Visak čet 30.9.2021 10:54
WadeWilson kaže...
Visak kaže...
Uglavnom se slažem, samo što je EU upravo 'fašističko-komunistička država koja se miješa u sve' (što je u redu), pa si tu malo u kontradikciji.

Nije problem socijalna država, nego privatizacija države od nekih društvenih skupina.

 Naravno da nije, namjerno ili ne miješaš socijalizam i socijalnu državu. To nikako nije isto, pitaj šveđane. Hrvatska država je većinska vlasnica avio kompanije (CA), banke (HPB), osiguravajućeg društva (CO), nekakvih polu-propalih tvornica svega i svačega. To je socijalizam, kontrola nad sredstvima proizvodnje. To se u EU ne prakticira.

 Ne možeš reći da se EU ne miješa u sve.

 

Njemačka je vlasnik 32% DTa. A ima toga još.

Vlasništo države nad tim poduzećima je puno manji problem od toga da vladajući koriste poluge moći da javni novac preusmjeravaju u svoje džepove i podmazuju isključivo svoju biračku bazu. Mi nemamo poštenu tržišnu utakmicu u kojoj bi sposobni poduzetnici mogli uspješno poslovati, nego se sve svodi na to koga od vladajućih znaš. Ugovore s državnom i lokalnom upravom dobivaju firme s jednim zaposlenim, koje onda uzimaju podizvođače. Ti podizvođači zato manje zarade i ne mogu širiti poslovanje i zapošljavati više ljudi, pa vremenom postati lokalni lideri i širiti se na druge države. Jer to je mehanizam za uspjeh nacionalnog gospodarstva i bez malih firmi koje rastu uvijek će tuđe firme dominirati. To je ono što suštinski uništava naše gospodarstvo, a ne loša turistička sezona ili uvođenje eura. EU nam je jedina nada jer svojim 'fašističko-komunističkim' miješanjem u sve može nas malo po malo natjerati da to mijenjamo. I zato je što čvršća integracija s EU dobra stvar.

WadeWilson čet 30.9.2021 11:12
Visak kaže...

 Ne možeš reći da se EU ne miješa u sve.

 

 Nisam to ni rekao  Ne postoji ekonomija u svijetu gdje država nema neki utjecaj. Stvar je da se Hrvatska puno više miješa u ekonomiju od zemalja zapadne Europe i ja u tom vidim ogromni problem. U RH je narušena tržišna utakmica na mnogim tržištima zbog države i našeg mentaliteta, koji je poslijedica 60 godina indoktrinacije komunizmom.

Old Iggy čet 30.9.2021 11:23
WadeWilson kaže...
Visak kaže...

 Ne možeš reći da se EU ne miješa u sve.

 

 Nisam to ni rekao  Ne postoji ekonomija u svijetu gdje država nema neki utjecaj. Stvar je da se Hrvatska puno više miješa u ekonomiju od zemalja zapadne Europe i ja u tom vidim ogromni problem. U RH je narušena tržišna utakmica na mnogim tržištima zbog države i našeg mentaliteta, koji je poslijedica 60 godina indoktrinacije komunizmom.

Nije toliki problem što se miješa već se miješa na loš / nekvalitetan način.

Cansee čet 30.9.2021 11:29

 

sad znam da je ovo glupavo mišljenje, al majke mi meni je dovoljno da vidim one idiote suvereniste, konzervativce i čiste stranke prava da su protiv uvođenja eura i ja sam odmah za euro. A što je najgore ja jesam i konzervativniji i nekakav desni centar, ali od ove ekipe mi se bljuje, kakvi antitalenti život ti jebem

Visak čet 30.9.2021 11:41
WadeWilson kaže...

 U RH je narušena tržišna utakmica na mnogim tržištima zbog države i našeg mentaliteta, koji je poslijedica 60 godina indoktrinacije komunizmom.

 Ta priča s komunizmom je samo izgovor. Mentalitet je takav kakav je, na hercegovački su utjecali Turci, i oni sada svaku državu vide kao nešto što treba varati, ali ne možeš se dovijeka izvlačiti na Turke. Činjenica je da smo takvi kakvi jesmo, a nismo se spremni mijenjati, jer smo si super takvi (niškoristi) kakvi jesmo. Tradicija nam je zakurac a dičimo se tradicionalnošću.

 

Bilo je neko istraživanje podržavate li tezu 'Država nam je u banani, ali naša kultura je superiorna drugima'. Naravno u najšugavijim zemljama (uključujući našu) je bio najveći postotak slaganja.

all_or_nothing čet 30.9.2021 11:42

sve i da nastane jedna globalna svjetska vlada, jedan novac i ukinu se nacije, države i mlijeko u tetrapaku - opet bi pametniji, sposobniji, organiziraniji, agresivniji i pohlepniji pokupili lokalno vrhnje.

nema to nikakve veze ni sa demokracijom ni lopovskim ili konjušarskim mentalitetom. neki se jednostavno bolje snalaze, kakvo god društveno uređenje ili valutu im uvališ.

svi ostali rade i kukaju ili ne rade i jednako kukaju... radili ne radili sanjaju da su oni kraljevi.

Old Iggy čet 30.9.2021 12:07
all_or_nothing kaže...

sve i da nastane jedna globalna svjetska vlada, jedan novac i ukinu se nacije, države i mlijeko u tetrapaku - opet bi pametniji, sposobniji, organiziraniji, agresivniji i pohlepniji pokupili lokalno vrhnje.

nema to nikakve veze ni sa demokracijom ni lopovskim ili konjušarskim mentalitetom. neki se jednostavno bolje snalaze, kakvo god društveno uređenje ili valutu im uvališ.

svi ostali rade i kukaju ili ne rade i jednako kukaju... radili ne radili sanjaju da su oni kraljevi.

Nije to samo snalaženje, to je kreiranje kompletne parauprave na način privlačenja onih koji ne znaju, ali su poslušni.

Ima brdo pametnih ljudi u RH, ali ne mogu proći kroz sito kvazibiranja i stranačkih "hijerarhija".

 

Kad me netko pita što mislim o ljudima koji vode državu samo ih pitam da mi navedu pet ljudi u politici kojima bi dao novčanik da upravljaju tvojim troškovima mjesec dana.

Samo mjesec.

A svi im dajemo enormne pare svaki mjesec, bez pravog feedbacka što se zbiva.

all_or_nothing čet 30.9.2021 13:20

takva se struktura ruši jedino iznutra. ne izvana, kao što smo se nadali da će nas urediti eunija ili sada euro. da ne bi.

meni je toliko glumpasto čitati kuknjavu kako su sve preuzeli hdz-ovci/hercegovci/kriminalci/tko god i da se više ništa ne može... kome je zabranjeno sudjelovati u stranci? kome je onemogućeno školovanje? rad? 

imaš, naravno, daleko manje prednosti u startu ako nisi dio struktura koje drmaju, ali ako nisi iskoristio mogućnost free školovanja, ako nisi vrijedan i sposoban sam stvoriti posao, ako si previše gadljiv družiti se sa političkim istomišljenicima (bilo kakvih predznaka) i ako imaš za kuma lokalnog pijanca a ne nekog glavonju onda se ni ne smatraj sposobnim i upitaj se gdje griješiš?

takav je svijet, tako je i vani, ali kad odeš vani odmakneš se od razmišljanja tko je kome kum i tko koga gura. tamo šutiš i radiš i zadovoljan si s tim.

Entry Point čet 30.9.2021 13:43
Visak kaže...
Entry Point kaže...

 Baš i nije u redu, jer cijelo gospodarstvo stagnira zbog socijalista koji bi imali prste u svemu sa svojim regulacijama i ogromnom socijalom.

 Gospodarstvo je samo po sebi nebitno, bitno je kako ljudi žive. Gospodarstvo je samo jedan od mehanizama za bolji život, ali ako imaš robovlasništvo ili dječji rad u rudnicima i super gospodarstvo to ne znači da ljudi super žive. Zato nije primarno koliki je BDP, nego što ljudi od toga imaju, a ukoliko nema regulacije i socijale većina neće imati ništa od velikog BDPa. Velike socijalne razlike generiraju i kriminal, što je nedavna studija dokazala, pa onda i bogati imaju efektivno lošiju kvalitetu života i manje slobode.

 

Entry Point kaže...

 

Za 10 godina će EU biti nebitna na globalnoj sceni, a za 20 ćemo gledati u leđa Africi.

 U izuzetno jakoj konkurenciji na ovom forumu ova izjava je uspjela izbiti na prvo mjesto najglupljih.

 

 Da gospodarstvo je po sebi nebitno jer ljudi žive od zraka.

 

Mislim da je sad tvoj izjava izbila na prvo mjesto najglupljih.

 

Nitko nije rekao da se ukine socijala i sve deregulira. Ali to što EU radi je idiotizam i kopanje rupe samoj pod sobom. Porezi su nenormalni da bi ljenčine i imigranti živjeli ko lordovi. Dakle nema skoro pa nikakve klasifikacije, tko zaslužuje svaku moguću pomoć, a tko ne. Nego ajmo svima šakom i kapom.

I zato gospodarstvo EU stagnira. I zato ti uzmu skoro 50% plaće. I zato je siromašan čovjek u USA bogatiji nego srednja klasa u Europi.

Visak čet 30.9.2021 13:59
Entry Point kaže... 

 Da gospodarstvo je po sebi nebitno jer ljudi žive od zraka.

 

Mislim da je sad tvoj izjava izbila na prvo mjesto najglupljih.

 Razumiješ li što znači 'samo po sebi'? Ljudi ne jedu BDP, ne oblače dionice, ne stanuju u kamatnim stopama. Gospodarstvo je samo jedan od faktora koji čine kvalitetan život (možeš kvalitetno živjeti u osami, dakle potpuno bez gospodarstva), i bitno je, ali nije dovoljno samo po sebi i kada ti zbog gospodarstva trpe drugi aspekti života (priroda, slobodno vrijeme, ljudske slobode) onda je štetno. Cilj je biti sretan, a ne bogat, bogatstvo bi trebalo biti samo put do sreće, a ne samo sebi cilj.

Zato je socijala bitna stvar jer preraspodjelom bogatstva harmonizira društvo i čini ljude sretnijima.

 

Entry Point kaže...

 

Nitko nije rekao da se ukine socijala i sve deregulira. Ali to što EU radi je idiotizam i kopanje rupe samoj pod sobom. Porezi su nenormalni da bi ljenčine i imigranti živjeli ko lordovi. Dakle nema skoro pa nikakve klasifikacije, tko zaslužuje svaku moguću pomoć, a tko ne. Nego ajmo svima šakom i kapom.

I zato gospodarstvo EU stagnira. I zato ti uzmu skoro 50% plaće. I zato je siromašan čovjek u USA bogatiji nego srednja klasa u Europi.

 Sve krivo. Nemaš pojma o čemu pričaš, samo lupaš desničarske floskule.

 

Old Iggy čet 30.9.2021 14:09
all_or_nothing kaže...

takva se struktura ruši jedino iznutra. ne izvana, kao što smo se nadali da će nas urediti eunija ili sada euro. da ne bi.

meni je toliko glumpasto čitati kuknjavu kako su sve preuzeli hdz-ovci/hercegovci/kriminalci/tko god i da se više ništa ne može... kome je zabranjeno sudjelovati u stranci? kome je onemogućeno školovanje? rad? 

imaš, naravno, daleko manje prednosti u startu ako nisi dio struktura koje drmaju, ali ako nisi iskoristio mogućnost free školovanja, ako nisi vrijedan i sposoban sam stvoriti posao, ako si previše gadljiv družiti se sa političkim istomišljenicima (bilo kakvih predznaka) i ako imaš za kuma lokalnog pijanca a ne nekog glavonju onda se ni ne smatraj sposobnim i upitaj se gdje griješiš?

takav je svijet, tako je i vani, ali kad odeš vani odmakneš se od razmišljanja tko je kome kum i tko koga gura. tamo šutiš i radiš i zadovoljan si s tim.

Free školovanje je jedno, politika drugo, biznis treće.

Niti jedna stvar ne uvjetuje ostalo, ali politika upravlja i jednim i drugim. Pa ćeš onda imati lošije školovanje, lošu gospodarsku situaciju i slično.

Nije ni svatko rođen za biznismena, kao što je i teško pošteno raditi mnoge poslove ako je država kao kupac u igri.

 

Zato je politika interesantna mnogima i zato se teško probiti kroz istu. Ne možeš s epojaviti u stranci i reći "evo, ja sam sposoban, ajmo".

Entry Point kaže...
 

Nitko nije rekao da se ukine socijala i sve deregulira. Ali to što EU radi je idiotizam i kopanje rupe samoj pod sobom. Porezi su nenormalni da bi ljenčine i imigranti živjeli ko lordovi. Dakle nema skoro pa nikakve klasifikacije, tko zaslužuje svaku moguću pomoć, a tko ne. Nego ajmo svima šakom i kapom.

I zato gospodarstvo EU stagnira. I zato ti uzmu skoro 50% plaće. I zato je siromašan čovjek u USA bogatiji nego srednja klasa u Europi.

Nije sve baš crno - bijelo. Recimo, baš dobra socijalna politika je prednost EU. Iz svih tih razloga je EU jako dobro mjesto za život i cilj mnogima izvan.

Na stranu što ne dobivaju "svi", a i način pomaganja je definiran. I vidim da jako loše poznaješ situaciju u SAD.

all_or_nothing čet 30.9.2021 14:25
Old Iggy kaže...
all_or_nothing kaže...

takva se struktura ruši jedino iznutra. ne izvana, kao što smo se nadali da će nas urediti eunija ili sada euro. da ne bi.

meni je toliko glumpasto čitati kuknjavu kako su sve preuzeli hdz-ovci/hercegovci/kriminalci/tko god i da se više ništa ne može... kome je zabranjeno sudjelovati u stranci? kome je onemogućeno školovanje? rad? 

imaš, naravno, daleko manje prednosti u startu ako nisi dio struktura koje drmaju, ali ako nisi iskoristio mogućnost free školovanja, ako nisi vrijedan i sposoban sam stvoriti posao, ako si previše gadljiv družiti se sa političkim istomišljenicima (bilo kakvih predznaka) i ako imaš za kuma lokalnog pijanca a ne nekog glavonju onda se ni ne smatraj sposobnim i upitaj se gdje griješiš?

takav je svijet, tako je i vani, ali kad odeš vani odmakneš se od razmišljanja tko je kome kum i tko koga gura. tamo šutiš i radiš i zadovoljan si s tim.

Free školovanje je jedno, politika drugo, biznis treće.

Niti jedna stvar ne uvjetuje ostalo, ali politika upravlja i jednim i drugim. Pa ćeš onda imati lošije školovanje, lošu gospodarsku situaciju i slično.

Nije ni svatko rođen za biznismena, kao što je i teško pošteno raditi mnoge poslove ako je država kao kupac u igri.

 

Zato je politika interesantna mnogima i zato se teško probiti kroz istu. Ne možeš s epojaviti u stranci i reći "evo, ja sam sposoban, ajmo".

budi dobar u jednom od svete tri krave.

 

ili dobro uči, otimat će se za tebe i poslodavci i politika.

dobro posluj, imat ćeš otvorena vrata svugdje.

budi vrstan političar, gaji veze, poznanstva i balansiraj kroz interese. 

 

a možeš i s kumom na kurve i alkohol. kao ja. 😀

ante_etna čet 30.9.2021 14:31
all_or_nothing kaže...

budi dobar u jednom od svete tri krave.

 

1. ili dobro uči, otimat će se za tebe i poslodavci i politika.

2. dobro posluj, imat ćeš otvorena vrata svugdje.

3. budi vrstan političar, gaji veze, poznanstva i balansiraj kroz interese. 

 

4. a možeš i s kumom na kurve i alkohol. kao ja. 😀

 Stavio sam redne brojeve da se je lakše snaći u ovom životnim smjernicama.

Redoslijed: 3 zatim 2 ili 4. Prva točka više-manje, može i bez toga.