W2000 pet 8.10.2021 12:15

AMD ima kompleksniju arhitekturu ALI ipak MS štiti svog domaćeg proizvođača - intel pa se pravi "mutav" kao nije znao .. a win 10 itekako dobro radi sa Ryzen-om, tamo su, vidi vraga, - "znali" što treba napraviti. Ukratko ništa novo i sve odavno viđeno .. usput, nemam Ryzen nego intel ali takve stvari nerviraju ..

Timo pet 8.10.2021 12:53
W2000 kaže...
AMD ima kompleksniju arhitekturu ALI ipak MS štiti svog domaćeg proizvođača - intel pa se pravi "mutav" kao nije znao .. a win 10 itekako dobro radi sa Ryzen-om, tamo su, vidi vraga, - "znali" što treba napraviti. Ukratko ništa novo i sve odavno viđeno .. usput, nemam Ryzen nego intel ali takve stvari nerviraju ..

stvarno mislis da razvoj bilo kakvog softvera jednostran?

 

mislis da sve do jucerasnjeg sluzbenog izlaska Microsoft nije dao AMD-u da prismrdi sustavu? I da nisu ni jedni ni drugi znali da im je kod u banani?

 

da je to tak vec bi bilo 500 odvjetnika sa svake strane i multimilijardske tuzbe

 

svjedoci smo guranja poluproizvoda na trziste u svim oblicima i u svim aspektima trzista, potrosaci se koriste kao beta testeri i ne kaznjavaju se kompanije za takva sranja od poluproizvoda.

 

L3 cache latency - MS krivac za smece kod

 

UEFI CPPC2 "preferred core" - AMD krivac za smece kod

 

svi zajedno su ogroman jedinstveni kartel i jedini "neprijatelj" si ti kao kupac, a ne oni medusobno.

 

 

rambox pet 8.10.2021 13:11
dreadmoore kaže...

A intel izgleda da je optimiziran ništa novo ništa čudno

Ne baš, ako uračunaš kaj ih sve čeka na novoj ddr5 platformi+ionako nepotrebno prepakirano sranje od W11.

 

- dobit če šakom u nos od ddr5 memorije sa visokim latencijama

 

- Intel Alder Lake nosi nadimak Big shittle, i to ne bez razloga

 

Dalje je sve jasno, tipičan smotani Mikrošuft u pokušaju da zadovolje jednu stranu usput sami sebi daju nogom u jaja.Očekivano, sad su i analitičke firme počele preporučat da se Windows 11 preskoči kao krepanu kravu na cesti.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-11-problemi/283415.aspx?page=0&jumpto=6422024&sort=asc&view=flat

 

https://www.theregister.com/2021/10/07/gartner_windows_11_advice/

 

 

 

 

MEGATAMA pet 8.10.2021 13:21
rambox kaže...
dreadmoore kaže...

A intel izgleda da je optimiziran ništa novo ništa čudno

Ne baš, ako uračunaš kaj ih sve čeka na novoj ddr5 platformi+ionako nepotrebno prepakirano sranje od W11.

 

- dobit če šakom u nos od ddr5 memorije sa visokim latencijama

 

- Intel Alder Lake nosi nadimak Big shittle, i to ne bez razloga

 

Dalje je sve jasno, tipičan smotani Mikrošuft u pokušaju da zadovolje jednu stranu usput sami sebi daju nogom u jaja.Očekivano, sad su i analitičke firme počele preporučat da se Windows 11 preskoči kao krepanu kravu na cesti.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-11-problemi/283415.aspx?page=0&jumpto=6422024&sort=asc&view=flat

 

https://www.theregister.com/2021/10/07/gartner_windows_11_advice/

 

 

 

 

 Ti se ponasas kao da su ti mama i tata amd,bolesno.

Ajar pet 8.10.2021 13:32

apstrahiramo li na trenutak hardver, zbog čega bi itko pri iole zdravoj pameti, posebno ako ga ne mora rabiti (npr. prisila na poslu; predinstalirano se da maknuti), uopće instalirao w11 ("zadnjiji") i još ga platio?! mislim ima nas još more na sedmici, desetka se nekako uspjela "unormaliti"/udomaćiti i narod se jedva naviknuo (a još se nije očistila od svih dječjih bolesti, usprkos poodmakloj dobi) ... i onda se još "izložiti pogibelji" w11 zbog nedovoljno podržanog hardvera? ok, ima nas zbilja svakakvih, to znam, no ovo s početka posta zbilja ne kužim. 

MEGATAMA pet 8.10.2021 13:39
Ajar kaže...

apstrahiramo li na trenutak hardver, zbog čega bi itko pri iole zdravoj pameti, posebno ako ga ne mora rabiti (npr. prisila na poslu; predinstalirano se da maknuti), uopće instalirao w11 ("zadnjiji") i još ga platio?! mislim ima nas još more na sedmici, desetka se nekako uspjela "unormaliti"/udomaćiti i narod se jedva naviknuo (a još se nije očistila od svih dječjih bolesti, usprkos poodmakloj dobi) ... i onda se još "izložiti pogibelji" w11 zbog nedovoljno podržanog hardvera? ok, ima nas zbilja svakakvih, to znam, no ovo s početka posta zbilja ne kužim. 

 Automatsko prebacivanje u HDR/SDR kod gaminga koje sad ne radi na win store/pass igrama ako si na win10.

Nekome nebitno meni izuzetno bitno,ako mi mogu konzole to radit automatski onda mora moc i pc.

Ajar pet 8.10.2021 16:41
MEGATAMA kaže...

 Automatsko prebacivanje u HDR/SDR kod gaminga koje sad ne radi na win store/pass igrama ako si na win10.

Nekome nebitno meni izuzetno bitno,ako mi mogu konzole to radit automatski onda mora moc i pc.

 no to je na razini redovne zakrpe za desetku, tebi i još vas stotinjak kojima je to "neophodno" (u nas; u svijetu možda nekoliko tisuća - marginalno za "veliku sliku", kako god okreneš). niš novo ni posebno ni revolucionarno ni bla. mene i dalje zanima koncept tog w11 općenito: što tu ima za "nadogradnju" toliko bitno da si spreman uletjeti u hardverski čušpajz. 

T700 pet 8.10.2021 19:31

kad sam odvrtio softwer za provjeru komaptibilnosti, pisalo je da nije jedino kompatibilan mojprocesor. Amd Ryzen 3. Imam ga 3 godine i zašto nije podržan ????? 

 

Stariji windowsi su omogučavali puno dulju podržanost za daleko starije procesore. 

 

 

southy sub 9.10.2021 10:15

Ja sam instalirao tj upgradeo na virtualci samo da vidim sto će biti sa ARM verzijom i nakon inicijalnog pogleda napravio sam revert na snapshot prije toga. Jedina stvar koja bi me mogla potaknuti na w11 je ako optimiziraju Teams i ograniče ga na 11-icu jer mi trenutno verzija topi bateriju, a moram ga radi posla stalno imati.
Sto se Windowsa tiče sa 7 sam na primarnoj mašini prešao na 10-ku LTSC jer je to podnošljiva verzija, a druga virtualka mi je ne 8.1 kod koje se uvijek zacudim kako je zapravo brza. 11-ica nema ništa posebno za većinu korisnika i slažem se sa tvojim razmišljanjima. Svakodnevno se čudim likovima koji pišu hvalospjeve 11-ici, kao to je sada prava stvar, a 10-ka za koju su se do jučer kleli je sad odjednom puna mana. Najbolji su mi pak ovo koji svršavaju na to “kako je 11-ica lijepa”, a najviše se odnosi na wallpapere koje su dodali 🤦🏻‍♂️

rambox sub 9.10.2021 14:25

Eto netko je odradio test na Aida64, dakle W10 vs W11 i taj specifičan problem na L3 Cache detaljima.

 

https://forums.anandtech.com/threads/amd-confirms-windows-11-slow-down-its-cpus-up-to-15.2597847/page-2#post-40605238

 

Ryzen 9 5900X L3 performance collapsed when switch from win10 to win11:


Read from 898GB/s to 136GB/s (-85%)
Write from 565GB/s to 51GB/s (-91%)
Copy from 701GB/s to 66GB/s (-91%)
Latency from 11.2ns to 32.1ns (-187%)

 

Za usputnu usporedbu, eto još dva primjera na Windows 10.Desno je moj Renoir APU, a proconju na ljevoj strani ne treba posebno istaknut.

 

 

hahhaajaads pet 15.10.2021 13:07

Update dolazi 19og, navodno vec na dev buildu radi. Iako, ovo je perfektno vrijeme da userbenchmark i Intel naprave stotine benchmarka sto se tice AMDa  dok jos nije fix izasao kak treba 

Iako, pitanje na cem ovo radi... Na onom prvom updateu su latencije bile cca 33 dok su sa ovim drugim 30 u Aidi64, sto je zapravo bolje a ne gore, no main event je za 4 dana.

rambox pet 15.10.2021 20:10
hahhaajaads kaže...
Update dolazi 19og, navodno vec na dev buildu radi. Iako, ovo je perfektno vrijeme da userbenchmark i Intel naprave stotine benchmarka sto se tice AMDa  dok jos nije fix izasao kak treba 

Iako, pitanje na cem ovo radi... Na onom prvom updateu su latencije bile cca 33 dok su sa ovim drugim 30 u Aidi64, sto je zapravo bolje a ne gore, no main event je za 4 dana.

Da valjda ili vjerojatno, ili detalji ovo dole barem su tak napisali i danas izbacili čitabu.

 

https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/10/15/releasing-windows-11-build-22000-282-to-beta-and-release-preview-channels/

 

Puno toga je pofixano, ništa čudno tipični Mikrošuft i novi-stari Windowsi u slobodnom stilu bez pariča.

 

  • "We fixed an L3 caching issue that might affect performance in some applications on devices that have AMD Ryzen processors after upgrading to Windows 11 (original release)."

 

 

 

 

hahhaajaads čet 21.10.2021 13:16
Lovac kaže...

Netko probao update koji bi morao riješiti L3 cache problem? Logika nalaže da ostanem na Win 10, al geek u meni je nestrpljiv :D

 Meni je sve izgleda rijesilo, no uopce nije bio update 19og kolko mi se cini. Nego, meni uopce nije stigao onaj prvi update (15 ja mislim) nego mi je stigao neki random update, i pomak na L3 cacheu nije bilo. Sad usao u Preview Insidera, skinuo update i pogle... U Aidi sam prvo dobivao latencije od 30 do 35, nakon ovog updatea se spustilo na 10-11. Napravio sam benchmark u R6S (ima built in) i prije sam dobivao uvijek oko 207 fpsa dok mi je nakon updatea cijelo vrijeme iznad 220 sa istim postavkama i rezolucijom.

apex13leo čet 21.10.2021 14:23
Lovac kaže...

Netko probao update koji bi morao riješiti L3 cache problem? Logika nalaže da ostanem na Win 10, al geek u meni je nestrpljiv :D

 Mislim da update jos nije vani za obicnu verziju, sam za insider. Trenutno zadnji OS build je 22000.258 i koliko vidim patch dolazi tek u 22000.282. Al takodjer izlazi novi chipset driver danas(po najavama) od AMD-a. Neznam da li ce chipset driveri imati kakvog utjecaja.
Osobno sam se prebacio na Win 11 prvog dana kad je izasao i nisam primjetio nigdje pad performansi osim u benchmarcima.

Lovac čet 21.10.2021 14:42

Nemam sad link, no našao sam nekog lika na YT što je testirao s tim updateom koji još nije pušten preko official kanala; uglavnom oko 10% veće performanse u svim novijim igrama (5800x je imao). A ovo za drivere, tako su rekli, da bi danas trebali doći i riješiti problem s priority core-om.
Budem izgleda sve što mi je milo vjerojatno backup napravio pa kroz par dana da vidimo s clean installom kako to (ne)šljaka.

apex13leo čet 21.10.2021 14:54

Jedino sto sam primjetio do sada, je da mi na drugom ekranu youtube povermeno smanjuje kvalitetu videa bez razloga. Na win 10 sam primarno koristio Edge i nisam imao problema. Na win 11 Edge ima cudnih problema na speedtestu od ISP-a dok na firefoxu nema. Globalni speedtest ima iste brzine na oba browsera. Ne znam do cega je tocno problem pa ne krivim win 11 jos dok nisam siguran. Al to je jedina razlika za sad. Sve ostalo radi savrseno fluidno. Napravio sam bio upgrade i sve sljaka super. Zamjerku koji imam je da su maknuli sat sa drugog monitora... al nasao sam program da to popravi tak da me ne smata vise.

Stric_Jura čet 21.10.2021 15:22

jesi morao ručno nadograditi Edge (i nudi se naravski samo Win 10 verzija ;-)) ?

 

ja jučer puknuo Win 11 na i3 7 gen. HP SFF desk sve radi glatko, ali kako je ovo tema o AMD padu performansi (a imam sve na Ryzenima, tri stroja), samo pitam za tu nadogradnju Edgea...

rambox čet 21.10.2021 16:12
apex13leo kaže...


Cini se da je upravo izaso chipset driver za AM4. Bum bas instalirao da vidim je bude razlike.
https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x570

Detalji su bitni, dakle kao prema ranijim najavama 21.10 ili danas AMD je izbacio(UEFI CPPC2)taj specifičan Chipset Update za Windows 11 krampanjolu.

 

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-ryzen-chipset-3-10-08-506

 

 

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/windows-11-uzrokuje-pad-performansi-kod-nekih-amd/284992.aspx?page=0&jumpto=6424796&sort=asc&view=flat

 

Eto Mikrošuft je i službeno danas izbacio taj Update pod oznakom KB5006746.

 

https://support.microsoft.com/en-us/topic/october-21-2021-kb5006746-os-build-22000-282-preview-03190705-0960-4ba4-9ee8-af40bef057d3

 

  • "Addresses an L3 caching issue that might affect performance in some applications on devices that have AMD Ryzen processors after upgrading to Windows 11 (original release)"