bernibug pon 23.5.2022 07:10

Uh, gluho bilo.  Ako ova abominacija i završi u RTM verziji novog Windowsa 11 (22H2) isključujem iste sekunde.

Sva sreća pa se lako može isključiti. Bolje bi im bilo da dovrše konsolidaciju novog UI-a recimo : da izgled Windows 

Security aplikacije usklade sa Windows 11 UI-jem i da konačno ukinu više stari Control Panel.

Mar pon 23.5.2022 08:49

Kako sam nedavno uzeo novi laptop, proba sam Win 11 ravno 2 minute i odmah vratio nazad na desetku.

Ne sviđa mi se UI nikako, idu na kopiranje mobilnih os-a, laže se o lakšem i bržem sustavu (desetka zauzima 3.8 vs 5gb kod 11ice nakon bootanja).

Možda sam star i netolerantan, ali start na sredini mi je šaka u oko unatoč tome što ga koristim jako rijetko.

tutanjkamen pon 23.5.2022 09:29

Neke opcije su pomaknute dublje unutar izbornika sto se ni meni bas ne svidja.

Zatim ima jos dosta bugova. recimo meni cesto znaju titrati ikone sa desktopa kroz trenutno otvoreni prozor ili pokrenutu aplikaciju i to zivcira.

Ponekad refresh desktopa pomogne.

 

Zatim kad odem na Start - iskljuci racunalo i kliknem na ikonu za gasenje, zatitra mi taj izbornik. Tek drugi klik na nju prikaze meni sa opcijama za gasenje ili restart.

 

Start izbornik mozes i vratiti na lijevu stranu preko Taskbar izbornika.  Smjestaj na sredini je zgodan za one koji imaju veci monitor.

 

Mandor pon 23.5.2022 09:48
bernibug kaže...

Uh, gluho bilo.  Ako ova abominacija i završi u RTM verziji novog Windowsa 11 (22H2) isključujem iste sekunde.

Sva sreća pa se lako može isključiti. Bolje bi im bilo da dovrše konsolidaciju novog UI-a recimo : da izgled Windows 

Security aplikacije usklade sa Windows 11 UI-jem i da konačno ukinu više stari Control Panel.

 I da ne zakopaju neke postavke u četvrtu razinu. 

Neke postavke koje bih češće gledao su negdje duboko, a neke koje nikad ne bih dirao su na prvoj razini.

Santana pon 23.5.2022 09:59
Thinker kaže...

Da, baš sam htio napisati da ne znam što čekaju s unifikacijom Settingsa i Control Panela. Vjerojatno novu inačicu Windowsa...

 Cekaj malo... Jos to nisu sredili ?

Pa kaj 10 godina treba ? 

veliki pero pon 23.5.2022 10:17
Santana kaže...
Thinker kaže...

Da, baš sam htio napisati da ne znam što čekaju s unifikacijom Settingsa i Control Panela. Vjerojatno novu inačicu Windowsa...

 Cekaj malo... Jos to nisu sredili ?

Pa kaj 10 godina treba ? 

Ne smije ih se dirat inace ce reagirati amerikanci. 

bernibug pon 23.5.2022 11:04

E pa poslije toliko godina trpljenja i pravljenja tihih kompromisa (tweakenjem UI-a pomoću third party alata, instalacija aplikacija tipa QTTabBar i sl.)

u vezi sa korisničkim sučeljem mislim da šira baza korisnika u koju i ja spadam dolazi polako u fazu da gubi strpljenje sa UI nekonzistentnostima

Windows Client OS-a. Mislim da je sada pravo vrijeme da se proizvođaču ozbiljno stavi do znanja da je krajnje vrijeme da se ovo pitanje riješi.

Svaka čast Microsoftu na funkcionalnim i sigurnosnim modernizacijama na Windows Client OS platformi, ali brate da je ružan ružan je, na granici uporabljivosti

što se izgleda tiče.

 

LP 

ihush pon 23.5.2022 11:04

-za sad ova tema spada pod 'insiderske' teme.. ne GP-juzerske, tj tek pod 'možda'..

- ... ali, to je dugoročni cilj-plan-tranzicija, u smjeru browser-osa, klijenta koji se neoviso o osu spaja na ms-servere-cloud-usluge i tamo 'vrti' potrebno, win-os, appse, usluga.. + 'šlag na kraju' win će postati besplatan, skoro..

-fičeri kao tpm, sec.boot i sl. realno vrlo malo koristi (sigurnost-zaštita od zlouporabe-krađe-pristupa..) dok primarno želi 'druga strana' tj pružatelji usluga, microsoft koji će sve nuditi u cloudu, gameservisi kao steam, iptv itd.. tj sigurnosni dio zanima samo juzere klase jamesbond-matrix, normalnim-ostalim samo smeta-otežava npr u slučaju kvara spašavanje podataka i sl.

-postaje zamorno no jednako je neminovno, promjena-tranzicija.. jer to naprosto druga strana (biz-kompanije) želi dok će naravno svaka reklama-pamflet reklamirati promjene u cilju korisnika i njegovog zadovoljstva.. 'ne pišaj mi po leđima i kažeš da pada kiša..' jedna od primjerenih američanskih poslovica, .. no prilagodit ćemo se, kao ljudska rasa smo prilagodljivi, ponesemo kišobran..

bernibug pon 23.5.2022 11:12

Neki dan sam na svom računalu podigao Windows XP na jednoj Hyper-V v. mašini i dva sata uživao u što neko reče ovdje u 

stupnju kontrole nad korisničkim sučeljem. Ja inače volim sivu temu i sivu pozadinu prozora, RGB (216,216,216) ili RGB (192,192,192)

i kako je to prije ljudi lijepo bilo sa onom Classic temom. Jednostavno milina za okice. 

veliki pero pon 23.5.2022 11:36
ihush kaže...

-za sad ova tema spada pod 'insiderske' teme.. ne GP-juzerske, tj tek pod 'možda'..

- ... ali, to je dugoročni cilj-plan-tranzicija, u smjeru browser-osa, klijenta koji se neoviso o osu spaja na ms-servere-cloud-usluge i tamo 'vrti' potrebno, win-os, appse, usluga.. + 'šlag na kraju' win će postati besplatan, skoro..

-fičeri kao tpm, sec.boot i sl. realno vrlo malo koristi (sigurnost-zaštita od zlouporabe-krađe-pristupa..) dok primarno želi 'druga strana' tj pružatelji usluga, microsoft koji će sve nuditi u cloudu, gameservisi kao steam, iptv itd.. tj sigurnosni dio zanima samo juzere klase jamesbond-matrix, normalnim-ostalim samo smeta-otežava npr u slučaju kvara spašavanje podataka i sl.

-postaje zamorno no jednako je neminovno, promjena-tranzicija.. jer to naprosto druga strana (biz-kompanije) želi dok će naravno svaka reklama-pamflet reklamirati promjene u cilju korisnika i njegovog zadovoljstva.. 'ne pišaj mi po leđima i kažeš da pada kiša..' jedna od primjerenih američanskih poslovica, .. no prilagodit ćemo se, kao ljudska rasa smo prilagodljivi, ponesemo kišobran..

 U najavi je Linux Crypto OS, dev tim se placa od tokena, a juzeri podrzavaju besplatan OS kupovinom i trejdanjem tokena. I sto je najbolje community moze da glasa demokratski za nove features. Jednom kad se dobije dovoljno dobar Windows API prevodilac, to ce konacno biti sinergija koje je potrebna da pocne Linux desktop dominacija. 

ZovemseZoranidolazimizRijeke pon 23.5.2022 13:06

Ja pohvaljujem svaki napredak u korisničkom iskustvu, međutim s Windowsima je stvar takva da dosta toga jednostavno ne radi kako bi trebalo. I to mjesecima.

 

Samo dvije stvari koje sam nedavno uočio:

1. Drag/drop na statusnu traku (start traka, taskbar traka, kako se već zove gdje su ikone dolje) ne radi ništa. Imam outlook minimiziran i želim attachati dokument u njega. Ne može.

2. Galerija neki puta radi neki puta ne radi. Nema nikakvog načina da shvatim zašto mi se nekad pojavi strelica za dalje na sliku, a neki puta ne. Budući da imam primjerice 10 istih fotki i moram odabrati jednu koja je najbolja, ovo mi izuzetno otežava posao.

 

Naravno da ima toga još, ali eto.

 

Apple MacOS ... on jednostavno radi. I tu je sva mudrost. Možete seruckati što god hoćete, ali na njihovim proizvodima jednostavno stvari funkcioniraju. Nisam se još naviknuo na Macbook jer ga imam tek par tjedana, ali na prvu mi djeluje mnogo intuitivnije i ugodnije rješenje od Windowsa, koje imam 30 godina.

bernibug pon 23.5.2022 14:12

Ma jeste , ali LTSC je namijenjen isključivo za specifične organizacije za koje nije praktično češće instaliranje

 

feature updatea (npr neka mission critical industrijska ili medicinska okruženja).

 

On ima osnovni + produženi life cycle od 10 g i postoji samo na Enterprise ediciji OS-a, te nema UWP podsustava i

 

bazira se na zadnjoj (S)AC verziji Windows Client OS-a, u momentu izlaženja a to je na svakih 2 do 2,5 godine.

 

Dakle ostaju isti problemi sa UI-om i na toj ediciji.

 

Meni ipak nekad zatreba Microsoft Store i taj UWP koliko god smiješno to nekome zvučalo. 

bernibug pon 23.5.2022 14:14
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Ja pohvaljujem svaki napredak u korisničkom iskustvu, međutim s Windowsima je stvar takva da dosta toga jednostavno ne radi kako bi trebalo. I to mjesecima.

 

Samo dvije stvari koje sam nedavno uočio:

1. Drag/drop na statusnu traku (start traka, taskbar traka, kako se već zove gdje su ikone dolje) ne radi ništa. Imam outlook minimiziran i želim attachati dokument u njega. Ne može.

2. Galerija neki puta radi neki puta ne radi. Nema nikakvog načina da shvatim zašto mi se nekad pojavi strelica za dalje na sliku, a neki puta ne. Budući da imam primjerice 10 istih fotki i moram odabrati jednu koja je najbolja, ovo mi izuzetno otežava posao.

 

Naravno da ima toga još, ali eto.

 

Apple MacOS ... on jednostavno radi. I tu je sva mudrost. Možete seruckati što god hoćete, ali na njihovim proizvodima jednostavno stvari funkcioniraju. Nisam se još naviknuo na Macbook jer ga imam tek par tjedana, ali na prvu mi djeluje mnogo intuitivnije i ugodnije rješenje od Windowsa, koje imam 30 godina.

 Ti si 100% u pravu samo što si zaboravio reći jednu bitnu stvar : Apple proizvodi su jednostavno preskupi za prosječnog usera. 

Macumba pon 23.5.2022 14:50
danko99 kaže...

Za kakvih 10-20 godina budemo pričali mlađima priče kako su windowsi nekad bili dobri,kako smo imali kontrolu nad njima i slično..

 

Pa, možete se smijati i reći da sam stari konj, ali neću pričati za 10-20 godina nego sad. Windows 2000 (ili ajde šareni XP nakon njih) su bili najbolji Windowsi što se tiče kontrole i jednostavnosti i dosljednosti sučelja. Još to mogu reći i za Windows 7. A onda je krenulo prenemaganje (da ne koristim teže riječi) i nije se zaustavilo do danas...

 

Nekad imam dojam da netko tamo u Redmondu (ili gdje već smišljaju izgled Windowsa) izmišlja toplu vodu da bi opravdao svoje postojanje. 

Od glupih pločica, do Start izbornika koji sve trpa abecedno i "nećeš majci nema drugačije", pa sve do gotovo nemogućeg customiziranja izgleda desktopa i prozora. A mješung npr. Control Panela i Settingsa da ne spominjem. To će valjda postojati do sudnjeg dana.

 

I sad dođu na sjajnu ideju da stave Search box na sred desktopa! 

Littlemanbeingerased pon 23.5.2022 16:02

Ajde
Nismo ni ocekivali od shitsofta da napravi promjene tipa manje zauzece prostora na disku, manje hoganje resursa, manje glupavih servisa koji se automatski pokrecu a dosta ljudi ih ne treba (posebno na tzv. Serverima), manje sarenila a vise responzivnosti...
Sve se cini da developere preuzimaju sa propalih CoD projekata a dizajneri su najtrazenija roba.

W2000 pon 23.5.2022 18:06

Nije za čuditi se da svi moderni OS-ovi za stolna računala lagano teže prema mobilnim uređajima, npr. MacOS, Windows, Linux će sigurno istim putem .. 

Prvenstveno su tu zanimljivi tableti iako im tržiđni postotak nije danas "blistav" to bi se moglo promijeniti zbog preskupih PC komponenti i laptopa pristojnih performansi ..

Mi na pravom PC stolnim računalima priviknut ćemo se i prestat će slične priče.

syncmaster245b pon 23.5.2022 18:26
W2000 kaže...

Nije za čuditi se da svi moderni OS-ovi za stolna računala lagano teže prema mobilnim uređajima, npr. MacOS, Windows, Linux će sigurno istim putem .. 

Iako moj odgovor ce biti gledan kroz prizmu mog avatara, ne bih se slozio.

 

Mozda najbanalniji primjer, ako odes cak na Redit mozes imati direktnu komunikaciju sa developerom i iznijeti prijedlog, primjedbu ili zalbu (KDE developer), a ono sto je najvaznije i dobiti odgovor od covjeka koji upravo kodira ono na sto se referiras.

Tako direktan pristup niti jedna komercijalna kompanija nema i dokle god je tako, kod Microsofta ce biti, na 10 promjena, 7 promasaja.

Vec nekoliko puta na ovom forumu sam tvrdio, dojam koja svaka nova iteracija Windowsa ostavlja je kao do ljudi koji programiraju ne koriste upravo to sto su isprogramirali.

 

Microsoftovi programeri, ili uprava koja odlucuje sto ce se izdati, izgledaju kao da su svakim danom sve vise udaljeniji od svojih koriosnika.... ono odljepili od realnosti.

Santana pon 23.5.2022 18:31
W2000 kaže...

Nije za čuditi se da svi moderni OS-ovi za stolna računala lagano teže prema mobilnim uređajima, npr. MacOS, Windows, Linux će sigurno istim putem .. 

Prvenstveno su tu zanimljivi tableti iako im tržiđni postotak nije danas "blistav" to bi se moglo promijeniti zbog preskupih PC komponenti i laptopa pristojnih performansi ..

Mi na pravom PC stolnim računalima priviknut ćemo se i prestat će slične priče.

 Pa za linux jos mozes koristit sucelje na istu foru ko kak je imo ubuntu 8.10 (prvi kojeg sam koristio) , a i raniji sigurno(samo up to date)

Na linuxu ces uvijek imat izbora. Npr XFCE sigurno nece prec na dizajn inspiriran mobilnim uređajima

 

Ne vjerujem da na linuxu ima puno korisnika koji puse takve fore, a nema nit firme koja mora te fore njima prodat

Dr. Vicko pon 23.5.2022 22:25

Ja sam izgleda jedan od rijetkih kojem je polozaj ikonica na sredini taskbara odlicno rjesenje 

 

Ovaj search bar fakat ne bih mogao progutati jer obicno za pozadinu imam neku meni lijepu sliku. 


Win 11 je krajnje cudan OS, na jednom laptopu mi radi odlicno bez ikakvih do  sada uocenih mana (Surface pro)

 

Na drugom laptopu (HP Elitebook) radi veoma dobro ali imao je jedno vrijeme problema sa driverima od zvuka ali rijesilo se updateom. 

 

Na stolnom racunalu (HP OEM i5 10500) na poslu ima jednu bas iritantnu manu u vidu da ako racunalo stavljam na sleep i ima pokrenut bilo kakav program kada se bude budio iz sleepa zna zalediti ili mu se start izbornik ne zatvara i bude otvoren preko svih ostalih programa. Rjesenje je da ili ne stavljam komp u sleep ili da pogasim sve prije toga 

silvio3105 pon 23.5.2022 22:32

A pravilo kod UIa je da se za touch stavlja po sredini, a kod korištenja miša (PC) po kutevima. Nije neki bed što je po defaultu na sredini, no jednostavno mi je više prirodnije da ide s lijeva na desno, od početaka.
Ovo s tražilicom posred ekrana neću ni komentirati. Izgleda da ništa nisu naučili na Windowsu 8(.1)

Santana pon 23.5.2022 22:34
Dr. Vicko kaže...

Ja sam izgleda jedan od rijetkih kojem je polozaj ikonica na sredini taskbara odlicno rjesenje 

 

Ovaj search bar fakat ne bih mogao progutati jer obicno za pozadinu imam neku meni lijepu sliku. 


Win 11 je krajnje cudan OS, na jednom laptopu mi radi odlicno bez ikakvih do  sada uocenih mana (Surface pro)

 

Na drugom laptopu (HP Elitebook) radi veoma dobro ali imao je jedno vrijeme problema sa driverima od zvuka ali rijesilo se updateom. 

 

Na stolnom racunalu (HP OEM i5 10500) na poslu ima jednu bas iritantnu manu u vidu da ako racunalo stavljam na sleep i ima pokrenut bilo kakav program kada se bude budio iz sleepa zna zalediti ili mu se start izbornik ne zatvara i bude otvoren preko svih ostalih programa. Rjesenje je da ili ne stavljam komp u sleep ili da pogasim sve prije toga 

 Ma mene to ne dira. Na linxu koristim dock koji se skriva na sredini. Problem je to kaj ima hrpa stvari koje su zapoceli sa windows 8 i sa windows 11 jos nisu zavrsili.
A da ne pricamo kak jos ima stvari koje su tu od windows 3.1

 

 

Aldo pon 23.5.2022 23:19

Od 3 kompa koja imam i koristim za rad, na dva se na desktopu vrti linux (Fedora i Ubuntu) sad vec nekoliko godina, a treci samo ceka da uhvatim malo vremena. Moj use case ne opravdava tracenje vremena i zivaca na shizofrenice abominacije od operacijskih sustava...

Ezio pon 23.5.2022 23:41

Jedna od umotvorina koju isključujem odmah na mobitelu, a kamoli na desktopu. Upotrijebio bih to nikad.

Evo baš se pitam koji to slučajevi mogu profitirati od searchbara na desktopu. Da li itko dok radi nešto na kompu nema usput već otvoren neki browser? Jel to za kompove koji su po cijeli dan uključeni a nitko za njima ne sjedi pa eto sjetiš se da bi nešto trebao proguglati, pardon zbingati, i superiška,  imaš odmah pri ruci na desktopu searchbar koji ti uštedi ravno pola sekunde. I tako recimo 1000 puta na dan zaletiš se do kompa i imaš ušteđenih 500 sekundi svojeg vremena dnevno.

Stvarno, koji je to use case? Rad na recepciji, umjesto solitairea imaš čisti desktop, dolazi gost i pita te znaš li koji dobar salon za masažu... ne moraš pokretati chrome nego odmah pri ruci ti je bingov searchbar. Gost ne moze doci k sebi. A ti se smjeskas jer imas super korisnicko iskustvo.