fredii pon 29.6.2020 07:42

Kopa me jedno pitanje.

Koliko je bilo ovakvih pandemija kroz povijest, a prošle su potiho? Pod potiho mislim na simptome koje ima corona...

 

Da nemamo tehnologiju koju imamo, teško da bi itko išta primjetio. Sjetite se samo da su pojedinci tokom, Crne smrti rekli da se ona možda širi zrakom i tjelesnim kontatkom... Pa su dobili poprijeke poglede...

A, neki su bili optuženi da je šire, jer su zbog religijskih naputaka imali bolju higijenu, pa shodno tomu i manje smrtnih slučajeva.

ZovemseZoranidolazimizRijeke pon 29.6.2020 08:59

Ma jebote nikako da kažu: "ne znamo što napraviti, niti jednim načinom nismo uspjeli smanjiti prisustvo virusa, lijekovi ne pomažu, antivirus nije pronađen i moguće da nikad niti neće biti pronađen, hvatamo se za slamke i jedina, doslovce jedina mogućnost obuzdavanja pandemije je ono što smo radili za vrijeme španjolske gripe prije više od 100 godina (kad je medicina bila daleko lošija nego danas), a to je socijalna distanca i čekanje da vrijeme učini svoje"

 

Virus je daleko rasprostranjeniji u svijetu nego što se pokazuje, svaki dan sada slušamo 30 novih, 50 novih, 96 novih, 12 novih, bla bla truć srać, a ne spominju "2 posto prokuženosti" što znači da je virus djelovao na više od 80,000 ljudi, u slobodnoj je cirkulaciji, svaki dan se u hrvatskoj zarazi valjda više od 1000 ljudi (koji uglavnom nemaju nikakve simptome pa se niti ne testiraju)

 

Stožer i mediji izazivaju paniku, za to im treba suditi. Posebice medijima, jer stožer radi onako kako Europska komisija i vladajuća stranka naređuje, nemaju oni nikakav autoritet. Ali izazivaju paniku među ljudima, posebice među starijim ljudima. Ne prođe 5 minuta da se ne spominje covid-19. Ali to je samo kod nas nas, čitam BBC news, čitam CNN, čitam neke druge strane portale, imaju nešto vijesti o virusu ali to su stvarno samo vijesti, uz pregršt drugih vijesti. Otvorim domaće portale, prvo što vidim "šokantno", "uznemirujuće", "dramatično", "iz minute u minutu", "umrlo je već pola milijuna ljudi", "procjene da će umrijeti xxxxxxxxx ljudi", "cjepivo možda nikad neće biti pronađeno", bla bla bla truć srać kenj bla bla.

 

Šute o tome da je ovaj virus ništa puno opasniji od obične gripe te da velika većina ljudi ne da ima blage simptome, nego da niti nema simptome. Istina, činjenica jest da zahvaća starije osobe i da je za njih dosta smrtan (otprilike 1%, što jest mnogo), one od 80+ godina, one brižne starčeke koji bi umrli i od gripe, i od propuha i od pretjerane konzumacije multivitamina iz DMa. Ostaje činjenica da antivirus za gripu postoji (a za c19 i dalje ne, i moguće da niti neće postojati) pa nismo zbog toga zabrinuti, a na propuhu ne moraju biti, pa niti radi toga nismo zabrinuti. Razumijem, posve. Ali onda se prestanite ponašati kao da nas je zahvatila globalna zombi apokalipsa i da će za 2 godine ljudska rasa posve izumrijeti.

 

Od c19 virusa su daleko opasniji mediji i njihovo obraćanje javnosti, te jebeni "krizni stožeri", koji ne rade ništa drugo nego izazivaju osjećaj panike, depresije, tjeskobe i naposljetku stvaraju depresiju i čir na želucu. A ponekad i proljev.

Stric_Jura pon 29.6.2020 09:00

je to Amerika, ali što s Rvatistanom?

 

onaj debilček se kurči s djetetom pred vlakom, a kad su stigli miceki, stavil je masku - ali prekasno...

 

i onda zapomaganje, da je to protuzakonito i protuustavno nametati maske...

 

zanimljivo, u zakonu i ustavu nigdje nije propisan i cjenik usluge javnog prijevoza, ali je to svima shvatljivo - daj peneze pa se vozi...

sexytoiletpaper pon 29.6.2020 09:07

Mislim da je stanje stvarno zalosno. Radim u uredu sa par ljudi od 50ak godina, svi maske smatraju za njih nepotrebne, dok ne ude stranka, kada nastupa kaos "zasto i kako se stranci dopusta ulazak bez maske". A nazalost, to je prosjecna inteligencija svijeta. Totalni jebeni debili kojima je tesko inkomodirati se da bi bili sigurniji u konacnici.

Uhvatio me pesimizam i jedini razlog zasto jos ne navijam za visoku smrtnost pandemije je to sto ce na kraju najebati hrpa ljudi koji se drze tih apsolutno minimum-minimuma mjera i stavljaju masku na sebe, peru ruke i nisu generalno apsolutni debili kojima glava sluzi samo za frizuru.

Ajar pon 29.6.2020 09:23

kao običan ljud (topovsko meso/povrće [za vegetarijance], potrošna roba, bitan samo u petrovoj kad dajem krv i kad su glasanja), perverzno uživam u telkentno napisanom članku te ću postupiti prema naputcima dr. ajgora. iako zadrti ateist, njemu vjerujem. živjela ljudska otuđenost, potpomognuta društvenim udaljavanjem. kao i dosad (vizionarski vježbam već decenijama - evribadi: iš! šu! apage!). nota bene, koliko god da sam glup, našim vjerodostojnicima ne bih povjerio čašu vode na čuvanje a nekmoli; osobito poslije izjave kako "za opću karantenu nema novaca" (a bio je tako blažen mir i tišina, nisam morao paziti na aute i tramvaje ... milina. čak se i priroda započela oporavljati od štetočina no ne lezi vraže.). i komade samo gledam (čitam jelovnik; na dijeti sam). a virus nalazim praktičnom intervencijom u "ustaljeni poredak". ne pada sneg da pomori svet ...  doc, ne gine ti  ak se sretnemo. ako dođe i jovanka drago, srkat ćemo bez prestanka.           uz razmak, ofkors.  

 

pe se: zgodno je kad cure precvikaju cicncekere (i izvade silikonske umetke za zavaravanje protivnika) pa svaka (u parovima, kao kad idu na wc) po jednu grud nategne na lišce rumeno. čest slučaj po dućanima u trgovačkim središtima. ima i hello, kitty.

syncmaster245b pon 29.6.2020 09:30

Ako cemo pricati o pravilnoj upotrebi maski, onda treba naglasiti da su te famozne "papiruse" apsolutno jednokratne.

Makar i "samo" 15 minuta nosenja, maska mora u smece.

 

Prevedeno na jezik prosjecne hrvatske obitelji, oko 700 kuna dodatnog troska za cetveroclanu obitelj (prema istrazivanju jednih novina).

Drago pon 29.6.2020 11:57
Stric_Jura kaže...

je to Amerika, ali što s Rvatistanom?

 

onaj debilček se kurči s djetetom pred vlakom, a kad su stigli miceki, stavil je masku - ali prekasno...

 

i onda zapomaganje, da je to protuzakonito i protuustavno nametati maske...

 

zanimljivo, u zakonu i ustavu nigdje nije propisan i cjenik usluge javnog prijevoza, ali je to svima shvatljivo - daj peneze pa se vozi...

 

Postoji ustav, zakoni, podzakonski akti, propisi, pravila.

 

Ne postoji Zakon o nošenju maski, kao što ne postoji Zakon o kupnji tramvajskih karata ili Zakon o zabrani uvođenja stada ovaca u kušet-kola, pa HŽ opet ne dozvoljava uvođenje stada ovaca u kušet-kola.

Ljudi filozofiraju o pravu i zakonu, a pojma nemaju o čemu pričaju niti koliko ne znaju. Znam da bi pravilni način bio strpljivo svima objasniti ab ovo, ali ja bi iskreno radije da policija pendreči jer je tako brže.

 

 

ned pon 29.6.2020 14:34

Pitanje nije treba li se maska nositi nego što činiti s onima koji to neće. S obzirom na veliki broj onih s asimptomatskim stanjem oni koji ne nose maske u javnom prostoru treba pravno goniti za svjesno širenje zaraze i ako netko oboli zbog njih i nedeaj Bože umre treba ga teretiti za ubojstvo. Možda preoštro? Ne

fredii pon 29.6.2020 14:54
Drago kaže...
Stric_Jura kaže...

je to Amerika, ali što s Rvatistanom?

 

onaj debilček se kurči s djetetom pred vlakom, a kad su stigli miceki, stavil je masku - ali prekasno...

 

i onda zapomaganje, da je to protuzakonito i protuustavno nametati maske...

 

zanimljivo, u zakonu i ustavu nigdje nije propisan i cjenik usluge javnog prijevoza, ali je to svima shvatljivo - daj peneze pa se vozi...

 

Postoji ustav, zakoni, podzakonski akti, propisi, pravila.

 

Ne postoji Zakon o nošenju maski, kao što ne postoji Zakon o kupnji tramvajskih karata ili Zakon o zabrani uvođenja stada ovaca u kušet-kola, pa HŽ opet ne dozvoljava uvođenje stada ovaca u kušet-kola.

Ljudi filozofiraju o pravu i zakonu, a pojma nemaju o čemu pričaju niti koliko ne znaju. Znam da bi pravilni način bio strpljivo svima objasniti ab ovo, ali ja bi iskreno radije da policija pendreči jer je tako brže.

 

 

 

Ljudi su generalno idioti.

 

Neki dan ženska ušla u trgovinu i odmah: Jutros nisam trebala imati masku, neću niti sada. Trgovkinje su je lijepo zamolile, ali glupača se pravi pametna. Onda tu imamo svakakve umirovljenike...

 

Čisto ti bude žao što neke od njih corona nije pokosila, čisto da čovjek ne mora gledati sve i svašta.

 

A, kad se dogodi sranje onda se kumi i moli.

 

Drži se pravila, da te se ne prisili i to je to. 

zelenapaprika pon 29.6.2020 15:36
Drago kaže...
 

Postoji ustav, zakoni, podzakonski akti, propisi, pravila.

 

Ne postoji Zakon o nošenju maski, kao što ne postoji Zakon o kupnji tramvajskih karata ili Zakon o zabrani uvođenja stada ovaca u kušet-kola, pa HŽ opet ne dozvoljava uvođenje stada ovaca u kušet-kola.

Ljudi filozofiraju o pravu i zakonu, a pojma nemaju o čemu pričaju niti koliko ne znaju. Znam da bi pravilni način bio strpljivo svima objasniti ab ovo, ali ja bi iskreno radije da policija pendreči jer je tako brže.

 

 

 Dragec, postoji Zakon o zdravstvenoj zaštiti u kojem piše da nitko ne smije ugroziti zdravlje drugih. Ako je nekome potrebno napisati u Zakonu da mora nositi smrdljivu čarapu na nosu ili objesiti tenisice o svoje uši, onda to treba dodati. Jer u ovoj državi i u ovom svijetu ljudima sve treba crtati. Puna mi je pipa sveznalica kojima život drugih ništa ne znači, a posebno instant epidemiologa (kaže čovjek na radio Sljemenu jutros: imamo 4 milijuna nogometnih izbornika, a sada imamo i 4 milijuna epidemiologa). Enough! Svi portali siluju nam mozak debilnim manipulativnim vijestima o zarazi i izborima. Dabogda propali preko noći.

 

I eto nas na BUG-u. I on se priključio u vlakić korone. Ću-ću!

 

 

 

 

cvaja997 pon 29.6.2020 15:39

Takva maska ne pomaže u sprječavanju zaraze. Ali pomaže u slučaju da si ti prijenosnik koji širi bolest da ne zarazi druge. Sasvim legitiman razlog za traženje nošenja maski u zatvorenim prostorima. Postoje pamučne šivane maske koje se mogu oprat. Takve su upotrebljive više puta.
Usput, u zdravstvu i velikim centrima bi bilo dobro imat izmjenjivač zraka sa nekom vrstom sterilizatora (bilo UV zračenje ili nabojem) koji bi cirkulirao svjež i čist zrak.

fredii pon 29.6.2020 16:30
ludizao kaže...
fredii kaže...
Neki dan ženska ušla u trgovinu i odmah: Jutros nisam trebala imati masku, neću niti sada. Trgovkinje su je lijepo zamolile, ali glupača se pravi pametna...

 

Što je i u zatvorenim prostorima obavezno nošenje maske? Mislio sam da je samo u javnom prijevozu.

 

Piše na samome ulazu.

 

Prvih par dana, od najave da će biti obavezno su pristojno bi zamolile.

 

No, kada je to prošlo, trebalo se početi i nositi pod obavezno.

 

Dakako, uvijek imaš idiota. Poput onoga u tramvaju...

 

Ja sam možda i preoblio jer sam bio s zaraženom osobom u kontatku, bez da nam je rekla, pa se šefica uzjebala, ali po onome što smo opisali, nismo trebali ići na testiranje i izolaciju.

 

Lik s posla, čini mi se da ju je prebolio kako je opisao... Pogađate nije išao doktoru.

 

Realno, jebe se meni, imam male šanse da me ubije, ali nosim masku kada idem u trgovinu, jer treba. Kada ne bude trebalo neću, ali opet dok se mora, nosit ću, jer ne želim nekoga ugroziti. 

markoBT pon 29.6.2020 16:57
ludizao kaže...

Ovaj apologetski članak neće promijeniti činjenicu da ljudi sve više gube povjerenje u liječničku struku. Iako u članku iz pozicije medicinskog djelatnika te onih koji prihvaćaju taj kut gledanja ne piše ništa netočno, to je i dalje samo jedan interesno obojeni kut gledanja. Sve će se u njemu pokušati opravdati pa i ono što se ne može opravdati, ne bi li takva perspektiva preživjela. Naravno, svi koji ne prihvate objašnjenja (čitaj: izmotavanja) su glupi i neobrazovani. I to će hodati još neko vrijeme, dok tih "glupih i neobrazovanih" ne bude sve više i više i više. Tada će se medicinska struka, a i ne samo ona, početi pitati što se dešava s ljudima.

Dešava s to da se ljudima besramno lagalo, da ih se zavlačilo pričama koje su mijenjane kao dječje pelene, sve uz glumljenje autoriteta tamo gdje se nije imalo pojma o pojmu, da se podilazilo ne samo ekonomiji i politici nego svemu i svačemu. I onda je ljudima toga bio pun  pa su pokazali "struci"  koja će na kraju biti jedini krivac za rastuću produkciju pristalica Cetinskog, Lovrena i Pernara, jer joj je zaštita vlastitog dupeta i interesa važnija od zdravstvene etike. Ova kriza je to jasno pokazala. "Struka" to još ne vidi, ali bude za koju godinu, kad zadnja kap prelije čašu.

Nadam se da si u pravu. To bi moglo dovest do porasta prosječnog IQ na planeti, mi ostali će mo kraće boravit u ambulantnim čekaonicama, a bolničke sobe će biti ugodnije za preživljavanje. 

=XFX=PlayHard pon 29.6.2020 20:00

Jedino sto mene u cijeloj ovoj situaciji oko korone muci, to je vjerodostojnost podataka koje imamo. 

 

Veliki je postotak lazno negativnih i lazno pozitivnih rezultata, pa se postavlja pitanje koliko su ti testovi uopce smisleni ako su toliko neprecizni. 

 

Evo vam samo primjer Ivanisevica od neki dan, nakon dva negativna testa, on na trecem testu saznaje da je pozitivan na covid. Sto da je odradio jos 5-6 testova, da li bi njih 2 pokazalo pozitivno, a preostala 3 negativno?

 

Takva nepreciznost nikako nije dobra jer na temelju nje uvodimo drasticne mjere karantena, izolacije, ekonomija pati a na temelju cega? izuzetno nepouzdanih testova koje imamo?

Na taj nacin smo mogli i u kristalnu kuglu pogledat jel netko ima virus ili ga nema. 

 

telefon 2 pon 29.6.2020 20:20
=XFX=PlayHard kaže...

Jedino sto mene u cijeloj ovoj situaciji oko korone muci, to je vjerodostojnost podataka koje imamo. 

 

Veliki je postotak lazno negativnih i lazno pozitivnih rezultata, pa se postavlja pitanje koliko su ti testovi uopce smisleni ako su toliko neprecizni. 

 

Evo vam samo primjer Ivanisevica od neki dan, nakon dva negativna testa, on na trecem testu saznaje da je pozitivan na covid. Sto da je odradio jos 5-6 testova, da li bi njih 2 pokazalo pozitivno, a preostala 3 negativno?

 

Takva nepreciznost nikako nije dobra jer na temelju nje uvodimo drasticne mjere karantena, izolacije, ekonomija pati a na temelju cega? izuzetno nepouzdanih testova koje imamo?

Na taj nacin smo mogli i u kristalnu kuglu pogledat jel netko ima virus ili ga nema. 

 

 U ovom slučaju ne radi se o lažno pozitivno /negativnom testu.

Koronavirusna infekcija ima svoju dinamiku, uzima se bris iz nosa, a tek u vrijeme uzimanja trećeg brisa kod Ivaniševića se virus počeo izlučivati na nosnoj sluznici. Stoga ljudi koji su bili u kontaktu s Ivaniševićem u vrijeme uzimanja prvog i drugog brisa nisu u opasnosti od infekcije. Budući da se Ivanišević nije osjetio nikako specijalno drugačije u vrijeme  uzimanja trećeg brisa u odnosu na drugi, to ti je ujedno ilustracija zašto su maske preporučljive: čovjek ako je dobrog zdravlja može prehodati infekciju, a da to ne zna, i usput je proširiti.

ZovemseZoranidolazimizRijeke pon 29.6.2020 20:22
=XFX=PlayHard kaže...

Jedino sto mene u cijeloj ovoj situaciji oko korone muci, to je vjerodostojnost podataka koje imamo. 

 

Veliki je postotak lazno negativnih i lazno pozitivnih rezultata, pa se postavlja pitanje koliko su ti testovi uopce smisleni ako su toliko neprecizni. 

 

Evo vam samo primjer Ivanisevica od neki dan, nakon dva negativna testa, on na trecem testu saznaje da je pozitivan na covid. Sto da je odradio jos 5-6 testova, da li bi njih 2 pokazalo pozitivno, a preostala 3 negativno?

 

Takva nepreciznost nikako nije dobra jer na temelju nje uvodimo drasticne mjere karantena, izolacije, ekonomija pati a na temelju cega? izuzetno nepouzdanih testova koje imamo?

Na taj nacin smo mogli i u kristalnu kuglu pogledat jel netko ima virus ili ga nema. 

 

 

O tome je pričala čini mi se Nela Sršen (ona doktorica iz Italije). Navodno da virus sada po ljeti nije toliko virulentan, odnosno ne razmnožava se u domaćinu do te mjere da bude opasan (zato je puno asimptomatičnih slučajeva). To je i jedan od razloga daleko manje smrtnosti. Isto tako prenošenje virusa s jedne osobe na drugu je usporeno, nije više toliko zarazno. Također će i testovi davati u startu negativne rezultate, jer za test da bude pozitivan treba mnogo razmnoženih virusa u krvi/slini ili ne znam čemu već.

Aldo pon 29.6.2020 20:45
Stric_Jura kaže...

je to Amerika, ali što s Rvatistanom?

 

onaj debilček se kurči s djetetom pred vlakom, a kad su stigli miceki, stavil je masku - ali prekasno...

 

i onda zapomaganje, da je to protuzakonito i protuustavno nametati maske...

 

zanimljivo, u zakonu i ustavu nigdje nije propisan i cjenik usluge javnog prijevoza, ali je to svima shvatljivo - daj peneze pa se vozi...

 Prilično sam siguran da je cjenik propisan, možda ne direktno Zakonom, ali sigurno je. Jedinog debilčeka kojeg ja vidim i zbilja skače iz pašte  je naš premili nadmeni gospon premijer. Za njega neka druga pravila i propisi vrijede. Pobogu čovjek je bio u kontaktu s dva zaražena i nema ni najmanje obraza da na gubicu lažljivu navuče jebenu masku!

Visak uto 30.6.2020 11:42
Arctic Skies kaže...

Kako zivim u Njemackoj, nije mi bas jasno oko cega je sad frka? Jer se opet moraju nositi maske? Ovdje se jos uvijek to nije ukinulo. Da bi usao bilo gdje moras imati masku. 

 

 

Znaš ono kad Hrvtska zabije gol u 15. minuti, pa se onda opuste i na kraju izgube od discipliniranijih? Sto puta viđeno, ali ne možemo mi drugačije.

 

Imali smo izvrsne rezultate, no zbog ekonomije i politike smo previše relaksirali mjere, a pošto nije bilo puno žrtava nitko opasnost nije ni shvatio ozbiljno.

Pero007 pet 3.7.2020 02:11

Zanimljivo je to s maskama, posebno s obicnim pamucnim...

 

HRT - HTV 1 Dnevnik 1 12.00 24.3.2020.

 

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak:

 

"Ovo što se traži od ljudi da nose maske prilikom ulaska u trgovinu, to nema smisla kod zdravih ljudi. Dakle, kod onih koji imaju neke simptome, bez obzira da li je to obična prehlada, kihanje, kašljanje, dobro je da nose masku, jer na taj način neće prenijeti niti prehladu niti nikakvu drugu respiratornu bolest"

 

https://www.youtube.com/watch?v=h2b56CU98oA

 

WHO:

 

Advice on the use of masks the community, during home care and in health care settings in the context of the novel coronavirus (2019-nCoV) outbreak

 

Cloth (e.g. cotton or gauze) masks are not recommended under any circumstance.

 

https://www.who.int/docs/default-source/documents/advice-on-the-use-of-masks-2019-ncov.pdf

 

ECDC:

 

Using face masks in the community Reducing COVID-19 transmission from potentially asymptomatic or pre-symptomatic people through the use of face masks

 

Based on the lack of evidence, it has so far not been recommended that people who are not ill or who are not providing care to a patient should wear a mask to reduce influenza or COVID-19 transmission

 

CDC:

 

CDC does not currently recommend the use of facemasks to help prevent novel #coronavirus. Take everyday preventive actions, like staying home when you are sick and washing hands with soap and water, to help slow the spread of respiratory illness.

 

https://twitter.com/cdcgov/status/1233134710638825473

 

 

U medjuvremenu su svi ti promijenili misljenje, pa sada preporucuju nosenje maski.

 

Moje pitanje je, gdje su dokazi (posebno vezano za obicne pamucne maske), gdje su studije koje potvrdjuju iznenadnu promjenu u misljenu? Ili je to promjena cisto reda radi? 

 

Studije postoje, jedna od najcitiranijih je ova:

 

A cluster randomised trial of cloth masks compared with medical masks in healthcare workers

 

Gdje izmedju ostalog postoje podatci:

 

Penetration of cloth masks by particles was almost 97% and medical masks 44%.

 

Conclusions


This study is the first RCT of cloth masks, and the results caution against the use of cloth masks. This is an important finding to inform occupational health and safety. Moisture retention, reuse of cloth masks and poor filtration may result in increased risk of infection. Further research is needed to inform the widespread use of cloth masks globally. However, as a precautionary measure, cloth masks should not be recommended for HCWs, particularly in high-risk situations, and guidelines need to be updated.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4420971/

 

Takodjer zanimljivo, maske u kombinaciji sa - cjepivom!

 

Effectiveness of vaccination and wearing masks on seasonal influenza in Matsumoto City, Japan, in the 2014/2015 season: An observational study among all elementary schoolchildren

The overall effectiveness of vaccination and mask wearing was 9.9% and 8.6%, respectively.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5153448/

 

 

Covid-19: What Is the Evidence for Cloth Masks?

 

https://www.bmj.com/content/369/bmj.m1422

 

Face masks for the public during Covid-19: an appeal for caution in policy

 

https://www.researchgate.net/publication/340924476_Face_masks_for_the_public_during_Covid-19_an_appeal_for_caution_in_policy

 

Nonpharmaceutical Measures for Pandemic Influenza in Nonhealthcare Settings—Personal Protective and Environmental Measures

 

“In our systematic review, we identified 10 RCTs that reported estimates of the effectiveness of face masks in reducing laboratory-confirmed influenza virus infections in the community from literature published during 1946–July 27, 2018….In pooled analysis, we found no significant reduction in influenza transmission with the use of face masks…Our systematic review found no significant effect of face masks on transmission of laboratory-confirmed influenza….Proper use of face masks is essential because improper use might increase the risk for transmission.”

 

 

https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/5/19-0994_article

 

Universal Masking in Hospitals in the Covid-19 Era

 

We know that wearing a mask outside health care facilities offers little, if any, protection from infection. Public health authorities define a significant exposure to Covid-19 as face-to-face contact within 6 feet with a patient with symptomatic Covid-19 that is sustained for at least a few minutes (and some say more than 10 minutes or even 30 minutes). The chance of catching Covid-19 from a passing interaction in a public space is therefore minimal. In many cases, the desire for widespread masking is a reflexive reaction to anxiety over the pandemic.

 

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp2006372

 

Facemasks and similar barriers to prevent respiratory illness such as COVID-19: A rapid systematic review

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.01.20049528v1

 

Masks and Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)

 

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2764955

 

Effectiveness of Masks and Respirators Against Respiratory Infections in Healthcare Workers: A Systematic Review and Meta-Analysis

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29140516/

 

Evaluation of N95 Respirator Use with a Surgical Mask Cover: Effects on Breathing Resistance and Inhaled Carbon Dioxide

 

https://academic.oup.com/annweh/article/57/3/384/230992

 

Physiologic and other effects and compliance with long-term respirator use among medical intensive care unit nurses

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7132714/

 

Surgical mask placement over N95 filtering facepiece respirators: Physiological effects on healthcare workers

https://www.researchgate.net/publication/42588111_Surgical_mask_placement_over_N95_filtering_facepiece_respirators_Physiological_effects_on_healthcare_workers

 

Why Face Masks Don’t Work: A Revealing Review

 

https://www.oralhealthgroup.com/features/face-masks-dont-work-revealing-review/

 

Itd., itd., itd., pa sve do ovakvih clanaka;

 

Masks Don’t Work: A Review of Science Relevant to COVID-19 Social Policy

 

https://www.rcreader.com/commentary/masks-dont-work-covid-a-review-of-science-relevant-to-covide-19-social-policy

 

I misljenja pojedinih lijecnika, npr.:

 

Face masks pose serious risks to the healthy – Blaylock

 

https://accountingweekly.com/face-masks-pose-serious-risks-to-the-healthy-blaylock/

 

Pored toga znamo i nesto o asimptomatskim pacijentima:

 

A study on infectivity of asymptomatic SARS-CoV-2 carriers

 

Conclusion

 

In summary, all the 455 contacts were excluded from SARS-CoV-2 infection and we conclude that the infectivity of some asymptomatic SARS-CoV-2 carriers might be weak.

 

Cak se i WHO javio po tom pitanju:

 

Transmission of COVID-19 by asymptomatic cases

 

Current evidence suggests that most transmission occurs from symptomatic people through close contact with others.

 

Available evidence from contact tracing reported by countries suggests that asymptomatically infected individuals are much less likely to transmit the virus than those who develop symptoms. A subset of studies and data shared by some countries on detailed cluster investigations and contact tracing activities have reported that asymptomatically-infected individuals are much less likely to transmit the virus than those who develop symptoms.

 

http://www.emro.who.int/health-topics/corona-virus/transmission-of-covid-19-by-asymptomatic-cases.html

 

Dalo bi se zakljuciti da je i sama struka po pitanju nosenja maski medju opcom populacijom jako podijeljena.

 

Zanimljivo je da se o maskama raspravlja jos od 1918. i pandemije H1N1 - spanjolske gripe. Za vrijeme spanjolske gripe, u San Franciscu je nosenje maski bilo mandatorno za sve, naplacivali su kazne i slali ljude u zatvor ako nisu nosili maske (postojala je cak i anti-mask liga), dok istovremeno, u Los Angelesu, sa vise stanovnika nosenje maski nije bilo obvezno. Zanimljiv je i krajnji rezultat - San Francisco je unatoc maskama i manje stanovnika bio najgori u USA po broju smrti.

 

https://www.influenzaarchive.org/cities/city-sanfrancisco.html#

 

https://www.influenzaarchive.org/cities/city-losangeles.html#

 

A historical overview of cloth masks notes their use in US healthcare settings starting in the late 1800s, first as source control on patients and nurses and later as PPE by nurses.20 Kellogg, 21 seeking a reason for the failure of cloth masks required for the public in stopping the 1918 influenza pandemic, found that the number of cloth layers needed to achieve acceptable efficiency made them difficult to breathe through and caused leakage around the mask. We found no well-designed studies of cloth masks as source control in household or healthcare settings.

 

In sum, given the paucity of information about their performance as source control in real-world settings, along with the extremely low efficiency of cloth masks as filters and their poor fit, there is no evidence to support their use by the public or healthcare workers to control the emission of particles from the wearer."

 

https://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2020/04/commentary-masks-all-covid-19-not-based-sound-data

 

Da rezimiram, neke drzave zahtijevaju da se maske nose stalno, cak i na otvorenim prostorima, dakle oni pretpostavljaju da su svi potencijalno zarazeni.

 

Ako logicki razmisljamo, da, ako zarazeni nosi masku i kaslje (kasalj nije asimptomatski!), mozda postoji mogucnost da se smanji mogucnost zaraze ako se taj zarazeni nalazi u blizini drugih u zatvorenom prostoru.

 

Da li su znanost i legislativa u 2020. godini dosli do toga da izdaju preporuke, obveze i kazne zbog - mozda? Izgleda da jesu...

Visak pet 3.7.2020 09:45
telefon 2 kaže...
Pero007 kaže...

 

I misljenja pojedinih lijecnika, npr.:

 

Face masks pose serious risks to the healthy – Blaylock

 

https://accountingweekly.com/face-masks-pose-serious-risks-to-the-healthy-blaylock/

 

 Preporučam čitanje ovog članka gore, humoristično štivo. I guglati  dr Russel Blaylock,  a i njegov frend Miguel  Faria. Sami biseri.

 Kaže:

Only a very small number of people are at risk of a potentially serious outcome from the infection

 

Trenutno je taj 'very small number' na pola milijuna mrtvih, i to uz drastične mjere.

 

Prikaz zaštite maskom:

https://twitter.com/richdavisphd/status/1276629360212979712/photo/1