rjakopec čet 6.8.2020 10:41
danen kaže...

Ova mi reklama izgleda kao limenka za pivo. Reklamni spot?

Meni izgleda kao tehnička proba. Inače, to izgleda fantastično. Imam dosta godina i imam stanoviti interes za SF teme i svemirska istraživanja od djetinjstva, ali nikad mi se nije činilo da je moguće napraviti raketu koja će se vertikalno spustiti na zemlju. Ljudi rade izvanredan posao, a imam dojam da neki ovdje samo smišljaju kako će se s visine rugati takvim stvarima sugerirajući nam da su oni iznad takvih stvari.

danen čet 6.8.2020 11:12

Ovo s vertikalnim spuštanjem (što se dosad vidjelo damo u SF filmovima) ovisi prije svega o upravljanju. Nemoguće je taj manevar izvršiti ručno. Trebalo je čekati da se razriju jaki kompjutori (i programi za njih) da se ovako nešto napravi. Vidjeli smo skupštanje LEM-a na Mjesec, no to je bilo lakše izvesti, zbog manje mase i veće stabilnosti letjelice te zbog mnogo manje gravitacije. 

markoBT čet 6.8.2020 11:54
ludizao kaže...

Fakat zgleda ko bojler. Dobro je to i poletjelo s tim samo jednim, klimavim motorom. Mask for da task 

Raketa je i poletjela, letjela i sletjela zato jer je motor klimav. Da nije klimav izvrnila bi se već na rampi. 

 

Ovako nešto von Braun i ekipa nisu mogli izvest (pa ni zamislit) jer im je nedostajalo dovoljno snažno računalo da klimavi motor okrene tamo gdje treba i kad treba.

 

 

p.s.

 

Ovo mi liči na bumbara. Svi se čude kako to da bumbar leti, a on ipak leti. Tako i ovo.

T700 čet 6.8.2020 12:02

Ako usavrše, onda bi to mogla biti letjelica za korištenje na Marsu. Od Marsa do Orbite pa nazad. A u orbiti da ćeka neka druga letjelica koja ide do zemlje. 

 

 

Prije se o Marsu govorilo kao put bez povratka jer kad se spustis ne mozes se više vratiti u svemir tj ne postoji letjelica koja bi to omogučila.  

 

mGT čet 6.8.2020 21:22
jozef kaže...

A što je s tom vatrom oko turbopumpe/dovoda goriva? Je li tako nešto normalna pojava kod raketnih motora?

 Da izgledalo je malo čudno, očekivao sam neki fail kad sam to vidio.

Mad Ant pet 7.8.2020 17:34

Ali ce ga i takvog namjerno nebalansiranog pilot spustit na zemlju, dok kod ovog Starshipa samo automatika moze to izvesti, ljudi mogu samo gledati u jadu ako ode po krivu... ili eventualno izbaciti putnicki dio pa na padobranne dole. Zahebano...