Hornet_93 sub 9.11.2019 12:16

Da, na od kako mi je stigao android 10, imam automatsku promjenu dark/light teme i paljenje filter plave svijetlosti, mislim da je night light ili tako nešt, za moje oči melem kad navečer radim na kompu...

Tak da bi bilo jako lijepo ako bi bugovci mogli nešt iskemijat oko foruma pa da dobije kakav tamni mod

EZY-E sub 9.11.2019 13:03

Koristim dark/black mode na sve što ima zaslon i što koristim + blue light filter.

Zaslon nije papir i uspoređivati to dvoje i koristiti argument kako je na papiru bijela boja, slova crna i tako je čitljiv je nepromišljena glupost, papir ne isijava svjetlost nego reflektira, a ako je već zaslon isijava onda je bolje da je isijava što manje jer je dokazano da plavo svjetlo (a tako i bijela boja) šteti očima.

Ljudi koji i dalje koriste "light" mode uz opciju darka mi nisu baš jasni.

BinHex sub 9.11.2019 13:16
EZY-E kaže...

Koristim dark/black mode na sve što ima zaslon i što koristim + blue light filter.

Zaslon nije papir i uspoređivati to dvoje i koristiti argument kako je na papiru bijela boja, slova crna i tako je čitljiv je nepromišljena glupost, papir ne isijava svjetlost nego reflektira, a ako je već zaslon isijava onda je bolje da je isijava što manje jer je dokazano da plavo svjetlo (a tako i bijela boja)šteti očima.

Ljudi koji i dalje koriste "light" mode uz opciju darka mi nisu baš jasni.

 Uvijek me je zanimalo (jer sam dosta vremena na računalu), pa sam i dosta čitao o štetnosti plavog svjetla. Svi relevantni članci što sam pročitao su imali zaključak da još nema dokaza o štetnosti plavog svjetla za vid/oči. Dakle ne pričam o tome što plavo svjetlo "vara" mozak i "spriječava" lučenje melatonina koji nam pomaže da zaspemo. već baš o utjecaju na oči i vid. Pa bili mi (a vjerujem da ima još ljudi koje zanima ova tema) mogao podijeliti koji znanstveni članak koji potvrđuje štetnost plavog svjetla

EZY-E sub 9.11.2019 13:53
BinHex kaže...
EZY-E kaže...

Koristim dark/black mode na sve što ima zaslon i što koristim + blue light filter.

Zaslon nije papir i uspoređivati to dvoje i koristiti argument kako je na papiru bijela boja, slova crna i tako je čitljiv je nepromišljena glupost, papir ne isijava svjetlost nego reflektira, a ako je već zaslon isijava onda je bolje da je isijava što manje jer je dokazano da plavo svjetlo (a tako i bijela boja)šteti očima.

Ljudi koji i dalje koriste "light" mode uz opciju darka mi nisu baš jasni.

 Uvijek me je zanimalo (jer sam dosta vremena na računalu), pa sam i dosta čitao o štetnosti plavog svjetla. Svi relevantni članci što sam pročitao su imali zaključak da još nema dokaza o štetnosti plavog svjetla za vid/oči. Dakle ne pričam o tome što plavo svjetlo "vara" mozak i "spriječava" lučenje melatonina koji nam pomaže da zaspemo. već baš o utjecaju na oči i vid. Pa bili mi (a vjerujem da ima još ljudi koje zanima ova tema) mogao podijeliti koji znanstveni članak koji potvrđuje štetnost plavog svjetla

 Sorry ali si nisam dao toliko truda i išao čitati znanstvene radove i prosuđivati jesu li legit, zapravo to što (navodno) spriječava lučenje melatonina mi je dosta.

A i vidim na sebi koliko mi je dark mode lakši za oči, ogromna je razlika, isto tako kao i blue filter kad se počne paliti, baš odmor za oči.

Visak sub 9.11.2019 14:09

Svaka boja se drugačije lomi na leći i ima drugačiji fokus. Plava boja ima najlošiji fokus u našem oku, pa je eliminacijom plave slika oštrija. Na tu foru rade one narančaste naočale koje izoštravaju sliku.

UV je sigurno štetna za oko, a sad koliko je plava, koja je odmah do nje ostaje otvoreno pitanje.

BinHex sub 9.11.2019 16:26
EZY-E kaže...
BinHex kaže...
EZY-E kaže...

Koristim dark/black mode na sve što ima zaslon i što koristim + blue light filter.

Zaslon nije papir i uspoređivati to dvoje i koristiti argument kako je na papiru bijela boja, slova crna i tako je čitljiv je nepromišljena glupost, papir ne isijava svjetlost nego reflektira, a ako je već zaslon isijava onda je bolje da je isijava što manje jer je dokazano da plavo svjetlo (a tako i bijela boja)šteti očima.

Ljudi koji i dalje koriste "light" mode uz opciju darka mi nisu baš jasni.

 Uvijek me je zanimalo (jer sam dosta vremena na računalu), pa sam i dosta čitao o štetnosti plavog svjetla. Svi relevantni članci što sam pročitao su imali zaključak da još nema dokaza o štetnosti plavog svjetla za vid/oči. Dakle ne pričam o tome što plavo svjetlo "vara" mozak i "spriječava" lučenje melatonina koji nam pomaže da zaspemo. već baš o utjecaju na oči i vid. Pa bili mi (a vjerujem da ima još ljudi koje zanima ova tema) mogao podijeliti koji znanstveni članak koji potvrđuje štetnost plavog svjetla

 Sorry ali si nisam dao toliko truda i išao čitati znanstvene radove i prosuđivati jesu li legit, zapravo to što (navodno) spriječava lučenje melatonina mi je dosta.

A i vidim na sebi koliko mi je dark mode lakši za oči, ogromna je razlika, isto tako kao i blue filter kad se počne paliti, baš odmor za oči.

 Sve 5, samo si to malo pretenciozno napisao kao da je dokazano pa me baš zanimalo jel stvarno postoje kakvi dokazi o štetnosti plave svjetlost, dakle još ništa.

I ja koristim dark mode, štoviše, koristim i uvećani font, nije da imam loš vidi, al jednostavno imam osjećaj kao da se manje zamaram, mada je to možda sve samo placebo efekt.

 

A što se tiče melatonina, svaka svjetlost utječe na smanjenje lučenja melatonina, ali plava najviše.

Ivan(4) sub 9.11.2019 16:56

Iz članka:

Dark mode, odnosno tamna, najčešće crna ili tamnosiva pozadina i bijela, odnosno svijetla slova i elementi grafičkog sučelja čuda čine za produljenje trajanja baterije na ručnim i drugim prijenosnim uređajima, posebno onima s većim i kvalitetnijim ekranima.

Samo ako imate OLED ekran. A na "drugim prenosnim uređajima" nemate. Što se tiče ergonomije, izgleda da je vrhunac bio IBM 5151 - crna pozadina, zelena slova - dark mode u svim aplikacijama i nigde tračka plave na vidiku (ili, kažu, još bolje, amber varijanta). Sve što je usledilo, ispada da je bilo korak nazad.

Ivan(4) sub 9.11.2019 16:59
BinHex kaže...

 Sve 5, samo si to malo pretenciozno napisao kao da je dokazano pa me baš zanimalo jel stvarno postoje kakvi dokazi o štetnosti plave svjetlost, dakle još ništa.

...

 Mrzi me guglati izvore, ali postoje. No, samo za u praksi nerealističnu kombinaciju intenziteta i dužine izlaganja, koja nema veze sa onime što primimo gledajući u ekran.

Ajar sub 9.11.2019 17:53

"dark mode" koristim u aplikaciji "spavanje" svake noći (ponekad i danju) ali u kombinaciji sa "mute mode", osim kad susjedi derneče ili se mačci mlate/hofiraju ili bagra podivlja oko božića s pucanjem (tad koristim "cotton ear-plug mode"). a propos zaslona, nisu škole nekad (u neka normalna vremena) imale zelene ploče i bijelu kredu: tako je čitkije i "oku ugodnije", osobito izdaleka (u velikim dvoranama). mudri neki ljudi to rabe još uvijek, s gnušanjem odbacujući marketinška sranja s bijelim pločama i šarenim flomasterima (posebno kad ti netko smjesti ono što je zauvijek marker, tzv. "permanent marker", pa se svi nasnifaju razrjeđivača stružući). 

CyberK sub 9.11.2019 18:05
EZY-E kaže...

Koristim dark/black mode na sve što ima zaslon i što koristim + blue light filter.

Zaslon nije papir i uspoređivati to dvoje i koristiti argument kako je na papiru bijela boja, slova crna i tako je čitljiv je nepromišljena glupost, papir ne isijava svjetlost nego reflektira, a ako je već zaslon isijava onda je bolje da je isijava što manje jer je dokazano da plavo svjetlo (a tako i bijela boja) šteti očima.

Ljudi koji i dalje koriste "light" mode uz opciju darka mi nisu baš jasni.

O stetnosti plavog svijetla se jos debatira, no znanost je puno manje podijeljena oko toga sto je lakse citljivo, ima dosta studija, ne da mi se trazit puno, evo jedna: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25141597
"Studies have shown that dark characters on light background (positive polarity) lead to better legibility than do light characters on dark background (negative polarity)"
"A positive polarity advantage was observed in proofreading performance."

Dark-mode je lakse citljiv jedino pri niskom ambijentalnom osvjetljenju. Obzirom na tipicno uredsko osvjetljenje, a i kod kuce, light-mode je dokazano psihovizualno superorniji.
Ja osobno koristim light-mode iz tog razloga - "laksi" mi je za gledat. Meni je razumljivo ako nekome dark-mode bolje odgovara, ali bas mi nije jasno ovo "iscudjavanje" zasto bi netko koristio light mode...

PzKpfw sub 9.11.2019 18:33

 

Da, uvijek kada je moguće. Pogotov na stolnom kompu. Web stranice u dark modu, Visual Studio, Aom, Twitter,...

Mada kada je dan, primjerice, na mobitelu više volim da nije dark mod. Jednostavno se prilagodim trenutku.

BUG on-line čitam bez obzira na mod, jer je vrijedan čitanja uvijek.

MasterOfDisaster sub 9.11.2019 22:33

To je na mobu, a mene najviše zanima na desktop računalu, windowsi. Drugo ne želim instalirati nikakve ekstenzije, teme ili plugin-ove ili ne zna koje sve već stvari da dobijem dark mode za forum, hoću ili bolje, želim da mi to omogući Bug ekipa, a ne da ja kemijam kojekakva sranja da dobijem polusranje nečega što bi trebalo izgledati Bug forumu u dark mode-u.

 

Evo ankete, koliko Vas želi dark mode foruma:

 

digitall sub 9.11.2019 22:51
CyberK kaže...
EZY-E kaže...

Koristim dark/black mode na sve što ima zaslon i što koristim + blue light filter.

Zaslon nije papir i uspoređivati to dvoje i koristiti argument kako je na papiru bijela boja, slova crna i tako je čitljiv je nepromišljena glupost, papir ne isijava svjetlost nego reflektira, a ako je već zaslon isijava onda je bolje da je isijava što manje jer je dokazano da plavo svjetlo (a tako i bijela boja) šteti očima.

Ljudi koji i dalje koriste "light" mode uz opciju darka mi nisu baš jasni.

O stetnosti plavog svijetla se jos debatira, no znanost je puno manje podijeljena oko toga sto je lakse citljivo, ima dosta studija, ne da mi se trazit puno, evo jedna: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25141597
"Studies have shown that dark characters on light background (positive polarity) lead to better legibility than do light characters on dark background (negative polarity)"
"A positive polarity advantage was observed in proofreading performance."

Dark-mode je lakse citljiv jedino pri niskom ambijentalnom osvjetljenju. Obzirom na tipicno uredsko osvjetljenje, a i kod kuce, light-mode je dokazano psihovizualno superorniji.
Ja osobno koristim light-mode iz tog razloga - "laksi" mi je za gledat. Meni je razumljivo ako nekome dark-mode bolje odgovara, ali bas mi nije jasno ovo "iscudjavanje" zasto bi netko koristio light mode...

 i meni je isto dosta tog dark moda godinama, u zadnje vrijeme kao da su ameriku otkrili pa su mi te "vijesti" malo komicne.. u biti htio sam reci da mi je "lakse" za oci sve sto nije dark mode na duze staze.. bluelight filter je ok, ali od full dark moda nakon nekog vremena citanja u mraku imam smetnje..

light mode je ostriji i laksi za citanje, sto je i dokazano

EZY-E ned 10.11.2019 00:29
MasterOfDisaster kaže...

To je na mobu, a mene najviše zanima na desktop računalu, windowsi. Drugo ne želim instalirati nikakve ekstenzije, teme ili plugin-ove ili ne zna koje sve već stvari da dobijem dark mode za forum, hoću ili bolje, želim da mi to omogući Bug ekipa, a ne da ja kemijam kojekakva sranja da dobijem polusranje nečega što bi trebalo izgledati Bug forumu u dark mode-u.

 

Evo ankete, koliko Vas želi dak mode foruma:

 

 Pa gle, instaliraš Dark Reader ekstenziju i imaš SVE stranice u dark modeu, ne samo bug forum, i možeš podešavati jačinu.