Zechina sub 9.11.2019 13:06

Python se s razlogom probio na drugo mjesto.

Kad su me klinci opetovano, godinama, pitali koji programski jezik da odaberu, odn. u što da investiraju vrijeme i trud, u pravilu bih sugerirao Python.

Nažalost, razni Algebra itd majstori ođe su im gotovo isključivo preporučali C# ili C++. 

C++ je fundament, izuzetno proširen, nužan i preporučljiv za prepoznavanje bar "osnova" "pravog" oop (a ne samo visoko skriptni jezici), ali... za investirati vrijeme, trud (i novac!) sigurno postoje kvalitetnije alternative.

Tek C# je slijepa ulica; naravno, to je moćan alat, široko podržan i još guran od moćnog Microsofta... ali daleko od toga da je doista komforno multiplatforman ("mono" lol), kamoli jednostavno primjenjiv za mobile apps (bez npr Unity itd) - sam Microsoft izgleda odustaje od C# (.NET, Xamarin):

Microsoft looks to React Native as a way to tackle the cross-platform development puzzle

 

 - - -

Sad ću opet biti zloguki prorok: uz Python, mladcima preporučam i Dart.

Dart odavno više nije "tek zamjena za JavaScript" (makar se i dalje može kompilirati u JS, pa je čak takav kod, često, brži od "ručno pisanog" JS).

Autor članka je prigodno i korektno spomenuo

Najveći rast u protekloj godini, od čak 532% (počevši s malom bazom) zabilježio je programski jezik Dart. Uzrok tomu je porast popularnosti Googleovog multiplatformskog developerskog okruženja Flutter.

No ono vrlo aktualno i vrlo bitno nije spomenuto:

Osim za Android i iOS, Dart v2.6 sad dolazi sa dart2native - mogućnošću kompiliranja nativnih aplikacija za Windows, macOS, Linux.

Slično kao i Python ili Android, u dva moda: kao samostalni "exe" (binary) ili kao AOT snapshot (za koji treba Dart VM).

https://medium.com/dartlang/dart2native-a76c815e6baf

https://dart.dev/

 

Flutter/Dart je, pride, podržan u nadolazećem Googletovom Fuchsia mikrokernel OSu, tako da se izgleda isplati uložiti u ovaj worm* koncept.

(*piši jednom, radi štetu opetovano multiplatformski).

 

https://flutter.dev/showcase

https://medium.com/flutter-community/from-zero-to-a-multiplatform-flutter-game-in-a-week-8245da931c7e

Friday sub 9.11.2019 14:46
Zechina kaže...

Da, dugoročno.
OK, ti si možda Xamarin fan, ali pročitaj članak sa El Reg da ne moram objašnjavati.

Ili objasni zašto ga MS izbjegava i interno (hint: overhead...)

 

Ja sam SQL fan ali isto tako radim u C# vec 10-12 godina

uuY sub 9.11.2019 15:11

A gdje su podaci ?

 

U današnje vrijeme analno-analitičkih obrada brojeva, nisu uopće napisali koliko koji jezik ima korisnika, već su dali samo redoslijed ? 

 

Ali zato su tu važne analize, npr. koje zemlje najbrže rastu u skupu afričkih zemalja s malim brojem projekata.

 

Ovakav report je ispod časti uopće ozbiljno komentirati.

 

 

 

southy sub 9.11.2019 15:17
Zechina kaže...

Python se s razlogom probio na drugo mjesto.

Kad su me klinci opetovano, godinama, pitali koji programski jezik da odaberu, odn. u što da investiraju vrijeme i trud, u pravilu bih sugerirao Python.

Nažalost, razni Algebra itd majstori ođe su im gotovo isključivo preporučali C# ili C++. 

C++ je fundament, izuzetno proširen, nužan i preporučljiv za prepoznavanje bar "osnova" "pravog" oop (a ne samo visoko skriptni jezici), ali... za investirati vrijeme, trud (i novac!) sigurno postoje kvalitetnije alternative.

Tek C# je slijepa ulica; naravno, to je moćan alat, široko podržan i još guran od moćnog Microsofta... ali daleko od toga da je doista komforno multiplatforman ("mono" lol), kamoli jednostavno primjenjiv za mobile apps (bez npr Unity itd) - sam Microsoft izgleda odustaje od C# (.NET, Xamarin):

Microsoft looks to React Native as a way to tackle the cross-platform development puzzle

 

 - - -

Sad ću opet biti zloguki prorok: uz Python, mladcima preporučam i Dart.

Dart odavno više nije "tek zamjena za JavaScript" (makar se i dalje može kompilirati u JS, pa je čak takav kod, često, brži od "ručno pisanog" JS).

Autor članka je prigodno i korektno spomenuo

Najveći rast u protekloj godini, od čak 532% (počevši s malom bazom) zabilježio je programski jezik Dart. Uzrok tomu je porast popularnosti Googleovog multiplatformskog developerskog okruženja Flutter.

No ono vrlo aktualno i vrlo bitno nije spomenuto:

Osim za Android i iOS, Dart v2.6 sad dolazi sa dart2native - mogućnošću kompiliranja nativnih aplikacija za Windows, macOS, Linux.

Slično kao i Python ili Android, u dva moda: kao samostalni "exe" (binary) ili kao AOT snapshot (za koji treba Dart VM).

https://medium.com/dartlang/dart2native-a76c815e6baf

https://dart.dev/

 

Flutter/Dart je, pride, podržan u nadolazećem Googletovom Fuchsia mikrokernel OSu, tako da se izgleda isplati uložiti u ovaj worm* koncept.

(*piši jednom, radi štetu opetovano multiplatformski).

 

https://flutter.dev/showcase

https://medium.com/flutter-community/from-zero-to-a-multiplatform-flutter-game-in-a-week-8245da931c7e

Daj mi samo odgovori na dva pitanja:

- da li ti u nečemu profesionalno programiraš i s kojim jezicima i alatima imaš iskustva?

- odakle izvodiš zaključke?

 

Očito ti je glavna fora googlati temu koja je aktualna bez dubinskog razumijevanja - mislim da je većini to očito, ali mogu elaborirati ako treba

Zechina sub 9.11.2019 16:06
Friday kaže...
Zechina kaže...

Da, dugoročno.
OK, ti si možda Xamarin fan, ali pročitaj članak sa El Reg da ne moram objašnjavati.

Ili objasni zašto ga MS izbjegava i interno (hint: overhead...)

Ja sam SQL fan ali isto tako radim u C# vec 10-12 godina

 

C# jest poslovni standard, u mnogim domenama; plus Unity & Unreal Engine su mu dali transfuziju za mobile (Android) development; ali... izvan zadanog MS ekosustava, to je no-go.

 

@SQL

Pitanje: radiš li /radio si sa MSDE? Što misliš o Jet Engineu?

 

southy kaže...

Daj mi samo odgovori na dva pitanja:

- da li ti u nečemu profesionalno programiraš i s kojim jezicima i alatima imaš iskustva?

 

Već sam ti bio odgovorio: ja sam hobby programer, već dugo se (aktivno) ne bavim programiranjem. Hobi mi je učiti programske jezike i zezati se s njima (ali je to, vremenski, preskup hobi pa nisam više aktivan). Kroz desetljeća, deseci alata/jezika.

Zadnji "jezik" kojeg sam "studirao" je AnimStack (primjenjena, ali vrlo moćna i potencijalno komplicirana stvar); u slobodno vrijeme (kojeg nemam) ponovno učim Forth; plus neke opskurne za koje nisi čuo  (EightBall npr).

 

Preseratorski ton ti nije potreban, meni ne treba Google / Wiki da mi verificira znanje & iskustvo.

 

Razlog mog posta jest da mi je sin nakon ActionScripta () ipak korisnije počeo trošiti vrijeme, pa radi u Pythonu. No, sad je "otkrio" - VB .

Naime, na faksu (postdiplomski) su mu odustali od Pythona "jer mnogi ne znaju vladati time" itd pa je i on sad frustriran. Osjeća se friškina u zraku, rekli bi južni rvati.

 

@C#

Kad je uvjet multiplatformnost, sa naglaskom na mobile, C# sigurno nije prvo riješenje (prije suprotno od toga).
Drugi uvjet, mog posta, jest za "mladce" - početnike koji su tek odlučili pokušati graditi dev karijeru.

.NET, passport... je prošlo svršeno vrijeme, po mnogočemu.
C# je trebao biti Java killer (vrlo slično kao Dart > JS). Niti je Java postala standard za desktop (pa ni mobile) apps, niti će to ikad biti C# (o konfuziji sa standardima u Redmondu je izlišno govoriti).
Također: XNA/Xbox, Windows Mobile, Moonlight/Silverlight, Mono... su propali projekti, za koje je sa C# bila "osigurana budućnost". ASP.NET, ADO.NET, MSDE... su zombiji, živi mrtvaci.
Osobno, radije bi nekom "pioniru" preporučio C++ nego li C#: tu ne može "faliti".
Opet, to su kruške i jabuke: sa C#, JS, Java... uvijek će biti potrebe, svako za svoje što treba.
Budući da znam tvoje mišljenje o Javi, shvatit ćeš da bi, jednako tako, nekom pioniru danas radije preporučio "uranjanje" u C# umj. Jave (što naravno ne znači da se danas Java ne koristi ili da "ne valja").

 

TLDR
Pokušavam aproksimirati neki smisleni, aktualni odnos uloženo/dobiveno. Multiplatform & mobile, prilagodljivi alati/okoline tu, logično, danas imaju prioritet.

Opet: netko tko je (već) u branši, rel. lako se prešalta na alat koji mu je (već) potreban.
Za nekog tko kreće iznova... dok ovlada vještinama i nađe (ili napravi) posao, to znači bar 2-3 godine učenja i rada. Za dvije-tri godine će već, vjerojatno, Web Assembly biti "next big thing" (hint: vjerojatno i stoga MS smjernica ka "React Native for Windows").

Aldo sub 9.11.2019 16:56
Zechina kaže...

Tek C# je slijepa ulica; naravno, to je moćan alat, široko podržan i još guran od moćnog Microsofta... ali daleko od toga da je doista komforno multiplatforman ("mono" lol), kamoli jednostavno primjenjiv za mobile apps (bez npr Unity itd) - sam Microsoft izgleda odustaje od C#

 Mislim da nisam već duže vremena pročitao veću bedastoću...ajd možda s tvrdnjom za mobile apps se slažem, ali čovječe, izjaviti da sam Microsoft odustaje od C# i uopće spominjati mono u doba .Net Core-a, zapitam se odmah pod koji si ti to kamen zalegao? 

Zechina sub 9.11.2019 17:40
Aldo kaže...
Zechina kaže...

Tek C# je slijepa ulica; naravno, to je moćan alat, široko podržan i još guran od moćnog Microsofta... ali daleko od toga da je doista komforno multiplatforman ("mono" lol), kamoli jednostavno primjenjiv za mobile apps (bez npr Unity itd) - sam Microsoft izgleda odustaje od C#

 Mislim da nisam već duže vremena pročitao veću bedastoću...ajd možda s tvrdnjom za mobile apps se slažem, ali čovječe, izjaviti da sam Microsoft odustaje od C# i uopće spominjati mono u doba .Net Core-a, zapitam se odmah pod koji si ti to kamen zalegao? 

 

Pa pogledaj širu sliku.

Ili da te parafraziram: "možda za mobile apps" - pod koji si ti to kamen zalegao? Danas se "možda" koriste mobile apps?

(Makar si i tu u krivu - u stvari, inercijom, C# je možda vodeći jezik za mobile apps - ne samo zahvaljujući Unity i UE, već i zato jer gotovo svaki multiplatform "rapid dev tools" pokušava biti kompatibilan sa C#).

 

Imaš početak i kraj: početak je, kako sam već naveo, bio java alternativa + još štošta, i to je sve uglavnom propalo. UWP itd nije zaživio (i vjerojatno neće), a Web Assembly je sigurna budućnost. Nisam ja izmislio/pokrenuo React Native for Windows projekt.

Ovo sa C# je, posljedično, "in between". Kaos sa standardizacijom GUI i dalje traje (WinForms i dalje nemaš za C# afaik; koji je API / GUI framework / WPF ("Foundation") danas aktualan? Metro? Fluent? Material Design? li WinUI+UWP?).
Iz MSa stiže Surface Duo sa Androidom; najavljuju svoju soft podršku za Android; Office je sad objedinjen za Android; "Your Phone" je namijenjen za Android.

Koliko vidim, MS je ozbiljno krenuo sa Androidom (točnije multiplatformnošću). Gdje ti je tu ".Net Core"? "WPF za Android", možda?

 

Btw, koliko se sjećam, .Net Core je bio namjenjen serverskim aplikacijama, tek naknadno je postavljen kao riješenje za desktop apps (upravo stoga i nedostaje standardni WF/WPF iirc).

bloodborne sub 9.11.2019 17:46
Friday kaže...
Zechina kaže...

Da, dugoročno.
OK, ti si možda Xamarin fan, ali pročitaj članak sa El Reg da ne moram objašnjavati.

Ili objasni zašto ga MS izbjegava i interno (hint: overhead...)

 

Ja sam SQL fan ali isto tako radim u C# vec 10-12 godina

 +1 ja pak osobno nisam nikada bio fan C++

Zechina sub 9.11.2019 17:58

C# > C++ je 21st > 20st.

Što ne znači da vrijeme stoji.

 

SQL = respect. U nekom drugom svemiru, htio bih se baviti samo time.

Nsam provocirao, doista mi nikad nije bilo jasno zašto MS odmah nije implemetirao SQL svugdje (> "Access").

PzKpfw sub 9.11.2019 18:58

 

 

E, ljudi zato volim ovaj forum...Na drugim forumima ljudi se prepiru zbog religije/politike/sporta, a ovdje zbog jezika za developanje.

 

 

Ne uzlazeći u te warose, koliko vidim po traženosti najlakše je dobiti posao sa znanjem JavaScripta, te sa znajem Java-e. ( ne referiram se na ovo istraživanje, nego iz vlastitoga nahođenja). Znanje iz baza podataka je uvijek dobro znati.

Mada ako čovjek ima matematičku logiku, treba naučiti tehnologiju. Sada koja je to, to je manje bitno, jer sve ovisi o afinitetima.

 

Kako vele oni koji se žike, svake godine jedan novi jezik naučiti. Python je vrlo zanimljiv.

 

Najte, odabaciti C++. Slijedeć godine izlazi nova inačica, svako malo se isti modernizira. Gdje god kreneš C++ je oko nas.

jozef sub 9.11.2019 21:11
Zechina kaže...

 

Pa pogledaj širu sliku.

Ili da te parafraziram: "možda za mobile apps" - pod koji si ti to kamen zalegao? Danas se "možda" koriste mobile apps?

(Makar si i tu u krivu - u stvari, inercijom, C# je možda vodeći jezik za mobile apps - ne samo zahvaljujući Unity i UE, već i zato jer gotovo svaki multiplatform "rapid dev tools" pokušava biti kompatibilan sa C#).

 

Imaš početak i kraj: početak je, kako sam već naveo, bio java alternativa + još štošta, i to je sve uglavnom propalo. UWP itd nije zaživio (i vjerojatno neće), a Web Assembly je sigurna budućnost. Nisam ja izmislio/pokrenuo React Native for Windows projekt.

Ovo sa C# je, posljedično, "in between". Kaos sa standardizacijom GUI i dalje traje (WinForms i dalje nemaš za C# afaik; koji je API / GUI framework / WPF ("Foundation") danas aktualan? Metro? Fluent? Material Design? li WinUI+UWP?).
Iz MSa stiže Surface Duo sa Androidom; najavljuju svoju soft podršku za Android; Office je sad objedinjen za Android; "Your Phone" je namijenjen za Android.

Koliko vidim, MS je ozbiljno krenuo sa Androidom (točnije multiplatformnošću). Gdje ti je tu ".Net Core"? "WPF za Android", možda?

 

Btw, koliko se sjećam, .Net Core je bio namjenjen serverskim aplikacijama, tek naknadno je postavljen kao riješenje za desktop apps (upravo stoga i nedostaje standardni WF/WPF iirc).

 pa ako ćemo na mobile apps onda i dalje ostaje Java kao broj 1, c# ima opciju i mono i xamarin za mobile. AFAIK .NET core nema WF i WPF upravo zbog multiplatformnosti (CLI je isti i za Win, i za Mac i za Linux), jer su to objekti win32 namespacea pa je bilo jednostavnije ići u startu drugim putom. Istina, je da je to s GUIom malo kaotično, ali i sve drugo se u developerskom svijetu mijenja svakih par godina, pa što ne bi i ovo.

C# nikad nije bio Java alternativa, bio je (i ostao) glavni jezik u poslovnom okruženju, sad u to područje pomalo ulazi Python kako u businessu raste korištenje ML, ali u onim temeljnim stvarima c# je i dalje broj 1 i to će i ostati jer ima dobro zaleđe i bazu.

cober sub 9.11.2019 23:11
trolaslavonska kaže...
Meni je demistificirani c++ ogadio taj jezik zauvijek :) moguce jer je dobra knjiga o c++ :)

 Kod mene opet totalno obratno, prvi koraci u c++ jeziku su mi krenuli uz tu knjigu, i zahvaljujuci njoj sada radim i zivim od onoga sto volim.

Zechina sub 9.11.2019 23:56
jozef kaže...

 pa ako ćemo na mobile apps onda i dalje ostaje Java kao broj 1, c# ima opciju i mono i xamarin za mobile. AFAIK .NET core nema WF i WPF upravo zbog multiplatformnosti 

 

Moguće je da je Java i dalje #1 za mobile apps, pogotovo ako i Kotlin ubrajaš u derivat Jave. Ne mijenja na stvari.

 

Mono -Xamarin = potato, potahto: Ximian=Xamarin = de Icaza = tvorac Monoa, MS trojanski konj koji je konačno službeno asimiliran u ognjište.

Ako ćemo točno, NE! - .NET Core nema WF&WPF jer je bio namijenjen za servere, tek naknadno za desktop, a Mono za multiplatformnost i mobile (pa Mono ima podršku za WF&WPF&Android&iOS& sve čega se de Icaza mogao sjetiti...). To je po trenutno važećem Microsoftovom evanđelju. To da je Icaza najavio i ofrlje započeo tisuće projekata, samo je jedan od razloga trenutnog kaosa; uostalom sve će to MS potaracati u istu musaku sa .NET5 pa nema smisla ni pamtiti višestruko podvojene ličnosti pardon projekte .netIcaze.

 

jozef kaže...

Istina, je da je to s GUIom malo kaotično, ali i sve drugo se u developerskom svijetu mijenja svakih par godina, pa što ne bi i ovo.

 

Da, ali ne mijenja se ovdje zbog biznisa i teh. napretka, već zbog tvrdoglavih budala i desetak godina dvorskih igara prijestolja u Redmond dvoru. Nadella je u naslijeđe dobio kaos, pa sad gura Android & Linux u MS ekosustav, sve kako bi oslabio posvađane "izvorne partijske struje". Da se njega pita, ostao bi samo .NET Core & Azure, desktop bi ugasio ("Windows as a Service").

 

jozef kaže...

 C# nikad nije bio Java alternativa, ...

 

Ma hajde. Gdje si bio '99?

https://www.zdnet.com/article/microsoft-keeps-cool-about-java-alternative/

 


jozef kaže...

c# je i dalje broj 1 i to će i ostati jer ima dobro zaleđe i bazu.

 

Stalna samo mijena jest (Heraklit, Petar Preradović, de Icaza)

Entry Point ned 10.11.2019 10:23

Golang/Python, to je jedino što koristim (kad trebam) danas. Nisam profesionalni programer, bavim se drugim stvarima, ali kad treba nešto skucati, onda preferiram ta dva jezika. Django za web, python3 za skripte, golang za brzinu i multi-platformski kompajl bez mjenjanja izvornog koda.

 

Dok sam bio mlad, svašta me zanimalo, počeo na BASIC-u (Orao), assembler (razno raznih), C, C++ (malo), pa čak i PHP (). C# nikad nisam nešto ozbiljno radio osim hackirao izvorni kod da dobijem što želim. Javu nikad nisam mogao ni pogledati (sori Java devovi), toliko mi se gadila (osobno).

 

Ako želite uspjeti danas, trebate biti fleksibilni i znati više jezika, osim ako se niste tvrdolglavo sami sebe vendor lock-ali (gdje je zabava u tome?). Osobno se nikad nisam htio "zaključati" na jednu platformu/jezik jer mi je to dosadno. Volim istraživati i mjenjati ono što radi.

Spiridon ned 10.11.2019 10:34

Možda off topic..

Vidio sam da su momci sa XDA napravili Android za Lumiu 520 ali ne radi telefoniranje, wi-fi, blutooth... Zapravo su napravili što??

Bilo bi mi zanimljivo napraviti Android za Lumiu 535... Ali, tek bih trebao naučiti programirati.

U kojem jeziku bi to bilo izvedivo?

Smooth Operator ned 10.11.2019 11:02

Zechina, zašto daješ komentare tamo gdje ne pratiš i gdje nisi stručan? Evo da će se bataliti C# poradi Reacta je suludo.

Web Asembly je budućnost. Microsoft je u rujnu objavio službenu podršku za Blazor, gdje ćeš moći pisati client side code u C#, Pytonu, itd., bez JSa. Ja radim SPA aplikacije s Blazorom već pola godine i drago mi je kad sam se riješio JS nebuloza. I Microsoft je čvrsto stao iza Blazor + Open sourcao ga je, pa i ako njihova podrška (opet) bude ukinuta, ostaje community...

PzKpfw ned 10.11.2019 11:58

@cober

 

Da i ja stanem u obranu C++ časti.

Da, upravo to što si napisao. To je po meni vrlo korisna knjiga uz Čupićevu Javu,ponajbolje ikada napisano na  na nekome od jezik koja ja razumijem(BHS jezici), odnosno na YU jeziku.

Demistificirani C++ je prošle godine već doživio 5. izdanje. Čim sam je vidio u knjižari  bez razmišljanja sam ju uzeo. Koristim tu knjigu bez obzira u kojoj tehnologiji radim.

Ako ništa drugo, onda onako prije spavanja za laku noć

 

Ako ima neka druga knjiga u tom rangu na našim jezicima, neka me netko slobodno nadopuni.

 

Uz Primeru koja je navedena, još bi sugerirao za knjigu od samog kreator C++, Bjarne Stroustrup: "Programming Principles and Practice Using C++".

Još sam slobodan linkati jedan intervju od Bjarne-a.

 

 

 

Eh, da ne mora svakome tako biti. Svako voli nešto.

 

Envy ned 10.11.2019 12:56
southy kaže...
Zechina kaže...

* * *

 

Očito ti je glavna fora googlati temu koja je aktualna bez dubinskog razumijevanja - mislim da je većini to očito, ali mogu elaborirati ako treba

Ja sam ga skužio pa osim što više nismo na ratnoj nozi, što se mene tiče možemo i na 

 

A sad ozbiljno, krenuo bih sa učenjem nekog od jezika pa da budem taj Junior developer, a budući da Cisco uvodi Phyton na sledećem 200-301 ispitu zanima me ovako kako početnika šta bi bilo dobro da počnem učiti.

OOP sam imao na Fakulettu Elektrotehnike pa su ga nekako izbacili jer sam Energetika tako da ništa u glavi nije ostal ood tog Objetkno Orjentisanog Programiranja,
a od


Include stdio.h

Include math.h

 

imao sam noćne more prije 18 godina. Tada me to nije zanimalo tako ali vidim da je na polju IT-ovaca koderi su puno puno traženiji od Sistemaca a isto tako i obratno što se tiče zadržavanja posla. Sistemac jednom uvaljen u fotelju kao da se uhljebio u domaćoj vladi a puno mi poznanika kodera (programera) samo mijenja neke firme i poslove.

Pa eto da ponovim još jedno (i malo skrenem sa teme) šta je za Junior ili početnika najbolje da počne da uči?

Ah ta Primjer: 
Prijateljica mi je radila u državnoj firmi [Hrvatska lutrija] i NIŠTA nije radila a imala je plaću od 10.000 kn, ode za Irsku i počne da uči (mislim) Phyton i od totalnog non-IT-ovca sada rado u fu*king Microsoftu!

Shockwave ned 10.11.2019 14:56
Smooth Operator kaže...
Zechina, zašto daješ komentare tamo gdje ne pratiš i gdje nisi stručan? Evo da će se bataliti C# poradi Reacta je suludo.

Web Asembly je budućnost. Microsoft je u rujnu objavio službenu podršku za Blazor, gdje ćeš moći pisati client side code u C#, Pytonu, itd., bez JSa. Ja radim SPA aplikacije s Blazorom već pola godine i drago mi je kad sam se riješio JS nebuloza. I Microsoft je čvrsto stao iza Blazor + Open sourcao ga je, pa i ako njihova podrška (opet) bude ukinuta, ostaje community...

Death of javascript?

cober ned 10.11.2019 17:37
Envy kaže...
southy kaže...
Zechina kaže...

* * *

 

Očito ti je glavna fora googlati temu koja je aktualna bez dubinskog razumijevanja - mislim da je većini to očito, ali mogu elaborirati ako treba

Ja sam ga skužio pa osim što više nismo na ratnoj nozi, što se mene tiče možemo i na 

 

A sad ozbiljno, krenuo bih sa učenjem nekog od jezika pa da budem taj Junior developer, a budući da Cisco uvodi Phyton na sledećem 200-301 ispitu zanima me ovako kako početnika šta bi bilo dobro da počnem učiti.

OOP sam imao na Fakulettu Elektrotehnike pa su ga nekako izbacili jer sam Energetika tako da ništa u glavi nije ostal ood tog Objetkno Orjentisanog Programiranja,
a od


Include stdio.h

Include math.h

 

imao sam noćne more prije 18 godina. Tada me to nije zanimalo tako ali vidim da je na polju IT-ovaca koderi su puno puno traženiji od Sistemaca a isto tako i obratno što se tiče zadržavanja posla. Sistemac jednom uvaljen u fotelju kao da se uhljebio u domaćoj vladi a puno mi poznanika kodera (programera) samo mijenja neke firme i poslove.

Pa eto da ponovim još jedno (i malo skrenem sa teme) šta je za Junior ili početnika najbolje da počne da uči?

Ah ta Primjer: 
Prijateljica mi je radila u državnoj firmi [Hrvatska lutrija] i NIŠTA nije radila a imala je plaću od 10.000 kn, ode za Irsku i počne da uči (mislim) Phyton i od totalnog non-IT-ovca sada rado u fu*king Microsoftu!

 

 Ako si imao nocne more pre 18 god. bolje nemoj ni gubiti vreme na nesto sto te ne zanima. Svi koji krenu da nesto uce, cisto samo zbog posla, tj. love, u startu su sjebali sami sebe. Najverovatniji scenario je da ces poceti uciti, i onda doziveti da mrzis samog sebe, jer ces se vidis kao da si gubitnik ili glupan, a u stvari te samo to ne zanima. Ali ako i dalje insistiras na tome, onda kreni uciti HTML, CSS, Javascript, tj. web programiranje, i to bas tim redosledom koji sam ti naveo. To je najbrzi put da mozes imati neki vidljiv rezultat od onoga sto radis. Nemoj da mislis da je to najlaksi put, nego iskljucivo najbrzi do vidljivog rezultata, a otprilike i najbrzi do love.

Ali svima bih preporucio da u zivotu uce ono sto vole da rade, ono sto bi radili i da ih niko ne placa. Samo tako moze se biti zadovoljan zivotom, a najverovatnije i vrhunski placen.

Envy ned 10.11.2019 18:15
cober kaže...
Envy kaže...
* * *

 

 Ako si imao nocne more pre 18 god. bolje nemoj ni gubiti vreme na nesto sto te ne zanima. Svi koji krenu da nesto uce, cisto samo zbog posla, tj. love, u startu su sjebali sami sebe. Najverovatniji scenario je da ces poceti uciti, i onda doziveti da mrzis samog sebe, jer ces se vidis kao da si gubitnik ili glupan, a u stvari te samo to ne zanima. Ali ako i dalje insistiras na tome, onda kreni uciti HTML, CSS, Javascript, tj. web programiranje, i to bas tim redosledom koji sam ti naveo. To je najbrzi put da mozes imati neki vidljiv rezultat od onoga sto radis. Nemoj da mislis da je to najlaksi put, nego iskljucivo najbrzi do vidljivog rezultata, a otprilike i najbrzi do love.

Ali svima bih preporucio da u zivotu uce ono sto vole da rade, ono sto bi radili i da ih niko ne placa. Samo tako moze se biti zadovoljan zivotom, a najverovatnije i vrhunski placen.

Učio sam C jezik i osnove kako uopšte isprintati prinft funkciju, dok sam sa druge strane u malom prstu znao HTML a pogotov CSS, oni kaskadni stilovi su mi tako fino sjeli da sam od same pozadine Web stranice pa do ručno optimizirane slike u PS-u zadivljavao ljude kako se stranica instant slaže u tadašnjem ISDN-ov podatkovnoj vezi.

Isto tako sjeo mi je jezik iz Matlaba (nisu se morale definisiati varijable) šta god je u pozadini tog gigantskog paketa stojalo.

Ovo oko Phyton jezika će me (izgleda) pogoditi jer Cisco uvodi Networking Programiranje i već kao što rekoh za CCNA od 22. Februara negdje oko 20% samog materijala uključivat će Phyton. The Laz kaže da nije toliko uopše strašno i da neće biti problem.. dok sa druge strane vidim ljude koji traže osobe sa znanjem Phytone na IT burzi rada.

 

Ono što će mi donijeti brzu zaradu jeste šverc auta konkretno na Passatu B8 zarada od 20.000 kuna - za par dana, pa mi ponekad dođe da dignem ruke od svog ovog IT-a i sl.

southy ned 10.11.2019 20:24
Zechina kaže...

 

Moguće je da je Java i dalje #1 za mobile apps, pogotovo ako i Kotlin ubrajaš u derivat Jave. Ne mijenja na stvari.

 

Mono -Xamarin = potato, potahto: Ximian=Xamarin = de Icaza = tvorac Monoa, MS trojanski konj koji je konačno službeno asimiliran u ognjište.

Ako ćemo točno, NE! - .NET Core nema WF&WPF jer je bio namijenjen za servere, tek naknadno za desktop, a Mono za multiplatformnost i mobile (pa Mono ima podršku za WF&WPF&Android&iOS& sve čega se de Icaza mogao sjetiti...). To je po trenutno važećem Microsoftovom evanđelju. To da je Icaza najavio i ofrlje započeo tisuće projekata, samo je jedan od razloga trenutnog kaosa; uostalom sve će to MS potaracati u istu musaku sa .NET5 pa nema smisla ni pamtiti višestruko podvojene ličnosti pardon projekte .netIcaze.

 

Java je i dalje broj u poslovnom svijetu, na serveru, a i na klijentu, no promjene u politici licenciranja JDK-a te razvoj .NET Corea će svakako promijeniti situaciju i .NET (prvenstveno C#) će ići prema gore, a Java prema dolje. Što se tiče klijenta, iskreno ni Blazor ni ostali pokušaji neće još jedno vrijeme svrgnuti JavaScript sa vrha najpopularnijih (klijentskih) jezika. Ne znam koliko je većina vas obratila pažnju na to, no ovdje govori o trendovima i popularnosti na Githubu, ali cijela slika je malo šira od toga jer nije baš da svi koriste Github. Po meni glavnina backenda će i dalje biti u Javi i C#, Python, Golang i još neke alternative imaju nezanemariv udio, no teško da u rasprostranjenosti aplikacija mogu ikad biti na samom vrhu. Nasuprot tome, Ruby i PHP lagano, ali sigurno idu prema dolje. Što se tiče klijentskog dijela, zadnjih par godina JavaScript i SPA frameworci su čvrsto zasjeli na vrh jer sve više aplikacija se transformira iz desktop klijenta na web, a korištenjem npr. Electron shella se mogu deployati nativno na bilokoji OS. Vrijeme desktop Java aplikacija, pa i .NET aplikacija lagano prolazi - naravno, ne tvrdim da će iščeznuti, no bit će ih sve manje. C i C++ nikad neće nestati jer za core aplikacije uvijek treba takav moćni jezik koji ti omogućava direktniji pristup resursima i nema takav overhead.

 

Inače, nemam ništa protiv tvojih komentara i zapravo ih rado pročitam, ali za neke teme znaš izvaliti gluposti od bola (ovo da C# nema budućnosti). Ne možeš izvlačiti zaključke na osnovu Xamarina (kojeg osobno nisam nikad baš prožvakao). Svejedno, drago mi je razmijeniti argumente s tobom na forumu