Veliki Brat sub 25.3.2023 08:00

Super stvar!

Nije bas kao beton, ali niti ne mora nuzno odmah biti.

 

Bas jucer sam citao o bakteriji Cupriavidus metallidurans, koja jede toksicne metale i kaka zlato.

 

Sada me ovaj tekst dodatno zainteresirao i citam o razlici izmedju enzima i bakterija.

Koliko su trajni enzimi u tom vapnu? Je li to vjecno (obzirom da enzimi nisu zivi organizmi) ili ga kemijska rekcija potrosi?

Takodjer, kako se enzim proizvede, putem neke bakterije?

danen sub 25.3.2023 08:29

Enzimi su katalizatori koje proizvode stanice, pa  mogu djelovati u stanici i izvan nje. To omogućuje da enzimi izoliraju (izdvoje) i zatim po potrebi pročiste. Treba dakle imati bilo što živo što sadrži enzim (recimo komad mesa ili koloniju bakteija), pa to živo potom podvrnuti više-manje standardnim biokemijksim postupcima (homogeniziranje-miksanje, centrifugiranje, frakciono isoljavanje, kromatografsko odjelivanje i sl.) da bi se dobio čisti enzim. U posljednje vrijeme metodama genskog inženjerstva gen za određeni enzim se ugradi u bakterijsku stanicu koja potom izlučuje željeni enzim. Enzim se, kao i svaki drugi katalizator, u reakciji ne troši, no budući da je riječ o proteinima, enzimi su osjetljivi na temperaturu, pa ih grijanje može inaktivirati. Nekad nije potrebno ni izvojiti enzim. Prije nekoliko godina sam pročitao kao su kemičari izveli enzimsku reakciju tako da su izribanu mrkvu stavili u epruvetu. U mrkvi je bio željeni enzim, dok dok drugi sastojci  korijena nisu smetali. 

učo sub 25.3.2023 10:19

Još jedan vrlo interesantan članak iz "kuhinje " dr. Raosa. Volim ih čitati pratim ih redovno. Ovo ću (u olakšanom i smanjenom izdanju ) prezentirati mojim učenicima u 6. razredu, gdje obrađujemo građevinske materijale, jer bi za njih stvarno bila "fora" materijal koji liječi samog sebe.

njuznjuz sub 25.3.2023 18:53

Jedna greska u tekstu, tlacna cvrstoca betona se ne moze povecati dodavanjem armature, vec skroz suprotno, cak bi ga oslabila. Armatura sluzi samo za vlacna naprezanja. Tu je i razlog netrajnosti armirano-betonskih konstrukcija. Armatura iako zasticena u betonu s vremenom hrđa i odlama beton, zato je krcki most stalno u remontu. Beton bez armature ce puno duze trajati, ali onda treba tako graditi, bez greda i ravnih stropova nego sve premoscivati lukovima. I molit boga da nema potresa :)

tvargek pon 27.3.2023 10:03
njuznjuz kaže...
Jedna greska u tekstu, tlacna cvrstoca betona se ne moze povecati dodavanjem armature, vec skroz suprotno, cak bi ga oslabila. Armatura sluzi samo za vlacna naprezanja. Tu je i razlog netrajnosti armirano-betonskih konstrukcija. Armatura iako zasticena u betonu s vremenom hrđa i odlama beton, zato je krcki most stalno u remontu. Beton bez armature ce puno duze trajati, ali onda treba tako graditi, bez greda i ravnih stropova nego sve premoscivati lukovima. I molit boga da nema potresa :)

 ili koristiti inox armaturu ali onda govorimo o cijeni....