ibme74 sri 30.6.2021 15:38
peroperic9876125 kaže...

Ja ću poštaru plaćati sa lipama, ima da me čeka 10 minuta dok izbrojim.

 

Dobra ideja, i ja imam punu kutijicu siće sve od 50 do 1 lipe 

Ovo nebi bilo loše da svi urade kao nekakav prosvjed protiv ovoga pa da vidimo koliko se pošti "isplati" da poštar za svaki paketić čeka 10 minuta da mu se plati 18.50kn a i zanima me gdje će stavljati sve te silne lipe 

encoding sri 30.6.2021 15:39

Naručili ste s eBaya ih Ujedinjenog Kraljevstva robu vrijednosti 200 funti. Istovjetno prethodnom primjeru, Hrvatska pošta će vam prilikom preuzimanja naplatiti PDV i svoju naknadu. Ukupno ćete platiti: 200 funti (1.746 kn) + 25% PDV (436,5 kn) + 37 kn = 2.219,5 kn.

 

Cekaj sad, sta ne ide jos nekakva carina na pakete skuplje od 150 eura? Ili samo PDV? 

Sule sri 30.6.2021 15:41

Možda bi trebalo napraviti online peticiju protiv naplate "postupka kontrole". Fino online, skupiti 5/6 tisuća potpisa i poslati pošti/hakomu/ministarstvu također. Ako ostale države članice EU ne naplaćuju "postupak kontrole" poslati državnom inspektoratu i nekome u eu da su nam zakinuta prava i ruši nam konkurentnost svojim naplatama.

Možda ako organiziramo seljačku bunu hp bude prisiljen pojesti kakicu :)

mAa+_ sri 30.6.2021 15:55
ibme74 kaže...
peroperic9876125 kaže...

Ja ću poštaru plaćati sa lipama, ima da me čeka 10 minuta dok izbrojim.

 

Dobra ideja, i ja imam punu kutijicu siće sve od 50 do 1 lipe 

Ovo nebi bilo loše da svi urade kao nekakav prosvjed protiv ovoga pa da vidimo koliko se pošti "isplati" da poštar za svaki paketić čeka 10 minuta da mu se plati 18.50kn a i zanima me gdje će stavljati sve te silne lipe 

 ja sam vec u stand by-u. treba isplatit poštaru 12 paketića. 

It'sMe932 sri 30.6.2021 16:25
encoding kaže...

Naručili ste s eBaya ih Ujedinjenog Kraljevstva robu vrijednosti 200 funti. Istovjetno prethodnom primjeru, Hrvatska pošta će vam prilikom preuzimanja naplatiti PDV i svoju naknadu. Ukupno ćete platiti: 200 funti (1.746 kn) + 25% PDV (436,5 kn) + 37 kn = 2.219,5 kn.

 

Cekaj sad, sta ne ide jos nekakva carina na pakete skuplje od 150 eura? Ili samo PDV? 

 Ne ide. Skuplje pakete je sada isplativije naručivati a male - manje.

fer-de-lance sri 30.6.2021 16:50

Je, samo u EU skladištima imaš možda 1% artikala....

Ali možda se baš sad trznu, pa počnu masovno nicati proizvodi u EU skladištima.

To bi bilo super, bar bi bila i brža dostava.

Ovak ostaje jedino rješenje naći sellera koji ima čim više proizvoda koje trebaš i ponaručivati od njega sve u istom paketu, premda je to samo u nekim situacijama moguće.

 

Doktor-X sri 30.6.2021 16:53

Samo se ja bojim da ako je ovo istina kako ljudi kažu, da samo neke zemlje imaju naplatu ioss paketa, da se kinezi baš i neće previše trgati da naprave eu skladišta. Kad im većina kupaca nema probleme sa troškovima

Mada mi opet nije jasno ako je ioss na razini eu kako onda da i nisu propisana pravila dali se kakvi troškovi naplaćaju ili ne kad svaka zemlja ima svoja pravila a kao zakon je zajednički

jpelko2 sri 30.6.2021 17:02

Po meni je ovo dobra odluka jer ionako puno stvari što se naručivalo je bilo smeće ili "samo da si nešto naručim jer mi je dosadno".

 

Treba poticati EU proizvodnju i domaće proizvode.

 

p.s. nikad ništa naručivao i sretan sam i tako.

Q-Tip sri 30.6.2021 18:14

Ovo je valjda već trideset deveti članak na ovu temu, mislim da i Kinezi već znaju da će Hrvati plaćati dodatne troškove. Predlažem još jači srpanj, svaki dan neka bude članak o ovome.

 

Od danas, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pakete...

Od jučer, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pakete...

Od prekjučer, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pakete...

Od četvrtka, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pakete...

...

Lenovo33 sri 30.6.2021 18:52

Ako će to opet naplaćivati poštar, opet će biti da on nema 1.5 kn da vrati kao što nije imao onih 50 lipa, pa će ta naknada biti okruglih 20 kn.

 

Da li je pošta barem razvila neku platformu koja će korisnika obavjestiti da mu je paket stigao u lokalnu poštu i da može online platiti 18.5 kn nakon čega će mu se isporučiti paket??

Naravno da nije, jer to bi za njih bila znanstvena fantastika i još dodatnih 250 milijuna kn ulaganja.

 

 

 

mbaksa sri 30.6.2021 19:10
Doktor-X kaže...
Mislim da su tu dva ishoda ove priče, ili će Biljana Borzan zahtjevat od EU zabranu naplate troškova na ioss paketima ili druga opcija jednostavno naručivanje iz eu skladišta

Ne znam baš postoji li opravdanje od nje išta očekivati. Dok je ona domaćim medijima prodavala priču o oslobođenju od plaćanja 4,5 kune za mali paket, prešutjela je da slijedi oporezivanje (PDV-iranje) svih pošiljaka izvan EU. Znači, njen "uspjeh" bio je osloboditi ljude za dio paketa od plaćanja 4,5 kune, da bi se sad na sve takve jeftinije pakete obračunavao PDV i još lupalo 18 kuna naknade. To se izglasavalo koji mjesec prije famoznih 4,5 kune, tako da nije mogla reći da nije znala.

Nuclear_Phoenix sri 30.6.2021 19:22
peroperic9876125 kaže...

Katastrofa, 90% Eu nema nikakvu naknadu za IOSS paket, a i oni koji imaju naplaćuju puno manje od 18.5kn.

Ja ću poštaru plaćati sa lipama, ima da me čeka 10 minuta dok izbrojim.

 Ja isto imam par paketa i nekoliko plastičnih čaša punih lipica koje godinama dobivam iz aparata za kavu.

 

Ima da broji po 5-10 lipa pol sata. Ja cu naravno prebrojati i nastimati recimo 18,65kn i pravit se glup - broji, hoću kusur.

dennocro sri 30.6.2021 20:43
Nuclear_Phoenix kaže...
peroperic9876125 kaže...

Katastrofa, 90% Eu nema nikakvu naknadu za IOSS paket, a i oni koji imaju naplaćuju puno manje od 18.5kn.

Ja ću poštaru plaćati sa lipama, ima da me čeka 10 minuta dok izbrojim.

 Ja isto imam par paketa i nekoliko plastičnih čaša punih lipica koje godinama dobivam iz aparata za kavu.

 

Ima da broji po 5-10 lipa pol sata. Ja cu naravno prebrojati i nastimati recimo 18,65kn i pravit se glup - broji, hoću kusur.

 paketi ionako kasne, sa ovime ce jos vise, sami sebe "ubijamo" time, mada je ideja losa jer tih 18.50 nema smisla osim da uhljebi stave sebi koju kunu u djep

Matozan sri 30.6.2021 21:16

Možda je , ali ću ipak pitati.

Koliko je vjerodostojan tracking od Ebay-a, jer imam više paketića koji su po trackingu fizički već u HR?

Neki još od 7.6., pa do najsvježijeg 24.6., a nijedan mi još nije dostavljen.

Tolika je gužva u HP sortirnici ili zadržavaju pakete da mi naplate po 18,5 kn?

GhostLoveScore sri 30.6.2021 21:21

Ček, da li ja ovo dobro razumijem...

PDV bi trebao naplatiti npr trgovac na aliexpressu ili ebayu. I ja platim njemu 25% na cijenu. I zatim stiže paket u HR i bez obzira da li je on meni naplatio PDV ili nije, carina otvara paket, naplaćuje tih 18kn i meni prosljedi račun?

mbaksa sri 30.6.2021 21:52
GhostLoveScore kaže...

Ček, da li ja ovo dobro razumijem...

PDV bi trebao naplatiti npr trgovac na aliexpressu ili ebayu. I ja platim njemu 25% na cijenu. I zatim stiže paket u HR i bez obzira da li je on meni naplatio PDV ili nije, carina otvara paket, naplaćuje tih 18kn i meni prosljedi račun?

Da.

 

Posebno je iritatantno i to što poštari sa sobom nemaju POS uređaje pa u ovo doba korone moramo izmjenjivati keš, umjesto da samo prislonimo karticu. Dokle tako?

GhostLoveScore sri 30.6.2021 21:58
mbaksa kaže...

Da.

 

Posebno je iritatantno i to što poštari sa sobom nemaju POS uređaje pa u ovo doba korone moramo izmjenjivati keš, umjesto da samo prislonimo karticu. Dokle tako?

 Ovo je malo veći WTF. Ja sam mislio da će oni paket otvarat jedino ako trgovac nije naplatio PDV. Čista pljačka.

Damir22 sri 30.6.2021 22:15

Tako je, i onda ce kad postari kod svakog budu pola sata sat brojali lipe, isporucivati troduplo manje paketa nego sada...pa cemo se opet buniti...

Kako je netko rekao, mail (sms), uplata preko neta, paket na adresu... Pa ako bas netko ne moze, zeli ili zna, omoguciti placanje postaru kod isporuke, no bi onda bilo zanemarivo malo slucajeva..

maxym sri 30.6.2021 22:49
GhostLoveScore kaže...

Ček, da li ja ovo dobro razumijem...

PDV bi trebao naplatiti npr trgovac na aliexpressu ili ebayu. I ja platim njemu 25% na cijenu. I zatim stiže paket u HR i bez obzira da li je on meni naplatio PDV ili nije, carina otvara paket, naplaćuje tih 18kn i meni prosljedi račun?

Carina ti neće otvarati paket, osim ako posumnjaju u ispravnost carinske deklaracije.

I neće ti nitko slati račun, nego ćeš direktno poštaru platit naknadu (veću ili manju) ovisno o vrijednosti paketa.