nekinik pet 23.10.2020 08:21

Svaka civilizacija sebe "tješi" kako je uspješna i superiorna. U najrazvijenijim zemljama su česti dokumentarci o siromaštvu u ostatku svijeta gdje bi se dobio dojam da mi nemamo ni wc, pa se onda iznenade kad na godišnjem vide struju ili internet brži nego doma. Siromašne zemlje koje nisu pale u beznađe kao mi "uzvrate" dokumentarcem o 80.000 ljudi u New Yorku koji spavaju na ulici (ili pod ulicom).

 

Životni genetski potencijal ljudi je otprilike oduvijek jednak, a periodi i mjesta i uvjeti kad se taj maksimum ostvario u povijesti je teško rekonstruirati. Lako je za zadnjih 100-200 godina naravno, ali to je prekratak period. Veliki broj studija potvrđuje ogromnu smrtnost prilikom rađanja i u djetinjstvu - otprilike 50% bi umrlo do 15 godine.

Nakon toga bi 2/3 lovaca i sakupljača doživjelo 68-78 godina, a ostatak bi "pojeli lavovi" ili bi imali neku sličnu nesreću (analiza iz 2007 rađena na osnovu 12 tradicionalnih društava). Zato je bolje porediti očekivanu žuvotnu dob s 18 godina, a ne pri rođenju. Tada a i uzimanjem u obzir ove DALY statističke mjere se vidi da smo najveći tehnološki uspjeh (ogroman) ostvarili u smanjenju smrtnosti pri porođaju i u djetinjstvu. U starosti je taj napredak dobar ali ne toliko impresivan.

Cansee pet 23.10.2020 11:43

 

šta možemo kad imamo marvu od ljudi? Ispred mene jučer u banci tip skine masku, poliže prst i onda s tim odvratim vlažnim prstom okreće papire i onda daje te papire jadnoj ženi koja radi tamo za šalterom. Odvratno. Kako ćeš stoku balkansku naučiti higijeni?

 

HCMAA pet 23.10.2020 13:30

da je bilo pitati struku prije 20 godina...jel postoji mogućnost da u narednih 20 godina se desi pandemija...odgovor bi bio DA...ustvari kad je bila epidemija prije njekoliko godina onda je politika odlučila da ne želi nastaviti financirati razvoj cjepiva koje bi vjerojatno moglo pomoći danas.

umjesto toga politika više voli potrošiti 1000 milijardi dolara za igre uvođenja demokracije po raznim vukojebinama

politika i religija su ljudima napunile glavu sa umjetno stvorenim razlikama među nam...i radi toga se godišnje u svijetu potrošiti 2000 milijardi za oružje i vojsku da bi jedne druge gledali preko ciljnika

većina nije svjesna da pravi "neprijatelj" je nevidljiv (virusi i bakterije)...većina nije svjesna da živimo na planetu koji je samo jedan od milijardi milijardi i da kad bi sad odjednom nestali svemir suzu pustio nebi:(

P.S uzdaj se use i u svoje kljuse

Doc Berecki pet 23.10.2020 21:24
Feudalac kaže...
Nego, doktore, kakve ovo veze ima s Hrvatskom? Smrtnost od 0,1% je od zaraženih ili oboljelih? Koliko je opravdana histerija oko covida?

 Tri pitanja, tri odgovora.

1. Ako sâm ne shvaćaš da Hrvatska nije baš ni po čemu posebna od svih drugih, ne vrijedi ni da ti pokušavam objasniti.

2. Piše ti u tekstu. Doslovce. Dvaput u dvije uzastopne rečenice. A jednom je i nacrtano - u popratnom grafikonu.
3. Nijedna histerija nije opravdana.

Feudalac sub 24.10.2020 15:03

Doc:

Hvala na odgovoru.
1. Nemamo baš puno razloga, ako ijednog, misliti da je Hrvatska posebna. Iz poprilično opširnog, hvala, članka, Hrvatska je samo usput spomenuta, ne slijedi, barem ne meni očit, zaključak kako stvarno stojimo s komorbitetima.
2. Pojašnjenje u vezi definicije smrtnosti bi dobro sjelo jer se u članku spominje u kontekstu komorbiteta, tj druge bolesti, a sama zaraza virusom ne predstavlja bolest dok nema simptoma, zar ne. Valjda me to zbunjuje

Mi smo sada na 1,3% smrtnosti među testiranima od kojih značajan dio uopće nije obolio pa je brojka i gora kad se gledaju stvarno oboljeli od covid19 bolesti, manja ako se dodaju osobe koje su oboljele a nisu testirane i tako redom.

Visak sub 24.10.2020 18:07

Pola reklama su čipsevi, majoneze i zaslađena pića. Kad bi političarima bilo do narodnog zdravlja prvo bi se zabranila ili oporezovala nezdrava hrana, a subvencionirala zdrava (umjesto što se subvencionira sadnja duhana).

 

Pistoji inicijativa za oporezovanje proizvoda koji sadrže šečer, ali sila je jaka (a omotnice debele) u šećernom lobiju.