Visak sri 22.9.2021 13:21

Druge države su se snašle i ubiru PDV, pa samo proslijede paket nama, a naši birokrati su nabili cijenu dostave, time izbili PDV državi, a i dalje rade isti posao za nikakve novce, jer će vremenom sve preći na NL i slične.

Tipično naše rješavanje problema, lupi taksu i nemoj razmišljati o posljedicama.

ihush sri 22.9.2021 13:44
Visak kaže...
Druge države su se snašle i ubiru PDV, pa samo proslijede paket nama, a naši birokrati su nabili cijenu dostave, time izbili PDV državi, a i dalje rade isti posao za nikakve novce, jer će vremenom sve preći na NL i slične.

Tipično naše rješavanje problema, lupi taksu i nemoj razmišljati o posljedicama.

 -promašuješ, pogrešno.. (da kažem glupo?) ..

-nabita cijena čega? .. to nije cijena dostave, to je po osnovi carinjenja, carinski trošak-tarifa.. naknada, ne dostava (osnovna djelatnost) i zato to npr dhl ne može naplaćivati, dok pdv ne naplaćuje nitko osim države, mada ga vidiš kao stavku na svakom računu u maloprodaji.. to nije novac trgovca-pošte nego države, jer to je pdv.. odnosno, da to gore piše netko treći.. ali ti jednostavno ovo moraš znati-razumjeti-razlikovati.. ili je neka mržnja zamračila tračak nade u tebi-svijesti? :) ..

-naše rješavanje? ... to je eu, ne naše, jedino u tome je 'naša' pošta, no tako je i u drugim državama, npr austrija.. a za ostale ne znam jer ne tražim, vjerojatno jednako..

 

ok, može ovako, eu birokracija je vidjela problem pogotovo nakon brexita i trakavice koja još traje kao i privilegijama koje uk zadržava i zloupotrebljava.. i tako je ta birokracija smislila ioss, koji će riješiti problem elegantno.. no biznis je snalažljiviji pa se radi prepakiravanje i alternativni distribicijski kanali, koje nojevska birokracija ne vidi, jer su ti isti birokrati pod utjecajem lobija-interesa, možda i korupcije, tih država tih skladišta tog biznisa.. možda ta birokracija odredi neki novi članak zakona ili neki datum i opet će bit po starom dok se ne stvori jedinstveni zakon, organ kontrole i sankcija.. dok policija ne mora vidjeti neki šleper ili šverc.. pri čemu policija izvršava ono što gazda kaže, mada formalno mislimo da policija uvijek radi u skladu s postojećim zakonima.. (policija= državni organi, kao carina-inspektorat, svi).. rade to tek kad politika to zatraži, ne kad im politika diskretno naredi nešto drugo, jer biz je stvar interesa a ne neke stavke zakona ili tumačenja nekog policajca.. pa eto, nema ni jednog primjera neke sankcije, mada je jasno da to ne može biti legalno.. tj intencija uvođenja iossa je upravo to eliminirati što vidimo da i dalje ide po starom...

peroperic9876125 sri 22.9.2021 19:10
ihush kaže...

kcionirati je u:..

 -evo ti pa čitaj, kako to funkcionira.. :)

par citata-postova, primjer plaćanja i bez. Imaš li objašnjenje? što piše u tim linkovima koje nudiš?

-ja kažem 'legalni šverc', skladišta, mada najviše spominjemo npr nizozemsku, postoje po eu razna pa i kod nas..

-tajna je u kanalu distribucije, kao i 'prepakriavanju' tj roba čarobnim štapićem i svetom vodicom (tj etiketom-naljepnicom na kutiji) postane eu roba.

 

Autor članka je predsjednik savjetodavnog odbora svjetske poštanske unije, pa mislim da je ipak kvalificiraniji od tebe da objasni kako sada funkcionira uvoz na hubovima, a navodi i da je naplata na IOSS pakete protivna pravilima poštanske konvencije.

Đonek sri 22.9.2021 19:32

Pozdrav,
Prije oko tjedan dana sam s ebaya naručio jedan paket iz Amerike (baterija za jedan handheld, vrijednosti oko 15 i nešto dolara + 10 shipping).. Uz tih 25 dolara, ebay mi je pri kupnji naplatio jos i VAT 6 i nešto dolara, što ispadne točno 25% na cijenu proizvoda i shipping zajedno. Znači ukupno plaćeno oko $32..

Danas sam od HP-a dobio onu malu ceduljicu da tamo pokupim paket i da ću morati platiti 24 i nešto sitno kuna (točno 25% na vrijednost samog proizvoda, ali bez shippinga za razliku od VATa koji sam platio prilikom kupnje na ebayu)..

E sada, pretpostavljam da mi neće dati paket ako ne platim to šta traže prilikom preuzimanja, al kome onda probat dokazat da sam porez već platio, njima il ebayu? Jel se uopće može tražiti refund na VAT? Ili taj VAT uopće nije isti porez koji moram platiti pošti? Na cedulji ne piše od čega je tih 24kn trošak, ali pretpostavljam da moze jedino biti iznos poreza jer kao što sam spomenuo taj iznos je jednak 25% od cijene samog proizvoda.

Mogu li onda ikako preuzeti paket bez da platim taj iznos uz pridočenje dokaza da je to već plaćeno, da li da to platim pa poslije tražim od ebaya povrat tog iznosa uz predočenje čega god mi daju na pošti prilikom preuzimanja ili ću jednostavno morat platiti taj isti porez 2 puta?

ihush čet 23.9.2021 00:20
peroperic9876125 kaže...
ihush kaže...

kcionirati je u:..

 -evo ti pa čitaj, kako to funkcionira.. :)

par citata-postova, primjer plaćanja i bez. Imaš li objašnjenje? što piše u tim linkovima koje nudiš?

-ja kažem 'legalni šverc', skladišta, mada najviše spominjemo npr nizozemsku, postoje po eu razna pa i kod nas..

-tajna je u kanalu distribucije, kao i 'prepakriavanju' tj roba čarobnim štapićem i svetom vodicom (tj etiketom-naljepnicom na kutiji) postane eu roba.

 

Autor članka je predsjednik savjetodavnog odbora svjetske poštanske unije, pa mislim da je ipak kvalificiraniji od tebe da objasni kako sada funkcionira uvoz na hubovima, a navodi i da je naplata na IOSS pakete protivna pravilima poštanske konvencije.

 -argument iz autoriteta? smiješno..

-hp ima pravo naplatiti carinski trošak, ne dostavu jer je već plaćena, odnosno kad bi bio u pravu tad bi im to zakon i viša instanca rekla, kao što su rekli u slučaju +4,5kn.. tj. carinski trošak nije naplata paketa-dostave, kao što to nije ni pdv.. i ako želiš pogledaj druge države, austriju, njemačku itd. i uspodedi, praktički isti zakon, primjena, u pošti.. jedino je razlika u naknadi koju naplate kao carinski trošak (što je tek besmislica u slučaju naše usmene carinske deklaracije, ali formalno-pravno je sve ok..).. tj pročitaj temu, uvjeri se pa objasni autoru..

Overflow1984 čet 23.9.2021 06:59
Đonek kaže...
Mogu li onda ikako preuzeti paket bez da platim taj iznos uz pridočenje dokaza da je to već plaćeno, da li da to platim pa poslije tražim od ebaya povrat tog iznosa uz predočenje čega god mi daju na pošti prilikom preuzimanja ili ću jednostavno morat platiti taj isti porez 2 puta?

 Iskreno, pojma nemam dal trebas taj porez placat 2 puta, al meni se nije dalo natezati pa sam platio .. E sad, dobro je dok je taj paket koji si narucio recimo 15 dolara .. Veci je problem u tome sto je moje kostalo cca 3 ipo € a platio sam takoreci isto to sranje .. Znaci, duplo sam platio sve skupa, a da sam pri tom, sam ispunio obrazac. Znaci, blagoreceno, oni nisu radili nista ..

 

Pljackaju na svakom koraku .. Drugi put cu razmislit sto narucujem i odakle.

MrBlc čet 23.9.2021 07:34
Visak kaže...
Druge države su se snašle i ubiru PDV, pa samo proslijede paket nama, a naši birokrati su nabili cijenu dostave, time izbili PDV državi, a i dalje rade isti posao za nikakve novce, jer će vremenom sve preći na NL i slične.

Tipično naše rješavanje problema, lupi taksu i nemoj razmišljati o posljedicama.

Netočno - točnije, ako to rade i dalje se radi o poreznom prekršaju jer prema poreznom zakon EU, taj PDV moraju proslijediti Hrvatskoj.

peroperic9876125 čet 23.9.2021 08:16
ihush kaže...
peroperic9876125 kaže...
ihush kaže...

kcionirati je u:..

 -evo ti pa čitaj, kako to funkcionira.. :)

par citata-postova, primjer plaćanja i bez. Imaš li objašnjenje? što piše u tim linkovima koje nudiš?

-ja kažem 'legalni šverc', skladišta, mada najviše spominjemo npr nizozemsku, postoje po eu razna pa i kod nas..

-tajna je u kanalu distribucije, kao i 'prepakriavanju' tj roba čarobnim štapićem i svetom vodicom (tj etiketom-naljepnicom na kutiji) postane eu roba.

 

Autor članka je predsjednik savjetodavnog odbora svjetske poštanske unije, pa mislim da je ipak kvalificiraniji od tebe da objasni kako sada funkcionira uvoz na hubovima, a navodi i da je naplata na IOSS pakete protivna pravilima poštanske konvencije.

 -argument iz autoriteta? smiješno..

-hp ima pravo naplatiti carinski trošak, ne dostavu jer je već plaćena, odnosno kad bi bio u pravu tad bi im to zakon i viša instanca rekla, kao što su rekli u slučaju +4,5kn.. tj. carinski trošak nije naplata paketa-dostave, kao što to nije ni pdv.. i ako želiš pogledaj druge države, austriju, njemačku itd. i uspodedi, praktički isti zakon, primjena, u pošti.. jedino je razlika u naknadi koju naplate kao carinski trošak (što je tek besmislica u slučaju naše usmene carinske deklaracije, ali formalno-pravno je sve ok..).. tj pročitaj temu, uvjeri se pa objasni autoru..

Na IOSS paket ne postoji carinski trošak.

Visak čet 23.9.2021 08:44
MrBlc kaže...
Visak kaže...
Druge države su se snašle i ubiru PDV, pa samo proslijede paket nama, a naši birokrati su nabili cijenu dostave, time izbili PDV državi, a i dalje rade isti posao za nikakve novce, jer će vremenom sve preći na NL i slične.

Tipično naše rješavanje problema, lupi taksu i nemoj razmišljati o posljedicama.

Netočno - točnije, ako to rade i dalje se radi o poreznom prekršaju jer prema poreznom zakon EU, taj PDV moraju proslijediti Hrvatskoj.

 Porez se plaća zemlji uvozniku i sad ovisi kako recmo Ali to radi. Može navesti Belgiju kao zemlju uvoza, njima uplatiti PDV i tamo poslati, a poslije u Belgiji u skladištu prelijepiti adresu i proslijediti. Belgijanci niti znaju niti ih je briga što će taj paket poslije ići za Hrvatsku, a tu PDVa više nema niti ikakvog prekršaja, jer je paket legalno ušao u EU. Ali naravno zadržava razliku naplaćenog i belgijskog PDVa, što jest nepošteno, ali nije carinski ili porezni prekršaj.

A mogu i pošteno uplatiti Hrvatskoj, pa Belgiju samo koristiti kao prolazni centar. No kao što vidimo oni tamo lijepe nove etikete, pa je sad samo pitanje je li se netko u jednoj vrlo uspješnoj firmi sjetio da bi se tu moglo nešto ušićariti.

MrBlc čet 23.9.2021 09:35
Visak kaže...

 Porez se plaća zemlji uvozniku i sad ovisi kako recmo Ali to radi. Može navesti Belgiju kao zemlju uvoza, njima uplatiti PDV i tamo poslati, a poslije u Belgiji u skladištu prelijepiti adresu i proslijediti. Belgijanci niti znaju niti ih je briga što će taj paket poslije ići za Hrvatsku, a tu PDVa više nema niti ikakvog prekršaja, jer je paket legalno ušao u EU. Ali naravno zadržava razliku naplaćenog i belgijskog PDVa, što jest nepošteno, ali nije carinski ili porezni prekršaj.

A mogu i pošteno uplatiti Hrvatskoj, pa Belgiju samo koristiti kao prolazni centar. No kao što vidimo oni tamo lijepe nove etikete, pa je sad samo pitanje je li se netko u jednoj vrlo uspješnoj firmi sjetio da bi se tu moglo nešto ušićariti.

Ta roba može doći u Hrvatsku kao roba koja je s izvorišta izvan EU poslana za Hrvatsku, pri čemu mora biti naplaćen hrvatski PDV i proslijeđen Hrvatskoj, neovisno o tome gdje je carinska obrada izvršena; ili može ući kao roba koja je uvezena u Belgiju i poslana iz Belgije. U drugom slučaju, da bi se ta roba mogla legalno komercijalno slati, mora biti poslana kao da je kupljena u Belgijskom webshopu, inače se radi o poslovanju na crno, a Belgijski webshop koji godišnje šalje preko 10 000 € vrijednosti robe u HR je i dalje dužan obračunati hrvatski PDV i proslijediti ga u hrvatski proračun.

ihush čet 23.9.2021 10:02
peroperic9876125 kaže...
ihush kaže...
peroperic9876125 kaže...
ihush kaže...

kcionirati je u:..

 -evo ti pa čitaj, kako to funkcionira.. :)

par citata-postova, primjer plaćanja i bez. Imaš li objašnjenje? što piše u tim linkovima koje nudiš?

-ja kažem 'legalni šverc', skladišta, mada najviše spominjemo npr nizozemsku, postoje po eu razna pa i kod nas..

-tajna je u kanalu distribucije, kao i 'prepakriavanju' tj roba čarobnim štapićem i svetom vodicom (tj etiketom-naljepnicom na kutiji) postane eu roba.

 

Autor članka je predsjednik savjetodavnog odbora svjetske poštanske unije, pa mislim da je ipak kvalificiraniji od tebe da objasni kako sada funkcionira uvoz na hubovima, a navodi i da je naplata na IOSS pakete protivna pravilima poštanske konvencije.

 -argument iz autoriteta? smiješno..

-hp ima pravo naplatiti carinski trošak, ne dostavu jer je već plaćena, odnosno kad bi bio u pravu tad bi im to zakon i viša instanca rekla, kao što su rekli u slučaju +4,5kn.. tj. carinski trošak nije naplata paketa-dostave, kao što to nije ni pdv.. i ako želiš pogledaj druge države, austriju, njemačku itd. i uspodedi, praktički isti zakon, primjena, u pošti.. jedino je razlika u naknadi koju naplate kao carinski trošak (što je tek besmislica u slučaju naše usmene carinske deklaracije, ali formalno-pravno je sve ok..).. tj pročitaj temu, uvjeri se pa objasni autoru..

Na IOSS paket ne postoji carinski trošak.

 -postojanje troška? .. pošta izdaje (usmenu) carinsku deklaraciju, pošta radi carisnki dio, pošta dobija naknadu za carinski trošak 18.5 ili 37kn ovisno o cijeni robe.. pri čemu trošak nije kriterij, tj nepostojeći jer je identična procedura za svaki paket, neovisno jel izvan eu i prolazi carinski dio kao ioss ili iz eu.. ista traka, isti skener-uređaj, isti-identičan trošak pri čemu soft skeniranjem sadržaja etikete ispisuje račun..

-pošto u sustavu iossa nije naplaćen carinski trošak, samo pdv, tad taj dio pošta naplaćuje, može naplatiti, odnosno ako ne može tad će nadležni to zabraniti kao što su zabranili +4,5kn..

-ako nije u iossu tj ako nije pri kupnji naplaćen pdv tad uz taj trošak od 18,5kn naplate i pdv, što vidimo iz postova-iznosa koje primatelji paketa plaćaju.

-u iossu nije predviđena naplata carinskog troška, samo pdv-a države uvoza, a pošto to nije stvar pošte i dostave paketa, nego carinske službe neke države, tako netko osim eu ne može zabraniti bilo koji iznos naplate carinskog troška.. istina, to su robe male vrijednosti, jednostavni carinski postupak, oslobođeno pravila da mora imati uvoznu deklaraciju .. no to ne ukida naplatu, tj do sad carina nije to naplaćivala nego su paketi prolazili do 22€ .. a sad pošta to naplaćuje.

-može li pošta to naplaćivati? .. to inače može samo isključivo država-carina, kao i pdv... ali pošti je taj posao outsourcean, djelatnici carine su prebačeni u poštanski terminal, to je carinski posao, država odlučuje o zakonima-tumačenjima i dok država ili eu ne kaže drugačije, do tad je to zakonito.

 

Visak kaže...
MrBlc kaže...
Visak kaže...
Druge države su se snašle i ubiru PDV, pa samo proslijede paket nama, a naši birokrati su nabili cijenu dostave, time izbili PDV državi, a i dalje rade isti posao za nikakve novce, jer će vremenom sve preći na NL i slične.

Tipično naše rješavanje problema, lupi taksu i nemoj razmišljati o posljedicama.

Netočno - točnije, ako to rade i dalje se radi o poreznom prekršaju jer prema poreznom zakon EU, taj PDV moraju proslijediti Hrvatskoj.

 Porez se plaća zemlji uvozniku i sad ovisi kako recmo Ali to radi. Može navesti Belgiju kao zemlju uvoza, njima uplatiti PDV i tamo poslati, a poslije u Belgiji u skladištu prelijepiti adresu i proslijediti. Belgijanci niti znaju niti ih je briga što će taj paket poslije ići za Hrvatsku, a tu PDVa više nema niti ikakvog prekršaja, jer je paket legalno ušao u EU. Ali naravno zadržava razliku naplaćenog i belgijskog PDVa, što jest nepošteno, ali nije carinski ili porezni prekršaj.

A mogu i pošteno uplatiti Hrvatskoj, pa Belgiju samo koristiti kao prolazni centar. No kao što vidimo oni tamo lijepe nove etikete, pa je sad samo pitanje je li se netko u jednoj vrlo uspješnoj firmi sjetio da bi se tu moglo nešto ušićariti.

 -ovisi kako se to radi? .. može se navesti belgiju kao zemlju uvoza? .. zemlja uvoza je u našem slučaju hr, kupac je iz hr, naručuje online iz kine, belgija s tim nema veze.. odnosno adresa dostave je bitna (bitnija) jer osoba a može nešto naručiti-platiti za osobu b.. a adresa isporuke mora biti upravo od te osobe kojoj se roba mora isporučiti.

-ako je adresa isporuke belgija, mora postojati neka adresa, recimo pobox, tad je belgija država uvoza i tad će belgija naplatiti pdv (kao i carinske troškove). Belgiju to ne zanima? to je neko skladište? .. ne to je šverc i je carinski-porezni prekršaj i to na nivou države na čijem je području takvo skladište, poslovanje, nadležni-inspektorati, jer svi znaju, svi to isto rade.. dok je formalno eu ipak uređeno, pravno, legalno, tržište.

-ne možeš koristiti belgiju samo kao prolazni centar, ili je to mjesto uvoza, ili nije, tad je mjesto tranzita, ali tad ta roba ne smije u doticaj s ostalom robom u eu, mora ostati 'izolirana' 'iza žice', jasno odvojeno, tj ne može prije postupka carinjenja i poreznih davanja postati eu roba, dobiti etiketu.. a dobije, tj radi se upravo kao što kažeš, no to je šverc.

mbaksa čet 23.9.2021 13:44

Naručih tri paketa preko AliExpresa 27.8., stigli za tri tjedna. Za ni jednog nisam ništa dodatno platio (ni onih 18,5 kuna, ni PDV pošti - naravno, PDV je plaćen preko AliExpressa u IOSS), no jedan mi je doma isporučen (AliExpress Standard Shipping, došao preko Nizozemske), a po dva sam si morao u poštu (Yanwen Economic Air Mail došao preko Litve i AliExpress Saver Shipping došao preko Mađarske).

KASA sub 25.9.2021 12:28
KASA kaže...

Naručio sam iz US nešto u vrijednosti 350 kn. Plaćen shipping i PDV odma. Dns dolazi poštar i naplaćuje 56 kn. Kontrolni pregled 18.5kn na što sam i računao al nije mi jasna ova stavka podnošenje na carinski pregled do 2kg uvoz cijena 37.5kn.

 

U kojim slučajevima će mi biti naplaćeno tih 37.5 kn da znam za ubuduće?

 Evo mali update ako se netko nadje u istoj situaciji pa mozda pomogne. Zalio sam se na tih 37.5kn jer mi nije bilo jasno sto je tu naplaceno. Cini se da ni njima u posti nije bilo jasno jer su me nakon prigovora zvali i takodjer nisu znali o cem se tu radi. Jucer su mi na racun uplatili povrat svih 56kn.

mbaksa sub 25.9.2021 13:58
KASA kaže...
KASA kaže...

Naručio sam iz US nešto u vrijednosti 350 kn. Plaćen shipping i PDV odma. Dns dolazi poštar i naplaćuje 56 kn. Kontrolni pregled 18.5kn na što sam i računao al nije mi jasna ova stavka podnošenje na carinski pregled do 2kg uvoz cijena 37.5kn.

 

U kojim slučajevima će mi biti naplaćeno tih 37.5 kn da znam za ubuduće?

 Evo mali update ako se netko nadje u istoj situaciji pa mozda pomogne. Zalio sam se na tih 37.5kn jer mi nije bilo jasno sto je tu naplaceno. Cini se da ni njima u posti nije bilo jasno jer su me nakon prigovora zvali i takodjer nisu znali o cem se tu radi. Jucer su mi na racun uplatili povrat svih 56kn.

Lako moguće je da je netko "pojasnio" zakone i propise pa ispada da ne smiju naplaćivati te troškove za pakete koji su prošli kroz IOSS, samo što to još nije došlo do svih službenika. Vidjet ćemo što će se događati u narednim tjednima ili mjesecima.

 

Da su meni naplatili išta (a pogotovo PDV) prvo bih ih tamo na licu mjesta tražio objašnjenje "što i zašto", a onda bih još tražio i pismeno očitovanje Pošte.

 

ihush sub 25.9.2021 15:15

.. + dodati, to ekšli ne radi osoba-djelatnik nego sustav-automatika tj tako bi trebalo biti, dok je gornji primjer greške i povrata možda bio stvar ručne obrade (od prije mjesec, uvođenje sustava i sl.) ..

-pošto u novijm primjerima nema takvog slučaja.. možda je to, 'ručno' + nesnalaženje u tumačenju propisa.. tj u slučaju kad je pdv već plaćen kroz ioss tad logično ne smije biti ponovo naplaćen na računu pošte..

+ u ovom primjeru se spominje 2kg.. dok je granica za 18.5-37kn naknade po cijeni, ne po masi, .. tko zna što su računali, po kojem pravilu-formuli, no ako je nešto u stilu kao dostava (masa paketa) tad je sud već rekao, nemaju pravo dodatno naplaćivati već plaćenu dostavu kao onih 4,5kn .. tako da ovo možda nije stvar ioss-1.8. .. nego nešto treće-deseto, slučajnost i sl.

Jelakavi čet 30.9.2021 12:29

Katastrofa; narucim proizvod vrijednosti 10 kuna i naplate mi tih 18.5kn njihovih usluga. Pristigla su mi u zadnja dva tjedna oko 4 paketa na dva sam platio 18.5kn a na dva ne. Nije mi jasno zašto nekad tereta za tih 18.5kn a nekad ne, s obzirom da je vaš 4 paketa donio postar; znaci svi su imali preko HP-a. 

El Torro uto 5.10.2021 17:56
Visak kaže...
Druge države su se snašle i ubiru PDV, pa samo proslijede paket nama, a naši birokrati su nabili cijenu dostave, time izbili PDV državi

 Kako druge države ubiru PDV ako ga ti plaćaš na Aliexpressu? Zar ti novci ne idu direktno u Hrvatsku?

Visak uto 5.10.2021 18:11
El Torro kaže...

 Kako druge države ubiru PDV ako ga ti plaćaš na Aliexpressu? Zar ti novci ne idu direktno u Hrvatsku?

Trebali bi, ali stvar je u tome da ti to ne znaš. Ali može obračunati 25%, pa zadržati dio iznosa ako zna da može ugurati pošiljku u EU kroz zemlju s manjim PDVom.

Teoretski se to ne bi smjelo događati, no ljudi primaju takve pakete bez IOSS broja, dakle upitno je gdje je tih 25% završilo.

 

ihush uto 5.10.2021 20:04
Antropofob kaže...

Hrvatska pošta pod istragom AZTN-a jer jedina u EU-u naplaćuje naknadu za ‘kontrolni pregled’ malih pošiljki

 

 

https://www.nacional.hr/hrvatska-posta-pod-istragom-aztn-a-jer-jedina-u-eu-u-naplacuje-naknadu-za-kontrolni-pregled-malih-posiljki/

 

Treba dati povišicu tom glavonji iz HP-a, genijalna ideja, tko bi se tome dosjetio.

 problem, tumačenje.. nemaju pravo naplatiti neki dodatni trošak (kao dostave, već pokušano s 4,5kn i ukinuto..), ali ovo nije nešto što naplaćuje pošta, nego carinski trošak, država (kao i pdv..).

-ali.. naravno da nije to tako jednostavno, tj država je carinski pregled outsourceala pošti, što je čak logično i logistički praktično, + novo skladište, automatika-skener + carinski djelatnici koji su i dalje prisutni.. tj carinski dio se može naplatiti i nema veze s dostavom, u klasičnom carinskom postupku kad to naplati carina. Problem što sad to naplaćuje pošta i zadržava kao svoj prihod, uz recimo opravdani trošak-posao koji radi.. tj ne radi, tj ono što inače radi carina za uvoz neke robe je izdavanje carinske deklaracije i tad je to roba koja može na eu tržište, dok pošta (fanfare, tj naš izum, jedini u svemiru..) ima (pazite..) izdavanje ''usmene'' carinske deklaracije. .. što je to? -ništa, tj čak ne printa neki papirić, ništa jer tad bi bila normalna-pisana deklaracija, nego je to usmeno .. realno nema nikakvog posla, troška, tj skener skenira podatke s etikete i šalje u sortirnici na adresu-isporuku, dok ovisno što piše kao IOSS, tad naplati tih 18,5kn (ili 37kn), ili ništa za običan-normalan paket u eu. .. Dovoljno da im niskozemci prepakiraju-pošalju isti paket i proći će bez, jer je eu roba i tad se na tu robu ne obavlja carinski postupak niti se naplaćuje (jer se ne obavlja).

-ako je u iossu, tad će biti naplaćeno, ako je eu roba tad neće čak i kad niskozemci nisu obavili taj carinski dio, jer nemaju na temelju čega tj ono što piše na kutiji-pošiljci.. i imamo situacije u temi da se ista roba ovisno kojim kanalom stigne naplati i ne naplati ta usmena carinska deklaracija tj trošak.

 

-ali ni to nije tako jednostavno, tj ova roba, male vrijednosti, koju kranji kupac naručuje iz kine, za svoje potrebe, ne za daljnju pordaju + mala vrijednost.. ide po pojednostavljenom carinskom postupku, tj može i bez, pa tako i bez troška tj prije je postojala granica, 22€ kao i 150€.. dok je iossom to ukinuto tj ioss je to trebao elegantno riješiti .. ali nije. Tad imamo situaciju, da ono što prije carina nije naplaćivala tj mogla je i poneki kupac je tad platio troškove carinskog postupka, većinu robe su ipak propuštali bez tih naknada.. tj samo kad im je nešto bilo sumnjivo ili rutinska kontrola (to ostaje i dalje, to rade djelatnici carine, ne poštari..). Tako posotji i jednostavan uvoz, mogućnost, tj smisao iossa je upravo to da se plati neki pdv i da takva roba-proizvod prođe (ne roba, jer roba je proizvod namjenjen prodaji na tržištu, tj ovo je kranji kupac, ne daljnja prodaja i zato eu dozvoljava pojednostavnjen postupak bez deklaracije, nasuprot, da je za daljnju prodaju tj da to ne kupuje mali-kranji kupac za osobne potrebe tad bi to i dalje moralo ići klasičnim carisnkim postupkom npr špediter-uvoznik + sva davanja + carina ovisno o stopi i tad na ukupni iznos pdv..) .. a tu je već i problem, tj po iossu je vidljivo da ne predviđa takvu dodantnu naplatu carinskog postupka jer je već obračunat i naplaćen pdv koji bi po forimuli inače išao nakon svih tih troškova.. odnosno u toj cijeni je i pdv.. no to govori da pošta nema pravo to tako cariniti.. prvo jer nije carina mada sad radi taj posao, drugo jer ne radi taj posao, ne radi ništa, tj radi identičan posao za pošiljku iz ili izvan eu, dok samo ovisno o etiketi-iossu naplati nešto... a to nešto je izdavanje ''usmene'' carinske deklaracije, koja ne posotji nigdje u svemiru, jer smisao deklaracije za robu je upravo to da imamo PISANI komad papira koji potvrđuje pravno-carinsko-porezno reguliran status robe.. kao što ne postoji 'usmeni' pečati ili potpis.. tj smisao papira je upravo dokaz i zato postoji.

 

-po tome, čisto zato što je nelogično.. trebalo bi zaključiti da pošta nema pravo uzeti taj posao i naplaćivati ga, tj može carina-država odnosno ako to radi tad mora izdati i neki komad papira-deklaraciju koja će tad imati neko značenje tj biti dokaz da je to roba za eu tržište.. a pošto se jednostavni uvoz upravo toga oslobađa, tad je to besmisleno-nepotrebno tj pošta nema nikakav pravni razlog to naplatiti jer ni država to ne naplaćuje, odnosno pošta to samo želi naplatiti jer je to jednostavno novac, pri čemu je njima nevažno po kojoj osnovi ili nazivu će naplatiti.. tj jasna je želja pošte, ali nije jasno da im je država to dozvolila uopće outsoruceanjem tog posla i idejom.. tj zar se nitko nije zapitao.. može li, smije li.. nemaju pravnike? ili ne postavljaju pitanja if-then? .. nikome usmenad carinska deklaracija ne zvuči nemoguće-pravno? nonsens.. no nije vjerojatno da je to obična greška, tj vjerojatnije da oni to sve znaju a išli su metodom app... + a tad, pošto imaju podršku države, zaleđe.. neovisno o tome što mislimo ili kako tumačimo neki zakon, važnije je kako to tumači država-zakonodavac.. tj vlast, jer ona je ta koja je to dozvolila pošti (čiji je i vlasnik..).. hoće li sad aztn naći argumentaciju koja će biti drugačija? možda.. ne vjerujem baš, tj može ako želi-smije, ali .. kao za sve ostale primjere i daleko veće dubioze agencije koje nešto nadziru obično ne vide ako država to ne želi ili netko dovoljno 'jak-važan..' pa vjerojatnije da će i ovaj put zaključak biti takav, tj pornaći će neko tumačenje po kojem se to može, odnosno parcijalno će razbiti temu-pitanje i tad se može sve, pa i 'sinkopa' itd.

 

-naravno, kad postoje drugi-konkurenti koji su recimo zainteresirani, tad se ponekad stvar promjeni ili barem pokrene, možda .. tj pitanje od kud potekne to pitanje, ako je od konkurencije, tad će oni tražiti odgovor i tad postoje šanse, inače ne.

 

-zaključak, ioss malo urediti, bez dodatnih troškova neovisno kako ih maštovito nazovemo (taxa-tarifa-naknada..) tj nisu stvar cjenika poštanskih usluga dostave paketa jer je poštarina-dostava već plaćena, dok pdv (i carina) pripadaju državi, ne nekom trećem, čak i kad je to pošta.. odnosno u slučaju kad je predviđeno da se oslobađa carinskog troška-postupka ne može pošta naplaćivati nešto što NE radi.. tj da barem formalno to radi, da izda deklaraciju tad bi barem formalno mogli reći da su naplatili posao-deklaraciju. Usmeno? ne postoji nigdje osim kod nas..

+ austrija ima isti-sličan model, tj pošta to naziva import tarifa.. uvozna naknada, ne neka naknada, ne dostava, dok je porez-porez (pdv) i tu nema nedoumica tko ga naplaćuje, kolika, zašto i kamo ide...

MrBlc sri 6.10.2021 08:00
Visak kaže...

Trebali bi, ali stvar je u tome da ti to ne znaš. Ali može obračunati 25%, pa zadržati dio iznosa ako zna da može ugurati pošiljku u EU kroz zemlju s manjim PDVom.

Teoretski se to ne bi smjelo događati, no ljudi primaju takve pakete bez IOSS broja, dakle upitno je gdje je tih 25% završilo.

Nakon što roba prođe carinsku kontrolu, IOSS broj više nije potreban. Ako je carinsku kontrolu prošla, IOSS podaci se moraju podudarati s adresom krajnjeg kupca, a time i porez ide u Hrvatski proračun.

 

Alternativno, može se izvršiti uvoz u drugu zemlju i slati kao da se krajnjem kupcu prodaje iz te zemlje, ali i u tom slučaju, osim ako se radi o manjem shopu s prometom do 10 000 € prema nekoj zemlji, i dalje treba naplatiti porez po adresi dostave.

 

Naravno, i tu su muljaže moguće, ali se iste premiještaju u nadležnost EU, pa je kontrola i sankcija izglednija.

kostolomac sri 6.10.2021 09:01
ihush kaže...
Antropofob kaže...

Hrvatska pošta pod istragom AZTN-a jer jedina u EU-u naplaćuje naknadu za ‘kontrolni pregled’ malih pošiljki

 

 

https://www.nacional.hr/hrvatska-posta-pod-istragom-aztn-a-jer-jedina-u-eu-u-naplacuje-naknadu-za-kontrolni-pregled-malih-posiljki/

 

Treba dati povišicu tom glavonji iz HP-a, genijalna ideja, tko bi se tome dosjetio.

 problem, tumačenje.. nemaju pravo naplatiti neki dodatni trošak (kao dostave, već pokušano s 4,5kn i ukinuto..), ali ovo nije nešto što naplaćuje pošta, nego carinski trošak, država (kao i pdv..).

-ali.. naravno da nije to tako jednostavno, tj država je carinski pregled outsourceala pošti, što je čak logično i logistički praktično, + novo skladište, automatika-skener + carinski djelatnici koji su i dalje prisutni.. tj carinski dio se može naplatiti i nema veze s dostavom, u klasičnom carinskom postupku kad to naplati carina. Problem što sad to naplaćuje pošta i zadržava kao svoj prihod, uz recimo opravdani trošak-posao koji radi.. tj ne radi, tj ono što inače radi carina za uvoz neke robe je izdavanje carinske deklaracije i tad je to roba koja može na eu tržište, dok pošta (fanfare, tj naš izum, jedini u svemiru..) ima (pazite..) izdavanje ''usmene'' carinske deklaracije. .. što je to? -ništa, tj čak ne printa neki papirić, ništa jer tad bi bila normalna-pisana deklaracija, nego je to usmeno .. realno nema nikakvog posla, troška, tj skener skenira podatke s etikete i šalje u sortirnici na adresu-isporuku, dok ovisno što piše kao IOSS, tad naplati tih 18,5kn (ili 37kn), ili ništa za običan-normalan paket u eu. .. Dovoljno da im niskozemci prepakiraju-pošalju isti paket i proći će bez, jer je eu roba i tad se na tu robu ne obavlja carinski postupak niti se naplaćuje (jer se ne obavlja).

-ako je u iossu, tad će biti naplaćeno, ako je eu roba tad neće čak i kad niskozemci nisu obavili taj carinski dio, jer nemaju na temelju čega tj ono što piše na kutiji-pošiljci.. i imamo situacije u temi da se ista roba ovisno kojim kanalom stigne naplati i ne naplati ta usmena carinska deklaracija tj trošak.

 

-ali ni to nije tako jednostavno, tj ova roba, male vrijednosti, koju kranji kupac naručuje iz kine, za svoje potrebe, ne za daljnju pordaju + mala vrijednost.. ide po pojednostavljenom carinskom postupku, tj može i bez, pa tako i bez troška tj prije je postojala granica, 22€ kao i 150€.. dok je iossom to ukinuto tj ioss je to trebao elegantno riješiti .. ali nije. Tad imamo situaciju, da ono što prije carina nije naplaćivala tj mogla je i poneki kupac je tad platio troškove carinskog postupka, većinu robe su ipak propuštali bez tih naknada.. tj samo kad im je nešto bilo sumnjivo ili rutinska kontrola (to ostaje i dalje, to rade djelatnici carine, ne poštari..). Tako posotji i jednostavan uvoz, mogućnost, tj smisao iossa je upravo to da se plati neki pdv i da takva roba-proizvod prođe (ne roba, jer roba je proizvod namjenjen prodaji na tržištu, tj ovo je kranji kupac, ne daljnja prodaja i zato eu dozvoljava pojednostavnjen postupak bez deklaracije, nasuprot, da je za daljnju prodaju tj da to ne kupuje mali-kranji kupac za osobne potrebe tad bi to i dalje moralo ići klasičnim carisnkim postupkom npr špediter-uvoznik + sva davanja + carina ovisno o stopi i tad na ukupni iznos pdv..) .. a tu je već i problem, tj po iossu je vidljivo da ne predviđa takvu dodantnu naplatu carinskog postupka jer je već obračunat i naplaćen pdv koji bi po forimuli inače išao nakon svih tih troškova.. odnosno u toj cijeni je i pdv.. no to govori da pošta nema pravo to tako cariniti.. prvo jer nije carina mada sad radi taj posao, drugo jer ne radi taj posao, ne radi ništa, tj radi identičan posao za pošiljku iz ili izvan eu, dok samo ovisno o etiketi-iossu naplati nešto... a to nešto je izdavanje ''usmene'' carinske deklaracije, koja ne posotji nigdje u svemiru, jer smisao deklaracije za robu je upravo to da imamo PISANI komad papira koji potvrđuje pravno-carinsko-porezno reguliran status robe.. kao što ne postoji 'usmeni' pečati ili potpis.. tj smisao papira je upravo dokaz i zato postoji.

 

-po tome, čisto zato što je nelogično.. trebalo bi zaključiti da pošta nema pravo uzeti taj posao i naplaćivati ga, tj može carina-država odnosno ako to radi tad mora izdati i neki komad papira-deklaraciju koja će tad imati neko značenje tj biti dokaz da je to roba za eu tržište.. a pošto se jednostavni uvoz upravo toga oslobađa, tad je to besmisleno-nepotrebno tj pošta nema nikakav pravni razlog to naplatiti jer ni država to ne naplaćuje, odnosno pošta to samo želi naplatiti jer je to jednostavno novac, pri čemu je njima nevažno po kojoj osnovi ili nazivu će naplatiti.. tj jasna je želja pošte, ali nije jasno da im je država to dozvolila uopće outsoruceanjem tog posla i idejom.. tj zar se nitko nije zapitao.. može li, smije li.. nemaju pravnike? ili ne postavljaju pitanja if-then? .. nikome usmenad carinska deklaracija ne zvuči nemoguće-pravno? nonsens.. no nije vjerojatno da je to obična greška, tj vjerojatnije da oni to sve znaju a išli su metodom app... + a tad, pošto imaju podršku države, zaleđe.. neovisno o tome što mislimo ili kako tumačimo neki zakon, važnije je kako to tumači država-zakonodavac.. tj vlast, jer ona je ta koja je to dozvolila pošti (čiji je i vlasnik..).. hoće li sad aztn naći argumentaciju koja će biti drugačija? možda.. ne vjerujem baš, tj može ako želi-smije, ali .. kao za sve ostale primjere i daleko veće dubioze agencije koje nešto nadziru obično ne vide ako država to ne želi ili netko dovoljno 'jak-važan..' pa vjerojatnije da će i ovaj put zaključak biti takav, tj pornaći će neko tumačenje po kojem se to može, odnosno parcijalno će razbiti temu-pitanje i tad se može sve, pa i 'sinkopa' itd.

 

-naravno, kad postoje drugi-konkurenti koji su recimo zainteresirani, tad se ponekad stvar promjeni ili barem pokrene, možda .. tj pitanje od kud potekne to pitanje, ako je od konkurencije, tad će oni tražiti odgovor i tad postoje šanse, inače ne.

 

-zaključak, ioss malo urediti, bez dodatnih troškova neovisno kako ih maštovito nazovemo (taxa-tarifa-naknada..) tj nisu stvar cjenika poštanskih usluga dostave paketa jer je poštarina-dostava već plaćena, dok pdv (i carina) pripadaju državi, ne nekom trećem, čak i kad je to pošta.. odnosno u slučaju kad je predviđeno da se oslobađa carinskog troška-postupka ne može pošta naplaćivati nešto što NE radi.. tj da barem formalno to radi, da izda deklaraciju tad bi barem formalno mogli reći da su naplatili posao-deklaraciju. Usmeno? ne postoji nigdje osim kod nas..

+ austrija ima isti-sličan model, tj pošta to naziva import tarifa.. uvozna naknada, ne neka naknada, ne dostava, dok je porez-porez (pdv) i tu nema nedoumica tko ga naplaćuje, kolika, zašto i kamo ide...

 Jedan demanti, carina ni u kojem prijevozu, dali to bio cestovni, željeznički, pomorski ili zračni prijevoz ne naplaćuje pregled robe ....

 Carinicima je u opisu posla pregled robe, bez ikakvog dodatnog troška za uvoznika, bez obzira dali je to privatna ili pravna osoba.

MrBlc sri 6.10.2021 09:19
kostolomac kaže...

 Jedan demanti, carina ni u kojem prijevozu, dali to bio cestovni, željeznički, pomorski ili zračni prijevoz ne naplaćuje pregled robe ....

 Carinicima je u opisu posla pregled robe, bez ikakvog dodatnog troška za uvoznika, bez obzira dali je to privatna ili pravna osoba.

Točno tako, ne naplaćuje carina, naplaćuju posrednici onda kad je robu potrebno podnijeti na carinu. Kod IOSS paketa to nije slučaj.

gocc01 sri 6.10.2021 09:44

Jučer mi zvoni poštar, veli ima mali paket da moram platit 21,5kn. Samo jedan paketić mi još nije stigao, neke naljepnice koje sam naručio sa Aliexpressa polovicom 5. mjeseca i platio 1,29$. Reko hvala lijepo al neću preuzet. Paket je stigao u Hrvatsku 29.5. 

 

Nabijem ih i carinu i poštu.

Visak sri 6.10.2021 09:52
MrBlc kaže...

Nakon što roba prođe carinsku kontrolu, IOSS broj više nije potreban. Ako je carinsku kontrolu prošla, IOSS podaci se moraju podudarati s adresom krajnjeg kupca, a time i porez ide u Hrvatski proračun.

 

 Poanta je da kupac bez IOSS broja ne zna je li PDV uplaćen njegovoj državi ili nije. Znamo pravila, ali ne znamo kako su realizirana.

 

Postoji li pravilnik koji HP brani da naplaćuje 4.5 kn - postoji. Je li HP ipak naplaćivao, a HAKOM to odobrio - jesu. Znači postojanje nekog propisa nije garancija njegovog provođenja, stoga bez uvida u IOSS broj ostaje opravdana sumnja vrši li se u svakom slučaju uplata u proračun RH. Kao što bez fizičkog računa u kafiću ne znaš je li konobar fiskalizirao transakciju. 

ihush sri 6.10.2021 11:37
kostolomac kaže...
..

 Jedan demanti, carina ni u kojem prijevozu, dali to bio cestovni, željeznički, pomorski ili zračni prijevoz ne naplaćuje pregled robe ....

 Carinicima je u opisu posla pregled robe, bez ikakvog dodatnog troška za uvoznika, bez obzira dali je to privatna ili pravna osoba.

 -točno.. formalno ili.. :)

 

MrBlc kaže...
kostolomac kaže...

 Jedan demanti, carina ni u kojem prijevozu, dali to bio cestovni, željeznički, pomorski ili zračni prijevoz ne naplaćuje pregled robe ....

 Carinicima je u opisu posla pregled robe, bez ikakvog dodatnog troška za uvoznika, bez obzira dali je to privatna ili pravna osoba.

Točno tako, ne naplaćuje carina, naplaćuju posrednici onda kad je robu potrebno podnijeti na carinu. Kod IOSS paketa to nije slučaj.

 .. pošta u ovom slučaju naplaćuje izdavanje usmene carinske deklaracije.. koja bez papiranatog formalnog formata ne može postojati (osim kod nas), za robu koja nije roba nego proizvod (ne za tržište nego kranji kupac, taj proizvod nije za tržište tj tad je kršenje zakona) odnosno zakon dozvoljava jednostavan uvoz za kranjeg-malog kupca, bez dodatnih troškova i obveza kao i niža cijena-vrijednost te robe.. Sve što bi bila 'prava' roba, klasičan uvoz trgovine za daljnju prodaju i sl. ide kroz klasičan carinski postupak.

-taj carinski postupak, ovisno o npr carinskoj stopi za neku robu, ovisno o vrijednosti i sto sitnica kao trošarine na gorivo, može biti besplatan no obično nije, tj svaki komad papira koji netko printa može se naplatiti, npr ukoliko netko traži ispis kopije nekog računa, postoje cjenici recimo 15kn.. jer to je posao-trošak i kad je to navedeno može biti i naplaćeno, neovisno što je recimo carinski pregled besplatan, tj carinski pregled je i dalje posao carine, ne pošte-poštara, i dalje su djelatnici carine prisutni, odgoovrni i rade recimo kontrolni pregled.. no to nema veze s ovom temom, naplatom od pošte neovisno kako to nazovemo, recimo trošak izdavanja carinske deklaracije.. tj da pošta printa neki papir, tad bi i to bilo moguće obrazloženje naplate, ovako je usmono-ništa, identično svakoj pošiljci tj iz eu ili izvan što znači da za paket pošta nema nikakav drugačiji toršak pa time ni razloga za naplatu, no to rade..

 

- točno, to inače rade špediteri, naplate posao, koji se svodi na carinske formalnosti, nošenje papira, printanje... birokracija+papirologija, no realno svaki papir recimo račun ima neku cijenu-trošak, printer+papir+toner .. i onaj tko to radi može to naplatiti, odnosno može ako je trošak i cjenik tako definiran, ili je taj trošak uračunat u troškove poslovanja što se za carinske-državne papire ne može reći tj nije carinski postupak nešto što se može uračunati kao usporedivo recimo kuhanje kave u kafiću.. tj nitko ne može naplaćivati izdavanje računa kao stavku računa, tj to je trošak koji se smatra uračunatim u trošak poslovanja i ukalikuliran je u cijenu usluge-robe, kao ambalaža i sve ostalo.. no carina, porez, nisu ambalaža, nisu račun, nije nešto što se naplaćuje uračunato u poslovanje nego zasebna stavka slično kao što se svi troškovi dostave uračunaju + carina i to je osnova izračuna pdv-a, ne nabavna cijena robe nego s tim troškovima od kojih su neki stvar države kao carina koja može biti nulta-0% ili 10% itd.

-kad god netko obavlja neki posao, printa neki papir.. postoji osnova da se to i naplati, drugi način je da se to uračuna u cijenu prodaje-poslovanja, no ovo nije proizvodnja, maloprodaja itd. i tog nema, .. može se reći da su carinski troškovi koje se plaća za uvoz stvar jednaka kao naplata parkinga, koji se može naplaćivati ili ne mora.. (free).. odnosno, nije isto normalan uvoz-trgovina-prodaja.. i ovo što ide pod izuzetak, jednostavni postupak.. i kao izuzetak država kaže da se tad ne moraju obaviti carinske formalnosti, a time da se ne naplaćuju.. ali, to ne vrijedi za sve robe, tj postoji roba na koju se carina plaća, postoji ona na koju je carinska stopa nulta.. postoji ono što se ni ne smije uvesti bez odgovarajućih atesta recimo elektronika i radio-mobitel uređaji (sve bežično-radio..) zbog recimo standarda i frekvencija na kojima uređaj radi pri čemu nije važna carinska stopa nego ta roba ne smije na tržište.. uz problem da u ovom slučaju to nije roba jer se ne prodaju na tržištu nego to kupuje mali-kranji kupac za osobne potrebe, jednako kao da je otišao u kinu i donio nešto u džepu..

 

-država je zadovoljna ako naplati neki pdv.. koji je ovisno o cijeni (koja je recimo niska, desetak kuna..) možda viša od troška papirologije, transakcije računa u banci, npr 1-2kn.. ispod tog možete recimo donacijom nekoga natjerati u bankrot-minus, jer je trošak veći od novčane uplate. Prije je država ionako to poklanjala, do 22€.. i to je jedan od razloga. Problem nije država, nego pošta, koja je dobila taj posao + ovlasti .. koje nije smjela dobiti, jer to nije posao pošte-dostave paketa, tj kao što naplaćuje pdv nije to nešto što ide u njihov prihod nego na račun države, jednako tako ako naplate nešto pod carinskim troškovima, kao posao koji obave za carinu-špediciju, to im treba platiti poslodavac-država, dok jedino država-carina može naplaćivati carinu ili pdv.. ne pošta kao svoj prihod, cjenik, djelatnost.. njihov cjenik je za dostavu paketa-pošte, ne carinski troškovi itd.. .. jasnije? meni ne :) .. tj jasno je da postoji nedosljednost, dvostrukost.. jasno je da pošta to želi naplatiti, mada nema pravo.. a o tome odlučuje država-zakon koji je to dozvolio pošti.

.. sad će možda i netko treći o tome promisliti, no to su trebali i prije donošenja takve odluke, tj u proljeće od kad se planirao ioss..

 

-nisu slučajno-previdjeli, nego su išli ako-prođe-metodom.. i prošlo je, za sad.

ihush sri 6.10.2021 13:21
Old Iggy kaže...
ihush kaže...

 .. pošta u ovom slučaju naplaćuje izdavanje usmene carinske deklaracije.. koja bez papiranatog formalnog formata ne može postojati (osim kod nas),

Digresija - oralno podnesena deklaracija je nešto potpuno normalno.

https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/customs-procedures-import-and-export/customs-procedures/customs-declaration_en

 digresija na digresiju.. deklaracija u prometu roba je uvjet, dok je 'oralna' higijena nešto .. tj zato se sve vodi papirnato, mada je moguće i usmeno. .. tj točno, kao da kažeš da je moguće dobiti jackpot, moguće je. .. no tad podpitanje, traži li recimo država papir, npr carinsku deklaraciju za robu u trgovini? .. što se desi ako nemaš? .. a razlika, ovo nije trgovina-roba, zato zakon dozvoljava bez postupka i carinskih formalnosti. Kao što nam i sam naziv formalnost govori da je nešto formalno-negog formata, zadane norme, pravila.. od tog što se na tom papiru nalazi do tog da je recimo kod nas račun fisklaiziran i imaš oib .. dok svaki trgovac stavi neki svoj logo i računi su formata a4 ili printer-trake, nisu plahte dok su deklaracije na robi opet formalno-pravno definirane do tog da mora biti dovoljno čitljivo pa se može propisivati i font ispisa..

 

-da, točno.. no što je pravilo? što je izuzetak? .. npr postoji i moguć je usmeni ugovor, problem je tad samo dokazivanje ugovorenog, dok pisani ugovor upravo to osigurava + potpis stranaka.. bez tog ugovora nema, tj ugovor bez potpisa ne postoji.. a usmeno? ... pa kao i ova carinska deklaracija, usmena.. oximoronizam, moguć-postoji, kao izuzetak, ne kao pravilo.

Old Iggy sri 6.10.2021 13:32
ihush kaže...
Old Iggy kaže...

 digresija na digresiju.. deklaracija u prometu roba je uvjet, dok je 'oralna' higijena nešto .. tj zato se sve vodi papirnato, mada je moguće i usmeno. .. tj točno, kao da kažeš da je moguće dobiti jackpot, moguće je. .. no tad podpitanje, traži li recimo država papir, npr carinsku deklaraciju za robu u trgovini?

Traži, roba u trgovini mora ići na carinu u svakom pogledu, privatni uvoz je potpuno druga stvar.

Usmena deklaracija je normalna stvar jer jako ubrzava procedure, kad bi se išlo na redovni skraćeni postupak trajalo bi mjesecima.