Leprechaun čet 23.3.2023 19:29
Mladen kaže...

 Najstariji račun pri ruci ... Barracuda IV 60GB, 1.154 Kn (na akciji) 12/2001. Danas se za te novce dobije 30-tak puta veći SSD, NVMe 2TB.

 

 I kod mene je jedna trofejna barakudica IV 60 GB, kupljena u rujnu 2002. (vjerujem i da račun negdje imam). Pamtim ju kao vrlo, vrlo tih disk poslije dosta ondašnjih WD-a i Maxtora. Penzionirana tamo negdje 2008. kad sam stavio dvije 7200.9 500 GB u RAID 0. Iskušana prije godinu dana, radi kao i prvog dana. Penziju provodi u svojoj originalnoj SeaShield plastičnoj kutiji, u ladici blizu računala.

 

Seagate i ja smo si bili OK dok me 2015. nije iznevjerila 2 TB 7200.12 - naravno da nisam imao backup. Od tada sam se prebacio WD-u koji me u međuvremenu još nije iznevjerio. Jedan 4TB Red ima već svojih 6 godina aktivne službe i desetak godina mladosti.

 

Očigledno volim diskove. Koliko se god danas ne priča o njima, to su uistinu dobrodržeći živući računalni fosili i želim im dobro zdravlje i dug život! 

VladRi čet 23.3.2023 20:25
Mladen kaže...

To je još mladac :) ... i cca. 1.500 x veći.

Svakako jedan od zadnjih i većih IDE (ATA, PATA), mislim da je najveći bio 500 ili 750GB kad su SATA diskovi potpuno preuzeli tržište.

 

Najstariji račun pri ruci ... Barracuda IV 60GB, 1.154 Kn (na akciji) 12/2001. Danas se za te novce dobije 30-tak puta veći SSD, NVMe 2TB.

 

 imam ih brdo, samo su u garazi negdje - imam i bigfoot-a <3

 

also, dobio sam 2xWD raptor bas prije mj dana <3 - pa slozim neku staru masinu (2x36GB)

HowYesN0 pet 24.3.2023 08:18
torrente kaže...

zadnje desetljeće, sve su to pouzdani uređaji.

kakav je to cirkus bio 98-2002.  sjećam se kada sam sastavljao pc sa ekipom, sasvim je normalno bilo da ti prvih dana 2-3 IBM diska zablese od bed sektora i četvrti radi uredno. ali ne cijelu godinu .

onda pređeš na Maxtore i tu tek vidiš što je pakao od krepavanja...pa da bi to sve pošlo u ruke Seagatea koji je uspio prodavat cijele serije mrtvaca out of the box.

ljudi su s vremenom to smatrali normalnim.

 

što se mene tiče, od kada su došli WD Blue, stigao je mir. umirovljenih 10-ak komada bez greške.

evo i sada 3 komada po 4tb rade bezprijekorno, svaki 16000 sati.

 

 

 gdje još ima za kupiti tih WD40EZRZ? to su CMR diskovi?

torrente pet 24.3.2023 12:07
HowYesN0 kaže...

 gdje još ima za kupiti tih WD40EZRZ? to su CMR diskovi?

 jesu, CMR.

bili u opticaju po svim našim trgovinama početak 2018 kada su ova 3 kupljena.

imaju ovakav izgled deklaracije.. takav je bio i 6tb.

 

po transferu odgovara CMR-u jer je konstamta stalno ista, što god količinski kopiralo.. vrti 150bm/s.

 

wd je baš na dimenziji 4tb postao konfuzan sa infom koji su koji.

 

izgleda da su ZAZ smr, a ZRZ cmr.

 

pravi_covijek ned 26.3.2023 23:49
ihush kaže...
pravi_covijek kaže...
..

e kako nac dali je disk cmr ili smr? 

 Seagate IronWolf.

- soundblaster.

 

(a sad objašnjenje, jer ako se nitko ne nasmije tad vic nije vic..) .. bio jednom jedan legendarni konobar 'mićo'... i nije znao ništa o računalima, .. no, bio je dio ekipe, pa je povremeno dok nosi rundu znao dobaciti poneku riječ, kao 'soundblaster' tj it-ekipa koja je brbljala o računalima, ram-cpu-clock- .. za njega 'sve u šiframa' a ovo je bio način da se 'uključi' i legendarna provala (ili barem meni i insiderima..).

-pa što s željeznim vućkom? on je cmr ili smr? .. ili preporučljiv ili loš? ja sam uzimao 'onaj drugi' (ne znam oznaku serije) s 256mb keša, odličan za kućne potrebe, kopiranje i sl brže od prosjeka-ostalih.. no ako sam pokopčao, on je lošiji, još samo da pogodim, cmr ili smr.. :)

 

 Pa dobro, za kucne korisnike Seagate IronWolf/Pro CMR diskovi ili Seagate Exos CMR diskovi. IronWolf Pro je predvidjen za 300TB citanja godisnje dok Seagate Exos ima 550TB citanja godisnje. S obzirom da sam osobno kupovao dosta diskova za firmu Seagatovi i WD RED (stara serija CMR) su se pokazali najpouzdanijima. Prenos podataka na Seagate Exosu u idelnim uvjetima (veliki fajlovi) znao je varirati izmedju 220-270 MBps.

 

Najcesci razlog crkavanja diskova bio je pad na pod ili cupanje iz kompjutera nazivo.

Mladen pon 27.3.2023 01:26

Iako neće smetati ali nisu baš za kućne, bar ne cjenovno :) za njih su, prema proizvođačima, WD Blue, Seagateove Barracude ili Toshibina P300 serija (ili X300 sa 7.200 rpm).

Nekakva srednja, za NAS ili uparivanje u RAID (ne voli SMR) su Red Plus/Pro, IronWolf/Pro ili N300, dok su Seagateov Exos, WD Gold (Hitachi Ultrastar) ili Toshibina EC/MG serija enteprise.

Praktično, osim cijene, kućne korisnike može odbiti buka i temperature enterprise modela, npr. WD Gold za čas prijeđe 50°C pa svi diagnostički alati polude iako je to njima normalna temperatura jer su predviđeni za kućišta (hot-swap cageove) sa aktivnim hlađenjem.