mbaksa sri 11.9.2019 11:35
absolon kaže...

Mogu li se "fake-at" lažirat SMART podaci,

onako kako se kod auta elektornski

smanjuje kilometraža?

Primjer, da program očitava "good health",

a ono ssd polumrtav - pred smrt.

Teoretski mogu - hakiranjem firmwarea. Samo ne znam tko bi išao tako nešto raditi (tko ima dovoljno znanja i tko u tome vidi ikakvu korist za sebe). Dakle, praktično - jako malo vjerojatno.

bArut pLahor čet 12.9.2019 15:53
absolon kaže...

Mogu li se "fake-at" lažirat SMART podaci,

onako kako se kod auta elektornski

smanjuje kilometraža?

Primjer, da program očitava "good health",

a ono ssd polumrtav - pred smrt.

 

naravno,

ne treba hakirati firmware, dovoljno ga je flashnut

 

flashanje stavlja sve smart countere na početno stanje

 

kvaka: moraš imat točan fw i točne postavke za flasher za svoj model inače ga možeš brikat

 

ja sam to do sada napravio na mushkin 120gb, patriot burst 120gb (phison) i adata su800 256gb (siliconmotion)

 

alati za info: http://vlo.name:3000/ssdtool/

flasheri: https://www.usbdev.ru

 

nisam to radio iz čistog mira nego sam si popravljao krepane ssd-ove, čisti smart je bio samo bonus

 

disklejmer: to flashanje ubije sve podatke koji su na ssd-u, gubiš garanciju, a u nekim slučajevima moraš i otvorit ssd da bi došao do pinova kojima forsaš kontroler u flashabilno stanje nakon što ti prvi put ne uspije

uglavnom ako nisi vičan lemilici ostavi se toga

 

 

mbaksa čet 12.9.2019 17:11
bArut pLahor kaže...
naravno,

ne treba hakirati firmware, dovoljno ga je flashnut

 

flashanje stavlja sve smart countere na početno stanje

 

kvaka: moraš imat točan fw i točne postavke za flasher za svoj model inače ga možeš brikat

...

disklejmer: to flashanje ubije sve podatke koji su na ssd-u, gubiš garanciju, a u nekim slučajevima moraš i otvorit ssd da bi došao do pinova kojima forsaš kontroler u flashabilno stanje nakon što ti prvi put ne uspije

uglavnom ako nisi vičan lemilici ostavi se toga

Nije mi to uopće palo na pamet.

 

Treba naglasiti da to što opisuješ nije isto kao nadogradnja firmwarea iz Windowsa (na to sam ciljao s "hakiranjem firmwarea" - staviti modificirani firmware regularnim/korisničkim putem), nego se tu radi o direktnoj izmjeni sadržaja u kontroleru, znači reprogramiranje kontrolera.

bArut pLahor čet 12.9.2019 21:29
mbaksa kaže...

Nije mi to uopće palo na pamet.

 

Treba naglasiti da to što opisuješ nije isto kao nadogradnja firmwarea iz Windowsa (na to sam ciljao s "hakiranjem firmwarea" - staviti modificirani firmware regularnim/korisničkim putem), nego se tu radi o direktnoj izmjeni sadržaja u kontroleru, znači reprogramiranje kontrolera.

pa ni ne razlikuje se puno, u nekim slucajevima se radi o identicnom alatu,

i da radi se pod windowsima,

 

Kad malo razmislis, direktna izmjena sadrzaja u kontroleru ti je upravo firmware upgrade ili cak i downgrade

 

i sad ako si raspolozen za zafrkanciju hex editor u ruke i odjednom tvoj žalosni npr. patriot ssd, komp nakon flashanja "novog" firmwarea prepoznaje kao MBaxa Super Ssd (done that), doduše  moj sad ima samo 64GB jer sam morao otpuhati 4 nand čipa radi jednog neispravnog ali to je d(r)uga priča, uglavnom ako nađete takav na njuskalu to vam ja pokusavam uvalit svoj pa pripazite, tvornički nisu proizvodili burst od 64gb

 

U drugim slučajevima imaš multi flasher koji je rađen za neki određeni kontroler npr. silicon motion i s njim možeš flashnut hrpu različitih ssd-ova (mislim na brand) jedino što moraš znati sve parametre (otvoriti ssd i koristiti alate sto sam stavio link) i odabrati ispravnu kombinaciju tip i vrstu dram-a, tip i vrstu nand-a, količine i proizvođača istih.. tak npr. moj adata su800 ima samsung dram chip i čini mi se da je bio micron 384bit 64l tcl nand, patriot burstovi npr imaju razlicite nand chipove ovisno o kapacitetu, moj je imao 8 komada toshibinih planarnih nandova u tsop48 kucistu, a 256mb model je vec imao drugacije...

 

Onda skuzis da ti brand ne znaci onoliko koliko si mislio i da postoji hrpa zapravo generickih ssd-ova, i da ti je bolje odabrati ssd po kontroleru i nandu ako znas na sto moras pazit, a sto zaobic (dramless ssd-ove npr ili qlc)

 

Onda skuzis da ti je jos bolje kupit rabljeni samsung data centar ssd model s eMLC-om prek ebaja direkt iz kine za 400kn pol tere koji ima tbw 1.8PB i dodje s uglavnom 99% healtha i nekih desetak TB zapisano nego novo tlc ili qlc smeće koje ima tbw 180TB

 

Onda skuzis da si zabrijao na ssd-ove, da ih imas desetak iako ti realno ni ne trebaju i umjesto da pijuckas negdje pivicu ti izazivas astmu udišući pare amtech paste.. ili štogod gore, priznajem... sad mogu na liječenje

 

 

Ps. ak netko ima krepani burst 128-icu za bacit nek je baci u mom smjeru, jedan čip bi mi dobro došao

lako se skuzi da ti je burst krepucnuo, u biosu ti ga prepznao kao satafirm11 umjesto patriot i vise ga nemres koristit