jozef pon 10.5.2021 10:55

bio sam prisutan kad je čovjek u ekskluzivnom restoranu konobar donio prašnjavu butelju, obrisao je krpom i otvorio, dao čep gosponu koji je naručio, a ovaj mu vrati čep i kaže nešto. Konobar onjuši čep, vidi se da mu je neugodno, kaže "oprostite" te odnese vino. Kasnije su još razni dolazili do tog stola ispričavati se i ljubit dupe klijentu. Toliko o tim starim, arhivskim i jako vrijednim vinima. 

Miro pon 10.5.2021 12:11
jozef kaže...

bio sam prisutan kad je čovjek u ekskluzivnom restoranu konobar donio prašnjavu butelju, obrisao je krpom i otvorio, dao čep gosponu koji je naručio, a ovaj mu vrati čep i kaže nešto. Konobar onjuši čep, vidi se da mu je neugodno, kaže "oprostite" te odnese vino. Kasnije su još razni dolazili do tog stola ispričavati se i ljubit dupe klijentu. Toliko o tim starim, arhivskim i jako vrijednim vinima. 

Inače je, uobičajena, praksa da konobar pomiriše čep i prvi reagira ako je vino "ošlo na kvasinu". Nije uopće rijetka situacija da se na najmanji trag sumnje butelja vraća, bez isprobavanja.

 

U ovom slučaju se radi o vrlo strogo nadzirano procesu zrenja, a uz to je bilo i drugih 11 boca, koje su sve isprobane, tako da kupac može biti dosta siguran da će dobiti ispravno vino, ali doza rizika jasno uvijek postoji. 

markoBT pon 10.5.2021 12:25
jozef kaže...

bio sam prisutan kad je čovjek u ekskluzivnom restoranu konobar donio prašnjavu butelju, obrisao je krpom i otvorio, dao čep gosponu koji je naručio, a ovaj mu vrati čep i kaže nešto. Konobar onjuši čep, vidi se da mu je neugodno, kaže "oprostite" te odnese vino. Kasnije su još razni dolazili do tog stola ispričavati se i ljubit dupe klijentu. Toliko o tim starim, arhivskim i jako vrijednim vinima. 

Vina (a i druge stvari) nisu skupa zato jer ih je netko proglasio vrijednim, već zato jer postoji netko tko je za njih spreman platiti toliko koliko plati. Zato se i ovo "svemirsko" vino prodaje na aukcije. Da vide koliko je netko spreman platiti za njega.

 

A za loše arhivsko vino nije krivo vino, odnosno vinar, nego, najčešće, proizvođać čepa. Desi se da neki čep nije najbolji i vino se ukvasi. Ništa neobično. Čepovi su, oni najbolji, od prirodnog materijala, a priroda nije uvjek savršena. Znaju to ljudi koji se time bave i zato konobar nije uvjeravo gosta da je u krivu, a i gost zna da će dobit drugo bocu. Ispričavanje je samo znak dobrog poslovnog poteza. Nije to nikakvo ljubljenje dupeta. Kada nešto zabrljate, pa i kad nije vaša greška, red je ispričati se. Tako to rade kulturni ljudi.

 

 

p.s.

 

E da, konobar je pogrješio. On je morao prvi pomirisati čep.

jozef pon 10.5.2021 13:17
markoBT kaže...
jozef kaže...

bio sam prisutan kad je čovjek u ekskluzivnom restoranu konobar donio prašnjavu butelju, obrisao je krpom i otvorio, dao čep gosponu koji je naručio, a ovaj mu vrati čep i kaže nešto. Konobar onjuši čep, vidi se da mu je neugodno, kaže "oprostite" te odnese vino. Kasnije su još razni dolazili do tog stola ispričavati se i ljubit dupe klijentu. Toliko o tim starim, arhivskim i jako vrijednim vinima. 

Vina (a i druge stvari) nisu skupa zato jer ih je netko proglasio vrijednim, već zato jer postoji netko tko je za njih spreman platiti toliko koliko plati. Zato se i ovo "svemirsko" vino prodaje na aukcije. Da vide koliko je netko spreman platiti za njega.

 

A za loše arhivsko vino nije krivo vino, odnosno vinar, nego, najčešće, proizvođać čepa. Desi se da neki čep nije najbolji i vino se ukvasi. Ništa neobično. Čepovi su, oni najbolji, od prirodnog materijala, a priroda nije uvjek savršena. Znaju to ljudi koji se time bave i zato konobar nije uvjeravo gosta da je u krivu, a i gost zna da će dobit drugo bocu. Ispričavanje je samo znak dobrog poslovnog poteza. Nije to nikakvo ljubljenje dupeta. Kada nešto zabrljate, pa i kad nije vaša greška, red je ispričati se. Tako to rade kulturni ljudi.

 

 

p.s.

 

E da, konobar je pogrješio. On je morao prvi pomirisati čep.

 Konobar je možda i prvi probao. Nisam baš buljio u njih da vidim što se događa. Jasno je da se vino ne kvari zato jer ne valja u startu već zato jer nije bilo dobro zatvoreno ili skladišteno ("podrumirano" ). Kao što je jasno zašto nešto košta ovoliko ili onoliko. Uopće nisam skretao pažnju na oskudnost nekog dobra i potražnju koja ga čini više ili manje skupocjenim. Govorim o tome da nekad ljudi kupe skupo vino na aukciji ali im nitko ne garantira da to vino išta valja. OK, možda je u ovom slučaju drugačije.
Također sam skrenuo pažnju na to koliko je to možebitno neugodna situacija, a ovo drugo je normalno da se ispričavaju, pa čak i kad nije. Događalo mi se da me upgradeaju u business klasu, a jednom sam se žalio na buku u hotelu pa su me u znak isprike prebacili iz sobe od 120€ u suite od 600€ (bez zafrkancije!). Čak i ja lažem nekad klijentima da je nešto moja krivnja iako su oni zabrljali, znam da se bolje osjećaju ako sam ja kriv, a vjerojatno im je uglavnom jasno da su oni krivi. Na kraju krajeva ako ja priznam krivnju teže mogu glumit ljutnju pa se izbjegnu neugodnosti a i smanjujem im manevarski prostor (zapravo nagon) da traže nešto što bi mi donijelo dodatni trošak. Izreku "kupac je uvijek u pravu" nisu smislili kupci već prodavatelji - jer je tako za njih najjeftinije.

Prijateljski savjet: piši ekavicom ili ikavicom i bez "kvačica". 

ante_etna pon 10.5.2021 13:29

Konobar je bio u pravu

 

Gost: gospodine, zar niste pomirisali čep? Pa ovo vino je otišlo na kvasinu! Jeste li ga uopće kušali?

Konobar: šta ću mirisat' kad imam koronu, oš'o i meni njuh na kvasinu, miriši ga sam. Prob'o sam vino još u podrumu iz flaše i štajaznam, baca na jabučni ocat, od njega se mršavi pa bi ti dobro došlo.

jozef pon 10.5.2021 14:32
CyberDemonVZ kaže...

Mene više čudi kako to da nikad u povijesti ni jedna butelja nije koštala više od milijun dolara.

Pa ono, digitalne slike se prodaju za više :D

 treba tokenizirat vina, na etiketu QR kod i eto para.

markoBT pon 10.5.2021 15:44
jozef kaže...
markoBT kaže...
jozef kaže...

bio sam prisutan kad je čovjek u ekskluzivnom restoranu konobar donio prašnjavu butelju, obrisao je krpom i otvorio, dao čep gosponu koji je naručio, a ovaj mu vrati čep i kaže nešto. Konobar onjuši čep, vidi se da mu je neugodno, kaže "oprostite" te odnese vino. Kasnije su još razni dolazili do tog stola ispričavati se i ljubit dupe klijentu. Toliko o tim starim, arhivskim i jako vrijednim vinima. 

Vina (a i druge stvari) nisu skupa zato jer ih je netko proglasio vrijednim, već zato jer postoji netko tko je za njih spreman platiti toliko koliko plati. Zato se i ovo "svemirsko" vino prodaje na aukcije. Da vide koliko je netko spreman platiti za njega.

 

A za loše arhivsko vino nije krivo vino, odnosno vinar, nego, najčešće, proizvođać čepa. Desi se da neki čep nije najbolji i vino se ukvasi. Ništa neobično. Čepovi su, oni najbolji, od prirodnog materijala, a priroda nije uvjek savršena. Znaju to ljudi koji se time bave i zato konobar nije uvjeravo gosta da je u krivu, a i gost zna da će dobit drugo bocu. Ispričavanje je samo znak dobrog poslovnog poteza. Nije to nikakvo ljubljenje dupeta. Kada nešto zabrljate, pa i kad nije vaša greška, red je ispričati se. Tako to rade kulturni ljudi.

 

 

p.s.

 

E da, konobar je pogrješio. On je morao prvi pomirisati čep.

 Konobar je možda i prvi probao. Nisam baš buljio u njih da vidim što se događa. Jasno je da se vino ne kvari zato jer ne valja u startu već zato jer nije bilo dobro zatvoreno ili skladišteno ("podrumirano" ). 

Konobar nije prvi probao, jer da je ne bi dao gostu nego odmah otišao po drugu bocu. A ovi drugi što su se došli ispričavat ispričavali su se radi konobarove greške, koji je gosta izložio neugodnosti, a ne zbog vina.

 

A za moje pisanje se ispričavam ako sam gdjegod pogriješio/pogrešio/pogrišio, a ispričavam se i ako nisam pogriješio.