nekinik sub 24.10.2020 07:02

Da bi bili fer prema političarima koji su tu samo da "služe narodu" a ne svom egu, kako naš predsjednik i premijer to već rade, nadodajmo i druga zanimanja kojima su sklone osobe iz bisera #551: CEO, odvjetnik, liječnik, kirurg, ali u nešto manjoj mjeri i sveučilišni predavač/prof., medija/film, sportske zvijezde, policija/vojska, chef u kuhinji, vjerski vođe, PR i kriminalci.

danen sub 24.10.2020 07:30

Ne tako jednostavno. Sifilis se isprva zvao Napuljska bolest jer su ga zaradili Francuzi ratujući u Italiji. Španjolci su pak bili okupatori Nizozemske. Nijemci su prezirali Francuze smatrajući ih nedosljednima, šlampavima, ukratko seljačinama. Za Turke su kršćani bili kauri, nevjernici, "oni koji su zalutali", kako piše u prvoj suri Kurana jer su proroka Hazreti Isa Alejhiselama proglasli za Boga.  

nekinik sub 24.10.2020 08:19
danen kaže...

Ne tako jednostavno. Sifilis se isprva zvao Napuljska bolest jer su ga zaradili Francuzi ratujući u Italiji. Španjolci su pak bili okupatori Nizozemske. Nijemci su prezirali Francuze smatrajući ih nedosljednima, šlampavima, ukratko seljačinama. Za Turke su kršćani bili kauri, nevjernici, "oni koji su zalutali", kako piše u prvoj suri Kurana jer su proroka Hazreti Isa Alejhiselama proglasli za Boga.  

To je bila samo brzinska interpretacija, bez navođenja razloga. Zato sam napisao "uglavnom", jer uglavnom susjedi i ratuju. Tzv. "proroci" su vjerojatno naizraženiji oblik bisera #551. Danas ih ima sve manje jer bi uglavnom bili ismijani, pa idu u druga zanimanja. Jedno od njih je veličanje i nametanje svog vjersko-političkog uvjerenja i svoje vjersko-političke skupine kao superiornije jer se tako i sami osjećaju superiorni i iznad drugih.

Sevdalija sub 24.10.2020 09:25

Prema podacima s Vikipedije, pojava sifilisa u Evropi se biljezi nakon Kolumbovog putovanja u Ameriku.
Iako nije sasvim sigurno da li je ili nije postojao ranije na ovom tlu.
Ali definitivno je bio neka vrsta 'COVID-a' u ono vrijeme, samo su umjesto sismisa optuzivani odredjeni narodi.

Aldo sub 24.10.2020 09:42
danen kaže...

I za koronavisus se optužuju "određeni narodi". Zar niste čuli Donalda Trumpa kako kaže da je to "kineska bolest"? 

 mislim da kaže: "Kineski virus". E sad ako mozak odmoris od SJW bullshita, lik ustvari ni ne kaže ništa krivo. Pa nije valjda virus s Marsa došao? Ili ipak je?

danen sub 24.10.2020 11:01

Nešto može biti istinito, ali ne mora biti politički ili moralno korektno. Istina je da je virus došao iz Kine, ali zašto to treba isticati? Ne širi se virus COVID-19 po svijetu odlukom kineske vlade. Političar ne govori zato da predoči činjenice, kao znanstvenik, nego da iznese političke stavove. Možemo reći da su Srbi napali 1990. Hrvatsku. Možemo reći da je JNA napala  Hrvatsku jer joj je ustavna obaveza da brani jedinstvo Jugoslavije. Mogli bismo isto ako reći da su se svi naši branitelji, koji su se u JNA zakleli (vojnička zakletva!) da će braniti jedinstvo Jugoslavije izdajice, jer su tu zakletvu prekršili. Mogli bismo reći da je hrvatski narod u domovinskom ratu branio svoje ustavno pravo, pravo naroda (i sociljalističih republika) na samoopredjeljenje i odcjepljenje, pa su stoga branili ustav SFRJ od uzurpatora, prevratnika. Sve su te konstatacije istinite - a koja razlika! 

danen sub 24.10.2020 11:55

Nije zbog sifilisa nego zbog ušiju i stjenica. Ljudi su, a posebice vojnici, brijali glave da se nametnik ne bi nastanio, a da ne bi izgledli kao robijaši, stavljali su na glave perike. Tome je, borbi protiv nametnika, služili i ovratnici (da se ne bi s kose proširile na tijelo), baldahini (da ne bi stjenice padale na krevet sa stropa) te kape za spavanje (da se ne bi zavukle u kosu). 

Aldo sub 24.10.2020 12:46
danen kaže...

Ne širi se virus COVID-19 po svijetu odlukom kineske vlade.

 Možda ne direktno. Ali budući da je nedvojbeno bilo odugovlačenja s objavom informacije o širenju virusa, osobno nemam problema da se dio krivnje stavi i na kinesku partiju koja je na vlasti.

 

Edit: I dok kažem "kineska partija na vlasti" ili "kineski virus", nikako to ne poistovjećujem sa samim narodom. Inače, "Kineski virus" je po meni ok naziv jer jasno i precizno odražava geografsku lokaciju od kuda je virus potekao. Da je virus krenuo iz npr. Hlebina, mojeg rodnog sela, ne bih imao nikakvih problema ga zovu "Hrvatski virus", "Hlebinski virus", "Podravski virus", niti mislim da bi itko normalan s tim imao problema.

Aldo sub 24.10.2020 12:59
danen kaže...

Možemo reći da su Srbi napali 1990. Hrvatsku. Možemo reći da je JNA napala  Hrvatsku jer joj je ustavna obaveza da brani jedinstvo Jugoslavije. Mogli bismo isto ako reći da su se svi naši branitelji, koji su se u JNA zakleli (vojnička zakletva!) da će braniti jedinstvo Jugoslavije izdajice, jer su tu zakletvu prekršili. Mogli bismo reći da je hrvatski narod u domovinskom ratu branio svoje ustavno pravo, pravo naroda (i sociljalističih republika) na samoopredjeljenje i odcjepljenje, pa su stoga branili ustav SFRJ od uzurpatora, prevratnika. Sve su te konstatacije istinite - a koja razlika! 

 Razlika je u tome da SJW-i neke teme dogmatiziraju i ne dozvoljavaju da se o njima priča. Ja sam otvorenog uma i svako nametanje zabrane razgovora o bilo kojoj temi s bilo kojeg stajališta me ljuti. Sve što si naveo može biti istina i zašto zabranjivati drukčije mišljenje? 

Stric_Jura sub 24.10.2020 13:27
Aldo kaže...
danen kaže...

Ne širi se virus COVID-19 po svijetu odlukom kineske vlade.

 Možda ne direktno. Ali budući da je nedvojbeno bilo odugovlačenja s objavom informacije o širenju virusa, osobno nemam problema da se dio krivnje stavi i na kinesku partiju koja je na vlasti.

 

Edit: I dok kažem "kineska partija na vlasti" ili "kineski virus", nikako to ne poistovjećujem sa samim narodom. Inače, "Kineski virus" je po meni ok naziv jer jasno i precizno odražava geografsku lokaciju od kuda je virus potekao. Da je virus krenuo iz npr. Hlebina, mojeg rodnog sela, ne bih imao nikakvih problema ga zovu "Hrvatski virus", "Hlebinski virus", "Podravski virus", niti mislim da bi itko normalan s tim imao problema.

 e jesi "hlebinec"...

 

kad zlobno daješ etnički naziv nekoj bolesti to je prije svega  odraz nepoštivanja...

 

Kinezi su prvi koji su priznali da imaju neki ludi novi virus... a pokazalo se da je već bilo zaraženih u Italiji mjesec-dva prije... po serološkim ispitivanjima...

 

to ti je kao kad imaš dijete u vrtiću i pokupi uši... pita moja žena na sastanku roditelja, ima li još čije dijete uši... NEEEEEEEEEEEEEEEE, nitko nema, mati najbolje prijateljica samo odmahuje, a njezina klinka se češe na normu...

 

i tako samo moja u grupi ima uši, a sutradan svi klinci imaju svježe opranu, lagano sivkastu kosicu od praška protiv gnjida...

 

to ti je i osnova #552 - naše žene su poštene, a njihove su kurve, zato i imaju tu boleštinu...

 

svi fini i pošteni, dok netko sjekirom ne potere svjetlo u balkanskoj krčmi, onda je raspašoj...

Ajar sub 24.10.2020 14:07

551 - nije to jedini poremećaj kao uvjet za političara. zanimljivo kako bilo koje (pa i najjednostavnije) zanimanje uvjetuju liječničkim pregledom a "političar" (ma što to, zapravo, bilo) može postati, i uglavnom jest, svaki idiot. 

 

552 - sifilis je onoga tko ga se prvi dočepa. s obzirom na to da je i ban jelačić bio "naš poznati sifilističar i ikona tadašnjeg sifilizma", to je jednako i rvacka bolest. nije pošteno nas isključiti iz selekcije. a znam i neke ljude koji nisu nikakvi kraljevi a imaju giht ili hemofiliju. 

 

553 - znači, napučeni smo. jednako tako, kad je drugarica na mojoj koži ("gore"), broj živeži se udvostručava. jupi. 

 

554 - kao dio pridjeva, "struk" označuje "toliko puta veći" (dvostruk, stostruk ...); u botanici je presadna biljka. samo je u nas ekvator. 

 

555 - kad bi se mjerilo samo izdrkavanje, rvat'ne bi bili ponovo svjetski prvaci/kinje ili bi amerima dahtali za vrat. i ne navodi se koliko su rvta'ne izvezle sjemena u strankinjama ("posredan izvoz"; "mule"). 

danen sub 24.10.2020 15:37

Ova priča o buhama u dječjoj kosi mi je poznata (moja djeca + unike), no problem je da neke majke neće ni sebi priznati da im djeca imaju uši, pa onda šire zarazu. Kao što neki ljudi neće, čini se, priznati da bi i oni mogli dobiti COVID-19. Primitivna smo mi sredina, to je to! Bolest se još uvijek smatra sramotom, valjda Božom kaznom za grijehe. Problem je i u tome što svoj primitivizam takvi ljudi znaju prikriti. Lijepo se oblače, uljudno govore, brinu se za svoju urednost i higijenu, a onda ih ovakve "sitnice" odaju. 

24v sub 24.10.2020 20:39
Aldo kaže...
danen kaže...

I za koronavisus se optužuju "određeni narodi". Zar niste čuli Donalda Trumpa kako kaže da je to "kineska bolest"? 

 mislim da kaže: "Kineski virus". E sad ako mozak odmoris od SJW bullshita, lik ustvari ni ne kaže ništa krivo. Pa nije valjda virus s Marsa došao? Ili ipak je?

 Hmmm... ako idemo jos dalje sa time, tj jos tocnije, onda mi u Hrvatskoj mozemo rec da je to Talijanski virus, jer je nama dosao iz Itzalije na pocetku ako se dobro sjecam jel? Onaj lik bio na utakmici  i tako... Slovenci pak govore Hrvatski virus ...jer su ga donjeli iz Hrvatske na ljetovanju..... hahah paaaaa onda neki kazu Austrijski virus, jer su ga donjeli iz austrijskog skijalista i takoooo mi stizemo(tj se vracamo) na Biser #552....

Ges pon 26.10.2020 09:17
danen kaže...

Ova priča o buhama u dječjoj kosi mi je poznata (moja djeca + unike), no problem je da neke majke neće ni sebi priznati da im djeca imaju uši, pa onda šire zarazu. Kao što neki ljudi neće, čini se, priznati da bi i oni mogli dobiti COVID-19. Primitivna smo mi sredina, to je to! Bolest se još uvijek smatra sramotom, valjda Božom kaznom za grijehe. Problem je i u tome što svoj primitivizam takvi ljudi znaju prikriti. Lijepo se oblače, uljudno govore, brinu se za svoju urednost i higijenu, a onda ih ovakve "sitnice" odaju. 

Primitivizam je relativna stvar: eno masa "kulturnog" svijeta se ne pere do mjere da mu je i dupe nakon nužde problem oprati već ga briše papirom dok su istočni "divljaci" čistiji od zapadnjaka njegujući pranje kao obred.

No zajednički nazivnik svakoj gluposti je uvijek čista, banalna - lijenost

Visak pon 26.10.2020 10:23
Ges kaže...

Primitivizam je relativna stvar: eno masa "kulturnog" svijeta se ne pere do mjere da mu je i dupe nakon nužde problem oprati već ga briše papirom dok su istočni "divljaci" čistiji od zapadnjaka njegujući pranje kao obred.

 

 Mjerilo čistoće nije stanje guzice nego ruku, jer s njima poslije sve diraš. Ukoliko ne koristš papir nego se brišeš rukama potrebno je daleko bolje pranje ruku. Koliko je to pranje dobro govori ti da se u toj istoj kulturi lijeva ruka (koja se koristi za brisanje) smatra 'nečistom'.

danen uto 27.10.2020 05:10

Jest, idiot je grčka riječ, ali je imala drugačije značenje nego danas. Medicinski idiot je čovjek s vrlo niskim stupnjem inteligencije. Danas, zbog (lošeg) utjecaja engleskog jezika riječ "idiot" potiskuje naše upravo fantastične riječi za čovjek istih svojstva (glupan, gluperda, bedak, budak, dudek, tutlek, šonjo, bezveznjak, smušenjak, nesposobnjak, niškoristi, mlatimudan, nepametan, bez pameti, zalupanac) pa turcizama budala, budalaš i budaletina, uz metaforične izraze  vol, konj, konjina, majmun, bukva, panj, tvrda glava, netko kome nisu svi kod kuće, kome su vrane pamet popile, kome nije u glavi sve čisto ili mu fali daska u glavi, koji je iz svoje mamice na glavu opal ili je veslo sisao, kojeg nije bilo blizu kada je Bog dijelio pamet. Usto imamo za osobe ženskog spola specifične metaforičke izraze kokoš, guska, tuka, krava, koza te medicinske izraze  "mediokritet", "slabe inteligencije", "slabih kognitivnih sposobnosti", "niskog IQ-a"i minus habens.  Jednom riječju, riječ "idiot" nije da ne pripada fundusu hrvatskog jezika, ali njezina stalna upotreba ukazuje na jezično siromaštvo govornika. No vratimo se na meritum. U drevnoj Heladi idiot (idiotes) je bio čovjek koji se nije bavio javnim poslovima, nije sudjelovao u političkom životu. Stoga političari ne mogu biti idioti. 

nemrem_stara_mi_sere uto 27.10.2020 13:06

Trumpu je jedan od aduta, čak i sada nakon gotovo odsluženog predsjedničkog mandata, hvaliti se kako ne pripada političarima i ne libi se ustvrditi kako on to nije uspoređujući se sa svojim protukandidatom na skorašnjim predsjedničkim izborima u US, to isto je činio i na prošlim izborima sa protukandidatkinjom Clinton.

 

https://www.youtube.com/watch?v=JyRCzxUACrg

 

U svakom slučaju on se bavi politikom ali na idiotski način odnosno iz perspektive idiota pa nije pogreška, imo, nazvati ga idiotom u starogrčkom ali i u modernom smislu, čini se da većini amerikanaca ne smeta imati idiota za predsjednika, štoviše izabrali su ga takvog na prošlim izborima, je li im taj izbor prisjeo ostaje za vidjeti u skorašnjim danima.

 

Oprostite mi na slabom fundusu riječi, izgubio sam ga u jednoj od ladica regala uma pa se koristim priručnim, već sam očajan i čak razmišljam poslužiti se viskom kako bih ga pronašao.