uuY uto 28.5.2019 15:56

Do kraja godine 10nm, i to ako bude...
A ja ovo pišem s 10nm procesora, trenutno se prave 7nm -arski, a kada Intel izbaci svoje pulene, tsmc će imati 5nm procesore.
Appleov novi A procesor je brži od i7 u stvarnim zadacima.
Zrelo je vrijeme da Intel odjaše u sumrak sa pozicije predvodnika razvoja procesora.

overhaul uto 28.5.2019 17:48

"Fortnite lijepo radi na novom laptopu" Ma da?! 35 000 kuna za laptop sa 9th Gen Core procesorom, Optane SSD-om, RTX grafikom i 240-hercnim ekranom i onda fortnite ne zapinje? Prekrasna prezentacija. Jel dobar i za minecraft? Kad sam kod laptopa, pohvalno je da promoviraju "Project Athena – inicijativa u sklopu koje Intel u suradnji s OEM partnerima želi podići i optimizirati iskustvo korištenja modernih laptopa na novu razinu", ali pitam se pod koju cijenu. I sanas imamo ovih gore zvijeri za cijene dobrog rabljenog auta. No činjenica jest, da su konfekcijski modeli iznenađujuće smeće koje zapinje stvari koje ne predstavljaju problem 5 godina starim laptopima bolje klase. To je sramota, kad usporedimo koliko je u tom vremenu za isti novac napredovala konfekcijska linija smartphoneova. 
p.s.
Denis Arunović, sredi podnaslov, progutao "Da li ćemo nakon nekoliko godina odgađanja sada napokon(--------------)novu generaciju Intelovih procesora temeljenih na novom proizvodnom procesu i internoj arhitekturi"

uuY kaže...
Do kraja godine 10nm, i to ako bude...
A ja ovo pišem s 10nm procesora, trenutno se prave 7nm -arski, a kada Intel izbaci svoje pulene, tsmc će imati 5nm procesore.
Appleov novi A procesor je brži od i7 u stvarnim zadacima.
Zrelo je vrijeme da Intel odjaše u sumrak sa pozicije predvodnika razvoja procesora.

 wut? Stvarnim zadacima? kojim? Ovo tipkanje na forumu? Nije ti baš jasno da smarpthone procesori i x86 nisu usporedivi?
Da, fakat se vidi da je natipkano u 10nm. Kako ti se čini ovo moje, u 14nm?



ansha uto 28.5.2019 17:58
uuY kaže...
Do kraja godine 10nm, i to ako bude...
A ja ovo pišem s 10nm procesora, trenutno se prave 7nm -arski, a kada Intel izbaci svoje pulene, tsmc će imati 5nm procesore.
Appleov novi A procesor je brži od i7 u stvarnim zadacima.
Zrelo je vrijeme da Intel odjaše u sumrak sa pozicije predvodnika razvoja procesora.

7nm je nazalost samo marketinski naziv proizvodnog procesora, po gustoci je tu negdje sa intelovih 10nm. 

A ako ti je arhitektura u ku*cu onda ti dzaba svi nanometri, kao npr. nvidija na 12nm vs AMD na 7nm pa zaostaje...

 

Ovaj drugi dio posta je presmijesan za komentirat...

overhaul uto 28.5.2019 18:36
ansha kaže...
uuY kaže...
Do kraja godine 10nm, i to ako bude...
A ja ovo pišem s 10nm procesora, trenutno se prave 7nm -arski, a kada Intel izbaci svoje pulene, tsmc će imati 5nm procesore.
Appleov novi A procesor je brži od i7 u stvarnim zadacima.
Zrelo je vrijeme da Intel odjaše u sumrak sa pozicije predvodnika razvoja procesora.

7nm je nazalost samo marketinski naziv proizvodnog procesora, po gustoci je tu negdje sa intelovih 10nm. 

A ako ti je arhitektura u ku*cu onda ti dzaba svi nanometri, kao npr. nvidija na 12nm vs AMD na 7nm pa zaostaje...

 

Ovaj drugi dio posta je presmijesan za komentirat...

 Da nadodam, valja samo pogledati i usporediti zašto imaju problema. Ne zato jer nemogu raditi na 10nm, nego jer imaju problem sa snagom, tj. toplinskom disipacijom i curenjem struje kroz tako male izolatore. To nije nikakav problem za niskoenergetske/niskonaponske arhitekture tipa snapdragon, exynos, kirin, ili A, ali ozbiljan prosječan pc procesor guta oko 100W. Ne prodaju se bez razloga dodatni hladnjaci veličine cigle. Da to tako lijepo funkcionira, npr moj posao sa arm arhitekturom, ili čak da grafičke mogu sklepati sa niskoenergetskim procesorom, pa apple bi prvi odmah ugurao A12 i apple gpu u desktop imac, Air, macbook i powermac nebi se gnjavio sa intelom i radeonom za cpu i grafiku.

Denis uto 28.5.2019 20:25
overhaul kaže...

"Fortnite lijepo radi na novom laptopu" Ma da?! 35 000 kuna za laptop sa 9th Gen Core procesorom, Optane SSD-om, RTX grafikom i 240-hercnim ekranom i onda fortnite ne zapinje? Prekrasna prezentacija. Jel dobar i za minecraft? Kad sam kod laptopa, pohvalno je da promoviraju "Project Athena – inicijativa u sklopu koje Intel u suradnji s OEM partnerima želi podići i optimizirati iskustvo korištenja modernih laptopa na novu razinu", ali pitam se pod koju cijenu. I sanas imamo ovih gore zvijeri za cijene dobrog rabljenog auta. No činjenica jest, da su konfekcijski modeli iznenađujuće smeće koje zapinje stvari koje ne predstavljaju problem 5 godina starim laptopima bolje klase. To je sramota, kad usporedimo koliko je u tom vremenu za isti novac napredovala konfekcijska linija smartphoneova. 
p.s.
Denis Arunović, sredi podnaslov, progutao "Da li ćemo nakon nekoliko godina odgađanja sada napokon(--------------)novu generaciju Intelovih procesora temeljenih na novom proizvodnom procesu i internoj arhitekturi"

uuY kaže...
Do kraja godine 10nm, i to ako bude...
A ja ovo pišem s 10nm procesora, trenutno se prave 7nm -arski, a kada Intel izbaci svoje pulene, tsmc će imati 5nm procesore.
Appleov novi A procesor je brži od i7 u stvarnim zadacima.
Zrelo je vrijeme da Intel odjaše u sumrak sa pozicije predvodnika razvoja procesora.

 wut? Stvarnim zadacima? kojim? Ovo tipkanje na forumu? Nije ti baš jasno da smarpthone procesori i x86 nisu usporedivi?
Da, fakat se vidi da je natipkano u 10nm. Kako ti se čini ovo moje, u 14nm?



 Ispravljeno, hvala. 

 

Meni je inače njihova prezentacija bila teži cringefest. Pogotovo dio s predstavljanjem tog novog Alienware laptopa i i9-9900KS procesora u suradnji sa streamerom Fortnitea. 

BlueMax uto 28.5.2019 22:30
Denis kaže...



 Ispravljeno, hvala. 

 

Meni je inače njihova prezentacija bila teži cringefest. Pogotovo dio s predstavljanjem tog novog Alienware laptopa i i9-9900KS procesora u suradnji sa streamerom Fortnitea. 

 A šta im drugo preostaje? Jedino gdje imaju nekakvu prednost (ne zadugo) je gaming pa tu upiru. Ne mogu držati prezentaiju u stilu: evo ovaj novi Intel procesor za pišljivih 100$ više daje samo 20% slabije rezultate od onog AMD-ovog s kojim ni sobu ne možeš ugrijati.

rambox sri 29.5.2019 00:05
zelja55 kaže...
neradi Apple procesore za kompjuterepa tako nemogu bit bolji od njihovih

Ne da nisu bolji ili brži, nego je zapravo suprotno kad ih staviš u konkretnu usporedbu sa Intel ili AMD procom.Točnije to je imenom Jabučarska High Performance ARM Vortex CPU jezra.

 

https://www.anandtech.com/show/13392/the-iphone-xs-xs-max-review-unveiling-the-silicon-secrets/4

 

What is quite astonishing, is just how close Apple’s A11 and A12 are to current desktop CPUs. I haven’t had the opportunity to run things in a more comparable manner, but taking our server editor, Johan De Gelas’ recent figures from earlier this summer, we see that the A12 outperforms a moderately-clocked Skylake CPU in single-threaded performance. Of course there’s compiler considerations and various frequency concerns to take into account, but still we’re now talking about very small margins until Apple’s mobile SoCs outperform the fastest desktop CPUs in terms of ST performance. It will be interesting to get more accurate figures on this topic later on in the coming months

 

 

 

Kaj se tiče Intel 10nm, prinosi su vrlo niski i kao takav taj proizvodni proces je neupotrebljiv/mrtav za komerijalnu upotrebu.Intel 10 nm je samo marketing, i ako se prinosi i povečaju bit če upotrebljiv samo za Mobilne procesore.Desktop Intel 8/16 10nm CPU, to je izvedivo isto kao i Dinamovo osvajanje Lige Prvaka.

uuY sri 29.5.2019 10:05

Vidim da se ima dosta neslaganja s mojim stavom o budućnosti Intela, no samo sam izinio činjenice i stavio ih u određeni kontekst.

 

Računala su ipak samo mlinci koji slažu nule i jedinice i uvijek je usporedba između različitih arhitektura moguća.

 

 

U pogledu snage procesora u stvarnim zadacima, ja ih nisam osobno mjerio, ali može se pogledati:

 

https://www.reddit.com/r/apple/comments/9midcx/apple_really_undersold_the_a12_cpu_its_almost/

i pogortovu

https://www.tomsguide.com/us/new-ipad-pro-benchmarks,news-28453.html

 

Moj je utisak da je većina postera ovdje pomalo zaslijepljena tehnološkim koncepcijama, a u stvarnosti se, kako kaže Google, sve svodi na učinak.

 

Entry Point sri 29.5.2019 10:14

Smješno mi je vidjeti fanbojeve, a pogotovo što se procesora tiče. Kupiš ono što možeš, s najboljim karakteristikama, bez obzira što na njemu piše i to je to. Gotova priča. Ovo mahanje zastavicama je presmješno.

 

 

zv'jer2 sri 29.5.2019 10:35
Entry Point kaže...

Smješno mi je vidjeti fanbojeve, a pogotovo što se procesora tiče. Kupiš ono što možeš, s najboljim karakteristikama, bez obzira što na njemu piše i to je to. Gotova priča. Ovo mahanje zastavicama je presmješno.

 

 

Nisam fanboy ni AMD-a ni Intela, ali sada od ZEN-a simpatiziram AMD i volio bi da malo izjednače tržišni udio pa da se počnu natjecati i snižavati cijene za sve bolje i bolje CPU-e. Zato bi ih podržao makar su firma koja ganja profit, za neko "veće dobro".

Fascinira me kako su inženjerskom genijalnošću pobjedili behemota koji godinama dominira tržištem i time usporava napredak. Volio bi i da Intel napravi tako nešto, ali ne prije nego im se smanji monopol.

Isto tako sam navijao za Ajax ove godine u LP.   Ljudi vole navijati za slabijeg. (iako borba amd-a i intela zapravo generalno poboljšava svijet i civilizaciju ako gledaš širu sliku, a nogometni klub baš i ne)

zv'jer2 sri 29.5.2019 15:21
Kolacic kaže...

Intel Jos uvijek rula nad adm-om.

 Pa ima ogromnu prisutnost na tržištu radi godina monopola, ali tehnološki su sad u zaostatku par godina. Ako brzo nešto slično ne izbace (nadam se da neće) AMD će uzet dobar dio kolača kroz par godina.

rambox sri 29.5.2019 17:22
zv'jer2 kaže...

 

 

Nisam fanboy ni AMD-a ni Intela, ali sada od ZEN-a simpatiziram AMD i volio bi da malo izjednače tržišni udio pa da se počnu natjecati i snižavati cijene za sve bolje i bolje CPU-e. Zato bi ih podržao makar su firma koja ganja profit, za neko "veće dobro".

Fascinira me kako su inženjerskom genijalnošću pobjedili behemota koji godinama dominira tržištem i time usporava napredak. Volio bi i da Intel napravi tako nešto, ali ne prije nego im se smanji monopol.

Isto tako sam navijao za Ajax ove godine u LP.   Ljudi vole navijati za slabijeg. (iako borba amd-a i intela zapravo generalno poboljšava svijet i civilizaciju ako gledaš širu sliku, a nogometni klub baš i ne)

Tak to ide u praksi, Intel nije prva niti zadnja firma koja je pokleknula pred nekad sitnom konkurencijom.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/procurili-detalji-kaby-lake-procesora/244819.aspx?page=0&jumpto=5204902&sort=asc&view=flat


http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/zbog-amd-ovih-ryzena-intel-uvodi-dodatne-kaby-lake/247766.aspx?page=1&jumpto=5303429&sort=asc&view=flat

 

Razne nekad velike firme u prošlosti, dosta njih ih više ne postoji jer su loše poslovali=propali.Dalje ja ne moram više pisat, tu su dva dodatna videa pa ko razumije engleski nema problema.

 

https://youtu.be/r6_QSila1oA

 

https://www.youtube.com/watch?v=hBFjon7j8Dg