Zechina uto 13.8.2019 18:05
bunker kaže...

@zechina

Znači, nisi za zabrane. Onda si za kaj ?

😀

 

Zabrane su gotovo pa uzaludne, krajnje sredstvo.

Riješenje je edukacija, pa i preventivna, te stvarna (prava, ne samo na papiru) primjerena kontrola.

Zabrana bi se odnosila na maksimalnu ukupnu (pretjeranu) količinu oružja u društvu, te na neke izvanredne okolnosti. Blizu smo tih gabarita, no ipak u sigurnosnoj zoni.

 

DarthMarkus uto 13.8.2019 20:00

Ja sam da se zabrani gun nut freakovima.

 

 Voliš oružje, misliš da ćeš dobro reagirati u pucnjavi, naoružao bih učitelje, debil si koji ponavlja da auti ubijaju ?

 

Pad na psihotestu.

 

Ne voliš oružje, život obitelji ti je ugrožen, evo ti dozvola da ga držiš u kući uz obavezna psihotestiranja.


EDIT: uslijed potpune legalizacije fino bi bilo vidit okršaje bbb-a i torcide, pa umjesto sikirica duge cijevi

 

P.S. Živio Japan 

 

Zechina kaže...
bunker kaže...

@zechina

Znači, nisi za zabrane. Onda si za kaj ?

😀

 

Zabrane su gotovo pa uzaludne, krajnje sredstvo.

Riješenje je edukacija, pa i preventivna, te stvarna (prava, ne samo na papiru) primjerena kontrola.

Zabrana bi se odnosila na maksimalnu ukupnu (pretjeranu) količinu oružja u društvu, te na neke izvanredne okolnosti. Blizu smo tih gabarita, no ipak u sigurnosnoj zoni.

 

 Koja kontrola ? Edukacija čega ? Na Balkanu te riječi nemaju smisao.

 

Jednom kad pustiš vraga iz boce nema natrag. 

 

Kad budemo imali mentalnu razinu/zakone i standard Švice, onda možemo pričati o ovome.

 

Naoružat vagon debila u državi gdje je pravosuđe nešto najgore na kugli zemaljskoj nema smisla.

Posmatrač uto 13.8.2019 21:12
Zechina kaže...
bunker kaže...

@zechina

Znači, nisi za zabrane. Onda si za kaj ?

😀

 

Zabrane su gotovo pa uzaludne, krajnje sredstvo.

Riješenje je edukacija, pa i preventivna, te stvarna (prava, ne samo na papiru) primjerena kontrola.

Zabrana bi se odnosila na maksimalnu ukupnu (pretjeranu) količinu oružja u društvu, te na neke izvanredne okolnosti. Blizu smo tih gabarita, no ipak u sigurnosnoj zoni.

 

 Sta znaci pretjerana? Ko to odredjuje? Imao u kuci jedan ili 21 pistolj u cemu je razlika?

Zechina sri 14.8.2019 01:21
Posmatrač kaže...
Zechina kaže...
bunker kaže...

@zechina

Znači, nisi za zabrane. Onda si za kaj ?

😀

Zabrane su gotovo pa uzaludne, krajnje sredstvo.

Riješenje je edukacija, pa i preventivna, te stvarna (prava, ne samo na papiru) primjerena kontrola.

Zabrana bi se odnosila na maksimalnu ukupnu (pretjeranu) količinu oružja u društvu, te na neke izvanredne okolnosti. Blizu smo tih gabarita, no ipak u sigurnosnoj zoni.

 Sta znaci pretjerana? Ko to odredjuje? Imao u kuci jedan ili 21 pistolj u cemu je razlika?

 

Probaj pa vidi.

(kad već lupetaš, dobio si i takav odgovor)

Maksimalno ukupno u državi, ne u domaćinstvu.

Primjer: Hrvatska si teoretski može dopustiti da ima milijun (!) pištolja u društvu, ali sa 20 milijuna ne postoji mogućnost da neće doći do enormne zlouporabe.

Posmatrač sri 14.8.2019 12:13
Zechina kaže...
Posmatrač kaže...
Zechina kaže...
bunker kaže...

@zechina

Znači, nisi za zabrane. Onda si za kaj ?

😀

Zabrane su gotovo pa uzaludne, krajnje sredstvo.

Riješenje je edukacija, pa i preventivna, te stvarna (prava, ne samo na papiru) primjerena kontrola.

Zabrana bi se odnosila na maksimalnu ukupnu (pretjeranu) količinu oružja u društvu, te na neke izvanredne okolnosti. Blizu smo tih gabarita, no ipak u sigurnosnoj zoni.

 Sta znaci pretjerana? Ko to odredjuje? Imao u kuci jedan ili 21 pistolj u cemu je razlika?

 

Probaj pa vidi.

(kad već lupetaš, dobio si i takav odgovor)

Maksimalno ukupno u državi, ne u domaćinstvu.

Primjer: Hrvatska si teoretski može dopustiti da ima milijun (!) pištolja u društvu, ali sa 20 milijuna ne postoji mogućnost da neće doći do enormne zlouporabe.

 Imao sam dva sad imam jedan i ne vidim nikakvu razliku... Odakler vadis ove procjene????? Iz dupeta (ili kako bi ti rekao lueptas) ili ima neka studija? Kad vec koristis rijeci lupetanje....

 

 

bunker sri 14.8.2019 13:04


@zechina

Ti si za sve i za nikaj...

Nema izmedju: Ili buš zakonom omogućio da svaki psihofizicki zdrav i nekaznjavan gradjanin ima oruzje ako ga želi, ili buš to svima zakonom zabranio osim policiji i sl.

Nekakva situacija izmedju tih dviju krajnosti je da zakon teoretski to omogucuje ali svaki zahtjev podlijeze subjektivnoj procjeni nekih karika u lancu pa je ponekad bitnija stranacka iskaznica nego drugi vazniji kriteriji, a tako je otprilike sada stanje da do pistolja mozes uz poznanstva, što je isto daleko od idealnog stanja...

ante_etna sri 14.8.2019 13:45

Bi li po vašem mišljenju bilo opravdano da je hipotetski otac/brat one male kojom je Daruvarac lomio inventar po bircu upucao (s urednom dozvolom) tog lika tijekom razbijanja lavaboa glavom od male i kako biste vi tretirali na sudu taj slučaj?

Posmatrač sri 14.8.2019 13:46

Da je bio u tom trenutku na licu mjesta vjerovatno da. Mozda ne pucati ali braniti sebe i svoju kcerku apsolutno....

Naknadno naravno da ne....

Niko ovdje ne zagovara osvetu i sl ali pravo na samoodbranu ne moze niko nikome oduzeti.....

 

Kad ovo tvoje pitanje citam pada mi na pamet odlican film koji se bavi tom tematikom A Time to kill

 

 

Odlican pogledati. Pogledati nevezano za temu

 

 

bunker sri 14.8.2019 16:44


@ante etna

Da je ta djevojka imala pistolj i da ga je upotrijebila, zakonski nebi imala problema jer je branila sebe od jaceg napadaca koji joj je lupao glavom u umivaonik. čime ju je mogao i ubiti. Za zakon je bitno da obrana traje dok je napad, a ne mu posle stepsti metak u ledja dok odlazi jer to vise nije nuzna obrana jer je napad prestao.

Da je netko od publike upucao tipa, bila bi sudska trakavica jer je tip napadao tu djevojku a ne njih pa nebi islo pod samoobranu. No nakon onih snimki bi se na sudu mogla preinaciti tipu optuzba za pokusaj ubojstva ( jer je toj djevojci zadavao ozljede koje su mogle biti smrtonosne ) pa bi se pucač iz publike izvukao jer zakon kaže da je uporaba oruzja opravdana kada od sebe ili drugoga otklanjas prijetecu smrtnu opasnost koju drugacije nisi mogao otkloniti ( oko toga bi se malo natezali na sudu ali proslo bi s obzirom na ustrajnost i nemilosrdnost kojom je tip nastupao...)

Zanimljivo je i pitanje da li bi ta djevojka sada dobila oruzni list ako bi tvrdila da se boji tipove osvete ( kada izadje iz zatvora ) ili njegovih prijatelja ( koji su vec napadali osobe radi pisanja po netu )...

Protivnici liberalizacije će reći da ne, nju će štititi policija. Hoće, par tjedana, i onda više neće jer su i ovak u manjku ljudstva. Da si plaća zastitara po 1000 kn dnevno jos par godina...?...



ante_etna sri 14.8.2019 17:01
bunker kaže...

@ante etna

Da je ta djevojka imala pistolj i da ga je upotrijebila, zakonski nebi imala problema jer je branila sebe od jaceg napadaca koji joj je lupao glavom u umivaonik. čime ju je mogao i ubiti. Za zakon je bitno da obrana traje dok je napad, a ne mu posle stepsti metak u ledja dok odlazi jer to vise nije nuzna obrana jer je napad prestao.

Da je netko od publike upucao tipa, bila bi sudska trakavica jer je tip napadao tu djevojku a ne njih pa nebi islo pod samoobranu. No nakon onih snimki bi se na sudu mogla preinaciti tipu optuzba za pokusaj ubojstva ( jer je toj djevojci zadavao ozljede koje su mogle biti smrtonosne ) pa bi se pucač iz publike izvukao jer zakon kaže da je uporaba oruzja opravdana kada od sebe ili drugoga otklanjas prijetecu smrtnu opasnost koju drugacije nisi mogao otkloniti ( oko toga bi se malo natezali na sudu ali proslo bi s obzirom na ustrajnost i nemilosrdnost kojom je tip nastupao...)

Zanimljivo je i pitanje da li bi ta djevojka sada dobila oruzni list ako bi tvrdila da se boji tipove osvete ( kada izadje iz zatvora ) ili njegovih prijatelja ( koji su vec napadali osobe radi pisanja po netu )...

 Zanimljivo. Pričamo o nužnoj samoobrani, ubijanju nekoga iz krajnje nužde, a lik dobije šest godina, smanje mu na pet, vjerojatno ide van za prve predsjedničke izbore kada ide tradicionalna amnestija. Čisto razmišljanje, ovog trena nevezano za liberalizaciju/zabranu. Za isto djelo, u jednome slučaju 2-3 godine, u drugome smrt. Ovisi sudi li sustav ili sudionik. 

bunker sri 14.8.2019 17:08


Tako je ante. Nezaboravi da je od istih radnji ( lupanje glavom o lavabo ) i djevojka mogla poginuti, pa bi filozofi isto mogli reći kako je baš zanimljivo da od iste radnje mozes proci sa kontuzijama ili mozes i poginuti. Siguran sam da to toj djevojci nije nimalo zanimljivo niti filozofski, jer se njoj tada bukvalno radilo o životu.

Neznam detalje, neznam jel tko zvao policiju, no policija nema teleportere i jedina sansa djevojci je bila ili da se sama obrani ili da ju obrani netko od publike. Pravda odmah i sad je najucinkovitija. S vremenom oslabi interes javnosti, pojave se drugi slucajevi koji okupiraju interes javnosti, upetljaju se doktori, vjestaci, odvjetnici koju mogu cjelom prizoru dati posve drugi smisao, a svi znamo da će taj dogadjaj toj djevojci i njenoj obitelji ostaviti trajne vrlo loše posljedice...

ante_etna sri 14.8.2019 17:16
bunker kaže...

Tako je ante. Nezaboravi da je od istih radnji ( lupanje glavom o lavabo ) i djevojka mogla poginuti, pa bi filozofi isto mogli reći kako je baš zanimljivo da od iste radnje mozes proci sa kontuzijama ili mozes i poginuti. Siguran sam da to toj djevojci nije nimalo zanimljivo niti filozofski, jer se njoj tada bukvalno radilo o životu.

Neznam detalje, neznam jel tko zvao policiju, no policija nema teleportere i jedina sansa djevojci je bila ili da se sama obrani ili da ju obrani netko od publike.

 Ne znam što bi rekli filozofi, znam što je rekao sud koji je valjda trebao biti svjestan situacije. Neki drugi filozofi ne bi dali maloj pištolj ako ne bi dobro odradila gađanje, testove ili ako ne bi imala novaca za pristojbe pa joj nema druge nego glavom u keramiku.

bunker sri 14.8.2019 17:23


E sad,ante, to otvara cjeli niz novih pitanja... Ako psihofizicki nike zdrava, ako je alkić ili narkoman, normalno da nije keba za nju. A sad cjena, jbg, i auti su skupi, i autoskola je skupa, pa ako ti bas treba auto budes stedio ili digao kredit. Cjenu diktira trziste a ne zakonodavac, a cjene pristojbi i ljecnickog bi mogle po cenzusu pa da je to nekome i dzabe...

PzKpfw sri 14.8.2019 17:29

@Bunker

 

Vezano ovo za ovog nasilnika Daruvaraca....To je poremećena osoba koja svoje frustracije i nezadovoljstva rješava batinama. 

On je tipičan veliku junak dok ne treba primiti batine.

 

Što se tiče žrtve od tog stvora Darka Daruvarca, u njezinu obranu stao je ovaj čovjek.

Ovakva bagra kao što je taj talog ljudski kaj tuče ljude okolo neće nikada ići 1 na 1 sa nekim tko mu se može suprostaviti. 

I to je ključ problema. Svi su nasilnici jaki dok im se nema tko suprostaviti. 

Svatko ima svog anđela čuvara na Zemlji samo ga treba znati pronaći. 

 

 

Sistem ne funkcionira, te od takvog sistema tražiti bilo kaj, npr. običnu potvrdu za nešto je noćna mora birokracije, a kamoli tražiti od njega

legalno oružje, da ga se legalno nosi, te da ga se legalno iskoristi. 

Karikirano, zloćinac ide na vas hladnim oružjem, pa prvu pukni u zrak, viči upozorenja, pa pogodak u dijelove tijela koji nisu vitalni, pa dobro ciljaj, itd...

Dokaži časnome sudu, da je napadač imao namjeru da vas ozlijedi, jer eto normalno je da netko ide na vas nožem, jer mu je tako došlo....

 

Al' to opet po meni ne može promijeniti stav da sam osobno za nekakve liberalizacije Zakona o oružju, jer se onda ljudima sugerira da probleme rješavaju oružjem.

Trgovci oružjem i svima onima koji imaju materijalne koristi od prodaje oružja bi to dočekali se vrlo velikim veseljem, jer bi im se poveća profit.

Ne možemo na nekakvim izoliranim slučajevima, razmatrati nešto što bi vrlo vjerojatno donijelo još veće bezakonje na ove naše prostore. Još bi produbilo agoniju.

Kao što  i veće prometne kazne u prometu, neće bitno utjecati na nesreće da se smanje.

 

Svi vi koji želite oružje možete ga dobiti, al' morate imati čisti dosje, te početi se baviti sportskim streljaštvo, te onda tražiti oružje...Tako veli ekipa kaj je upućena u te stvari...

Da bute ga legalno nosili to je već SF...Well, manite se oružja, te birajte društva i krugove u kojima se krećete.

bunker sri 14.8.2019 18:22


Pzkpfw, pa normalno da je uporaba oruzja krajnje ozbiljna stvar i da to mora biti detaljno razradjeno u zakonima, i naravno da osoba koja nosi oruzje mora do u tančina poznavati te propise inace bu nagrabusio.

E sad, film je film a stvarnost je stvarnost. Zakon govori o nuznoj obrani i o krajnjoj nuzdi, govori i o tome da odbrana traje samo dok traje istodobni protupravni napad, govorio i o tome da ako nemozes drugacije, govori i o tome da ucinjena steta nesmije biti veca od one koja je prijetila, govori zakon i o tome da tebi mora prijetiti ozbiljna ugroza po zdravlje ili zivot ili nekome u tvojoj blizini....

Naprvu, sve to moze zvucati krajnje komplicirano i tesko dokazivo na sudu, no u stvarnosti se puno stvari automatizmom preklapaju. Primjer hodača koji sa nozem ide prema tebi je cak i krajnje jednostavan: Ide prema tebi i u ruci drzi potencijalno smrtonosno oruzje, zakon kaze da ga jesi duzan upozoriti ako imas mogucnost, no samo ako time neces prouzrociti jos vecu stetu, sro u praksi znaci da je doata jedan uzvik, i ako nestane, pereš... Kaze zakon da bi trebao gledati da mu naneses samo minimalnu stetu koja je dovoljna da zaustavi napad, i normalno da si ri to i cinio, nisanio si u nogu a to kaj se on bas tad sagnuo ili popiknuo pa dobio u trbuh je slucajnost na koju nisi mogao uticati... Mogao si ti gadjati i ruku u kojoj drzi noz pa eto, tip se pomaknuo i dobio u prsa a ruka bila ispred prsa... No sama cinjenica da je isao prema tebi sa isukanim nozem te na sudu stavlja u vrlo olakotne okolnosti i nebu tu neke csi istrage i govorancije...

No kako rekoh, sve to moras unaprijed dobro znati, a ne pred prolaznicima ( koji bu svjedoci na sudu ) i pred nekim novinarem ( brzi su, slusaju pol frekvencije , nepitaj kako, i dodju brze od policije ) se razvikati kako je djubre dobilo kaj zasluzuje i sl...

Smirenost, poznavanje zakona, malo prakse, pouzdano ispravno i kvalitetno oruzje i municija, i nemas problema sa zakonskim predispozicijama i preduvjetima..

Zechina sri 14.8.2019 18:41

Opet upadate u istu zamku. Ne možete po ekstremima - rubnim slučajevima - mjeriti uobičajeno, stvarati pravilo.

Preventivno se mogu (i trebaju) predvidjeti tzv rubne situacije i promisliti adekvatne solucije.

No, to ne znači: ovdje ima / mogao bi biti / "Daruvarac", pa ajmo sad svi nosit oružje da ga ne bi bilo. Jer se onda, kao, psihopat neće usuditi raditi to što već radi.

 

S oružjem je stvar, u pravilu, još gora jer se kao "riješenje" de facto nadolijeva ulje na vatru.

Nisam ja naivni kršćan pa da kažem "tko tebe kamenom ti njega kruhom" ili "okreni i drugi obraz" - u praksi ću kao i većina licemjernih kršćana preventivno uzeti veći kamen; no, generalno gledano, to nije riješenje.

 

Što se pak samog Daruvarca tiče, pa nije se on desio preko noći, već mu se godinama "šenkalo" (gledalo kroz prste) i da - policija je tu zakazala, ranije, ne kad je nesretnica već nastradala.

Rutinski psihološki pregled bi pokazao da je riječ o psihopatu - no, kako vidimo, i dalje mu se sustav ne usudi direktno suprotstaviti.

Hoćemo li pričati o Mamiću? Sudac koji dopušta da si kretinjo uzima riječ, dere se na suca, prostači, baljezga i laže, a sudac gleda u pod.

 

Imam i osobni slučaj - jedan od onih kad sam napadnut - javno, pred kamerama (!), od poludjelog tipa sa zanimljivim "obrambenim argumentom" u ruci, napadnut praktički bez ikakvog razloga osim što sam mu bio "na putu" (dobro da sam se uspio izmaknuti - da me nije ubio prvim udarcem). Lik je bio predoziran steroidima i desio mu se trenutak rastrojenosti (skoro pa vrlo slična situacija ovoj sa Daruvarcem). Zaštitari, osoblje, kupci - svi su zakazali. Maltene su bježali. Uspio sam medvjeda uhvatiti u "nelson" i skoro pa pridaviti - ali niti to mi ne bi uspjelo da valjda nakon 3 minute pokušaja obuzdavanja poludjelog, neki potpuno deseti, slučajni mladić nije konačno uletio i uspio ga zajedno sa mnom konačno "sfrkati". Iz nekog razloga, policajci koji su bili cca 200m dalje, nisu (sami) reagirali - navodno su tražili pojačanje.

Oružje ne bi zaustavilo niti tog lika niti poludjelog Daruvarca, osim ako mu se ne bi direktno u glavu pucalo. Hajmo sad realno: koliko bi ljudi imalo ... čega već da nekome direktno puca u glavu? Tvrdim da 80% ljudi ne bi tako reagiralo. Besmisleno (da imaju oružje). Vjerojatno bi završili na sudu zbog ubojstva / pokušaja ubojstva.  

Ima i nastavak, odn. zašto to uopće i spominjem:

Završio sam na sudu (...), i slijedi Monty Python: lik uredno ustaje, oduzima riječ sutkinji, dere se, prijeti sutkinji, vrijeđa mene i moju odvjetnicu... a sutkinja mrmlja i gleda u pod. To je trajalo i trajalo dok ja (!) nisam ustao i krenuo prema njemu (jer je prijeteći krenuo prema sutkinji) i zatražio pravosudnog policajca ili da ga se istjera van. Tek onda je sutkinja tako i učinila. Praktički je na kraju dobio oslobađajuću presudu. Odvjetnica me uvjerila da se ne isplati žaliti / goniti ga.

I sam način privođenja tog manijaka je bio grozan - policija ga se de facto bojala, navodno su ga tek u istražnom zatvoru prebili pa se tad koliko toliko smirio. Taj "Daruvarac" je sad vjerojatno na slobodi... Tko je tu zakazao? Doista mislite da bi oružje ovakvog urazumilo? I da on, umjesto tog "hladnog" s kojim me napao, ne bi imao pištolj (i upotrijebio ga!) kad sam mu se našao na putu - odn. da je normalno da svatko "normalan" nosi oružje naokolo?

 

I opet ponavljam: to je ekstremni slučaj - to se ne dešava uobičajeno.

Policija, sudstvo, socijalne službe... sve je potplaćeno (premale plaće, ne korumpirano), nezainteresirano da riskira vlastiti život zbog budala; to je problem. Dodaj na to ogromnu korupciju (potplaćivanje u smislu korupcije) i imaš društvo u kojem se nalazimo. Još nam samo fali masovna liberalizacija oružja i propagiranje kulture oružja.

ShadoW sri 14.8.2019 21:19
bunker kaže...

Pzkpfw, pa normalno da je uporaba oruzja krajnje ozbiljna stvar i da to mora biti detaljno razradjeno u zakonima, i naravno da osoba koja nosi oruzje mora do u tančina poznavati te propise inace bu nagrabusio.

E sad, film je film a stvarnost je stvarnost. Zakon govori o nuznoj obrani i o krajnjoj nuzdi, govori i o tome da odbrana traje samo dok traje istodobni protupravni napad, govorio i o tome da ako nemozes drugacije, govori i o tome da ucinjena steta nesmije biti veca od one koja je prijetila, govori zakon i o tome da tebi mora prijetiti ozbiljna ugroza po zdravlje ili zivot ili nekome u tvojoj blizini....

Naprvu, sve to moze zvucati krajnje komplicirano i tesko dokazivo na sudu, no u stvarnosti se puno stvari automatizmom preklapaju. Primjer hodača koji sa nozem ide prema tebi je cak i krajnje jednostavan: Ide prema tebi i u ruci drzi potencijalno smrtonosno oruzje, zakon kaze da ga jesi duzan upozoriti ako imas mogucnost, no samo ako time neces prouzrociti jos vecu stetu, sro u praksi znaci da je doata jedan uzvik, i ako nestane, pereš... Kaze zakon da bi trebao gledati da mu naneses samo minimalnu stetu koja je dovoljna da zaustavi napad, i normalno da si ri to i cinio, nisanio si u nogu a to kaj se on bas tad sagnuo ili popiknuo pa dobio u trbuh je slucajnost na koju nisi mogao uticati... Mogao si ti gadjati i ruku u kojoj drzi noz pa eto, tip se pomaknuo i dobio u prsa a ruka bila ispred prsa... No sama cinjenica da je isao prema tebi sa isukanim nozem te na sudu stavlja u vrlo olakotne okolnosti i nebu tu neke csi istrage i govorancije...

No kako rekoh, sve to moras unaprijed dobro znati, a ne pred prolaznicima ( koji bu svjedoci na sudu ) i pred nekim novinarem ( brzi su, slusaju pol frekvencije , nepitaj kako, i dodju brze od policije ) se razvikati kako je djubre dobilo kaj zasluzuje i sl...

Smirenost, poznavanje zakona, malo prakse, pouzdano ispravno i kvalitetno oruzje i municija, i nemas problema sa zakonskim predispozicijama i preduvjetima..

1. zamisli da je taj ludak dosao do pistolja. napao ju je, ona je nespretno izvukla pistolj u strahu i on joj ga je oteo (navuceno, ali ne tako nerealno)

2. kako mozes govoriti o strogoj kontroli oruzija kada se nisi sam spreman pridrzavati postojecih zakona? navlacis situacije i lagao bi pred zakonom - i ne kazem da nekada to nije opravdano, ali vjerovati da ce regulacija oruzija funkcionirati, a ni sam se nisi spreman pridrzavati zakona je bezveze

bunker sri 14.8.2019 21:54


@shadow

A da nebih jos trebao pitati tipa jel ljevak ili desnjak pa da ga pogodim u njemu manje nužnu ruku , a sve to u trenucima dok ide prema meni sa nožinom ? Oprosti, ali tvoja logika mi je poput spikica krugova koji nebi bas strogo kaznili pedofila jer eto i on je covjek, imao je problema i sl... Nebih druze imao milosti za nekog tko mi prijeti sjekirom niti bih se bas trudio ispostovati sva njegova zakonska prava u trenucima dok zamahuje tom sjekirom prema meni.

@zechina

Zasto mislis da nebi divljaka zaustavio metkom ? Neda mi se sad tu epopeje pisati, no lako ćeš na yt naći uratke o tome kako i najdrogiranijeg tipa ruši uobicajen kalibar. To da drogiran i pijan neosjeća strah ili bol su ti samo priče. Pitaj svakog doktora kaj se desava u tijelu kod takvog udara cak i u nevitalne organe, a razmisli i sa psiholoske strane koji najdublji nagoni tada upravljaju tebom kad dozivis pogodak bilo di u tjelo.. Znas da imas podjelu u zivcanom sustavu i kad ovaj drugi preuzme upravljanje tada nadjaca ucinke alkohola ili droge i sl... A da negovorim o malo vecem kalibru koji te odbaci ko da te neko zvekno onom kuglom za rusenje zidova... A postoji i cjela nauka kakav šok izaziva i manji kalibar ali odredjene brzine... Čitaj malo... 😀

ShadoW sri 14.8.2019 22:24
bunker kaže...

@shadow

A da nebih jos trebao pitati tipa jel ljevak ili desnjak pa da ga pogodim u njemu manje nužnu ruku , a sve to u trenucima dok ide prema meni sa nožinom ? Oprosti, ali tvoja logika mi je poput spikica krugova koji nebi bas strogo kaznili pedofila jer eto i on je covjek, imao je problema i sl... Nebih druze imao milosti za nekog tko mi prijeti sjekirom niti bih se bas trudio ispostovati sva njegova zakonska prava u trenucima dok zamahuje tom sjekirom prema meni.

@zechina

Zasto mislis da nebi divljaka zaustavio metkom ? Neda mi se sad tu epopeje pisati, no lako ćeš na yt naći uratke o tome kako i najdrogiranijeg tipa ruši uobicajen kalibar. To da drogiran i pijan neosjeća strah ili bol su ti samo priče. Pitaj svakog doktora kaj se desava u tijelu kod takvog udara cak i u nevitalne organe, a razmisli i sa psiholoske strane koji najdublji nagoni tada upravljaju tebom kad dozivis pogodak bilo di u tjelo.. Znas da imas podjelu u zivcanom sustavu i kad ovaj drugi preuzme upravljanje tada nadjaca ucinke alkohola ili droge i sl... A da negovorim o malo vecem kalibru koji te odbaci ko da te neko zvekno onom kuglom za rusenje zidova... A postoji i cjela nauka kakav šok izaziva i manji kalibar ali odredjene brzine... Čitaj malo... 😀

 ma da se razumijemo, debila treba sastaviti sa podom

 

zakon ne funkcionira, to uopce nije upitno; samo je pitanje sto je tu manje zlo, zabraniti ili ne oruzje.

 

je da sve funkcionira savrseno, ne bi mi sad vodili ovu rapsravu jer uopce ne bismo morali razmisljati o zastiti i sl. psihopati bi bili lijeceni, ubojice, silovatelji i sl. pozatvrani itd. (bajka)

 

ali stvar i je u tome sto ti pricas, kad te neko napadne upucas ga, no vjerujemo li dovoljno ljudima da ce znati procjeniti situaciju. (ja ne vjerujem)

 

u drustvu gdje "svatko" moze imati oruzje cim izbije i manji sukob ti pretpostavljas da drugi ima oruzje pa kad ovaj krene vaditi mobitel/novcanik/nesto ti ga upucas jer je vadio gun koji ni nema.

 

ono sto je zechina govorio, stvoris drustvo straha i ona je kasno, svi nose gun jer ga imaju i drugi i tako samo vise i vise oruzja.

 

poanta je bila, ako vjerujes drzavi i zakonima da ce dobro regulirati, zasto vjerujes samo to, zasto se onda ne pridrzavas ostalih zakona? zasto ne vjerujes da ce te zastiti itd.

bunker sri 14.8.2019 22:58


Pa nevjerujem, u tome je poanta. Upoznao sam sistem iznutra, radeći u njemu, i nemam tu kaj ocekivati nego tocno znam kako funkcionira.

Smisao provjere i testova isto nebi bio savrsen, netko bi se nezasluzeno provukao a netko bi bio neopravdano odbijen, no idealnog nema.

Iz mog kuta izgleda ovako: Mozemo zakonski svima zabraniti oruzje, i svejedno će oruzja biti samo kaj će obicnom citizenu biti nemoguće ga legalno nabaviti. Ili mozemo liberalizirati nabavu i suociti se sa posljedicom da će se lako moći do oruzja ali će dio tog oruzja biti i zloupotrebljen. Nakraju se nesvodi na zakonodavno nego na moralno pitanje što tko od nas smatra manjim zlom jer u oba slučaja oružja će biti a ljudi će ponekad nastradati.

Nevjerujem u vasu pretpostavku da bi doslo do masovne kupnje, stvaranja psihoze straha i sl. Bio sam u takvim drustvima, drzavama, okruzjima gdje je posjedovanje oruzja uobicajeno i nisam primjetio masovnu histeriju i doc holiday obracune po krčmama...

PzKpfw sri 14.8.2019 23:48

 

Vrlo je dobra ova  rasprava, gdje ljudi komuniciraju na okej način bez obzira što imaju baš ono kontra stavove.

 

Brijem da je stvar proporcionalna...tamo gdje se događaju krvni delikti povezani sa oružjem, drugim riječima gdje je stopa kriminala visoka, tamo se daje i civilima da mogu držati i nositi oružje....

Međutim, tu u HR gdje je stopa kriminala niska po mojem nekom shvaćanju, nema potreba da se raji daje oružje.

Npr, ZGB nema no go zone grada gdje se ne smije ići, u ZGB možeš šetati bilo gdje mirno po ulici, a da ne budeš opljačkan. Trebao bi ono se puno truditi da naiđeš na to.

Kao što i saobraćajke u život jednog pojedinca se ne događaju baš često.

 

Bunker znam da ti iz svoje perspektive možda vidiš drugačije korištenje oružja, ali jedan tipičan građanin HR nije doživio u cijelom svojem životu toliko stvari, koliko si ti vjerojatno u doživio u nekom mnogo kraćem periodu svoje karijere.

Neće jedan kauč kvartovski dečko ići vježbati pucanje redovito, te sebe učiti pravilnom korištenju oružja, nego će puno prije taj gun nosati kao neki šerif, te sebi brijati u glavi da je zaštićen od ne znam kakvih napada. 

Ili će biti krkan sa revolverom ili će biti luzer koji nošenjem oružja sebi gradi svijet lažne sigurnosti. 

 

Zechina je vrlo dobro po meni objasnio svu problematiku korištenja oružja.

 

Ionako je ekipa puno oružja zaostalog od rata, te sada davati ekipi da to nosi ili da lakše to legalizira, brijem da bi to njima značilo kao neka dozvola za ubijanje.

Bunker, ok mi je da ti kao čovjek od struke nosiš i da imaš svoje privatno oružje, ali mi to nikako ne bilo okej za prosječnu ekipu. 

Tko 'oće oružje da ga ima doma neka se ipak malo potrudi.

 

Zechina čet 15.8.2019 03:21
bunker kaže...
@zechina

Zasto mislis da nebi divljaka zaustavio metkom ? Neda mi se sad tu epopeje pisati, no lako ćeš na yt naći uratke o tome kako i najdrogiranijeg tipa ruši uobicajen kalibar. To da drogiran i pijan neosjeća strah ili bol su ti samo priče. Pitaj svakog doktora kaj se desava u tijelu kod takvog udara cak i u nevitalne organe, a razmisli i sa psiholoske strane koji najdublji nagoni tada upravljaju tebom kad dozivis pogodak bilo di u tjelo.. Znas da imas podjelu u zivcanom sustavu i kad ovaj drugi preuzme upravljanje tada nadjaca ucinke alkohola ili droge i sl... A da negovorim o malo vecem kalibru koji te odbaci ko da te neko zvekno onom kuglom za rusenje zidova... A postoji i cjela nauka kakav šok izaziva i manji kalibar ali odredjene brzine... Čitaj malo... 😀

 

Excuse my French but jebote yt!

Znaš "koji najdublji nagoni tada upravljaju tebom kad dozivis pogodak bilo di u tjelo"?

Jedan od mojih zapovjednika je dobio 12,7 u leđa, prošlo mu kroz pluća, ali je u naletu otrčao još par koraka i bacio se preko zida, preživio je, bio je s nama kasnije. Sad ako su Lipi i Mađar lagali, jebga. Zolja se odbila od kupole i odmah se okrenula, prva dva su se prebacila preko zida, ovog je zakačilo. Iza su bila nosila i "hitna", to ga je spasilo.

> "da negovorim o malo vecem kalibru koji te odbaci ko da te neko zvekno onom kuglom za rusenje zidova" - Jesi li vidio izlaznu ranu od 12,7?

 

Ja sam potegao poteznu minu, odbacila me bar 3 metra u zrak. Znaš koji mi je bio nagon s kojim sam se morao boriti? Da ne otrčim u zaklon! Vjerojatno bi si samljeo i koljeno i stopalo. Prvo sam skočio na noge i krenuo i - stao i legao. Nema boli, straha, možda bijes.

 

Kolega se vratio iz akcije, šepajući ali trčeći: "nije mi ništa, nije mi ništa" - propisdilo ga opako 7,62 kroz nadkoljenicu (nije kost zahvatilo).

 

Na rehabilitacii u Kr. toplicama, bilo nas je cca 20 potrganih ranjenih i invalida na terasi kafića, kad je iz zavoja izletio odn. naletio jureći auto, trebao nas je po logici stvari sve potući.

Svi smo se u sekundi razletili, nikoga nije zakačio. S nama je bio tip koji je ostao bez noge (iznad koljena!), otrčao je cca 5 metara i bacio se. Svi smo ga vidjeli kako trči, nikome ni njemu nije jasno kako je to izveo! Adrenalin, buraz.

Inače, pijani debil za volanom je bio jedan naš, bio je već tamo kad sam ja došao, tad je trebao otići pa je malo "proslavio". Ja sam kasnije otišao, on je ostao... imao je sreće, proletio je kroz šajbu, mislim da si je samo noge gadno polomio iirc.

 

Ovako bi mogao do sutra, a da ne spominjem civilna iskustva s pijanima i drogiranima. 

 

> kad ovaj drugi preuzme upravljanje tada nadjaca ucinke alkohola ili droge i sl...

Da, znam, samo je riječ o adrenalinu a ne vegetativnom ž. sustavu. Jače od bilo koje droge.

 

Ove koje možeš zaustaviti izvlačenjem oružja ili pucanjem u zrak, uglavnom ih možeš zaustaviti i bez toga. Ove koje pređu u crveno moraš gađati u koljeno ili ozbiljno ozlijediti da bi ih zaustavio, inače ćeš ih još razžestiti. Tvoje jedino pravo oružje je da nisi rastrojen kao on, da te ne uhvati panika i ne napraviš nešto krivo / glupo.

Moji dečki su pukli trenutno kad ih redari nisu pustili u Saloon zbog unformi - ali kad je budala izvadio pištolj. Masakr su napravili (nije bilo mrtvih srećom; srećom za mene ja tad nisam bio s njima). Tad smo došli direktno s ratišta, ali ni danas - ovi koji su preživjeli - ne bi bili impresionirani da izvučeš nož ili pištolj, kamo li da počneš pucati - prije suprotno. Situacija se može kontrolirati bez pištolja, umjesto pištolja.

Gle, kad se hvataš za pištolj, hvataš se za štaku - onaj tko to ne zna, na njega ni ne moraš izvlačiti pištolj.

 

> A postoji i cjela nauka kakav šok izaziva i manji kalibar ali odredjene brzine... Čitaj malo... 😀 

"Čitaj malo"... a jesi bahat. ZNAM, potkalibarski meci, 5,56 iirc ali ne nato - zabranjeni su, imao kolega. Imam ga negdje još uvijek kao suvenir.

 

edit: neću više sudjelovati u ovoj jalovoj raspravi, dobit ću ptsp sa 30 godina zakašnjenja.

bunker čet 15.8.2019 08:46


Zechina, iz svih dogadjaja koje si nabrojao se vidi da su ljudi iz tih primjera u tim situacijama vodjeni iskljucivo nagonima za prezivljavanje i samoodrzanje.

Da, adrenalin daje dodatnu energiju, ali tu energiju ces nastojati upotrebiti da bi se zaklonio ili pobjegao a ne da bi i dalje isao prema tipu koji te vec jednom stresao , jer ti u tim sekundama zivcani sustav je podredjen saml nagonu prezivljavanja. Skakanje preko zida i bjezanje sa terase nisu imali za cilj savladati napadaca nego pobjeci od opasnosti....

Govoreci o kalibrima nisam toliko mislio na velicinu rana nego na kineticku energiju koja djeluje u smjeru kretanja zrna i prenosi ju na tjelo... Bio sam na svakakvim vjezbama gadjanja, i jednom prilikom su nam demonstrirali gadjanje u vreću koja visi ( jedva da se pomakla, više se zarotirala oko špage na kojoj je visila ) a onda smo gadjali u istu tu vreću ali koja nije visila nego je bila nataknuta na dva štila upiknuta u zemlju par cm i tako slozena vreća je nakon pogotka padala na tlo u smjeru putanje zrna ( 10 mm auto, 45 , i sl kalibri ) .

Posmatrač čet 15.8.2019 10:07
ante_etna kaže...
bunker kaže...

Tako je ante. Nezaboravi da je od istih radnji ( lupanje glavom o lavabo ) i djevojka mogla poginuti, pa bi filozofi isto mogli reći kako je baš zanimljivo da od iste radnje mozes proci sa kontuzijama ili mozes i poginuti. Siguran sam da to toj djevojci nije nimalo zanimljivo niti filozofski, jer se njoj tada bukvalno radilo o životu.

Neznam detalje, neznam jel tko zvao policiju, no policija nema teleportere i jedina sansa djevojci je bila ili da se sama obrani ili da ju obrani netko od publike.

 Ne znam što bi rekli filozofi, znam što je rekao sud koji je valjda trebao biti svjestan situacije. Neki drugi filozofi ne bi dali maloj pištolj ako ne bi dobro odradila gađanje, testove ili ako ne bi imala novaca za pristojbe pa joj nema druge nego glavom u keramiku.

 Upravo takoNa njoj ce se trenirati zakonodavstvo a daruvarac uzme telefon i dobije pistolj na kucnu adresu kao picu....

Zechina kaže...

Opet upadate u istu zamku. Ne možete po ekstremima - rubnim slučajevima - mjeriti uobičajeno, stvarati pravilo.

Preventivno se mogu (i trebaju) predvidjeti tzv rubne situacije i promisliti adekvatne solucije.

No, to ne znači: ovdje ima / mogao bi biti / "Daruvarac", pa ajmo sad svi nosit oružje da ga ne bi bilo. Jer se onda, kao, psihopat neće usuditi raditi to što već radi.

 

....

 Oruzje i sluzi za extreman slucaj. Policija poteze oruzje u extremnim slucajevima. Ti samo filozofiras i izvalic tvrdnje iz dupeta kao onu na koju mi nisi odgovorio, Niko se ne zalaza za nosenje i mahanje pistoljim ai pucanje na svadbama nego za nuznu samoodbranu a to je uvijek extreman sluca. Ti filozofiras a djevojci lupao glavom o lavabo a puno ljudi samo gledalo. Objasni njoj da je ona izuzetak i extremena slucaj na osnovu kojeg se ne trebaju praviti zakoni o kojima ovdje pricamo....

Zar zakon ne treba upravo nju da zastiti?????????? 

 

Vjerovatno sad i ne moze dobiti oruzje jer je sve to ostavilo psihicke posljedice a lik ce izaci za godinu ili dvije i nabaviti pistolj za pola sata bez ikakvih zajebavanja sa drzavom.

 

Nece ga sprijeciti da to uradi ali cu se moci odbraniti i isto tako zakoni i ogranicenja koje ti predlazes ga isto tako nece sprijeciti da to isto uradi ali ce sprijeciti zrtve da se brane....

 

Zakon utice na postene gradjane a ne kriminalce a sa postenim gradjanima i nemas problem koji trebas rtijesiti....

 

 

 

PzKpfw čet 15.8.2019 11:29

 

@Posmatrač

 

Frende, ajd nemoj trolati raspravu. Zechina i Bunker raspravljaju međusobnim uvažavanjem, te mi je baš gušt čitati njihove rasprave.

Tvoj posljednji komentar mi više liči na komentar nekog tko baš nije upućen u neke stvari?

Koliko si ti extremnih situacija imao u svojem životu?

Kada si se posljednji put zakačio sa nekim negdje vani?

Koliko si okvira ispucao u svojem životu?

 

To te pitam, da vidim kakav si sugovornik. Mislim ne želim te podcijeniti, ali isto tako ni precijeniti. 

Inače, znam puno ljudi kaj se kuže u sve, ali u ništa konkretno. Pa, tako kada biram sugovornike uvijek nastojim da su bolji od mene, kako bih nešto naučio o njih.

 

bunker čet 15.8.2019 13:06


Pzkpfw, ja baš mislim da je @posmatrac pogodio samu srž o kojoj raspravljamo i to iz svih kuteva.

Daruvarca nijedan zakon nebu sprijecio da bukvalno u sat vremena nabavi kebu.

Sutra se opet necija kcer ili sestra moze naci pred nekim drugim podivljalim daruvarcem.

Takve potencijalne zrtve će jako tesko do pistolja po danasnjem zakonodavstvu. Zar ovdje nebi trebala vrijediti logika da je bolje imati kebu makar mi nikad nezatrebala nego da me strefi peh da dodjem u tu situaciju a nemam se cime suprostaviti.

Nedesavaju se takvi extremi bas svakodnevno, što znači da bi i uporaba oruzja radi nuzne obrane isto bila vrlo rijetka. A sad ako bi naš nekim čudom rastao broj divljaka i napada, naravno da bi rastao i broj samoobrana oruzjem, no to mi je manje zlo nego da čitamo o tome kako raste broj nemoćnih žrtava nasilnickih napada.

Nekako mi se čini da protivnici liberalizacije najviše kreću od krivih pretpostavki da bi tako doslo do masovnog naoruzavanja, da bi onda tolika kolicina oruzja polučila puno zlouporabi, te da bi tada se ljudi lakše i brže se upustali u obracune jer bi im keba u dzepu davala lazni osjecaj sigurnosti i hrabrosti.

Nemozemo sa sigurnoscu znati kaj bi bilo, no mozemo pretpostaviti na osnovu poznatih parametara: I danas je ilegalno oruzje lako dostupno, pa nije bas da vlada ludilo potraznje. I danas je legalno kupiti suzavac ili sjekiricu pa nije bas da vecina ljudi okolo hoda sa takvim arsenalom. I danas je posve legalno kupiti plinsko oruzje ( ide samo obavjest policiji da ga imaš ), ima i odlicne municije sa vrlo efikasnim plinom i dometom, pa nije bas da pol stanovnistva hoda okolo sa tim pistoljcekima...

Mislim da su takvi strahovi iracionalni i da su odraz misljenja osobe koja je imala nekakva iskustva na osnovu kojih misli da bi doslo do masovnog naoruzavanja i svakodnevnih pucnjavi. A probao sam pojasniti da i danas postoje legalne zakonske mogućnosti za nabavu obrambenih oruzja pa vidimo da se niti postojeća prava nekonzumiraju u toj nekoj prekomjernoj dozi.

Svi znamo koliko je i kakvog oruzja zaostalo iz domovinskog rata, i kada bi ti strahovi bili opravdani i tocni pa nebi bilo dana bez pokolja sudeći po vasoj logici da je broj komada povezan sa brojem incidenata. Ali valja shvatiti da su incidentni ljudi manjina plus kaj njega ionako zakon nezanima kad odluci nabaviti oruzje...

Posmatrač čet 15.8.2019 15:52
PzKpfw kaže...

 

@Posmatrač

 

Frende, ajd nemoj trolati raspravu. Zechina i Bunker raspravljaju međusobnim uvažavanjem, te mi je baš gušt čitati njihove rasprave.

Tvoj posljednji komentar mi više liči na komentar nekog tko baš nije upućen u neke stvari?

Koliko si ti extremnih situacija imao u svojem životu?

Kada si se posljednji put zakačio sa nekim negdje vani?

Koliko si okvira ispucao u svojem životu?

 

To te pitam, da vidim kakav si sugovornik. Mislim ne želim te podcijeniti, ali isto tako ni precijeniti. 

Inače, znam puno ljudi kaj se kuže u sve, ali u ništa konkretno. Pa, tako kada biram sugovornike uvijek nastojim da su bolji od mene, kako bih nešto naučio o njih.

 

 WOW... Ajmo po redu. Sto se tice uvazavanja Zechina je meni rekao da laprdam bez ikakvog dokaza i to ti nije smetalo. Sta ti smeta u mom postu?Ne svidja ti se sta pisem? Tvoj problem. Ako sam te uvrijedio citiraj me i ja cu se izvinuti.

 

Jesi li ikoga drugo pitao koliko je upucen u stavri? Koliko si ti extremnih situacija imao u zivotu pa se time kvalifikujes za raspravu? Mozda cu imati samo jednu i zelim biti sreman za nju.... Ovo o okvirima necu ni komenatrisati koliko je bijedno i jadno uopste to pitati.....Dovoljno je da znas da sam poprilicno upucen u oruzje. Blago receno....

 

I bas me zaboli sta ti mislis kakav sam sagovornik. Ne treba mi tvoja niti bilo cija druga dozvola da postam na forumu dok god postujem pravila. A ti sledeeci put me demantuj argumentima a ne udaraj na licnost jer time pokazujes koliko si ti ozbiljan sagovornik. A Zechina konkretno se nabacuje nekim brojkama od milion pistolja koej su kao dovoljni za Hrvatsku i meni kaze da laprdam a kad ga ja pitam odakle mu ta cifra jel izvukao iz dupeta ili ima nekakava studija koja pokazuje neke parametre on ucuti i pravi se da niej procitao. Toliko o ozbiljnosti sagovornika. 

 

 

Da ja tebe pitam. Zelis li ti dozivjeti to sto je ta cura dozivjela i na podu WC.a razbijene glave biti ponosan sto postuje zakone o zabrani posjedovanja i nosenja oruzja? Zelis li ti bi taj? 

 

Ovdje se provlaci pretpostavka da oruzje cini masovnog ubicu sto je pogresno na valjda svakom mogucem nivou.....

Zechina čet 15.8.2019 20:38
bunker kaže...

Zechina, iz svih dogadjaja koje si nabrojao se vidi da su ljudi iz tih primjera u tim situacijama vodjeni iskljucivo nagonima za prezivljavanje i samoodrzanje.

Da, adrenalin daje dodatnu energiju, ali tu energiju ces nastojati upotrebiti da bi se zaklonio ili pobjegao a ne da bi i dalje isao prema tipu koji te vec jednom stresao , jer ti u tim sekundama zivcani sustav je podredjen saml nagonu prezivljavanja. Skakanje preko zida i bjezanje sa terase nisu imali za cilj savladati napadaca nego pobjeci od opasnosti.... 

 

Ne postoji "adrenalin za bježanje".

Naveo sam, nakon ranjavanja sam osjećao samo bijes. Da si mi se tad pojavio s pištoljem, onakav izrešetan iščupao bi ti ruku zajedno s pištoljem taman ti pucao po meni.

Nagon za preživljavanjem, ne nagon za bijegom.  

Inače, primjeri su bili s namjerom da opovrgnu da ćeš nekog samo tako zaustaviti metkom.

Btw, čuo sam tezu da psi ne razlikuju agresiju i strah kod suparnika. Doživljavaju to kao potencijalnu prijetnju. Sad mi to ima logike.

 

 

@Posmatrač:

Ispričavam se zbog onog da "lupetaš" - nije bilo zlonamjerno.

Odnosilo se na tvoje "Imao u kuci jedan ili 21 pistolj u cemu je razlika?". Sorry, prebukvalno shvaćam ali zvuči kao "hodao sa pištoljem ili zoljom, u čemu je rrazlika?"

Sama potreba je čudna - zašto bi itko imao 21 pištolj ako nije npr registrirani kolekcionar?

Iskreno, ne želim živjeti u društvu u kojem ljud masovno imaju 20 pištolja - da se razumijemo, ne krivim nikog zbog te potrebe, imho takvo nešto može biti samo produkt bolesnog društva, no to ne mijenja moj stav.

 

Nije točno da ti nisam odgovorio na pitanje - evo ponovno: "Zabrana bi se odnosila na maksimalnu ukupnu (pretjeranu) količinu oružja u društvu".

Ako misliš po kojim kriterijima - pa to je uvijek skliski teren. No to ne znači da ne postoji potreba za kontrolom ukupne količine nečega vrlo opasnog, naokolo.

Primjer: Japanci se zgražaju kad vide kako mi bacamo baterije, opasni otpad itd, neselektirano. Oni su došli vrlo brzo do toga, jer bi na ograničenom teritoriju na kojem žive vrlo brzo bili zagušeni vlastitim odbačenim a i dalje opasnim otrovom.

 

Nitko tebi ne smije zabraniti pravo na samoodbranu, to nije sporno.

Ono oko čega ćemo se, nadam se, složiti, jest da bi trebalo težiti tome da nemaš potrebe za samoodbranom - da te društvo štiti (civilizacijska svijest i organizirano društveno uređenje).

Trebalo bi težiti situaciji da nemaš potrebe imati oružje, a ne da ti ga se brani.

 

"Daruvarac" je čir, vidljiviji nusprodukt ovog bolesnog društva. Ne bi ga ta curka ni njen otac zaustavili pištoljem, niti bi se on predomislio kad bi ona izvukla pištolj. Vjerojatno bi je zatukao. I ono još poraznije, bio oslobođen.

Gle, živimo u bolesnom društvu gdje nacistofili i nekrofili salutiraju nacističkim pozdravom "u ime oslobođenja" za državni blagdan a policija ne reagira; gdje onaj lažni branitelj, ratni profiter i "domoljubni" utajivač poreza - a usto i raspirivač mržnje nekažnjeno i "legalno" urla ZDS na  koncertu. A predsjednica trabunja da je to nekakav "davni tradicionalni pozdrav". Dodaj na to još desetke tisuća propalica kojima je najveći uspjeh u životu što su sudjelovali u ratu - koji je sam po sebi tragedija.

Kakvi k. "branitelji"? Branitelji su pravni termin! Možemo govoriti o veteranima, a ne o ovom SUBNORU, samo prepakiranom za novu upotrebu.  Kasta koja u 21. st. zvecka oružjem i slavi rat (a ne pobjedu) iz prošlog tisućljeća, od prije više od četvrt stoljeća! Još na to dodaj svećenike koji u pravilu, naravno nekažnjeno, huškaju narod (čast iznimkama).

Tek o političarima ne bi.

Svi ovi navedeni žive na račun toga i debelo profitiraju. Širenjem ksenofobije i straha. A onda bi suci, policajci, socijalne službe... trebali čistit govna za njima i držati se regula.

...

Naravno da u takvom društvu treba biti skeptičan oko "garantiranog" prava na slobodu, samoodbranu itd.

No riješenje ne bi trebalo biti da se prilagođavamo situaciji, već da situaciju prilagođavamo našim potrebama. One ne bi trebale uključivati strah i nasilje kao temelj društva.

Ne vjerujem u ravnotežu straha.

 

Posmatrač kaže...
 

Ovdje se provlaci pretpostavka da oruzje cini masovnog ubicu sto je pogresno na valjda svakom mogucem nivou.....

 

Ne provlači se ta teza, možda je ti tako želiš modulirati.

Već sam rekao, oružje je potencijalni okidač i katalizator, multiplikator nasilja.

Stric_Jura čet 15.8.2019 20:44

eh zajec moj, odavno je Johhny Cash otpjevao "gun is devil's right hand" ili "don't take your guns to town", ali je i sam imao pljuce, koje su narvno nakon smrti postale tražena roba...

 

puške su alat, a i svaki drugi alat se može koristiti za ubijanje...