Stric_Jura sub 4.3.2023 14:34

dopuna stare mantre:

 

dizel je za traktore

 

plin za štednjake

 

benzin za aute

 

baterije za dildo

 

....

 

za tih eventualnih 50 keka ojra bih nadoplatio možda do hibrida - Lexus NX 350h AWD

 

ili Microlino kao drugi auto a ostatak na **beeeeeep***

ATJLučko sub 4.3.2023 14:51

O EV uopće nemam mišljenje, čak ih uopće niti ne mogu smisliti! 

 

Za ponuđenih 50K €ura, probao bih pronaći čim bolji Audi Allroad A6, bemzinski V6 motor!! Ako bi pofalilo, nekako bih se potrudio i produžiti u ukupnom iznosu!!

konjRR sub 4.3.2023 16:03
Stric_Jura kaže...

dopuna stare mantre:

 

dizel je za traktore

 

plin za štednjake

 

benzin za aute

 

baterije za dildo

 

....

 

za tih eventualnih 50 keka ojra bih nadoplatio možda do hibrida - Lexus NX 350h AWD

 

ili Microlino kao drugi auto a ostatak na **beeeeeep***

 mozda ovako:

dizel za orat

plin za kuhat

benzin za vozit ( mozda si zaboravio da se vozi svasta osim auta? :)

baterije za kurac?

 

Miro sub 4.3.2023 16:05
Old Iggy kaže...
Na zadnje pitanje fali odgovor hibrid.

 Pa to je klasični pogon.

 

Hibrid je samo dodatak (još malo mase i više sklopovlja za održavanje), osnovni pogon je - klasični.

Widowmaker sub 4.3.2023 17:01

Mislim da su samo odgodili donošenje konačne odluke, ali mislim da će to biti odgođeno. Prekratak je period da se sve prebaci na struju.

 

A što se tiče električnih automobila kada se prebrode dječje bolesti moglo bi to biti OK, zeznut će biti ovaj prelazni period i zavisi koliko će vremena trebati da stvari legnu na svoje mjesto.

Baterije će kad tad biti većeg kapaciteta, lakše, sa kraćim vremenom punjenja, dugotrajnije i "čistije".

I prelazak sa konja na automobile je bio spor i u početku su svi bili skeptični, nije postojala infrastruktura, bilo je skupo i nedostupno svima, a evo dokle smo dogurali u ne toliko dugom vremenskom periodu.

konjRR sub 4.3.2023 17:15
Widowmaker kaže...

Mislim da su samo odgodili donošenje konačne odluke, ali mislim da će to biti odgođeno. Prekratak je period da se sve prebaci na struju.

 

A što se tiče električnih automobila kada se prebrode dječje bolesti moglo bi to biti OK, zeznut će biti ovaj prelazni period i zavisi koliko će vremena trebati da stvari legnu na svoje mjesto.

Baterije će kad tad biti većeg kapaciteta, lakše, sa kraćim vremenom punjenja, dugotrajnije i "čistije".

I prelazak sa konja na automobile je bio spor i u početku su svi bili skeptični, nije postojala infrastruktura, bilo je skupo i nedostupno svima, a evo dokle smo dogurali u ne toliko dugom vremenskom periodu.

 

Widowmaker sub 4.3.2023 17:31

Trenutna električna vozila sa tim prvim primjercima imaju zajedničko samo to da imaju točkove.

Ne možeš reći da se električna vozila koriste 140 godina kada se u posljednjih više od 100 godina praktično nisu ni koristila ni razvijala.

Ma šta neko mislio o Tesli masovno korištenje i razvoj električnih automobila je počelo kada su oni krenuli sa masovnom proizvodnjom i prodajom i od tada kreće nekakav realan razvoj.

 

Prelazni period će biti težak i slažem se da je priličan problem što se to gura malo i na silu, a posebno će biti problem u siromašnijim dijelovima svijeta gdje i ovi naši prostori većinom spadaju.

Što se ta vozila budu više koristila i proizvodila napredak će biti sve brži, e sad što su naše generacije imale tu nesreću da se taj prelaz dešava upravo sada, jbg.

Svaka generacija mora malo da pati da bi se nekakva revolucija desila, završilo sa nekakvom starom praksom ili načinom da bi se očistio prostor za nešto novo i bolje (ili pokušaj boljeg)

Imamo bezbroj takvih primjera kroz istoriju, bilo da su te revolucije bile političke, industrijsko-tehnološke ili nekakve treće...

konjRR sub 4.3.2023 17:38
Widowmaker kaže...

1.Trenutna električna vozila sa tim prvim primjercima imaju zajedničko samo to da imaju točkove.

2.Ne možeš reći da se električna vozila koriste 140 godina kada se u posljednjih više od 100 godina praktično nisu ni koristila ni razvijala.

3.Ma šta neko mislio o Tesli masovno korištenje i razvoj električnih automobila je počelo kada su oni krenuli sa masovnom proizvodnjom i prodajom i od tada kreće nekakav realan razvoj.

 

Prelazni period će biti težak i slažem se da je priličan problem što se to gura malo i na silu, a posebno će biti problem u siromašnijim dijelovima svijeta 4.gdje i ovi naši prostori većinom spadaju.

Što se ta vozila budu više koristila i proizvodila napredak će biti sve brži, e sad što su naše generacije imale tu nesreću da se taj prelaz dešava upravo sada, jbg.

Svaka generacija mora malo da pati da bi se nekakva revolucija desila, završilo sa nekakvom starom praksom ili načinom da bi se očistio prostor za nešto novo i bolje (ili pokušaj boljeg)

Imamo bezbroj takvih primjera kroz istoriju, bilo da su te revolucije bile političke, industrijsko-tehnološke ili nekakve treće...

 1. jako krivo

 2. jako krivo

 3. jako krivo

 4. krivo

 5. ma neda mi se vise....

maximus007 sub 4.3.2023 18:09

Kao i sve ostalo, EU leftardi guraju i ovu "zelenu" agendu pošto poto. Drago mi je da ima iole pametnih pa je odluka odgođena. 2035 je pre blizu i nikakvi ad hoc rezovi nisu mogući sa trenutnom razinom tehnologije.

1. Strujići su dobri isključivo za gradsku vožnju (s posla na posao), za sve ostalo su previše nepouzdani (domet, kakav god bio trenutno, dostupnost punjača i sama brzina punjenja). Tko se ne slaže neka samo obrati pažnju na Tesle i kojom brzinom voze po autoputu. Očigledna štednja i vožanja na iglama :D

2. Infrastruktura? Opet zahvaljujući istima gase se nuklearke, a sad se adhoc opet pale termo. Gdje će se svi ti automobili puniti i na kakvoj "zelenoj" struji?

3. Briga za očuvanje planeta? Način rudarenja kobalta i silicija npr.?

4. Ali šteta je već napravljena. Proizvodžači automobila su već krenuli sa prilagodbom, ne mogu poslovanje voditi ne znajući hoće li sutra vrijediti ovakva ili onakva pravila. Masa se pristupačnih modela automobila (malih i srednjih) prestaje proizvoditi što je itekakav udar na budžet, već sada, skoro ubijene srednje klase. Imat ćemo male strujiće i dizel/benz krstarice. Ako imaš para, kupuj :D

 

On topic. Po meni, ako mi Bug daje 50keur, uzeo bi nekog hibrida. Nikakava čista struja ne dolazi u obzir.

maximus007 sub 4.3.2023 18:13

Ovisi kakav, za 50k se danas već može dobiti plugin sa pristojnom autonomijom (grad, gdje je smanjenje zagađenja i više no potrebno). Za dalje relacije je struja hendikep. 

Kolega je za test uzeo u najam Teslu (staru par godina). Relacija Zagreb - Rijeka. Stao je jedno 3 puta kako bi punio bateriju koja je trajala manje od izraubanog Xiaomija :D

ivanzu sub 4.3.2023 18:17

Podržavam ove jeftinije strujiće tipa Dacia Spring i Opel Rocks-e kao drugi automobil koji bi se koristio za po gradu i sl.. Trebati će još barem 20 godina da električni auti postanu dovoljno dobri da ja opalim put od 1500km bez razmišljanja.

Samuel4 sub 4.3.2023 19:16

U bilo kojoj industriji, ponekad, treba nekakav tehno "poguranac" da uzbiba pospane utabane "velike" igrače. Konkretno za autoindustriju, sjetite se npr. Tuckera Torpedo još 1947. (nažalost velika trojka Detroita ga je potopila). Tesla je svakako ubrzao razvoj elektro-automobila kod drugih auto-proizvođača. Međutim...... mora se uzeti u obzir nekoliko faktora koji još uvijek ne idu u prilog električnim automobilima što većina vas već zna: osim cijene samog vozila (za nas, proletere), u prilog im ne idu pogonske baterije (12-voltni akumulator je pomoćni) koje još nisu ekonomično zamjenjive, a kamoli da se daju popraviti (kao benzinci/dizelaši), problem infrastrukture za punjenje, problem dosega na niskim temperaturama (iako postoje sustavi grijanja i hlađenja pogonskih baterija). Još jedna stvar koja je općepoznata: kada bi sutra SVI vozili elektro-aute, elektrane koje vrste će proizvesti svu tu potrebnu struju za punjenje? Problem dostupnosti litija za današnje baterije ne moram ni spominjati. A gdje je tu odlaganje istrošenih baterija.... Uz to, sve one điđe-miđe koje trpaju u aute : multimedija, LCD ekrani preko cijele širine vozila, kamere koje "čitaju" prometne znakove, razno-razni radari slijeva-desna-sprijeda-straga, itd. (to stalno tupim) samo povećavaju cijenu popravka : npr. novi višenamjenski ekran na jednoj njemačkoj limuzini srednje klase (sa zamjenom) košta 1460 eura. Što se tiče onih 50k eura: kupim si dva obiteljska benzinca, jedan za mene drugi za sina. Stonic 4 cilindra. Dizelaši ne dolaze u obzir kod mene, previše stvari može se pokvariti: osim turba , koji imaju i benzinci, tu je DPF + senzori, sustavi ureje + senzori, tekućina za DPF + spremnik, injektori su skuplji od onih na benzincima, kvar VT pumpe može biti skup. Dakle, Stonic benzin 4 cilindra. Točka.

nani sub 4.3.2023 20:49

Ovaj iznad šta mu je kolega s Teslom išao ZG - RI besramno laže!
Imam doma dizela (srednji) i twingo z.e. za grad. Za mene (i moju ženu koja ga uglavnom vozi) ne postoji bolji auto za grad od njega! Ne postoji. Prije imala Corsu benzinca i ne može u istu rečenicu s Twingom. Ko nije proveo koji dan s el autom nema kompletnu sliku vjerujte mi na rječ. Takva lakoća vožnje (nema promjene brzina, trzaja, sve linearno ubrzanje) odziv nevjerojatan, start, ma sve sve je na strani el.
Svaka roba ima svog kupca! Vjerujte mi ovo je sada dovoljno dobro da opravda prodajne rezultata (nemojte gledat HR gledajte EU). Nešto se mora i zaradit da bi se nastavilo sa razvojem. Nisu se ni ICE vozila u 5-10 g dovela do ovdje gdje su sada. Niste ni bezinske stanice imali na savako 5 km nekada kad je auto započinjao. U bilo kojoj industriji, postoji grana koja je malo ispred i ona koja malo kaska, tako je sa punionicama (opet kažem kod nas, vani je bolje), sjetite se TV-ova kad je krenio Full HD a sadržaja ni za ljek ko je bacio stare kamere i ostavio za sobom nešto što je radilo dobro???
Ko radi dnevno 400 km nek pričeka, ko može sebi organizirat pitam ga samo šta čeka.
Eto, ovo je isključivo moje mišljenje kao vlasnika i ICE i EL auta
I da, kupio bi Teslu bez razmišljanja jer sam i teh geek

TibzzX sub 4.3.2023 21:04

Obožavam aute, malo toga mi bolje zvuče od benzinskog motora i miriše ljepše od benzina.

 

Ali pomirio sam se s činjenicom da je struja budućnost. Ono s čime se apsolutno neću pomiriti su baterije, jer su od vrlo licemjerno rješenje po pitanju ekologije a uoravo ekologija se gura kao primarni motiv prelaska na električne aute. Od svog nastanka odnosno rudarenja sirovina do samog korištenja baterija i u konačnici odlaganja starih, baterije su vrlo "prljav" i neučinkovit medij pohrane energije.

 

Osim toga, zagađenje svih ICE auta na svijetu mizerno je u usporedbi sa zagađenjem tvornica (osobito u tekstilnoj industriji), brodova i tako dalje. Uvijek smo mi mali ljudi krivi za štetu okoliša a korporacije nam ubijaju planet.

bus sub 4.3.2023 21:36

Mislim da su sa ovim elektricnim autima otisli u krivom smjeru.... nekako najoptimalije, po meni sto ima logike i smisla je klasicni motor + baterije i elektricni ali sa dometom 50-100 km. 

Takav autic bi pokrio potrebe za gradskom dnevnom voznjom bez potrebe paljenja klasicnog motora, eventualno kratko cisto da se upali malo i proradi... a za svako ozbiljnije i duze putovanje od 100 km se pali klasicni motor i ne mislis do kuda ces stici.

kad naprave takav auto za neku normalnu cijenu, onda mogu radunati na moj interes, sve drugo je cirkus...

PzKpfw sub 4.3.2023 21:44

 

 

Ista stvar kao i sa mobitelima. To  su dosta skupi uređaji bili u početku, zato je izmišljena pretplata, da se ekipa navikne da ima mobitel i da ga koristi.

Tako treba doskočiti i problemu cijene za elektromobil. Ne, kažem da i sada nije dostupan, al' za široke mase, to bi trebalo učiniti.

Dakako, to nije moja zamisao, nego sam to pročitao u jednoj knjizi.

 

Inače, sa elektomobilom, samo komplikacije. Mislim to sa lokacijama za punjenje, autonomijom kretanja, te višesatna putovanja.

 

Vezano za ekologiju...eh, jedno su želje, drugo mogućnosti.

 

Mada, treba biti uvijek otvoren za progres. Tako i sa tehnologijama stoje stvar. Pogotovo sa njezinim progresom.

BigD_Cro sub 4.3.2023 21:58

Napravio sam nekoliko tisuća km u (tuđim) potpuno električnim automobilima - ID4, Ioniq5, Twingo. Za one koji su spremni iskrcati popriličan iznos love, rade do max 200 km dnevno i spremni su na duži put kad idu nekud dalje - totalno OK. I to pod uvjetom da većinom mogu puniti doma. Za poslovnjaka koji pegla Zg-Split 2x tjedno - suludo. Za čovjeka koji živi u stanu i parkira gdje uhvati mjesto - neizvedivo. Dakle, ima slučajeva gdje priča štima, ali daleko smo još od omasovljenja. Cijena je relativna - usporedite auto na struju i ICE auto istog proizvođača koji je usporediv po veličini, snazi i opremi i razlika u cijeni nije drastična.

gordan0810 sub 4.3.2023 22:06

Koliko EV punionica ima u Novom Zagrebu. Oko mene 4 benzinske i dvije EV punionice s dva mjesta. Od toga jedna EV poluprivatna (Porsche).
A da ne govorimo koliko ljudi ima samo stanove i ne može puniti aute preko noći. Bez neke turbo infrastrukture za punjenje samo EV auti su više problem nego rješenje.

Zaporožac sub 4.3.2023 23:14

Volio bih imati jedan, ali nemam novaca.

 

Da mi Bug d.o.o pokloni 50t € kupio bih električni svakako...Hyundai Kona Live Electric, Hyundai IONIQ 5, Kia Nirom, Mercedes EQA i sl., a ako mi forumaši doniraju da sakupim oo 200 t€ kupio bih EL Porsche Taycan Turbo S Cross Turismo

 

IBAN za novčane priloge vam dajem na pm.

Old Iggy sub 4.3.2023 23:34
Miro kaže...
Old Iggy kaže...
Na zadnje pitanje fali odgovor hibrid.

 Pa to je klasični pogon.

 

Hibrid je samo dodatak (još malo mase i više sklopovlja za održavanje), osnovni pogon je - klasični.

Nije u potpunosti klasični. Osim stvarnog smanjenja potrošnje i dodatne snage, može i malo voziti isključivo na struju, što je zgodno za gradove.

Osobno mislim da je realno prijelazno rješenje prema EV.