encoding pet 24.9.2021 21:19

Prosječne izmjerene brzine na Ookli su porasle... ali što to znači? Jesu li

  • operateri povećali brzine ili
  • je samo više korisnika mjerilo brzinu pa se dobio "stvarniji" prosjek? 

 

Netko bi mogao reći da se na Ooklu ide mjeriti brzina kad nešto ne valja (npr vidiš da ti "šteka" net pa izmjeriš i uvjeriš se da imaš samo 2, 5 ili 10Mbps. 

 

Ili je moguće da dio ljudi koji rade od doma imaju veće brzine pa su oni više mjerili za vrijeme pandemije i time podigli prosjek. 

 

Citirano izvješće tvrdi

 

9 out of 10 Europeans have not changed their internet subscription type during 2020

 

Dakle ljudi nisu mijenjali uslugu i time dobili višu brzinu, nego smo tijekom pandemije dobili točnije brojke o brzinama koje su korisnici već imali.

Vule pet 24.9.2021 21:34

Meni je prika diga sa 50 mbps na 500 download, upload sa bitce 10 na 250.

Ja sam diga sa 12 na 15 download, upload sa 0.8 na 1 mbps.

U prosjeku imamo 250 mbps dl i 125 upload. Obojica smo podigli brzinu za neki postotak.

Meni apsolutno nijedan operater nemoze obećati ikakvo poboljšanje. A1 je bio iskren i rekao da ne planiraju optiku uvoditi u skoro vrijeme.HT je 4 godine obecavao kracenje petlje, vise ne obecaju. 4G(5G) nije opcija jer sam u turističkom mjestu blizu aerodroma. Tu je opet jedino A1 bio iskren i rekao da nebi preporučili mobilnu mrezu tu.

ranko091 pet 24.9.2021 22:03
Vule kaže...
.... 4G(5G) nije opcija jer sam u turističkom mjestu blizu aerodroma. Tu je opet jedino A1 bio iskren i rekao da nebi preporučili mobilnu mrezu tu.

 5g je dobra opcija. stric je mjerio usred grada (Rijeka) neki dan 1000 mbita down i 125 mbita upload. to znači da će čvorovi prodisati. sa 8 puta većom propusnoću nego što je sada moguće. a rasterećenje čvorova je ono što je najbitnije.

ZovemseZoranidolazimizRijeke pet 24.9.2021 22:10

Nije se povećala brzina ništa, molim ne prikazujte lažne ili neprovjerene vijesti.

Imam dokaze ako vam treba, ne samo kod mene nego i kod obitelji, ali i i kontakata, nikome se brzina interneta nije povećala.

 

Ne shvaćam ovakve vijesti, ne vode konstruktivnoj diskusiji.

 

 

Hvala i lp.

zelenapaprika pet 24.9.2021 22:26

U mom slučaju, dosadašnji tok pandemije izgurao sam na na 6 godišnjoj VDSL vezi čija se brzina promijenila tek prije 2-3 tjedna za koji postotak (megabit) nabolje, ali ništa spektakularno. Međutim, od prošlog tjedna, A1 na mojoj adresi nudi 0,7-1 gigabit na kablu.To je već pomak. Međutim, nitko od susjeda nije informatički pismen i svi moji pokušaju da istestiraju svoju postojeću vezu i kažu mi svoju stvarnu brzinu, pali su u vodu.

ranko091 sub 25.9.2021 08:07
ludizao kaže...
ranko091 kaže...
a rasterećenje čvorova je ono što je najbitnije.

 

Kako kome. Meni je najbitniji odnos uloženo dobiveno. Dok promet u paketu ne bude barem deset puta veći, za sličnu cijenu, 5G mi ne znači ništa. 

 a koliko je to prometa potrebno? prije sam imao tele2 sa 1TB i uvijek mi je falilo. znači za mene ispod 10TB paket ni u ludilu. vratio sam se na žicu i sad sam oko 2-3TB. ali ja sam kako bi se reklo debelo van prosječni korisnik. ostatak hrvatske funkcionira i sa 20-30 giga mjesečno, neki i do 100giga. gameri imaju problem s velikim instalacijama, ali opet su to manjine u statitstici.

 

dax-lax sub 25.9.2021 10:09
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Nije se povećala brzina ništa, molim ne prikazujte lažne ili neprovjerene vijesti.

Imam dokaze ako vam treba, ne samo kod mene nego i kod obitelji, ali i i kontakata, nikome se brzina interneta nije povećala.

 

Ne shvaćam ovakve vijesti, ne vode konstruktivnoj diskusiji.

 

 

Hvala i lp.

 Kako kome. Jaska je dobila optiku, a okolica kraće linije. Osobno sam izvan grada pa mi je brzina sa 7/0,5 skočila na 60/15 u osnovnom paketu a može biti 120/50 na bakru, ukoliko to zatražim. Po meni je to popriličan skok u koroni. 

ihush sub 25.9.2021 11:25
encoding kaže...

..

Dakle ljudi nisu mijenjali uslugu i time dobili višu brzinu, nego smo tijekom pandemije dobili točnije brojke o brzinama koje su korisnici već imali.

 -nije čak ni to.. :)

 

primjeri, umjesto pandemije (koja postaje milestone-oznaka, kriterij za sve pa i ono s čime nema direktne veze..) možemo staviti npr za vrijeme plenkovića, za vrijeme suše-poplave-potresa, za vrijeme trumpa, .. ili neke konstelacije zvijezda.. no to zapravo nije to, nego obična evolucija-razvoj tehnologije-ITa, telekomunikacija-računala-mreže...

 

-naravno da je brzina veća, stvarna-realna-teoretska-moguća danas, nego što je bila jučer, prije desetljeća i više.. dok naravno da netko ima i lošije danas.

-recimo mrežna oprema, prije desetljeća je ugl router bio fast-100mbps.. sad dobar dio korisnika ima gbe-1000mbps, neovisno o internetu da ga i nema, interna mreža tad omogućava veće brzine, kao usko grlo tj tek kad postoji takva oprema na strani servera+klijenta može se pojaviti i linija koja će iskoristiti te moguće veće brzine, obrnuto bi bilo beskorisno tj usko grlo i korisnik bi bio ograničen routerom-switchem (mrežnom karticom).. neovisno da mu operater omogući recimo gigabitni optika internet.

 

-pandemija s tim ima veze ako gledamo rad od kuće, online školu i sl. .. no ekšli nema, jer je to kao tehnologija-mogućnost postojalo, samo se promet-zarada kupnjom opreme povećala konkretnim branšama npr za kupnju web kamere koje su već neko vrijeme zamle-nestale/stagnirale.. možda je čak povećana prodaja/proizvodnja npr slišalica s microfonom, možda i stolica-fotelja za kućne juzere koji su satima sjedili na nekom običnom stolcu.. možda je povećana dostava pizza kao i broj servisa-online koji nude neke takve usluge kao dostavu.. a naravno kad se poveća potražnja-promet tad se i taj dio infrastrukture pojača, ceste-željeznica pa tako i optika-telekomunikacije, tj ako u nekom selu od 2-čovjeka telekom nema interesa ulagati jer nema dovoljno potrošača, pandemija i lockdown to možda promjeni i umjesot da rade na poslu rade od kuće .. i tad operater ima interes-zaradu, jer više nisu zainteresirana samo 2-čovjeka nego veći broj koji je komercijalno zanimljiv operateru..

 

 

a ht-tcom i optika, priča za sebe.. stvarni radovo, kopanje-optika.. obavljeno prije 3-4god čitav kvart do centrale-pošte.. i od tad je optika na dohvat ruke no nije bila spojena.. jer bi kao glavni morao dozvoliti pristup konkurentima + .. čekanjem su povukli eu fondove za investicije, koje su već obavljene par godina prije, no nakon fondova čarobnim štapićem se stvorio priključak i unazad godinu imamo opet raskopane ulice za posljednjih 2m spajanja kuće-zgrade na već postavljenu liniju koja je tu već duže.. i koja tad iz interesnih razloga nije spojena (a vidimo da je to poslovno pametno od tcoma.. ako ništa za eu fondove). Koliko s tim ima veze pandemija? .. nikakve, tj to je projekt od unazad 5god i ide neovisno o pandemiji, dok se samo recimo reklame prilagode trenutnom stanju na tržištu ili iskorištavanje situacije kao legitimni oportunizam u reklami kao neka empatija i briga za korisnika i sl.

 

-operater to ne radi zbog mene, mog interesa-koristi, nego zbog sebe i svog interesa, naravno razvoj ide neovisno o pandemiji, godišnjem dobu, ratovima .. pa i cijeni goriva, tako ćemo ipak imati veće brzine sutra, neki već danas .. dok u mom slučaju nije baš ništa promjenjeno tj nema veze s pričom o optici tcoma jer sam na toj lokaciji na coaxu desetljećima.. + tražio i optiku. Čistom konkurencijom, cijenom-cjenknjem dobio 200mbps za ugovornu, ne napretkom tehnologije, ista oprema, ista žica, isti modem.. pandemija? ima veze s tim kao i boja cipela, kao i plenki, kao i požar u kaliforniji ili poplava u dojču ili potresi kod nas.. nikakve, mada će reklama možda sugerirati da je tako.

zelenapaprika sub 25.9.2021 13:16
Entry Point kaže...

Prosječna, da, jer su u velikim gradovima povukli više optike. Svi ostali djelovi zemlje su praktički na dial-upu. Zahvalite centralizaciji. Briga njih za manje sredine i ruralne djelove.

 Nije točno.

 

Da krenem od velikog grada, konkretno Zagreba. Ne, u Zagrebu ne nude optiku šakom i kapom na ulici. Prvo se pokriva Novi Zagreb zbog gustoće naseljenosti i samim time potencijalnih korisnika, a potom takozvani elitni kvartovi (sve se lijepo vidi na karti grada). Najnovij primjer je Telemach. Na njihovom Webu pronađi popis kvartova koje će prvo pokriti optikom - to je Novi Zagreb. Ostalo kad dođe na red. U prvom redu mislim na HT kao najvećeg igrača na tržištu. U Zagrebu je dodatno malo bolja situcija zahvaljujući A1 i kabelskom internetu jer je A1 preuzeo gotovu DCM/Bnet infrastrukturu koju i dalje prodaje i nudi sve veće brzine, barem na papiru.

 

Manje sredine su isto pokrivene. Doduše, kako koja, ali neke jesu. I to prilično dobro. Primjer - Vinkovci, zatim projekt RUNE oko Rijeke lovom iz EU strukturnih fondova ili ovaj primjer: https://www.t.ht.hr/press-centar/objave-za-medije/5344/Hrvatski-Telekom-implementirao-besplatan-WiFi-Internet-u-Donjoj-Stubici-Bistri-i-Dugopolju.html.

 

Ako nema ni toga, onda će svemoćni 5G riješiti problem.

 

Zaključak: slika pokrivenosti Hrvatske raznim tehnologijama vrlo je šarena.

 

zelenapaprika ned 26.9.2021 10:12
boatenga kaže...

Neka onda naplaćuju u skladu kakvu uslugu pružaju..

Recimo imaš 4Mbps down preko žice to vrijedi 40 kuna mjesečno, a ne 200 kuna mjesečno.

I tako dalje.

 S tim se slažem, ali to nećemo dočekati. Tako da sada višu cijenu plaća onaj koji je na bakru i ima stariji ugovor (više do 200 kuna za telefon i internet) od nekoga tko je na optici i plaća manje (manje od 200 kuna za telefon i internet). Apsurdno, ali tako je.

ihush ned 26.9.2021 10:38
zelenapaprika kaže...
boatenga kaže...

Neka onda naplaćuju u skladu kakvu uslugu pružaju..

Recimo imaš 4Mbps down preko žice to vrijedi 40 kuna mjesečno, a ne 200 kuna mjesečno.

I tako dalje.

 S tim se slažem, ali to nećemo dočekati. Tako da sada višu cijenu plaća onaj koji je na bakru i ima stariji ugovor (više do 200 kuna za telefon i internet) od nekoga tko je na optici i plaća manje (manje od 200 kuna za telefon i internet). Apsurdno, ali tako je.

 -zapravo to već postoji (ali je recimo prikriveno, šuti se o tome, dok se govori o bezvezarijama i ajfonima-facebooku itd..) .. npr svaki duži prekid, neisporučivanje ugovorene usluge, nakon 15 dana kreće plaćanje penala 10kn sat, 240kn dan.. ako bi operater ugovorio recimo 100mbps brzinu i isporučivao manje od 70/80% ugovorenog, recimo oprerećenje ili loša linija.. tad se to može iskoristiti, no tad operater u pravilu neće ugovoriti takav ugovor, .. mada agenti znaju svašta ugovoriti pa i ono što ne postoji. Problem je samo procedura, hakom, kao i formalne žalbe + rokovi za to izgurati dok u tom roku operater može sve ispraviti.

-drugi dio .. kao 4mbps je nacionalni minimum, kojeg nacionalni koncesionar kao ht mora ispuniti za svakog korisnika.. ako ne osigura, plaća penale ili gubi nacionalnu koncesiju.. naravno to se još nije desilo jer hakom je podstanar tcoma.. previše sukoba interesa i mulja da bi to bilo lako-jednostavno .. čak i to da je recimo javnije poznato, nego se o tome govori potiho.. kao da ne postoji zakon-pravila itd.

-svaki ugovor je dvostrana obveza, korisnik-kupac da će platiti ugovoreno, dok operater da će ugovoreno isporučiti.. svako kršenje je stvar penala tj snošenja troška ugovorenog.. i već par godina posotji ta klauzula o 10kn sat.. no šuti se.

zelenapaprika ned 26.9.2021 13:50
ihush kaže...
zelenapaprika kaže...
boatenga kaže...

Neka onda naplaćuju u skladu kakvu uslugu pružaju..

Recimo imaš 4Mbps down preko žice to vrijedi 40 kuna mjesečno, a ne 200 kuna mjesečno.

I tako dalje.

 S tim se slažem, ali to nećemo dočekati. Tako da sada višu cijenu plaća onaj koji je na bakru i ima stariji ugovor (više do 200 kuna za telefon i internet) od nekoga tko je na optici i plaća manje (manje od 200 kuna za telefon i internet). Apsurdno, ali tako je.

 -zapravo to već postoji (ali je recimo prikriveno, šuti se o tome, dok se govori o bezvezarijama i ajfonima-facebooku itd..) .. npr svaki duži prekid, neisporučivanje ugovorene usluge, nakon 15 dana kreće plaćanje penala 10kn sat, 240kn dan.. ako bi operater ugovorio recimo 100mbps brzinu i isporučivao manje od 70/80% ugovorenog, recimo oprerećenje ili loša linija.. tad se to može iskoristiti, no tad operater u pravilu neće ugovoriti takav ugovor, .. mada agenti znaju svašta ugovoriti pa i ono što ne postoji. Problem je samo procedura, hakom, kao i formalne žalbe + rokovi za to izgurati dok u tom roku operater može sve ispraviti.

-drugi dio .. kao 4mbps je nacionalni minimum, kojeg nacionalni koncesionar kao ht mora ispuniti za svakog korisnika.. ako ne osigura, plaća penale ili gubi nacionalnu koncesiju.. naravno to se još nije desilo jer hakom je podstanar tcoma.. previše sukoba interesa i mulja da bi to bilo lako-jednostavno .. čak i to da je recimo javnije poznato, nego se o tome govori potiho.. kao da ne postoji zakon-pravila itd.

-svaki ugovor je dvostrana obveza, korisnik-kupac da će platiti ugovoreno, dok operater da će ugovoreno isporučiti.. svako kršenje je stvar penala tj snošenja troška ugovorenog.. i već par godina posotji ta klauzula o 10kn sat.. no šuti se.

 Taj koji može iskoristiti tih 10 kuna na sat je stvarno u groznom položaju. Ima ljudi kojima je stabilna internetska veza nepoznat pojam. I muče se s jedino dostupnim operaterom. Uzmi ili ostavi.

 

Situacija s internetom u Hrvatskoj doista jest šarena. Negdje je raj, a negdje je pakao. I normalno je da oni koji ovdje šalju screenshotove s gigabitnom brzinom uživaju u njoj. I neka uživaju. A zašto ne bi? Dok netko ne može dočekati da operater sredi hrđavi otvoreni ormarić na cesti kojeg psi zapišavaju kod svake šetnje.

 

I nikada taj razvoj neće biti ravnomjeran jer je operateru najbitniji profit. Što je razumljivo jer zbog profita postoji.

 

Od mog prvog modema do danas proći će uskoro 30 godina. U tih 30 godina dogodilo se jako malo i sav razvoj ide jako sporo. Po forumima su se uvijek javljali pojedinci koji su radili kod operatera X i pisali - evo, samo što nije ovo, samo što nije ono. I cimali su ljude nekakvim najavama iz samo njima znanih razloga. Na terenu toga nije bilo ili je bilo za šačicu privilegiranih.

 

Nije mi jasno ZA KOGA sve te firme kooperanti provlače silne kilometre kablova? Gledam ih zadnjih 15-20 godina po Zagrebu. Za koga? Firmu XY? Državu? Vojsku? Za koga? Sutra će opet negdje netko provlačiti kablove po šahtovima. Za koga? Jer nakon tog provlačenja nisam nikada vidio da dogodilo išta novoga u tih 15-20 godina.

 

Zbilja se nadam da će Telemach protresti tržište fiksnog interneta, kao što je to Tele2 radio za mobilnu telefoniju, općenito. A1 se je već pokrenuo i ponegdje nudi 1 gigabit na koaksijalnom kabelu (nudi negdje i optiku slične brzine) uz vrhunski Fritzbox uređaj. I ostaje HT.

Sarenn pon 27.9.2021 04:20

Je vidim kako se trgaju i kako je internet brzina porasla. To su bajke za malu djecu. 6 godina vec nemogu dalje na bakru od 50/10 i to je maksimum. Lopovlikum me derao za skoro 600 kuna jedno vrijeme dok nisam otisao na Iskon, gdje sam vec 4 godine. Bas dok ovo pisem crko internet u cijelom kraju preko kabla, bar mobilni jos radi, nitko nema pojma zasto. Zoves tehnicare - ah bit ce za 3 dana maks (vidjet cemo i to). Toliko o stabilnosti i kvaliteti smeca koje se prodaje u ruralnim djelovima.

ranko091 sri 29.9.2021 09:07
ludizao kaže...
ranko091 kaže...
a koliko je to prometa potrebno? prije sam imao tele2 sa 1TB i uvijek mi je falilo. 

 

Imao si 1TB na max brzini? Koliko znam, teleoperateri smanjuju brzinu nakon što prekoračiš dnevni/mjesečni limit.

 pa pokućni  je nudio 1tb po max brzinama. prekoračenje je spuštalo brzinu na 1/1mbit. što je bilo očajno. ali sam se krpao sa susjedovim internetom (20/2) kad bih probio.