JohnnyBGood V sub 4.7.2020 23:56

Ok, razumijem zelju da se lansira u prozoru u kojem je Mars najblizi.

 

Moze mi netko objasniti koje bi to bile drasticne implikacije kad bi se lansiralo npr. 2 mjeseca kasnije?

 

Nesto vise goriva? Dulji put? Jos nesto? Nesto vise miljuncica?

 

Mozda ne razumijem - ali meni ovo izgleda kao akcijski film iz Hollywooda u kojem se deaktivacija bombe uvije dogadja u zadnjoj sekundi.


Sumnjam da bismo cekali 2 godine i 2 mjeseca da sad probiju postavljeni rok.

Eventualno neki otkaz ...

DexCro ned 5.7.2020 00:23

Pogledaj ponovo sliku priloženu uz tekst. Nakon idealnog razdoblja relativna udaljenost Zemlje i Marsa se povećava.

Dva mjeseca kasnije znači oko 40 milijuna kilometara više od idealnih 62 milijuna. Nije mala razlika.
Kad se izračuna dodatno vrijeme i gorivo dobije se rezultat: nemoguće.

Yuda ned 5.7.2020 09:17
JohnnyBGood V kaže...

Ok, razumijem zelju da se lansira u prozoru u kojem je Mars najblizi.

 

Moze mi netko objasniti koje bi to bile drasticne implikacije kad bi se lansiralo npr. 2 mjeseca kasnije?

 

Nesto vise goriva? Dulji put? Jos nesto? Nesto vise miljuncica?

 

 

Otprilike, imaš ove opcije:

 

 

A) Čekanja autobusa na liniji Zagreb-Split na autobusnoj stanici.

 

B) Nakon što autobus krene put Splita, ti ga pokušavaš stići trčeći za njim.

 

Besmislenost opcije B u svakom zamislivom pogledu opravdava čekanje drugog autobusa koji vozi na liniji Zagreb-Split.

 

 

 

 

Visak ned 5.7.2020 14:22

Prozor za lansiranje nije u trenutku kada su najbliži, jer se gađa mjesto gdje će Mars biti u nekom budućem vremenu. Ako putovanje traje 6 mjeseci onda se lansira 6 mjeseci prije tog trenutka.

Znači vrijeme ovisi o brzini same rakete, moguće je da se lansira i u trenutku kada smo najdalji, ako će to dati najefikasniju putanju.

Ako se veće pretendira na nekakav znanstveni pedigre bugovih članaka ne bi ih trebalo pisati na nivou 24sata.