wyks pet 8.11.2019 21:42
Visak kaže...

A govorili su stručnjaci ovdje na forumu da je to propala stvar. Poput tableta.

 Primjeti samo da prodaja klasicnih satova nije pala, kao sto nije pala ni prodaja racunala/laptopa - iako su i satovi i tableti direktno reklamirani kao zamjena za iste.

 

Takodjer, primjeti da je prvi Apple sat predstavljen prije 4 godine - tek sad dobiva funkcionalnost koju je i trebao odmah imati (always on screen koji ne ubija bateriju).

Takodjer primjeti da osim Apple - malo tko ima konkurentan model - Samsung se sad cak okrece Windows tabletima i nema tableta koji i konkurirao iPadu pro.

 

iPadu je trebalo 9 godina da postane malo funkcionalniji uredjaj (iPad OS) sto su naglasili svi tech revieweri - kako je izuzev nekih specficno poslovnih i specificno komfornih upotreba tek sad postao uredjaj koji ima sve svrha.

 

Dakako, sa trolovima koji predvidjaju pad necega jer mrze brend i mrze trend se ne treba zamarati, ali opet treba staknuti da ni Watch ni iPad jos uvijek nisu doesgli korisnost koju je Apple (kao predvodnik i najprodavaniji proizvodjac) reklamirao od prvog predstavljanja. Niti su opravdali hype a niti su disruptirali trziste. Vecina proizvodjaca satova je predstavila neke svoje pametne inacice od kojih su neke jako uspjesne - Garmin npr. dok su svi redom proizvodjaci laptopa odustali od flagship tableta i okrenuli se 2u1 i TS laptopima. Cak je prodaja Ipada u solidno i konstantnom padu - izuzmemo li efekt predstavljanja novog modela:

 

 

Sto se satova tice - osim Samsunga nitko i ne proizvodi masovni Andorid sat, pa je tu konkurencija Garmin, Fitbit i Fosil - po cijeni, dok je Xiaomi jos u nekom nizem rangu.

Iako je sad Google kupio Fitbit pa ce Apple mozda i dobiti jacu konkurenciju. - neki Google Pixel Watch...

 

A i to je normalna potrosacka psihologija - Smartphone je ono bez cega se ne moze zivjeti, pa je kupnja onoga sa vise funkcija opravdanija jer je svaki dan u dzepu. Sat jest koristan, ali vecina ga vidi kao luksuzni nakit ili alat.

Skupi tablet poput iPada pro ili Surfacea ljudima treba kao i skupi laptop - u odredjenoj mjeri i za odredjenu svrhu.

Tako da to trziste tesko moze rasti povrh rasta ostale ekonomije i razvoja potreba - 5G, streaming, i sl.

 

 

Visak pet 8.11.2019 22:44
wyks kaže...

Tako da to trziste tesko moze rasti povrh rasta ostale ekonomije i razvoja potreba - 5G, streaming, i sl.

 Znači ove godine je raslo 40% i to je kraj, slijedeće godine je rast 3-4% u skladu s BDP-om?

 

wyks pet 8.11.2019 22:52
Visak kaže...
wyks kaže...

Tako da to trziste tesko moze rasti povrh rasta ostale ekonomije i razvoja potreba - 5G, streaming, i sl.

 Znači ove godine je raslo 40% i to je kraj, slijedeće godine je rast 3-4% u skladu s BDP-om?

 

 Iako mozda u komentaru skacem sa satova na tablete - u tom dijelu je jasno da pricam o tabletima - koje je u konstantnom i konzistentnom year-to-year padu, cak i kod Applea.

 

 

A taj trend nije okrenuo ni iPad pro - sto znaci da ljude smeta cijena i da iako je funkcionalniji ne zele dati toliki novac za tablet.

 

Apple Satovi rastu jer kupac Applea i nema sto drugo kupiti - sto je vidljivo i po padu prodaje najnovijih modela iPhonea. A i ovo je prvi model Apple sata koji su tech review pohvalili i nose ga svakodnenvo - pa kako se radi o trendi trzistu tu je taj rast.

Visak sub 9.11.2019 09:32

Pa tableti su dostigli zrelost i normalno da više nemaš ogroman rast. Ni PC više nema rast, ali tableti su uspjeli, postali su standardan uređaj u domaćinstvu i biznisu poput računala ili mobitela, definitivno nisu neuspjeli. Slično se događa s pametnim satovima, iako su oni manje potreba a više pomodarstvo.

Moj prvi post se odnosio na komentare 'to neće uspjeti, jer ja ne vidim potrebu', koji se na ovom forumu često vide vezani uz nove uređaje, kao da smo na bojimsenovihtehnologija.hr forumu.

hudibitek ned 10.11.2019 11:04

Mislim da je reći da su tableti postali standardan uređaj u domaćinstvu ipak prenategnuto. Ne sjećam se kad sam zadnji put vidio negdje tablet, a još manje da sam pričao s nekim o njima. Jeftini laptop > tablet. A kad imaš laptop, uz današnje pametne telefone komu točno treba tablet? Imao sam jednog u kući prije par godina i služio je kao android igračka. Kad je riknuo zamijenio ga je laptop...

Imaju neko mjesto pod nebom, ni blizu laptopima i pametnim telefonima.

Visak ned 10.11.2019 22:11
hudibitek kaže...

Mislim da je reći da su tableti postali standardan uređaj u domaćinstvu ipak prenategnuto. Ne sjećam se kad sam zadnji put vidio negdje tablet, a još manje da sam pričao s nekim o njima. Jeftini laptop > tablet. A kad imaš laptop, uz današnje pametne telefone komu točno treba tablet? Imao sam jednog u kući prije par godina i služio je kao android igračka. Kad je riknuo zamijenio ga je laptop...

Imaju neko mjesto pod nebom, ni blizu laptopima i pametnim telefonima.

 Nategnuto je na temelju osobnog opažanja izvoditi opće zaključke. Još mogu shvatiti da je netko prije 6-7 godina tvrdio da se neće prodavati, ali danas kada se prodaju i posvuda su, tvrditi da se to ne događa iako postoje egzaktni pokazatelji da se događa je smiješno.

 

Što se osobnih impresija tiče, imam i pc i laptop, a ne palim ih skoro nikada za osobne potrebe, jer je konzumacija sadržaja daleko ugodnija na tabletu. Za ozbiljan rad su neophodni, i tu su se senzacionalizmu skloni novinari zaletjeli kada su tvrdili da će ih tableti  zamijeniti, ali za većinu kućnih potreba nisu praktični. Ne da mi se sjediti za stolom ili na krilu držati upaljenu peglu. Ljepše je u fotelji s tabletom, lakši je za nositi okolo, baterija duže traje, ekran je drastično bolji od većine laptopa, ne grije se, bešuman je, navigacija je puno lakša nego pomoću touch pada. Uglavnom, ja sam se preporodio s njime, a očito i drugi kad ih se godišnje proda 170 milijuna. Kako bi rekao Apple, možda si ti svojega pogrešno koristio. 

hudibitek sri 13.11.2019 14:15

Ti si smiješan kad moraš biti svakom loncu poklopac. Samo sam se osvrnuo na tvoju tvrdnju da su tableti postali, citiram "standardan uređaj u domaćinstvu i biznisu poput računala ili mobitela". Izvukao si tu tvrdnju iz guzice, a mene prozivaš za izvođenje zaključaka iz osobnog opažanja... 

Visak sri 13.11.2019 14:31

U ovom slučaju si ti poklopac koji je upao u diskusiju.

Tableti su postali standard kao i računala, što pokazuju prodajni rezultati u razini s računalima, ne znam što bi tebi bio bolji dokaz i odakle bi ga trebalo izvlačiti.

Prozivam te jer nisi ponudio baš nikakav argument osim osobnog opažanja. A onda si prema običajima onih koji nemaju argumente krenuo u vrijeđanje.