stirko55 sri 28.10.2020 14:24

Ja ne znam zasto ali meni ovakve tuzbe/rasprave nemaju nikakvog smisla kao ni ona sto je bila protiv microsofta kao monopolisticke firme. Ne znam jesam li samo ja u pitanju ili ovo uistinu malo podsjeca na jedan rezim koji je ukljucive neku crvenu boju i di se bogacenje ljudi (kompanija) van drzavnog kruga i nije bas odobravalo, dapace sputavalo se pod svaku cijenu. "Ej bok ne zelimo da unistite medije koje mi kontroliramo". Mislim razumin potencijalnu opasnost, ali su ima argumenti na razini osnovne skole jer da izadu sa ajsnim argumentima dosta ljudi bi pocelo vidit crveno pred ocima.

wyks sri 28.10.2020 14:50
stirko55 kaže...

Ja ne znam zasto ali meni ovakve tuzbe/rasprave nemaju nikakvog smisla kao ni ona sto je bila protiv microsofta kao monopolisticke firme. Ne znam jesam li samo ja u pitanju ili ovo uistinu malo podsjeca na jedan rezim koji je ukljucive neku crvenu boju i di se bogacenje ljudi (kompanija) van drzavnog kruga i nije bas odobravalo, dapace sputavalo se pod svaku cijenu. "Ej bok ne zelimo da unistite medije koje mi kontroliramo". Mislim razumin potencijalnu opasnost, ali su ima argumenti na razini osnovne skole jer da izadu sa ajsnim argumentima dosta ljudi bi pocelo vidit crveno pred ocima.

   Ovakva crvena?

 

Inace, svojevrsni antitrust zakoni potjecu jos ove palace ciji je stanar povredu trgovniskih zakona kaznjavao smrcu, a moderne antritrust zakone su lobirali upravo kapitalisti.

 

Antitrust zakon prirodno sluzi da kompanija tuzi drugu kompaniju za povredu trgovinskih prava, no danasnje kompanije se koriste drugim trikom - da se lakse udruziti u kartel pa se vlada u oligopolu.

 

I Microsoft slucaj kojeg spominjes je bio rezultat tuzbi drugih kompanija, pa tek onda DOJ. Da MS nije bio kaznjen, ne bi danas imao ni Apple - jer ga je MS spasio da izbjegne tuzbu, a ni Google, jer je tek kaznama za InternetExplorer buknuo njihov posao. U slucaju da se MSu dopustila osvajacka praksa, ogromne su sanse da bi ili kupili Google ili bi ga istjerali sa Win platforme.

 

Ovdje je problem sto zakon toliko kaska, jer za razliku od trgovine žita koja je bila razlog Rimskih antitrust zakona, u slucaju Facebooka i Googlea nije bilo niti mjesta za stvaranje ikakve konkurencije, pa korisnik, ti primjerice, nemas niti predodzbu sto se to krsi.

 

I da si pobornik apsolutnog laissez-faire kapitalizma, onda bi svoje kritike trebao usmjeriti upravo na tuzbu koja je skresala MS - ali onda ne bi zvao sa iPhonea ili Androida.

Thrall sri 28.10.2020 15:02
Thinker kaže...

Već vidim algortiam za prepoznavanje govora mržnje:

 

Facebook korisnik: Mrzim pizzu s ananasom.

Facebook obavijest: Poštovani, Vaš je račun blokiran...  

Uz svoj privatni Instagram profil imam i jedan koji vodim na temu autoindustrije. Prije nekoliko tjedana sam komentirao sliku na kojoj je bio prikazan isključivo jedan automobil i napisao sam da je, citiram: "Quirky and ugly." i istog trena sam dobio upozorenje da kršim "Instagram guidelines" tako da nisi daleko od istine.

memulica sri 28.10.2020 20:29

Ovu ekipu treba potpuno razmontirati, jer su se umislili da su oni ti (bogomdani i od nikoga izabrani) koji mogu kontrolirati protok informacija na Internetu.

 

Sve je počelo (naočigled) bezazlenim cenzuriranjem malih korisnika servisa i njihovim komentarima. Nastavilo se sa sve većim cenzuriranjem, pa je na kraju došlo do toga da cenzuriraju medije i političare.

 

Ugrizili su ruku koja ih hrani i moraju biti kažnjeni drakonski.

kingofthenight sri 28.10.2020 21:29

Ako Trump lsvoji izbore, i republikanci dobiju Senat i Kongres slijedi cjepanje Googlea, a i ostalim se lose pise.

 

Previse su si uzeli ove kompanije slobodu kontroliranja protoka informacija.

Oni doslovno kontroliraju javno misljenje.

 

Ne moze google odlucivati sta blokirati sta ne.

stirko55 čet 29.10.2020 10:08
kingofthenight kaže...

Ako Trump lsvoji izbore, i republikanci dobiju Senat i Kongres slijedi cjepanje Googlea, a i ostalim se lose pise.

 

Previse su si uzeli ove kompanije slobodu kontroliranja protoka informacija.

Oni doslovno kontroliraju javno misljenje.

 

Ne moze google odlucivati sta blokirati sta ne.

 Mislim znam da zvuci zastrasujuce ali zasto ne, njihov proizvod njihovi uvijeti, ako uspijes dokazat velikoj vecini da to sta rade ne valja onda ce se ta velika vecina okrenit drugom, politicarima prihvatljivijem proizvodu ako ne, nastavlja se ovako. Ljudi su ionako u vecini kontrolirani kao ovce u cemu je razlika ko ce bit taj sto ih kontrolira. Znam da cu sada biti popljucan ali tuzno je ako vas tjesi da vam je lijepo dok politika kontrolira kako se koristi nesto sto ne pripada njima, ali ne valjda kad odredeni ljudi odreduju kako bi se NJIHOV proizvod trebao koristit.

Mitch čet 29.10.2020 17:27
kingofthenight kaže...

Ako Trump lsvoji izbore, i republikanci dobiju Senat i Kongres slijedi cjepanje Googlea, a i ostalim se lose pise.

 

Previse su si uzeli ove kompanije slobodu kontroliranja protoka informacija.

Oni doslovno kontroliraju javno misljenje.

 

Ne moze google odlucivati sta blokirati sta ne.

Onda ce te iznenadit informacija da je od 7 - 10. mj 2020. deset najaktivnijih politickih stranica zapravo desnog mijenja.

 

Ne samo da moraju blokirat, nego moraju blokirat dezinformacije dovoljno rano, neovisno o politickoj poziciji. Ne moze Facebook dopustit da netko vrti adove gdje se na Bidena i Trumpa stavlja deep fake i doslovno rijeci u usta. O tome se zapravo i radi.

 

Trenutno se prica i o tome da odredeni stranci (Rusi, Iranci...), kao i alt-right skupine placaju adove s krivim informacijama o glasovanju u Americi, kako bi ponistili sto veci broj listica. Npr. u North Carolina, trenutno je nagli porast u broju ponistenih mail-in ballota, a najvise medu afroamerikancima. Cak 40% ponistenih listica dolazi upravo od njih, iz ruralnih sredina bez visoke strucne spreme.

 

To je bolesna stvar, i za to trebaju odgovarati. Trump mozda uzme izbore, ali ne dobivaju Senat i Kongres sigurno.