna i obavezno uz svaku osobnu ide i citac kartica. S OIBom i sifrom dobivenom od neke institucije (recimo FINA-e) problem rijesen sa glasacke strane. Sa strane ITa i sigurnosti mislim da smo dostigli stupanj razvoja gdje se e-glasovanje moze omoguciti. Za one koji ne mogu e-glasovati, i dalje su otvorena fizicka biralista.

Edit: e-glasovanje se u HR stopira iz jednog razloga - dvjema najjacim strankama NIKAKO ne odgovara veca izlaznost, odnosno mogucnost glasovanja iz doma unutar minutu-dvije.

Ajar ned 5.7.2020 16:53

em je rvacka specifična (nadri)država, em je demokracija (u praksi) nepostojeća (a ono što provodimo je jeza od cirkusa) ... ju nejm it. ni jedan oblik "izražavanja volje biračkog tijela" sam za sebe (izoliran) ne valja i najmanje štete učinila bi kombinacija svih i svakakvih načina, uz nužnu diferencijaciju raje (koja bi se tad bunila što je u jednoj a ne u osmoj skupini). s elektronikom bi se popiknuli već na obvezi (dokazivanja) punoljetnosti (zašto ne postoji gornja, kad već imamo donju granicu?). sljedeći je problem hoću-neću (mislim da bi moralo biti obvezno za sve, poput fiskalizacije). tu je i vremenski okvir - što kraće vrijeme, manje mogućih prijevara a i "moment iznenađenja" ne bi bio loš (poput državne mature). fool proof sustav je teorijski moguć ali u praksi neprovediv (vidi prvu rečenicu). u svemu tome "volja naroda" je opsjena. nema toga. možda na referendumima ali nisam ni u to siguran (u nas). tamo gdje postoji sustav, postoji i pokušaj njegova izigravanja. a u nas nema ni poštenog sustava. vrijedi ona da se problem nikad ne može riješiti na razini na kojoj je nastao, a glasanje je državna razina (dakle, najviša). jedino da stranci (koje boli q; štos koji murija uredno prakticira za "uvođernje reda" u nekim područjima, dovodeći drotove iz drugih županija) preuzmu organizaciju i provedbu. ako ne poznaju lokalni jezik, još bolje. jer načelno: svi bi red ali ga se nitko ne bio pridržavao.  

 

pe se: tko je bio glasati, zna o čemu ja to. piše "glasački listić" (sic!) a format mu je A2 (ili B2?) - kao nekad moskovska pravda ili stari vjesnik. moš se pokrit s njime na klupi. 

jozobozo ned 5.7.2020 17:02

Evo kod snippet nakucan za par minuta koji simulira glasanje 3.700.000 glasaca.

 

Za izvrsavanje sumulacije glasanja potrebno je oko 130 - 150 ms. Niti sekunuda. Jedna sedmina sekunde. Tko zeli nek proba izvrtiti kod u bilo kojem browseru.

 

Naravno da je ovo trivijalan kod. Manje vise sve stane u 19 linija. Generira 20 izbornih lista, u svakoj po 14 kandidata i onda slucajnim izborom izabire listu i kandidata i dodaje jedan glas.

 

Majke mi, ovo može izvrtiti i moj mobitel i/ili smartwatch za sekundu. Toliko sto se tice tehničkih mogućnosti danas u 2020 za procesiranje glasačkih rezultata.


/**
* Izbori 2020
*
* Kako pokrenuti:
* 1. Otvoriti Chrome/Firefox ili neki drugi browser
* 2. Otvoriti developer konzolu: Ctrl Shift J (on Windows) ili Ctrl Option J (on Mac)
* 3. copy paste donji kod u naredbeni redak i ENTER
*/

(function voteSimulation() {

const VOTERS = 3700000;
const LISTS_NO = 20;
const CANDIDATES_PER_LIST = 14;

const BENCHMARK_LABEL = 'GLASANJE ZA NAJ LOPOVE U 2020 KOJI CE NAS GULITI U IDUCE 4 GODINE JE TRAJALO';

let VOTES = [];

// create election lists

for (let l = 1; l <= LISTS_NO; l++) {

let list = [];

for (let c = 1; c <= CANDIDATES_PER_LIST; c++) {
list.push(0);
}

VOTES.push(list);
}

console.table(VOTES);

// start voting
console.time(BENCHMARK_LABEL);

for (let v = 1; v <= VOTERS; v++) {

let listNo = getRandomInt(0, LISTS_NO);
let tkoCeNasKrastiIduce4godine = getRandomInt(0, CANDIDATES_PER_LIST);

VOTES[listNo][tkoCeNasKrastiIduce4godine] += 1;
}

console.timeEnd(BENCHMARK_LABEL);

console.table(VOTES);

console.log('Ukupno glasova: ', validateChecksum());

/**
* Util functions
*/
function getRandomInt(min, max) {

min = Math.ceil(min);
max = Math.floor(max);

return Math.floor(Math.random() * (max - min)) + min;
}

function validateChecksum() {

let totalVotes = 0;

for (let l = 0; l < LISTS_NO; l++) {

for (let c = 0; c < CANDIDATES_PER_LIST; c++) {

totalVotes += VOTES[l][c]
}
}
return totalVotes;
}

}) ();

 

Da postoji politička volja on-line izbori su bili provodivi jos prije 10 godina, možda i više.

 

 

Dr. Zoidberg ned 5.7.2020 17:26
neutrino kaže...

 

Ako je pristup e-bankingu dovoljno siguran da ga svi koristimo i nitko nema problema, ne vidim za kog isusa boga nije dovoljno dobro za obično glasanje?! Obična glupost.

 

 

Meni je prvi problem koji pada na pamet baja koji posloži obitelj pred računalo i jedan po jedan se logiraju a on glasa. Ovako bar odu ća od baje na 5 minuta i mogu potajno glasati za HDZ a reći njemu da su glasali za Živi zid :D

 

Iako bi ja rado odradio svoje iz e-građana ili neki drek, jer sam lijen.

 

*edit: nešto :P

Nemo nemo ned 5.7.2020 17:37
Dr. Zoidberg kaže...
neutrino kaže...

 

Ako je pristup e-bankingu dovoljno siguran da ga svi koristimo i nitko nema problema, ne vidim za kog isusa boga nije dovoljno dobro za obično glasanje?! Obična glupost.

 

 

Meni je prvi problem koji pada na pamet baja koji posloži obitelj pred računalo i jedan po jedan se logiraju a on glasa. Ovako bar odu ća od baje na 5 minuta i mogu potajno glasati za HDZ a reći njemu da su glasali za Živi zid :D

 

Iako bi ja rado odradio svoje iz e-građana ili neki drek, jer sam lijen.

 

*edit: nešto :P

 Tako ti može napraviti i poslodavac. Ako želiš zadržati posao ili napredovati ili premještanje na bolje - lakše radno mjesto uvjet je da "glasaš" kako on hoće a isto provede na npr način kako si i opisao. 

Isto tako se prije 20-tak godina išlo glasati u BIH i dobio si osobnu samo za tu namjenu. Ekipa je imala po 3 osobne; svoju, pravu i dvije za glasanje u BIH. Sve važeće, izdane od službenih vlasti!

=XFX=PlayHard ned 5.7.2020 18:13

Uvijek se postavlja pitanje transparentnosti takvog glasanja i koliko bi se svi pobunili da se moze namjestati jer je u digitalnom obliku. 

Po meni je rjesenje jedino blockchain (recimo aplikacije koje bi se bazirale na Ethereumu) i u tom slucaju bih imao 100% povjerenja da je sve legitimno i transparentno! 

Medjutim koliki je dio populacije u Hrvatskoj uopce informaticki pismen? Znaci govorimo o osnovoj pismenosti, a ne samo otici na facebook i youtube.... 

Kako god se okrene, pored takvog glasanja bi se moralo provesti i klasicno s listicima, jer ne mozes baki od 80 godina uskratiti biracko pravo, ne samo baki, nego i svima ostalima koji ne znaju pokrenuti komp. 

BMT ned 5.7.2020 18:39
OneSpy kaže...

Kako riješiti problem anonimnosti kod elektroničkog glasanja?

 Zašto bi glasanje bilo anonimno? Nemaš muda izraziti svoj stav? U krajnjoj liniji što radiš na izborima? Izabireš predstavnika u Saboru koji će u tvoje ime javno glasati. Pa ako možeš drugoga uvaliti, možeš valjda i sam jasno izreći stav.

 

Međutim, postavlja se pitanje, ako bi se glasalo putem interneta, što će nam onda uopće Sabor. Kako se oni sastanu petkom i glasaju o novim zakonima, tako i svatko od nas može petkom sjesti za računalo i odglasati o svemu bez potrebe za posrednicima.

Bakaluar ned 5.7.2020 18:45
BMT kaže...
OneSpy kaže...

Kako riješiti problem anonimnosti kod elektroničkog glasanja?

 Zašto bi glasanje bilo anonimno? Nemaš muda izraziti svoj stav? U krajnjoj liniji što radiš na izborima? Izabireš predstavnika u Saboru koji će u tvoje ime javno glasati. Pa ako možeš drugoga uvaliti, možeš valjda i sam jasno izreći stav.

 

Međutim, postavlja se pitanje, ako bi se glasalo putem interneta, što će nam onda uopće Sabor. Kako se oni sastanu petkom i glasaju o novim zakonima, tako i svatko od nas može petkom sjesti za računalo i odglasati o svemu bez potrebe za posrednicima.

 

Glasanje je anonimno kako bi se osoba koja glasa zaštitila od drugih osoba kojima njen glas nije po volji. Npr zaposlen si u nekoj državnoj firmi i šef ti je iz neke stranke za koju ti nisi glasao. Pa te ovaj krene zajbavat.

telefon 2 ned 5.7.2020 18:45
=XFX=PlayHard kaže...

Uvijek se postavlja pitanje transparentnosti takvog glasanja i koliko bi se svi pobunili da se moze namjestati jer je u digitalnom obliku. 

Po meni je rjesenje jedino blockchain (recimo aplikacije koje bi se bazirale na Ethereumu) i u tom slucaju bih imao 100% povjerenja da je sve legitimno i transparentno! 

Medjutim koliki je dio populacije u Hrvatskoj uopce informaticki pismen? Znaci govorimo o osnovoj pismenosti, a ne samo otici na facebook i youtube.... 

Kako god se okrene, pored takvog glasanja bi se moralo provesti i klasicno s listicima, jer ne mozes baki od 80 godina uskratiti biracko pravo, ne samo baki, nego i svima ostalima koji ne znaju pokrenuti komp. 

 S epidemiološkog gledišta, multiple mogućnosti (i fizičko glasanje na biralištima, i elektroničko iz doma, plus za starije dolazak kući kao sada) je najbolje jer smanjuje broj ljudi koji konvergiraju jednom mjestu, kao onaj red za glasanje danas u Zg. Iako to ne rješava problem onog gore spomenutog koji tjera na glasanje za određenu opciju. Ne znam šta se radi kada netko na biralištu izvuče mobitel i slika.

telefon 2 ned 5.7.2020 18:47
BMT kaže...
OneSpy kaže...

Kako riješiti problem anonimnosti kod elektroničkog glasanja?

 Zašto bi glasanje bilo anonimno? Nemaš muda izraziti svoj stav? U krajnjoj liniji što radiš na izborima? Izabireš predstavnika u Saboru koji će u tvoje ime javno glasati. Pa ako možeš drugoga uvaliti, možeš valjda i sam jasno izreći stav.

 

Međutim, postavlja se pitanje, ako bi se glasalo putem interneta, što će nam onda uopće Sabor. Kako se oni sastanu petkom i glasaju o novim zakonima, tako i svatko od nas može petkom sjesti za računalo i odglasati o svemu bez potrebe za posrednicima.

 i bez potrebe za najmanjim uvidom u problem o kojem glasa?

zelenapaprika ned 5.7.2020 20:04
Hellraiser kaže...
Jednostavno, ne me briga ako netko zna za koga sam glasao.

 Mene je briga. Jer se tako određuje tko će dobiti koji posao. U lošoj okolini to nije trivijalna stvar. Pitaj manje privatne firme koliko su godina života potrošile da bi negdje dobile posao, a na kraju ga je dobio netko tko je blizak nekome na vlasti u tom dijelu zemlje, tko je bio donator stranke na izborima i sl. Na kraju, sve ti to piše u novinama i na portalima, samo se u šumi gluposti to ponekad ne uoči, pa prođe neopaženo.

zelenapaprika ned 5.7.2020 20:09
neutrino kaže...

Ako je pristup e-bankingu dovoljno siguran da ga svi koristimo i nitko nema problema, ne vidim za kog isusa boga nije dovoljno dobro za obično glasanje?! 

 Shvati svaku banku kao jednu stranku. Pa svojoj banci pristupaš kao svojoj stranci. Postoji udruga banaka, što bi bio neki naš zajednički izborni sustav, samo je pitanje koji su i kakvi interesi banaka / stranaka da zajednički nađu volju da se takav pristup e-bankingu / izbornom sustavu ostvari.


Ako ti ovo što sam napisao nije jasno, pročitaj što je napisao Ajar.

zelenapaprika ned 5.7.2020 20:13
Nemo nemo kaže...

 Tako ti može napraviti i poslodavac. Ako želiš zadržati posao ili napredovati ili premještanje na bolje - lakše radno mjesto uvjet je da "glasaš" kako on hoće a isto provede na npr način kako si i opisao. 

 Točno to.

guslac ned 5.7.2020 21:52

Ok i-glasanje...puno problema, puno predrastuda, i tako to...

Ali što je s dopisnim glasanjem? Pa to je bar jednostavno, i ima ga u EU itekako. Evo ja sam državljan i Slovenije, i uredno na svoju hr adresu dobivam poštu i glasam na tamošnjim izborima. Vrlo jednostavno, transparentno...Sad, neki će prigovoriti da netko može uzeti moju poštu i glasati umjesto mene. Nije baš tako, jer ja moram potpisati izjavu u kojoj se vidi moj potpis, koji je vrlo lako provjeriti, Kuščević će to potvrditi :)

Abomb ned 5.7.2020 21:53

Spojis glasanje preko e-gradjanina.

Anonimnost nekima nije vazno. Postoje ljudi koji se srame za sto glasuju(jer moraju,uhljebi) i imas ljude koji bez problema kazu za koga glasaju.

Isto tako se ima veca kontrola glasova.
Danas ako covik ne dodje glasat, njegov glas se uzme za preferencijalno glasovanje neke stranke. To je javna tajna. A covik nikad nece saznati gdje je zavrsio njegov glas.

Generalno gledajuci, nema zapreke za elektronicko glasovanje. Ali to ne odgovara ovom polu anarhistickom sustavu.

neampojma ned 5.7.2020 22:17
neutrino kaže...
uuY kaže...
OneSpy kaže...

Kako riješiti problem anonimnosti kod elektroničkog glasanja?

 

Uvođenjem još jednog sloja kriptirane povezanosti između autentikacije i samog odabira na listiću.

 

Razrađeno je više sustava (Three balllot, Punchscan...) koji rješvaju ove probleme, no najproblematičniji je zahtjev da ni sam glasač ne smije moći vidjeti za koga je glasao (jer bi time, kao, mogao učinkovito prodati glas). 

 

Takav zahtjev, da verifikacije i ima i nema, niti jedan sustav, naravno, ne može zadovoljiti.

Problem kod glasanja je dublji i zalazi u domenu politike i sociologije, informacijske znanosti ne mogu pomoći ako se ne zna tko i što radi, zbog čega i za koga.

E-glasanje tako zapinje zato što su očekivanja od glasanja, kao, u širem smislu, i sam koncept suvremene demokracije, mutni i nekonzekventni.

 

Ako je pristup e-bankingu dovoljno siguran da ga svi koristimo i nitko nema problema, ne vidim za kog isusa boga nije dovoljno dobro za obično glasanje?! Obična glupost.

 

e-glasanje zapinje, jer je tada lako provjeriti jesu li glasali mrtvi, izmišljeni i ostali, koliko je dijaspore glasalo, sve se jasno vidi. E jebi ga, to ne odgovara niti jednoj političkoj opciji.

Isto tako se glasovi u tom slučaju ne bi brojali ručno sve dok se ne nabroji koliko treba. Također, u realnom vremenu pratiš broj glasača koji su izašli na izbore i trenutnu situaciju.

To ne odgovara nikome i zato e-glasanje neće nikada zaživjeti u RH.

 ja ne kužim kako se oni još nisu sjetili e-glasanja, 100 puta lakše lažirat izbore, ne moraš se ni trudit budit mrtve, dovozit autobuse, lagano staviš si mandata koliko hoćeš, a glasači nisu morali hodati do birališta