mario.L_hr čet 8.7.2021 01:24

Pa napiši ti onda pravu računicu. Što je potpisano valjda znaš samo ti. Razmontiraj moj post na proste faktore i pokaži što je to krivo napisano (bez teoretiziranja tipa da može biti i drugačije potpisano). Može ali to spada u sferu nagađanja i to debelog. Činjenica je da Porsche ulazi s Bugattiem u novu firmu i kaže da kompletni Bugatti vrijedi 45% nove firme Rimac Automobili vrijede 55% nove firme.

EDIT: sad pročitah tvoje objašnjenje matematike. Bilo bi mi pametnije da ti nisam ni odgovarao. Jednostavno ne razumiješ da zbrajaš kruške i jabuke. Ajmo postaviti hipotetski da dođe do razlaza između Porschea i Rimca ali da ostane zajednička tvrtka Bugatti Rimac, koliki je tada udio Porschea u zajedničkoj tvrtci?

mario.L_hr čet 8.7.2021 01:34

Ajmo dalje. Jeli ti razlikuje vlasništvo i upravu te da li si svjestan da se ovdje radi o dva različita entiteta, dvije tvrtke, koje su međusobno povezane. Što pripada Porscheu u slučaju razdruživanje ne odlučuje Porsche.

Link ti je na plaćeni sadržaj.

Dr. Alien čet 8.7.2021 01:36
mario.L_hr kaže...
Pa napiši ti onda pravu računicu. Što je potpisano valjda znaš samo ti. Razmontiraj moj post na proste faktore i pokaži što je to krivo napisano (bez teoretiziranja tipa da može biti i drugačije potpisano). Može ali to spada u sferu nagađanja i to debelog. Činjenica je da Porsche ulazi s Bugattiem u novu firmu i kaže da kompletni Bugatti vrijedi 45% nove firme Rimac Automobili vrijede 55% nove firme.

EDIT: sad pročitah tvoje objašnjenje matematike. Bilo bi mi pametnije da ti nisam ni odgovarao. Jednostavno ne razumiješ da zbrajaš kruške i jabuke. Ajmo postaviti hipotetski da dođe do razlaza između Porschea i Rimca ali da ostane zajednička tvrtka Bugatti Rimac, koliki je tada udio Porschea u zajedničkoj tvrtci?

 


Under the deal announced on Monday, Rimac, which is backed by Porsche and Hyundai, will own 55 per cent of the new company, while VW’s Porsche brand will own the rest.

 

That means Porsche will control 58.2 per cent of the final company through its existing shares in Rimac if its Rimac stake is included, though the businesses said that the carmaker will not have a say in how the combined unit is run. No money changed hands through the deal, Porsche boss Oliver Blume said on Monday.

 

https://www.ft.com/content/56be5f08-fe6e-481f-ba6d-71ef49d2cfc4

 

Nas par tu na forumu i FT je doslo do te brojke. Kako to, zapitao bi se Vojko V.

 

mario.L_hr kaže...

Link ti je na plaćeni sadržaj.

 

Upisi u trazilicu - Electric hypercar group Rimac to take control of VW’s Bugatti i otvori link, trebalo bi raditi. Ako mi i dalje ne vjerujes, mogu napraviti screenshot teksta.

mario.L_hr čet 8.7.2021 01:43

Majstore tu se piše o jednoj tvrtci a u stvarnosti imaš tri tvrtke. Jedna je Rimac Grupa kao firma majka a druge dvije su Bugatti Rimac i Rimac Technology. Svaka od njih je entitet za sebe s razlikom što firma majka kontrolira firme kćeri. Zbog toga ti je matematika pogrešna. Porsche ima 24% vlasništva u firmi majci. Ostatak vlasnika može isplatiti tih njihovih 24% a ovih 45% je u Bugatti Rimac tvrtki. Da li ti sada zvoni ili još uvijek misliš isto?

EDIT: Možda još slikovitih. Što ako Rimac Grupa za 5 godina bude vrijedila 100 milijardi dolara a Bugatti Rimac ostane gubitaš? Koliki je onda ukupni udio Porschea kroz sve? Ova tvoja brojka? Samo uz puno alkohola i bunike.

Dr. Alien čet 8.7.2021 01:48
mario.L_hr kaže...
Majstore tu se piše o jednoj tvrtci a u stvarnosti imaš tri tvrtke. Jedna je Rimac Grupa kao firma majka a druge dvije su Bugatti Rimac i Rimac Technology. Svaka od njih je entitet za sebe s razlikom što firma majka kontrolira firme kćeri. Zbog toga ti je matematika pogrešna. Porsche ima 24% vlasništva u firmi majci. Ostatak vlasnika može isplatiti tih njihovih 24% a ovih 45% je u Bugatti Rimac tvrtki. Da li ti sada zvoni ili još uvijek misliš isto?

 

Majstore, da, Rimac Hyper u novoosnovanoj tvrtci Bugatti-Rimac imaju 55% udjela, Porsche ima 44% udjela, a ako se gleda "firma majka koja kontrolira firme kćeri", Porsche ima 58.2%. Jel ti sad zvoni, jer osim ako nemamo nekakvu gresku u komunikaciji, ja bolje od ovoga ne mogu objasniti.

dejo6 čet 8.7.2021 05:43
Dr. Alien kaže...

 

Majstore, da, Rimac Hyper u novoosnovanoj tvrtci Bugatti-Rimac imaju 55% udjela, Porsche ima 44% udjela, a ako se gleda "firma majka koja kontrolira firme kćeri", Porsche ima 58.2%. Jel ti sad zvoni, jer osim ako nemamo nekakvu gresku u komunikaciji, ja bolje od ovoga ne mogu objasniti.

 Ne možeš zbrajati postotke u različitim tvrtkama. Ne ide to tako.

Dr. Alien čet 8.7.2021 07:27
dejo6 kaže...
Dr. Alien kaže...

 

Majstore, da, Rimac Hyper u novoosnovanoj tvrtci Bugatti-Rimac imaju 55% udjela, Porsche ima 44% udjela, a ako se gleda "firma majka koja kontrolira firme kćeri", Porsche ima 58.2%. Jel ti sad zvoni, jer osim ako nemamo nekakvu gresku u komunikaciji, ja bolje od ovoga ne mogu objasniti.

 Ne možeš zbrajati postotke u različitim tvrtkama. Ne ide to tako.

 

Vidim da su nekima joint venture, SPAC i slicni pojmovi strani, pa ajmo ovako, nemojte vjerovati izracunima forumasa, nemojte vjerovati medijskim upisima gdje se ti izracuni podudaraju (mozete i ne morate traziti dalje od vec navedenog Financial Timesa), nego posaljite dva odvojena upita o tih 58,2% u Porsche i Rimac, pozeljno sa linkom clanka na navedeni Financial Times, pa javite sto su odgovorili.

mario.L_hr čet 8.7.2021 09:43
Dr. Alien kaže...

 

Vidim da su nekima joint venture, SPAC i slicni pojmovi strani, pa ajmo ovako, nemojte vjerovati izracunima forumasa, nemojte vjerovati medijskim upisima gdje se ti izracuni podudaraju (mozete i ne morate traziti dalje od vec navedenog Financial Timesa), nego posaljite dva odvojena upita o tih 58,2% u Porsche i Rimac, pozeljno sa linkom clanka na navedeni Financial Times, pa javite sto su odgovorili.

Što ćeš. Ne čitamo svi FT. Na plotu piše slijedeće:

 

A joint venture (JV) is a business arrangement in which two or more parties agree to pool their resources for the purpose of accomplishing a specific task. This task can be a new project or any other business activity. ... However, the venture is its own entity, separate from the participants' other business interests.

 

Znači JV firma je zasebna firma odvojena od ostalih. To je ono što ti ja objašnjavam cijelo vrijeme. Da stvari malo pojednostavnimo. Ajmo reći da Rimac Grupa vrijedi 100 milja EUR. Dio koji drži Porsche vrijed 24 milje EUR. Radi bolje usporedbe Recimo da i novi Bugatti Rimac vrijedi 100 milja EUR. Dio koji drži Porsche vrijedi 45 milja EUR. Kako je tržište nepredvidljivo recimo da za godinu dana Rimac Grupa dosegne vrijednost od 100 milijardi EUR (otkriju baterijski perpetum mobile u terećoj tvrtci Rimac Technology) a Bugati Rimac ostane životariti i vrijedi istih 100 milja EUR. Tada Porscheov dio u Rimac Grupi vrijedi 24 milijarde EUR. Kako utječe njegov dio u Bugatti Rimcu na cijelu priču? Nije baš nešto. Biti će za janjetinu i butelju crnjaka.

Dr. Alien čet 8.7.2021 12:50
izith kaže...

Ne treba slati upite, Mate je osobno to komentirao na Facebooku na ovom postu: https://www.facebook.com/petar.simic.735/posts/10157898657521073

 

Za slučaj da ne vidite, evo i screenshoti:

 

mario.L_hr kaže...

Što ćeš. Ne čitamo svi FT.

 

 

jozef kaže...

 kruške i jabuke, a možda i namjerno izvrtanje činjenica. Nitko ovdje nije tvrdio da Porsche Holding SE ima 58% udjela u Rimcu. Ne znam što je ovima iz PD, bit će alkohol. 

 

Nismo jedini koji imamo ovu raspravu.

 

Na dan objave Mate Rimac stavlja taj spomenuti clanak na svoj Facebook profil:

 

https://www.facebook.com/mate.rimac/posts/10226471411830122

 

Evo i screenshot:

 

https://i.postimg.cc/W39LfMjg/ss0.jpg

 

 

Dakle kao sto je gore vec spomenuto, u clanku se navodi da je sada Porsche u posjedu 58.2% RA:

https://i.postimg.cc/cJSSKxXg/ss01.jpg

 



Poslovni dnevnik je iskoristio je taj tekst kao bazu za njihov tekst o cijeloj prici:

 

https://i.postimg.cc/HnRGTdrL/ss1.jpg

 

 

Na to se javljaju RA botovi i demantiraju informacije, naravno, bez da kazu koji su to onda pravi postoci, ako su ovi krivi:

 

https://i.postimg.cc/pdJtzw60/ss2.jpg

 

 

 

 

Na to dolazi odlican komentar od PD, na sto vise nema odgovora od strane RA:

 

https://i.postimg.cc/ryP21CfL/ss4.jpg

 

 

Ironija je u tome da je Rimac sam linkao taj tekst.

picajzla0707 čet 8.7.2021 13:42
Dr. Alien kaže...

 

Na to dolazi odlican komentar od PD, na sto vise nema odgovora od strane RA:

 

itekako ima odgovora, probaj ponovo pogledat

a nećeš navesti da se je autorica sama posrala, iako je u naslov članka stavila, citiram, 'Porsche sad kontrolira 58,2% Rimca'

dno novinarskog uređivanja, i još serenda i svađa se kak je u pravu - jer brojke su brojke

 

 

mario.L_hr čet 8.7.2021 13:52

Zanimljiva je ta riječ kontrola. Što to uopće znači u ovom kontekstu? Kontrolira ne znači upravlja. Npr. državna revizija kontrolira rad hrpe javnih poduzeća i javno-pravnih tijela i uprava pa jesi li ikada doživio da je netko od onih koji su uhvaćeni s prstima u medu nadrapao zbog njihove kontrole. Najćešće dobiju samo upozorenje.

 

Naslov je namjerno senzacionalistički i treba im reći da su smeće koje copy/pastea tuđe sadržaje bez imalo grižnje savjesti. Prema onome što je Dr. Alien postao ispada da je netko iz FT-a mislio da će se formirati jedna zajednička tvrtka (barem tako sam ja zaključio).

Zechina čet 8.7.2021 13:58
mario.L_hr kaže...
Ajmo dalje. Jeli ti razlikuje vlasništvo i upravu te da li si svjestan da se ovdje radi o dva različita entiteta, dvije tvrtke, koje su međusobno povezane. Što pripada Porscheu u slučaju razdruživanje ne odlučuje Porsche.

 
Ma gle, i Pašalićev "peti ortak" ortački entitetski ugovor je bio lege artis, i na kraju vuk pojeo magare. a tko je jamio, jamio.
Zna se tko je platio štetu: domoljubni narod.

Ovaj dio "entieta" mi je pak najdraži:
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/oglasi/2629936.html

TVRTKA: RIMAC AUTOMOBILI d.o.o. za proizvodnju automobila - Trgovački sud
...
OSNIVAČI/ČLANOVI DRUŠTVA:

Integrated Asset Management (Asia) Limited, Britanski Djevičanski Otoci, broj iz registra: 176034, naziv registra: Teritorij Britanskih Djevičanskih Otoka, nadležno tijelo: Teritorij Britanskih Djevičanskih Otoka, OIB: 55401371974, Britanski Djevičanski Otoci, Road Town, Tortola, P.O. Box 957, Offshore Incorporations Centre; član društva

...ergo, entitet ulijeva povjerenje.
Btw, UK ( a n djevičanski otoci ) više nisu EU! 
(ako trebam nacrtati: Mamić +još deseci "Mamića" su nam pravno nedostupni u susjednoj BiH, a o jurisdikciji i sporovima sa ovim gore izlišno je govoriti.
Mate bi bio budaletina (što nije) da ne iskoristi ovaj potencijal (a učio je od najboljih).
Budimo pristojni i recimo da ima "odstupnicu" odn. plan B :)

Spoiler: sve ćemo to mi u konačnici platiti, desetljećima smo bankomat za adeze mega-projekte. No sikiriki.

picajzla0707 čet 8.7.2021 17:55
mario.L_hr kaže...

Zanimljiva je ta riječ kontrola. Što to uopće znači u ovom kontekstu? Kontrolira ne znači upravlja. 

 kontrola u ovom smislu doslovno znači da imaju većinski udio i da mogu postavljati upravu samostalno, odnosno smjenjivat je momentalo u slučaju da im ne paše rad uprave

međutim, u niti od jednoj od firmi nemaju većinski udio niti imaju 'kontrolu'

 

u bugattiju imaju 45%, a kontrolni paket od 55% ima rimac a. - dakle rimac a. je taj koji postavlja upravu

u samom rimcu imaju 28 ili kolko već posto, da sad ne provjeravam, dakle opet nemaju kontrolu, odnosno nemaju većinski udio kojim bi mogli utjecati samostalno na onih 55% u bugattiju

 

nekakvom mate-motikom (može i krampom) oni imaju 58% vlasništva u bugattiju, ali ne na način da imaju kontrolni paket

dakle, da (hipotetski) rimac krene s nekakvim razvojem firmi koji se porscheu ne sviđa, doslovno se mogu jebat sa svojih 58% vlasništva (opet, to možda ovisi i o međusobnim dogovorima o snazi glasa bez obzira na veličinu udjela)

 

e sad, nije čudno da laik poput našeg forumaša doce vanzemaljca nema pojma o osnovama upravljanja poslovnih subjekata, no svakako jest čudno da neka ženska koja je na nekakvoj poziciji u nekakvom nazovi poslovnom časopisu nema pojma o tome ili da ima pojma, ali se namjerno pravi grbava kako bi obranila klikbejt naslov koji nema veze s vezom

Theophilus Ruy čet 8.7.2021 18:56

Elon Musk says making autonomous cars is much harder than he expected, after Tesla's timeline for the latest 'full self-driving' software slipped again

Rimac: Robotaksiji će voziti Zagrebom već 2024.


In contrast to investors and CEOs, academics who study artificial intelligence, systems engineering and autonomous technologies have long said that creating a fully self-driving automobile would take many years, perhaps decades. Now some are going further, saying that despite investments already topping $80 billion, we may never get the self-driving cars we were promised. At least not without major breakthroughs in AI, which almost no one is predicting will arrive anytime soon—or a complete redesign of our cities.

PaleRider pet 9.7.2021 14:48

a complete redesign of our cities

 

Mislim da je ovo nužan uvjet za potpunu autonomiju.

 

Zanimljivo da tramvaji pa čak ni vlakovi još nisu autonomni a tu bi trebalo biti puno lakše dostići autonomiju nego kod automobila. No to valjda nije nikom u interesu.

 

U svakom slučaju, Rimac se, poput Muska, zna jako dobro preseravati kad treba privući investitore.

justbob pet 9.7.2021 15:40

Mate je nedvojbeno pametan i svaka mu čast na uspjehu, njegov uspjeh je stvarno vrijedan divljenja i nimalo ne čudi da pobuđuje jal kod pojedinaca. Ne bi to mogao svatko čak i uz uvjete koje je on imao.

 

Međutim, činjenica je da će se svi uspješni poduzetnici složiti kako je najteže doći do početnog kapitala, "prvog milijuna", a Matino zaleđe koje mu je dalo vjetar u leđa ima ljagu koju je nemoguće saprati i to se ne može poreći. Kako ono kažu naši vrli tajkuni: "Ne pitajte me za prvi milijun, sve drugo ću vam reći."

 

Ima puno Mata, međutim nemaju nikakvo zaleđe, primorani su dobar dio svog dohotka trošiti na osnovne životne potrebe, umjesto na svoju ideju, nemaju nikoga da im uskoči s pozamašnom financijskom injekcijom i s kime bi podijelili rizik, pa je sve skupa vrlo vrlo neizgledno. Pogotovo s 33 godine (i manje, s obzirom da Mate nije krenuo raditi jučer).

 

 

picajzla0707 pet 9.7.2021 16:33
justbob kaže...

Kako ono kažu naši vrli tajkuni: "Ne pitajte me za prvi milijun, sve drugo ću vam reći." 

 daj barem citiraj onog tko to doista jest rekao, također je u autoindustriji

 

Henry Ford once said, "I am ready to account for any day in my life, but don't ask me how I made my first million." 

 

 

justbob pet 9.7.2021 17:16

Ja sam zapravo mislio na Rajića, nisam znao za Forda. Mada ta rečenica vrijedi za jako puno drugih, tako da... Bitna je poanta.

 

To me sjetilo kako sam jednom pročitao članak koji je analizirao bajke za djecu - bez obzira koliko je lik u priči pametan, spretan, lijep ili što god - ti isti likovi ne bi uspjeli da nije bilo pomoći magične kume vile ili neke druge natprirodne sile.  Zanimljivo kakve priče pričamo našoj djeci, a da nismo ni svjesni kakvu zapravo poruku šaljemo, a opet, univerzalna i sveprisutna je, zar ne?

Dr. Alien ned 11.7.2021 01:32
mario.L_hr kaže...
Možemo li se složiti oko jedne činjenice da su Rimac Grupa i Bugatti Rimac dva poslovna subjekta/tvrtke/kompanije?

 

 https://www.rimac-automobili.com/media/press-releases/rimac-and-bugatti-combine-forces-in-historic-new-venture/

 

picajzla0707 kaže...

itekako ima odgovora, probaj ponovo pogledat

a nećeš navesti da se je autorica sama posrala, iako je u naslov članka stavila, citiram, 'Porsche sad kontrolira 58,2% Rimca'

dno novinarskog uređivanja, i još serenda i svađa se kak je u pravu - jer brojke su brojke

 

 

Oni su samo prepisali ono sto je objavio Financial Times, sto je Mate Rimac takodjer objavio na svom Facebook profilu.

 

Zechina kaže...
mario.L_hr kaže...
Ajmo dalje. Jeli ti razlikuje vlasništvo i upravu te da li si svjestan da se ovdje radi o dva različita entiteta, dvije tvrtke, koje su međusobno povezane. Što pripada Porscheu u slučaju razdruživanje ne odlučuje Porsche.

 
Ma gle, i Pašalićev "peti ortak" ortački entitetski ugovor je bio lege artis, i na kraju vuk pojeo magare. a tko je jamio, jamio.
Zna se tko je platio štetu: domoljubni narod.

Ovaj dio "entieta" mi je pak najdraži:
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/oglasi/2629936.html

TVRTKA: RIMAC AUTOMOBILI d.o.o. za proizvodnju automobila - Trgovački sud
...
OSNIVAČI/ČLANOVI DRUŠTVA:

Integrated Asset Management (Asia) Limited, Britanski Djevičanski Otoci, broj iz registra: 176034, naziv registra: Teritorij Britanskih Djevičanskih Otoka, nadležno tijelo: Teritorij Britanskih Djevičanskih Otoka, OIB: 55401371974, Britanski Djevičanski Otoci, Road Town, Tortola, P.O. Box 957, Offshore Incorporations Centre; član društva

...ergo, entitet ulijeva povjerenje.
Btw, UK ( a n djevičanski otoci ) više nisu EU! 
(ako trebam nacrtati: Mamić +još deseci "Mamića" su nam pravno nedostupni u susjednoj BiH, a o jurisdikciji i sporovima sa ovim gore izlišno je govoriti.
Mate bi bio budaletina (što nije) da ne iskoristi ovaj potencijal (a učio je od najboljih).
Budimo pristojni i recimo da ima "odstupnicu" odn. plan B :)

Spoiler: sve ćemo to mi u konačnici platiti, desetljećima smo bankomat za adeze mega-projekte. No sikiriki.

 

Mate Rimac u RTL vijestima:

 

"Isto jedna važna stvar za napomenuti, znači mi smo hrvatski d.o.o., nemamo neku holding strukturu kao većina firmi, negdje, ne znam, Kajmanski otoci ili tako nešto, mi smo hrvatski d.o.o."

 

https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novosti/hrvatska/3449975/mate-rimac-otkrio-sto-ce-raditi-za-hyundai-i-kiu-te-je-li-jos-uvijek-vecinski-vlasnik-tvrtke/

 

Gdje je zaboravio spomenuti Britanske Djevicanske otoke:

 

Integrated Asset Management (Asia) Limited, Britanski Djevičanski Otoci, Broj iz registra: 176034, Naziv registra: Teritorij Britanskih Djevičanskih Otoka, Nadležno tijelo: Teritorij Britanskih Djevičanskih Otoka, OIB: 55401371974 (Prikaži vezane subjekte) Britanski Djevičanski Otoci, Road Town, Tortola, Vistra Corporate Services Centre, Wickams Cay II

 

https://sudreg.pravosudje.hr/registar/f?p=150:28:0::NO:28:P28_SBT_MBS:080712981

 

Koji gle cuda, ne samo da se spominju u Panama Papers aferi, nego su najpopularnije mjesto u citavoj aferi:

 

 

Koja koincidencija; 

 

PANAMA PAPERS U HRVATSKOJ: Rimčev investitor koristio koristio usluge tvrtke Mossack Fonseca

 

Nakon jučerašnjih velikih prosvjeda na Islandu, tamošnji premijer podnio je ostavku zbog afere Panama Papers, kad je u javnost procurilo da su i on i njegova supruga koristili off shore kompanije kako bi skrili investicije. A nakon što je Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara objavio svoja otkrića brojne su zemlje počele s istraživanjima.

 

Tri tvrtke. Tri klijenta, 22 dioničara. Svi oni povezani su panamskom tvrtkom Mossack Fonseca iz koje je iscurilo više od 11 milijuna povjerljivih dokumenata. Ima li među njima i onih koji su se bavili ilegalnim radnjama – istražuje ured za sprečavanje pranja novca. A u hrvatskom pak sudskom registru ime panamske odvjetničke tvrtke pojavljuje se uz ime tvrtke kolumbijskog Franka Kanajeta, inače jednog od investitora u Rimac Automobile.

 

https://hr.n1info.com/vijesti/a115415-rimcev-investitor-koristio-usluge-tvrtke-mossack-fonseca/

 

picajzla0707 kaže...

e sad, nije čudno da laik poput našeg forumaša doce vanzemaljca nema pojma o osnovama upravljanja poslovnih subjekata, no svakako jest čudno da neka ženska koja je na nekakvoj poziciji u nekakvom nazovi poslovnom časopisu nema pojma o tome ili da ima pojma, ali se namjerno pravi grbava kako bi obranila klikbejt naslov koji nema veze s vezom

 

Poslovni dnevnik je prepisao to iz Financial Timesa. Mate Rimac je taj clanak Financial Timesa objavio na svom Facebook profilu, mozda niti on ne zna tko, gdje i koliko ima udjela.

 

PaleRider kaže...

a complete redesign of our cities

 

Mislim da je ovo nužan uvjet za potpunu autonomiju.

 

Zanimljivo da tramvaji pa čak ni vlakovi još nisu autonomni a tu bi trebalo biti puno lakše dostići autonomiju nego kod automobila. No to valjda nije nikom u interesu.

 

U svakom slučaju, Rimac se, poput Muska, zna jako dobro preseravati kad treba privući investitore.

 

Robotaksije bez volana pete razine autonomije necete gledati 2023. u gradu koji u pojedinim dijelovima nema pitku vodu i kanalizaciju:

https://hr.n1info.com/vijesti/kandidati-za-izbore-obecaju-cuda-a-dijelovi-zagreba-nemaju-vodu-i-kanalizaciju/

Pored toga, posljednja stvar koja je Zagrebu potrebna je jos automobila na cestama, ono sto po pitanju javnog prometa treba je podzemna zeljeznica (primjerice ima ju cak Bratislava), a sto se tice cestovnog prometa, odlican primjer je da se sa rekonstrukcijom rotora nije dobilo nista, guzva se samo preselila, ono sto je potrebno su mostovi i decentralizacija, koja se unatoc dugogodisnjim najavama nije dogodila.

Widowmaker ned 11.7.2021 14:29
Dr. Alien kaže...
Mate Rimac u RTL vijestima:

 

"Isto jedna važna stvar za napomenuti, znači mi smo hrvatski d.o.o., nemamo neku holding strukturu kao većina firmi, negdje, ne znam, Kajmanski otoci ili tako nešto, mi smo hrvatski d.o.o."

 

https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novosti/hrvatska/3449975/mate-rimac-otkrio-sto-ce-raditi-za-hyundai-i-kiu-te-je-li-jos-uvijek-vecinski-vlasnik-tvrtke/

 

Gdje je zaboravio spomenuti Britanske Djevicanske otoke:

 

Integrated Asset Management (Asia) Limited, Britanski Djevičanski Otoci, Broj iz registra: 176034, Naziv registra: Teritorij Britanskih Djevičanskih Otoka, Nadležno tijelo: Teritorij Britanskih Djevičanskih Otoka, OIB: 55401371974 (Prikaži vezane subjekte) Britanski Djevičanski Otoci, Road Town, Tortola, Vistra Corporate Services Centre, Wickams Cay II

 

https://sudreg.pravosudje.hr/registar/f?p=150:28:0::NO:28:P28_SBT_MBS:080712981

 

To što jedan od mnogo investitora ima sjedište tamo ne znači da Rimac nije registrovan u HR...

Taj podatak koji si naveo je potpuno izvučen iz konteksta. Bilo ko je mogao investirati novac u kompaniju i biti član društva.

 

Evo i kompletna lista investitora sa tog linka:

 

Osnivači/članovi društva:

 

Mate Rimac, OIB: 46803936949 (Prikaži vezane subjekte)
Konšćica, Konšćica 125A
- član društva

 

Integrated Asset Management (Asia) Limited, Britanski Djevičanski Otoci, Broj iz registra: 176034, Naziv registra: Teritorij Britanskih Djevičanskih Otoka, Nadležno tijelo: Teritorij Britanskih Djevičanskih Otoka, OIB: 55401371974 (Prikaži vezane subjekte)
Britanski Djevičanski Otoci, Road Town, Tortola, Vistra Corporate Services Centre, Wickams Cay II
- član društva

 

NEW AUTOMOVILE DEVELOPMENT LLP, Velika Britanija i Sj. Irska, Broj iz registra: OC390059, Naziv registra: Registar društava Engleske i Walesa, Nadležno tijelo: Registar društava Engleske i Walesa, OIB: 10477809664 (Prikaži vezane subjekte)
Velika Britanija i Sj. Irska, West Midlands, B4 6 WR Birmingham, Two Snowhill
- član društva

 

ADRIANO MUDRI, OIB: 02855918231 (Prikaži vezane subjekte)
Samobor, Trg Antuna Mihanovića 5
- član društva

 

CONSULTING GROUP LIMITED, Hongkong, Broj iz registra: 1689507, Naziv registra: Registar društava, Nadležno tijelo: Registar društava, OIB: 62640261848 (Prikaži vezane subjekte)
Hongkong, Wanchai, Unit 2102, 21/F Bayfield Building, 99 Hennessy Road
- član društva

 

Paul E Runge, OIB: 32790833063 (Prikaži vezane subjekte)
Sjedinjene Američke Države, Lakewood Ranch, Blythefield Terrace 13411 0
- član društva

 

CAMEL GROUP CO., LTD, Kina, Broj iz registra: 91420600706893517D, Naziv registra: Uprava za industriju i trgovinu grada Xiangyanga, Nadležno tijelo: Uprava za industriju i trgovinu grada Xiangyanga, OIB: 86748611558 (Prikaži vezane subjekte)
Gucheng, Zona za ekonomski razvoj / Gushui Rd. 16
- član društva

 

HYUNDAI MOTOR COMPANY, Koreja (južna), Broj iz registra: 110111-0085450, Naziv registra: Centralni registarski ured u Seulu, Nadležno tijelo: Centralni registarski ured u Seulu, OIB: 29289649780 (Prikaži vezane subjekte)
Seoul, Seocho-gu, Heolleung-ro 12
- član društva

 

KIA CORPORATION, Koreja (južna), Broj iz registra: 110111-0037998, Naziv registra: Centralni registarski ured, Nadležno tijelo: Centralni registarski ured u Seulu, OIB: 81085044386 (Prikaži vezane subjekte)
Seoul, Seocho-gu, Heolleung-Ro 12
- član društva

 

Porsche Investments GmbH, Njemačka, Broj iz registra: HRB 769358, Naziv registra: Trgovački registar B, Nadležno tijelo: Prvostupanjski sud u Stuttgartu, OIB: 37828131228 (Prikaži vezane subjekte), EUID: DEB8534.HRB769358
Njemačka, Stuttgart, Porscheplatz 1
- član društva

 

KINGRICH INVESTMENTS LIMITED, Hongkong, Broj iz registra: 1843672, Naziv registra: Registar trgovačkih društava Hong Kong, Nadležno tijelo: Registar trgovačkih društava Hong Kong, OIB: 89587249841 (Prikaži vezane subjekte)
Wanchai, 103 Hennessy Road, Yue Hing Building 17F
- član društva

 

Neurone R SA, Luksemburg, Broj iz registra: B247554, Naziv registra: Registar trgovačkih društava Luksemburga, Nadležno tijelo: Registar trgovačkih društava Luksemburga, OIB: 16908617911 (Prikaži vezane subjekte)
Luxembourg, rue de l' Eau 18
- član društva

 

1741 Alternative Investments SICAV, Lihtenštajn, Broj iz registra: FL-0002.552.747-4, Naziv registra: Ministarstvo pravosuđa Kneževine Lihtenštajn, Nadležno tijelo: Ministarstvo pravosuđa Kneževine Lihtenštajn, OIB: 85738904054 (Prikaži vezane subjekte)
Lihtenštajn, Vaduz, Bangarten 10
- član društva

picajzla0707 ned 11.7.2021 15:52
Dr. Alien kaže...

Oni su samo prepisali ono sto je objavio Financial Times, sto je Mate Rimac takodjer objavio na svom Facebook profilu.

 

Poslovni dnevnik je prepisao to iz Financial Timesa. Mate Rimac je taj clanak Financial Timesa objavio na svom Facebook profilu, mozda niti on ne zna tko, gdje i koliko ima udjela.

ne nisu samo prepisali, kao što nemaš pojma o biznisu, nemaš očito pojma niti o novinarstvu i uređivanju

15 godina sam novinar, dobar dio toga urednik upravo u novinarstvu specijaliziranom za teme gospodarstva i ovo što je izvela ženska iz poslovnog dnevnika je dno dna

 

ponajviše od svega je dno njezino uporno serendanje kak je u pravu, a nije, i to joj je objašnjeno

novinar bi MORAO prihvatiti da nije u pravu kad nije u pravu i demantirati vlastiti članak, a ne insistirati na idiotarijama

to što babac uvrijeđeno prdi kako su 'brojke točne, a točan je i naslov' je samo nezin uvrijeđeni ego jer se netko usudio ispraviti je

 

ne, porsche nema kontrolni paket niti u jednoj od tvrtki, samim time nema niti kontrolu, dakle naslov je pogrešan i neistinit

Dr. Alien ned 11.7.2021 16:34
mario.L_hr kaže...
Nisi odgovorio na moje pitanje već su linkao priopćenje Rimac Automobila koje potvrđuje ono što ja pričam. Da li to znači da se slažeš? 

 

Raspravili smo to, ali kad bas inzistiras na pisanom odgovoru, odvojeni su subjekti, sto se vidi i iz slike.

 

Widowmaker kaže... 

To što jedan od mnogo investitora ima sjedište tamo ne znači da Rimac nije registrovan u HR...

 

Nigdje nisam napisao da nije registriran u HR.

 

Widowmaker kaže... 

Taj podatak koji si naveo je potpuno izvučen iz konteksta. Bilo ko je mogao investirati novac u kompaniju i biti član društva.

 

Evo i kompletna lista investitora sa tog linka:

 

Sve pise na linku kojeg sam stavio, dakle pojedini osnivaci/clanovi drustva jesu sa vec spomenutih Britanskih Djevicanskih Otoka.

 

picajzla0707 kaže...

ne nisu samo prepisali, kao što nemaš pojma o biznisu, nemaš očito pojma niti o novinarstvu i uređivanju

15 godina sam novinar, dobar dio toga urednik upravo u novinarstvu specijaliziranom za teme gospodarstva i ovo što je izvela ženska iz poslovnog dnevnika je dno dna

 

ponajviše od svega je dno njezino uporno serendanje kak je u pravu, a nije, i to joj je objašnjeno

novinar bi MORAO prihvatiti da nije u pravu kad nije u pravu i demantirati vlastiti članak, a ne insistirati na idiotarijama

to što babac uvrijeđeno prdi kako su 'brojke točne, a točan je i naslov' je samo nezin uvrijeđeni ego jer se netko usudio ispraviti je

 

Danasnje tuga od "novinarstva" bazirana je na copy-paste clancima i prijevodima stranih clanaka. Ti strani clanci mogu biti pisani od novinara koji dobivaju nagrade poput Journalist of the Year, European Press Prize, Pulitzer, itd., a gdje na kraju ispadne da su price netocne ili u potpunosti izmisljene, kao sto je to bio slucaj s npr. Janet Cooke, Claas Relotiusom i drugima.

Da se vratimo na clanak, urednica Poslovnog dnevnika u komentaru se poziva na podatke iz vec spomenutog Financial Timesa, te kao sto je vec navedeno, Mate Rimac upravo taj clanak Financial Timesa objavljuje na svom Facebook profilu.

 

picajzla0707 kaže...

 

ne, porsche nema kontrolni paket niti u jednoj od tvrtki, samim time nema niti kontrolu, dakle naslov je pogrešan i neistinit

 

 Vecina medijskih naslova i clanaka vezanih za Rimca je pogresna i neistinita, ali u tome ocigledno ne vidite apsolutno nikakav problem.

 

picajzla0707 ned 11.7.2021 18:02
Dr. Alien kaže...

1. Danasnje tuga od "novinarstva" bazirana je na copy-paste clancima i prijevodima stranih clanaka. Ti strani clanci mogu biti pisani od novinara koji dobivaju nagrade poput Journalist of the Year, European Press Prize, Pulitzer, itd., a gdje na kraju ispadne da su price netocne ili u potpunosti izmisljene, kao sto je to bio slucaj s npr. Janet Cooke, Claas Relotiusom i drugima.

Da se vratimo na clanak, urednica Poslovnog dnevnika u komentaru se poziva na podatke iz vec spomenutog Financial Timesa, te kao sto je vec navedeno, Mate Rimac upravo taj clanak Financial Timesa objavljuje na svom Facebook profilu.

 

picajzla0707 kaže...

 

ne, porsche nema kontrolni paket niti u jednoj od tvrtki, samim time nema niti kontrolu, dakle naslov je pogrešan i neistinit

 

 2. Vecina medijskih naslova i clanaka vezanih za Rimca je pogresna i neistinita, ali u tome ocigledno ne vidite apsolutno nikakav problem.

 

1. nema veze jel se netko u članku poziva na podatke iz drugih medija, taj članak poslovni dnevnik naziva svojim vlastitim tekstom

kad bi bio čisto prenošenje, onda bi se u uvodu naveo izvor, eventualno kratko objašnjenje o čemu se radi i pod navodnicima bi se kopirao cijeli tekst

 

da pokušam objasniti - u slučaju da je netko optužio poslovni dnevnik da su kopipejstali članak iz drugih medija, oni bi se branili kako je tekst napisan samostalno, a da su - njima u prilog - još i spomenuli da je i financial times pisao o tome

samu brojku od 58% vlasništva (i posljedično tome zaključak o 'kontroli') su naveli u tekstu bez da su se pozvali na financial times

za brojku bi se branili da je to bar lako izračunati, za zaključak o kontroli naveli bi da je njihov vlastiti obzirom na 'većinsko vlasništvo'

međutim, problem je u tome što donose krive zaključke jer posredno vlasništvo preko manjinskog udjela u rimac grupi ne znači da se njihov udio od 45% u bugattiju povećava na preko 50% i time da stječu kontrolni paket

 

to joj je pejković fino objasnio (slika dolje), na što ona odbija priznati pogrešku i nastavlja insistirati na svojem besmislenom izračunu (i pozivajući se na ft, ne kao izvor informacije i krivca za grešku, nego kao neku vrst potvrde, iako je članak u drugim medijima daleko od apsolutne potvrde kojom bi njezine tvrdnje postale točne, jer i drugi mediji mogu pogriješiti)

 

u svakom slučaju ženska je gadno zabrljala i još gadnije zabrijala

 

2. kakve veze imaju sad drugi članci s ovom raspravom?

ponašaš se kao dječačić koji jedinicu iz matematike mami pravda pozivajući se na jedinice drugih učenika u ostalim predmetima, nit je mamu briga za druge učenike, nit drugi predmeti imaju veze s matematikom

 

EDIT

da malo skrenem temu na nešto što izmiče u ovom svemu

ono što je najbitnije u ovom poslu porschea i rimca, a što je i sama ženska iz poslovnog dnevnika mogla saznati kad se već upustila u raspravu s likovima iz rimca (samo da joj ego nije jači od novinarskog nagona), je pitanje - što je porsche dobio za 55% vlasništva nad bugattijem

 

udio u rimcu im se nije povećao, rimac nije iskeširao lovu, dakle pitanje je što je to točno porsche dobio, što piše u ugovoru

pretpostavljam nekakav ekskluzivni ugovor na buduću tehnologiju, no bilo bi lijepo da je kokoš, umjesto svađanja, pokušala doznati tu informaciju i njome dobiti nešto što niti financial times, a ni drugi mediji nemaju i samim time imati kvalitetniji članak u poslovnom dnevniku

cvaja997 ned 11.7.2021 18:39
southy kaže...
tenac kaže...
Faded4 kaže...

A Porsche u Rimac Automobili ima 24% vlasnistva. 45%+(55*24%)=58.3%.

 kad bi to tako funkcioniralo, ali ne funkcionira

Majstor je maknuo svoj post sa matematikom, dobro da si ga citirao

 

Eto, živi dokaz da forum educira ljude, možda čak počne i simpatizirati Rimca

 Koliko god želim, ne mogu shvatit ovog majstora matematike. Jel ti kužiš o čemu priča čovjek?