robogo pet 7.5.2021 19:45

Nuklearna energija je najčišći način stvaranja električne energije.

Černobilska katastrofa je rezultat ljudskog nemara i manjkave konstrukcije reaktora (havarija se dogodila zbog kombinacije oba faktora).

Katastrofa u Fukushimi se dogodila jer je elektrana bila spremna na katastrofalni potres i katastrofalni tsunami, ali ne oboje istovremeno i u tolikoj mjeri.

Marko :D pet 7.5.2021 19:53
robogo kaže...
Nuklearna energija je najčišći način stvaranja električne energije.

Nuklearni otpad koji nastaje baš i nije najčišći, zar ne?

 

Najčišći izvori električne energije su sunce i vjetar. Dakle, solarni paneli i vjetroelektrane.

dado pet 7.5.2021 20:16
Marko :D kaže...
robogo kaže...
Nuklearna energija je najčišći način stvaranja električne energije.

Nuklearni otpad koji nastaje baš i nije najčišći, zar ne?

 

Najčišći izvori električne energije su sunce i vjetar. Dakle, solarni paneli i vjetroelektrane.

 
vjetrice i solari isto imaju svoje mane

 

za vjetrice je ovo zeznuto

https://www.bloomberg.com/news/features/2020-02-05/wind-turbine-blades-can-t-be-recycled-so-they-re-piling-up-in-landfills

ccc2002 pet 7.5.2021 20:31

Solarna energija uopće nije čista,
Solarni paneli se uglavnom proizvode u kini, koja si zagađuje okolinu raznim kemikalijama, troši "prljavu" energiju za izradu solarnih panela, koja je praktički jednaka kao što će Solarni panel ikada proizvesti.

Sve da bi njemačka bila zelena.

Gallu pet 7.5.2021 20:35

Nuklearna energija je već napravila štete kakve solarna i vjetro nema šanse da sustignu još tisućama godina.
Niti jedna energija nije čista. Ali nuklearna ima opakih rizika kakve je bolje kompletno zaobić...

Psiho246 pet 7.5.2021 22:00
Gallu kaže...
Nuklearna energija je već napravila štete kakve solarna i vjetro nema šanse da sustignu još tisućama godina.
Niti jedna energija nije čista. Ali nuklearna ima opakih rizika kakve je bolje kompletno zaobić...

 Stvarno opaki rizici.

U 70godina onih 30ak mrtvih iz Cernobila nas i dan danas podsjecaju na opasnosti te opake energije!!!

 

Kak je to ruzno izgledalo u seriji, evo trnci me prolaze!!11!jedan

Nuclear_Phoenix pet 7.5.2021 22:22

Sad uzmi taj broj i podjeli ga sa količinom proizvedene energije svih nuklearnih elektrana od 60ih naovamo.

 

Nakon toga uzmi isto tako energiju iz ugljena, podijeli sa mrtvima u rudnicima (sretno sa brojevima iz Kine i SSSR). Period koji god hoćeš, najpoštenije isto 60te.

 

Za solarne panele i vjetroelektane isto kao gore ali uzmi poginule rudare iz 90ih naovamo.

 

E da, uz rudare pribroji umrle od azbesta i bar dio ovih koji su umrli od raka pluća u zadnjih 30ak godina. Vjerojatno ima negdje brojke koje procjenjuju udio pušenje/genetski/workplace hazad/promet/ostalo - e pa ostalo su ovi koji su nažalost stradali zbog termoelektrane pod prozorom.

Psiho246 pet 7.5.2021 22:31
Gallu kaže...
Gornja granica smrtnih slučajeva uzrokovanih samo černobilskom katastrofom se procjenjuje na do 60000, više do polovice od toga djeca. Koliko su do sad solarni paneli ubili ljudi?

 Ne razumijem koja je poanta tvoje poruke?

Moja je da kroz sprdnju otkrije apsurd straha od nuklearne energije.

 

Tvoj je da nam pokaze kako izvlacis brojeve iz guzice i kako uopce ne razumijes nista?

Sta ti hodas svijetom i brojis uzrocnike mrtvih ljudi? To ti je jedina misao vodilja i smisao tvog bica?
Ako nesto moze uzrokovat smrt - lose, ako ne moze uzrokovat smrt - dobro.

Vrlo razraden sustav vrijednosti.

 

Daj izvuci neki broj mrtvih od razbijenih glava uzrokovanih padom ploda brazilskog oraha, da znam da ne kupujem vise te demonske orasaste plodove u Bio&Bio. (Inace, po preporuci ih je sigurno pojest samo 5 na dan, jer su to najradioaktivniji plodovi)

zuper pet 7.5.2021 22:40
Gallu kaže...
Nuklearna energija je već napravila štete kakve solarna i vjetro nema šanse da sustignu još tisućama godina.
Niti jedna energija nije čista. Ali nuklearna ima opakih rizika kakve je bolje kompletno zaobić...

 

www.youtube.com/watch?v=J3znG6_vla0&t

Psiho246 pet 7.5.2021 23:06
Gallu kaže...
Ti si izvukao glupi broj. Ne ja. Očito ne razumiješ kakve sve posljedice nuklearno gorivo i produkti mogu imati na zdravlje.

 Oprosti, ja sam malo sarkastican.

 

Da objasnim sto sam kroz sarkazam htio rec i sto su neke kolege ovdje takoder rekli.

 

Ne mozes gledati stvari jednodimenzionalno.

Da, ljudi umiru od stvari pa su umrli i od posljedica nuklearnih elektrana.

Te brojke nisu niti blizu ovakve kakvima ih ti predstavljas.

Sve i da jesu, to nije jedini faktor, ne mozes tako jednodimenzionalno razmisljati.

Prvo, podijeli te brojke na broj godina koliko postoje nuklearne elektrane.

Zatim, koliko energije stvaraju nuklearne elektrane, a koliko solarni paneli?

Googleaj malo koliko ljudi umre godisnje od oneciscenja zraka, koje je rezultat iskljucivo zbog izgaranja fosilnih goriva.

Razmisli onda malo o klimatskim promjenama, koliko je zivotinjskog svijeta odumrlo vec sad zbog toga i razmisli o tome da nasa planeta moze postati potencionalno nenastanjiva za ljude.

Dakle 0 ljudi, SVI mrtvi.

Googleaj kolika je svjetska potrosnja energije pa izracunaj koliko je solarnih celija potrebno da se to pokrije.

 

Kad uzmes vise tih faktora u obzir, onda se vrati na svoj prvi odgovor meni pa ces uocit da je bio ishitren i nepromisljen.

 

Lijep pozdrav.

Gallu pet 7.5.2021 23:15

Niti sam spominjao fosilna goriva, a ako smo kod ekstrema, ti si spomenuo donji ekstrem (30), a ja gornji (60000). Tako da mi se jedino ishitreno i nepromišljeno čini to što si ti napisao. Ja sam samo "sarkastično" odgovorio...

Nuclear_Phoenix pet 7.5.2021 23:55
Gallu kaže...
Nuklearna energija je već napravila štete kakve solarna i vjetro nema šanse da sustignu još tisućama godina.
Niti jedna energija nije čista. Ali nuklearna ima opakih rizika kakve je bolje kompletno zaobić...
Gallu kaže...
Nisam. Izmišljaš. Citiraj gdje sam to napisao.
Nuklearne nisu najgore, ali ima i boljih. Zašto ne raditi bolje?

https://ourworldindata.org/grapher/death-rates-from-energy-production-per-twhhttps://www.lazard.com/perspective/levelized-cost-of-energy-and-levelized-cost-of-storage-2020/

A ipak nisu najgore?

 

Solar + wind mogu jako teško pokriti trenutne potrebe + buduća električna vozila a i rijekti metali/elementi potrebni za proizvodnju su jel, rijetki. Svejedno ti treba nešto za peglati peakove da uskoči kad potrošnja naglo skoči (pogotovo navečer kad nema koristi od solara) + opet rijetki metali za baterije za pohrane viškova tokom vjetrovitih ili sunčanih dana...

 

Nije sve crno bijelo. Osim termo na ugljen, one su stvarno zlo gore nego ikoja NE.

Marko :D sub 8.5.2021 00:36
dado kaže...
Marko :D kaže...
robogo kaže...
Nuklearna energija je najčišći način stvaranja električne energije.

Nuklearni otpad koji nastaje baš i nije najčišći, zar ne?

 

Najčišći izvori električne energije su sunce i vjetar. Dakle, solarni paneli i vjetroelektrane.

 
vjetrice i solari isto imaju svoje mane

 

za vjetrice je ovo zeznuto

https://www.bloomberg.com/news/features/2020-02-05/wind-turbine-blades-can-t-be-recycled-so-they-re-piling-up-in-landfills

Ne bih baš rekao da je to neki problem. Mislim problem trenutno jest, ali kako tehnologija napreduje, ne bi me začudilo da se i taj problem jednom riješi.

ccc2002 kaže...
Solarna energija uopće nije čista,
Solarni paneli se uglavnom proizvode u kini, koja si zagađuje okolinu raznim kemikalijama, troši "prljavu" energiju za izradu solarnih panela, koja je praktički jednaka kao što će Solarni panel ikada proizvesti.

Sve da bi njemačka bila zelena.

Po toj logici ništa što se proizvodi nije čisto jer sve zahtjeva energiju koju rade "prljave" elektrane. Uostalom, Kina baš i ne brine o ekologiji.

GUID sub 8.5.2021 01:04
Gallu kaže...
Gornja granica smrtnih slučajeva uzrokovanih samo černobilskom katastrofom se procjenjuje na do 60000, više do polovice od toga djeca. Koliko su do sad solarni paneli ubili ljudi?

 Po jedinici proizvedene energije, nuklearne elektrane ubijaju podjednako zanemarivo mali broj ljudi kao i solarne, posebno u usporedbi s drugim konvencionalnim izvorima. 

Pravo pitanje je koliko su smrti do sada nuklearke spriječile time što već desetljećima širom svijeta proizvode pouzdanu i jeftinu energiju 24/7, neovisno o tome jel dan ili noć, zima ili ljeto, sunčano ili oblačno, itd. i time milijunima ljudi osiguravaju kvalitetu života i blagostanje koje bez njih nikad ne bi imali? Koliko bi ljudi pomrlo od energetskog siromaštva, ratova, nezaposlenosti, nemira, gladi itd da trenutno pogasimo sve nuklearke i oslonimo se samo na solarne elektrane čija proizvodnja ovisi o dobu dana, godine, vremenskim prilikama, lokaciji? Ili da ih zamijenimo elektranama na ugljen? Ili kombinacijom solar plus vjetar plus trilijarde tona toksičnih i visokozapaljivih baterija proizvedenih u najprljavijim mogućim uvjetima negdje u Kini od litija dopremljeno tankerima na lož ulje iz Južne Amerike i kobolta kojeg su iskopala djeca-robovi u Kongu i koje će kad odrade 20-30 godina biti "stručno" odložene po afričkim livadama ili rijekama u Bangladešu? Nuklearke možda nisu idealne, ali su neophodne za osiguranje kakvih-takvih civilizacijskih standarda u nekoj wannabe CO2-free budućnosti bez elektrana na ugljen, naftu i plin i nema tih solara, vjetrenjača ili hidroelektrana koje ih mogu globalno zamijeniti.

tokyu sub 8.5.2021 04:52

Bez da idem u dugi post samo cu uzeti jednu analogiju glede nuklearki. 

Ljudi odmah uzimaju nesrece u Cernobilu i Fukushimi i na racun toga ocjenjuju sigurnost tehnologije nuklearne energije. To je isto kao da se usporedjuju tehnologije Tesle s tehnologijom Fica. 

Valja uzeti u obzir da je vecina reaktora napravljena u 70im godinama i da su upravo takvi reaktori koji danas proizvode toplinu za skoro sve nuklearne elektrane, ukljucujuci i onu najblizu Hrvatskoj - Krsko.

To je zapravo dosta "primitivna" tehnologija i da ljudi samo bace pogled na ne znacajno noviji dizajn CANDU vidjeli bi da je vec tu razlika nebo-zemlja po pitanju sigurnosnih znacajki. Jos valja napomenuti da se gorivo u CANDU tipu reaktora moze zamijeniti bez da se reaktor "ugasi". 

 

Upravo zbog dvije prethodno navedene nesrece skoro nitko ne ulaze u moderni dizajn fizijskih reaktora jer se ljudi boje onog sto ne razumiju u potpunosti.